PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΩΡΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΟΡΩΠΙ....



kouniak
29-05-08, 19:21
Παιδιά από χτες ξεκινάει και ο δικός μου Γολγοθάς. Κομμένο τηλέφωνο, φυσικά καθόλου ιντερνέτ γιατί δεν συγχρονίζει η γραμμή. Το έχουν δώσει στους τεχνικούς να το φτιάξουν. Είμαι Κορωπί. Κανένας άλλος με αντίστοιχη εμπειρία, πως μπορώ να τους πιέσω; Είμαι δημοσιογράφος είναι ανάγκη να έχω τηλέφωνο. Θα τραβιέμαι καιρό;;;;

and64
30-05-08, 10:50
Παιδιά από χτες ξεκινάει και ο δικός μου Γολγοθάς. Κομμένο τηλέφωνο, φυσικά καθόλου ιντερνέτ γιατί δεν συγχρονίζει η γραμμή. Το έχουν δώσει στους τεχνικούς να το φτιάξουν. Είμαι Κορωπί. Κανένας άλλος με αντίστοιχη εμπειρία, πως μπορώ να τους πιέσω; Είμαι δημοσιογράφος είναι ανάγκη να έχω τηλέφωνο. Θα τραβιέμαι καιρό;;;;

Φίλε μου κι εγώ είχα μείνει σχεδόν 3 μήνες έτσι!!:evil: Τώρα τι μπορείς να κάνεις: αρχικά πήγαινε από τα γραφεία ο ίδιος και μίλα με κάποιον τεχνικό εκεί με τον οποίο θα μπορείς να ξαναμιλήσεις αν χρειαστεί χωρίς να εξηγείς από την αρχή "την ιστορία σου" από τηλεφώνου.

Αν βέβαια δεν φτιάξει το θέμα σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα, αρχίζεις καταγγελίες...

panagiotis95
30-05-08, 12:06
Με τεχνικό δεν θα κάνεις τίποτα αφού είναι όλοι τους εκεί μέσα "άμπαλοι!" :) . Καλύτερα να ξεκινήσεις καταγγελίες...

yianemma
30-05-08, 19:06
Δες που βρίσκεται το πρόβλημα με πλάγιο τρόπο.

Πάρε στο 1242 η στο 134, θα σου πουν πως δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτε γιατί είσαι στη HOL, αλλά με τρόπο εξήγησέ τους πως θέλεις να κάνεις καταγγελία στη hol γιατί σε δουλεύουν. Ρωτα να σου πουν τι βλέπουν στο WCRM τους όσον αφορά την κατάστασή του κυκλώματός σου.

Οτίδήποτε άλλο εκτός από 22 σημαίνει μεγάλο μπελά και τότε καλύτερα μάζεψε τα χωρίς χρονοτριβή για τον ΟΤΕ.

ΆΜΕΣΑ. Κάνε βέβαια και καμιά καταγγελία για να βρίσκεται αλλά μην περιμένεις να βγάλεις άκρη σε λιγότερο από μήνα.

Περίπου μήνα θα χρειαστείς και στον ΟΤΕ, οπότε φύγε τώρα που προλαβαίνεις.

Η ΗΟΛ θα χρειαστεί 2-3 χρονάκια για να γίνει εταιρεία της προκοπής. Λάθος λογαριασμοί, ανύπαρκτοι τεχνικοί, VOIP παντού, ελάχιστο POTS modems κινέζικες τοστιέρες κτλ κτλ.

Γύρνα στον ΟΤΕ ή φορθνετ αν έχει στο κορωπί. Κάνε και ένα account στο Skype και τέλειωσε η υπόθεση...

kouniak
30-05-08, 20:03
Παιδιά έχω φρικάρει..Ποια είναι η διαδικασία για να γυρίσω στον ΟΤΕ; Είμαι ήδη από Τρίτη εκτός, έχω κάνει ότι πατέντα υπάρχει απο συνδεσμολογία αλλά τίποτε....Νεκρά τα πάντα. Δεν είναι δυνατόν να περιμένω τόσουσ μήνες. Πρέπει να πάω στον ΟΤΕ και μετά στην Forthnet?? Δεν έχω χρόνο να πάω από τα γραφεία τουσ ρε παιδιά δουλέυω πολλές ώρες.

Plutonium
30-05-08, 20:32
Kouniak,επειδή και εγώ αντιιμετωπίζω σοβαρά προβλήματα με τη HOL,αποφάσισα να φύγω.
Θα τους επιστρέψω το router τους,και νομίζω ότι το συμβόλαιο σε δεσμεύει να πληρώσεις ένα ποσό.Θα ψάξω στα συμβόλαια.

kouniak
30-05-08, 21:51
Πήρα τηλέφωνο τον ΟΤΕ μου είπαν η γραμμή μου έχει παραδοθεί και αν θέλω να επιστρέψω θα κάνει 15 μέρες. Μίλισα με Ηολ και μου είπαν ότι μόλις δυο μέρες πέρασαν από τότε που δηλώθηκε η βλάβη και να κάνω υπομονή!!!!!!!!!!!!!!!!! Θα περιμένω και την επόμενη εβδομάδα και μετά γυρνάω οτε και ίσως πάω Forthnet...

yianemma
30-05-08, 23:16
Στον ΟΤΕ θα πληρώσεις και κάνα 30άρι για επανασύνδεση.

Κοίταξε να δεις:

1. Πάρε τη HOL και ζήτα τον αριθμό που πήρε η βλάβη σου στον ΟΤΕ.
2. Ξαναπάρε το 1242 η 134 δώσε τον αριθμό της βλάβης (θάψε και λίγο τη HOL πχ ξέρω ότι πάει η HOL να σας ρίξει το φταίξιμο) να δεις αν έχει περαστεί.
3. Όπως και να χει ο ΟΤΕ θα φτιάξει το πρόβλημα, δύσκολο να είναι κάτι που μπορεί να διορθώσει η HOL.
4. Κάνε τις καταγγελίες.
5. Φύγε άμεσα, ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ, γιατί υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει το εξής:

Ο ΟΤΕ να έφτιαξε λάθος το κύκλωμα, να μην το δέχεται η HOL μέχρι να διορθωθεί, οπότε για να φύγεις πρέπει ο ΟΤΕ να το φτιάξει για τη HOL ώστε η HOL να σε αφήσει να πας στον ΟΤΕ, κουφό δεν είναι;

TIP: Στο site του conn-x δώσε τον τηλεφωνικό σου αριθμό και αν σου λέει πως δεν είναι διαθέσιμο το ADSL στην περιοχή σου τότε η HOL πήρε τη φορητότητα στο δίκτυό της και μάλλον είναι δύσκολη η περίπτωσή σου.

Όταν από το κινητό σου καλείς το σταθερό τι σου λέει;

kouniak
31-05-08, 08:53
Από την HOL δεν μου έχουν μπλέξει τον ΟΤΕ μέχρι αυτή την στιγμή. Μου είπαν ότι μέσα στην επόμενη θα φτιαχτεί. Εγώ πιστέυω πως ακόμα δεν έχουν στείλει κανέναν εδώ στο Κορωπί για να δουν τι έφταιξε. Επειδή η βλάβη δηλώθηκε δυο μέρες πριν θα περιμένω και την επόμενη εβδομάδα διαφορετικά θα πάω πάλι πίσω στον ΟΤΕ.Όσον αφορά το Connex," Προς το παρόν δεν υπάρχει εγκατεστημένη τεχνολογία ADSL στην περιοχή σας." Αυτό γράφει

........Auto merged post: kouniak πρόσθεσε 1 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Όταν καλώ από κινητό λέει οτι η γραμμή δεν λειτουργεί προσωρινά λ΄πγω τεχνικού προβλήματοσ, αλλά είναι λογικό αφού η hol έχει voip και αν δεν συγχρονίζει η γραμμή τότε δεν μπορώ να έχω τηλέφωνο..

tasvar
31-05-08, 10:31
Εμένα φίλοι μου κόπηκε η σύνδεση ξαφνικά. Τους περίμενα 73 ημέρες για επισκευή. Ξέρετε... Αύριο θα ειναι εντάξει,μεθαύριο την άλλη εβδομάδα...κ.τ.λ... Τελικά έκανα αίτηση στη netone. Τι να πώ?

yianemma
31-05-08, 21:30
Όταν καλώ από κινητό λέει οτι η γραμμή δεν λειτουργεί προσωρινά λ΄πγω τεχνικού προβλήματοσ, αλλά είναι λογικό αφού η hol έχει voip και αν δεν συγχρονίζει η γραμμή τότε δεν μπορώ να έχω τηλέφωνο..

Για δες εδώ... http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=197293

kouniak
31-05-08, 23:07
Φίλε μου διάβασα όλο το post που με παρέπεμψες και μου μάυρισε η ψυχή. Βασικά εγώ δεν ανήκω πια στον ΟΤΕ μου το είπαν από το 134 και μάλιστα διαγράφτηκα από τους καταλόγους προχτέσ, Να πω την αλήθεια είναι καινούριο το διαμέρισμα μόλισ μπήκε ο ΟΤΕ πήγα καπάκι στην HOl, που να μην έσωνα. Βασικά υποπτεύομαι πως για να κερδίσουν πελάτες απλά ο ΟΤΕ αποδεσμέυει αλλά δεν έχουν ασχοληθεί καν με το κύκλωμα μου. Γιαυτό και μου λένε διάφορα. Απλά κανένας δεν έχει κάνει τίποτε και θα με δουλέυουνε. Βασικά θα περιμένω αυτή την εβδομάδα. Μπορώ να μιλήσω με κάποιον προϊστάμενο από το τηλέφωνο; Πάντως με τον ΟΤΕ δεν με έχουν μπλέξει. Ειλικρινά θα αναγκαστώ να πάρψ κάμερα ως δημοσιογρ'αφος και να πάω να τους κάνω ρόμπα. Φίλε yianemma τι μπορώ να κάνω; Τους έστειλα ένα ε-μαιλ και φυσικά δεν απάντησαν ποτέ. Θα περιμένω μια εβδομάδα και τηα φύγω να πάω πίσω στον ΟΤΕ. Εσύ ταλαιπωρήθηκες κανένα μήνα; Μπορείς να μου στείλεις τισ καταγγελίες σου στο ε-μαιλ μου? panoskouniakis@hotmail.com. Ειλικρινα θα πάω από εκεί και θα τους κάνω ρόμπα. Αν μπορείς στείλε μου το κινητό σου στο μαιλ να μιλήσουμε αυρίο. Παιδιά είμαι σε οριακή κατάσταση....

and64
01-06-08, 01:33
Φίλε μου διάβασα όλο το post που με παρέπεμψες και μου μάυρισε η ψυχή. Βασικά εγώ δεν ανήκω πια στον ΟΤΕ μου το είπαν από το 134 και μάλιστα διαγράφτηκα από τους καταλόγους προχτέσ, Να πω την αλήθεια είναι καινούριο το διαμέρισμα μόλισ μπήκε ο ΟΤΕ πήγα καπάκι στην HOl, που να μην έσωνα. Βασικά υποπτεύομαι πως για να κερδίσουν πελάτες απλά ο ΟΤΕ αποδεσμέυει αλλά δεν έχουν ασχοληθεί καν με το κύκλωμα μου. Γιαυτό και μου λένε διάφορα. Απλά κανένας δεν έχει κάνει τίποτε και θα με δουλέυουνε. Βασικά θα περιμένω αυτή την εβδομάδα. Μπορώ να μιλήσω με κάποιον προϊστάμενο από το τηλέφωνο; Πάντως με τον ΟΤΕ δεν με έχουν μπλέξει. Ειλικρινά θα αναγκαστώ να πάρψ κάμερα ως δημοσιογρ'αφος και να πάω να τους κάνω ρόμπα. Φίλε yianemma τι μπορώ να κάνω; Τους έστειλα ένα ε-μαιλ και φυσικά δεν απάντησαν ποτέ. Θα περιμένω μια εβδομάδα και τηα φύγω να πάω πίσω στον ΟΤΕ. Εσύ ταλαιπωρήθηκες κανένα μήνα; Μπορείς να μου στείλεις τισ καταγγελίες σου στο ε-μαιλ μου? panoskouniakis@hotmail.com. Ειλικρινα θα πάω από εκεί και θα τους κάνω ρόμπα. Αν μπορείς στείλε μου το κινητό σου στο μαιλ να μιλήσουμε αυρίο. Παιδιά είμαι σε οριακή κατάσταση....

Εγώ θα σου έλεγα και πάλι να προσπαθήσεις αν μπορέσεις να πας από τα γραφεία, πακέτο με τις καταγγελίες. Όσο περισσότερο κόσμο έχει μέσα, τόσο καλύτερα;) Α, μην ξεχάσω: προσπάθησε να μην είσαι πολύ ευγενικός:rant:

Αν δεν πας προσωπικά να μιλήσεις, πιστεύω δύσκολα θα δεις αποτέλεσμα. Εδώ ο πατέρας μου έμαθε με το μικρό τους όνομα όλους τους σεκιουριτάδες στην πόρτα μέχρι να δεήσουν να φτιάξουν την γραμμή :rofl: (όταν είχα εγώ πρόβλημα δεν υπήρχε το "μαγαζί" για εξυπηρέτηση πελατών που έχουν τώρα. Πήγαινες μέσα στο κτίριο και μόνο που δεν σου παίρνανε αποτυπώματα για να μπείς)

kouniak
01-06-08, 01:46
Με κρατάει το γεγονός ότι έχει δηλωθεί βλάβη στις 29. Να σκεφτείτε βρήκα ένα γνωστό από ιντρακομ και τους πήρε ένα τηλέφωνο και βλέπουν ότι δεν συγχρονίζει η γραμμή και μου λένε ότι ίσως κάτι δεν έκανε η hol ίσως φταίει ο ΟΤΕ..Πάντως επίσημα δεν μου τα χουν φορτώσει εκεί. Σκέφτομαι μήπως δεν έχουν κάνει τίποτε οι ίδιοι ακόμα και παρηγοριέμαι. Αλλά και να φταίει ο ΟΤΕ ποιον να πιέσω που να βρω την άκρη ρε παιδιά. Θα αφήσω και την επόμεννη εβδομάδα, δεν μπορώ να φανταστώ ότι για τρεις μήνες και βάλε θα ταλαιπωριέμαι............Φρικάρω.......

kouniak
01-06-08, 19:22
Αγαπημένοι μου φίλοι, σήμερα από την δουλειά επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα της HOL για να μάθω τι νέα σχετικά με το αίτημα της βλάβης. Ο κορίτσι μου απάντησε ότι ‘εχει δωθεί σε τεχνικό της hol, να δει τι συμβαίνει και εδώ τώρα παίζεται το σκηνικό ποιανού ευθύνη θα είναι το φταίξιμο ανάλογα με τα όρια. Μου είπε πως ακόμα δεν έχει δοθεί βλάβη στον ΟΤΕ και πως πιθανόν να λειτουργήσει μ’εσα στην εβδομάδα. Την ρώτησα πως μπορώ να μην γίνω μπαλλάκι αναμεσα στις δυο εταιρίες και μου είπε ότι θα μου δώσει τον αριθμό του βρόγχου σε περίπτωση που δημιουργηθεί θέμα και πρέπει αν ανακατευτεί ο ΟΤΕ. Μου ζήτησε να τους καλέσω από Τρίτη για να μάθω νέα.
Ελπίζω να μην πακετωθώ...

giannisgr1
02-06-08, 16:32
Λοιποοοον.... κατι μου θυμιζει αυτη η ιστορια! Ισως εμενα! 26-5 μου ειχαν πει πιθανη ημερομηνια συνδεσης! Και μου ειχαν τονισει οτι θα μεινω μονο για λιγες ωρες χωρις τηλεφωνο! Διαπιστωνω λοιπον οτι το τηελφωνο δεν διακοπηκε στις 26... Παρ' ολ' αυτα στις 27-5 δεν ειχα πλεον τηλεφωνο αλλα ειχα κανονικοτατα internet! Σημερα λοιπον 2-6 εξακολουθω να μην εχω τηλεφωνο αλλα να συγχρονιζει το router μου μονο στο vc1 δηλαδη μονο στο internet. Καθημερινα μιλαω 2-3 φορες με την hol και συνεχως μου λενε πως "σημερα ή αυριο θα εχει λυθει το προβλημα" και για να με ηρεμησουν μου λενε πως βαζουν την βλαβη σε επειγον! Προχτες διαπιστωσαν τελικα πως (οπως παντα) οι τεχνικοι του ΟΤΕ φταινε και με συνεδεσαν σε λαθος ορια! (η κλασικη τους δικαιολογια) και σημερα μου ειπαν πως το πολυ σε 2 μερες το προβλημα θα εχει αποκατασταθει απο τους τεχνικους του OTE. Θελοντας εγω να διαπιστωσω την εγκυροτητα των πληροφοριων που μου δινουν πηγα σε ενα καταστημα OTEshop οπου μου ειπαν κατηγορηματικα "πλεον ειστε πελατης της HOL εμεις δεν εχουμε καμια αρμοδιοτητα στην επιδορθωση βλαβων! λεγοντας μου πως αυτο που μου ειπαν απο την HOL ειναι δικαιολογια για να μην βρουν τον μπελα τους!
Τελικα ξερει μηπως κανενας ποτε θα συνδεθω!! Αφου δεν ξερουν απο την HOL ρωταω εσας!! Τι να πω δεν ξερω τι να κανω!
Σε λιγο θα με διωξουν απτο κορωπι για να εχω 2play!
Ξερει κανενας καμια διαδικασια για να επισπευσω τις εργασιες τους???

yianemma
02-06-08, 17:21
Παιδιά καλησπέρα, συγγνώμη που δεν μπορεσα να απαντήσω χτες.

Βλέπω πως και άλλος από Μεσόγεια έχει πρόβλημα.

Θα σας πρότεινα λοιπόν τα εξής:

Επικοινωνήστε μαζί σας με pm, και θέστε υπόψιν τις HOL το κοινό πρόβλημα που έχετε ΚΑΙ οι ΔΥΟ.
Ζητήστε να μάθετε την κατάσταση του βρόχου σας.
Ο πιο εύκολος τρόπος είναι μέσω του 134 αφού προσποιηθείτε πως για κάποιο λόγο θέλετε να καταγγείλετε την HOL γιατί από την HOL δεν πρόκειται να σας τι δώσουν.

Εφόσον λοιπόν μάθετε την κατάσταση του βρόχου, πχ status 22 23 κτλ αναφέρετέ την εδώ ώστε κάποιος να σας εξηγήσει τι γίνεται.

Άμεση καταγγελία από κοινού και για τους 2 σας ή τουλάχιστο να αναφέρεται την ύπαρξη και άλλου "θύματος" στην ίδια περιοχή.
Στη συνέχεια θα κοινοποιήσετε οι ίδιοι περνόντας από τα γραφεία της HOL την καταγγελία προς την ΕΕΤΤ. Κατά 99% θα σας φέρουν κάποια υπάλληλο του νομικού τμήματος για να σας καλοπιάσει κτλ κτλ.

Αυτά είναι όσα μπορείτε να κάνετε με τις καταγγελίες.

Ωστώσω στην απευκταία περίπτωση που η HOL πήρε την φορητότητα στο δίκτυό της χωρίς να έχει κατασκευαστεί ο βρόχος, ΚΛΑΦΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ.:(:(:(

Φαίνεται πως το κύκλωμα το ΟΤΕ για κάποιον λόγο δεν δέχεται τη βλάβη της HOL (λογικό, αφού δεν μπορεί να επιδιορθώσει κάτι που ποτέ δεν φτιάχτηκε):whistle: οπότε θα έπρεπε η HOL να ζητήσει εκ νέου κατασκευή του βρόχου.

Ποιος φταίει όμως;:hmm:

Μία ενδιαφέρουσα εξήγησει θα ήταν πως η ΗΟΛ το κάνει επίτηδες ώστε:

ή να καταγγείλει τον ΟΤΕ για μη παράδοση βρόχου σε προβλεπόμενο χρόνο
ή να καλύψει δικές της καθυστερήσεις

Γνωρίζοντας την αδυναμία του WCRM να δεχθεί βλάβες σε μη κατασκευασμένους βρόχους, παίρνει επίτηδες τη φορητότητα στο δικό της δίκτυο στην αναμενόμενη ημερομηνία.


Ο πελάτης μένει χωρίς τηλέφωνο.
Καλεί τη HOL.
H ΗΟL το κοιτάει.

Λέει ότι φταίει ο ΟΤΕ που δεν έφτιαξε το βρόχο και :whistle: αδιάφορα.

Έτσι είτε κερδίζει χρόνο να φτιάξει τα DSLAM της είτε καρπώνεται τις αποζημιώσεις από τον ΟΤΕ είτε και τα δύο.:twisted::twisted::twisted:

Θεωρίες συνομωσίας, θα μου πείτε, αλλά έτσι νόμιζε και ο Μελ Γκιμπσον...

Αν έχω άδικο στα παραπάνω τότε (ειρωνικό είναι αυτό) πρέπει να συμβαίνει το εξής:

Όλοι οι ΟΤΕζήδες των Μεσογείων είναι παναθηναικοί, ή αεκτζήδες, και έχουν βάλει στο μάτι το παραπαίδι (HOL) του αντίπαλου....

Όσον αφορά τη λύση του προβλήματος σας, κάντε έναν κόπο να περάσετε από το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ. Εξηγήστε στους τεχνικούς πως γνωρίζετε πως δεν θα έπρεπε να είστε εκεί, ξέρετε ότι ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΑΥΤΟΙ, έχετε ήδη καταγγείλει τη HOL, αλλά χρειάζεστε το τηλ.

Αν αυτό δεν βοηθήσει, τότε... ή περιμένετε τη HOL (πάντως εμένα ακόμη δεν διορθώθηκε το status του βρόχου μου, έχω δηλ. DP χάρη στις δικές μου ενέργειες) ή κάντε την γρήγορα γρήγορα.

kouniak
02-06-08, 23:15
Φίλοι μου, σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας. Εχτες ήμουνα πολύ παρμένος και σε μια κατάσταση απελπισίας πήρα την Tellas της οποίας το δίκτυο φτάνει σε δέκα εργάσιμες μέρες. Μίλησα με μια υπάλληλο όχι του Call service και της ζήτησα να κάνω αίτηση στην εταιρεία εξηγώντας τι πραγματικά συνέβη. Η ίδια μου σύστησε να μην το άνω μέχρι να λυθεί το πρόβλημα και μου είπε να χρησιμοποιήσω την δημοσιογραφική μου ιδιότητα και να τους πιέσω. Μόλις αποκατασταθεί το πρόβλημα να με πάρουν καπάκι, κάτι που θα κάνω γιατί πλέον μετά από αυτό δεν θέλω να τους βλέπω. Στέλνω δεύτερο e-mail και τους καταγγέλλω πως αν δεν λάβω νέα μέχρι σήμερα θα κάνω την Τετάρτη επιστροφή στον ΟΤΕ. Σήμερα πρωί πρωί τηλεφωνώ στο customer service και τους ανακοινώνω ότι αν δεν έχει λυθεί μέχρι Τετάρτη θα την κάνω για ΟΤΕ και μην τολμήσουν να μου στείλουν λογαριασμό, Το ίδιο μεταφέρω και στο τεχνικό τμήμα.
Μετά από δέκα λεπτά με καλεί κάποιος και μου λέει να βγάλω το καλώδιο από την πρίζα για να κάνουν ένα τεστ στην γραμμή. Το κάνω και μετά από μισή ώρα με καλεί και μου λέει ότι είναι ένα κομμένο καλώδιο στα 150 μέτρα που είναι αρμοδιότητα του ΟΤΕ. Τον αδειάζω και του λέω πολύ άργησαν να με ενημερώσουν και δεν πρόκειται να γίνω μπαλάκι μεταξύ τους. Επίσης μου έδωσε και τον αριθμό βλάβης σε περίπτωση που θελήσω να μιλήσω με τους ΟΤΕ υπογραμμίζοντας μου πως δεν θα μπορέσω εγώ να δηλώσω βλάβη. Μου είπε μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα έχει λυθεί.
Να πω την αλήθεια παρόμοιο μου είχε συμβεί και όταν από το Παγκράτι είχα μετακομίσει σε άλλο σπίτι με την Tellas και ο ΟΤΕ το έφτιαξε σε δυο μέρες. Τι να πω ελπίζω να μου λένε αλήθεια. Φίλε yianemma τι με συμβουλεύεις να φύγω για tellas;

yianemma
03-06-08, 00:36
Φίλε μου δεν θέλω να σε επηρεάσω στην απόφασή σου. Δες τα mail σου, σου στέλνω την αίτηση διακοπής σύνδεσης που είχα σκοπό να στείλω στη HOL λίγο πριν αποκατασταθεί το πρόβλημά μου μετά από δικές μου ενέργειες.

Το γεγονός πως τυπικά παραμένω σε κατάσταση "μη αποδοχής κατασκευής" ακόμη και σήμερα, με κάνει να πιστεύω πως αν δεν έκανα ότι έκανα και περίμενα τη HOL ΔΕΝ θα είχα τηλέφωνο ούτε μετά από 2 μήνες.

Αν και δεν έχω ενημερώσει σχετικά το θέμα μου σου λέω πως οι αθεόφοβοι μου στείλαν λογαριασμό για την περίοδο της βλάβης.

Όσο για την απόφαση, αυτή θα είναι δική σου, αλλά λάβε υπόψη σου τα εξής:

Η HOL θα σου δώσει VOIP τηλεφωνία ή PSTN; Αν σου δώσει VOIP ετοιμάσου να αλλάξεις λίγο τις συνήθειές σου πχ, τα τηλέφωνα πάνω στο ρουτερ, τη δυσκολία ρύθμισης του συναγερμού εάν έχεις, την αβεβαιότητα λειτουργίας fax, τον απόλυτο περιορισμό στην επιλογή ρουτερ, πιθανή χαμηλή ποιοτητα ήχου, την διακοπή του τηλεφώνου όποτε κόβεται το ρεύμα και πολλά άλλα.

Η Tlellas απότι ξέρω έχει PSTN δίκτυο, δηλαδή θα είσαι όπως ήσουνα με τον ΟΤΕ.

Όσο για τη βλάβη στα 150 μέτρα από το σπίτι σου το ίδιο ακριβώς λέγανε σε γνωστό μου στην Παιανία στον οποίο είχαν πάρει τη φορητότητα πριν κατασκευαστεί ο βρόχος.

Για να μην πολυλογώ πιστεύω πως σε δουλεύουνε.

Πάντως, πριν πας στην Tellas η σειρά είναι η εξής (για το ίδιο τηλεφωνικό αριθμό)

Αίτηση στον ΟΤΕ για επαναφοά σε αυτούς με φορητότητα. (περίπου 30 μέρες)
Αναμονή εώς ότου η HOL κάνει αποδοχή κατακευής (στο σημείο αυτό θα έχεις τηλέφωνο και adsl, οπότε το σκέφτεσαι για τις περαιτέρω κινήσεις σου) (άμεσα μόλις διορθωθεί το πρόβλημα)
Μεταφορά στον ΟΤΕ και μετά στην Tellas...

Να φανταστείς πως οι υπάλληλοι του OTESHOP δεν γνωρίζουν την ακριβή διαδικασία...

Νομίζω πως η συντομότερη λύση είναι η αίτηση για δεύτερη τηλεφωνική γραμμή, χάνοντας βέβιαα τον παλιό σου αριθμό ο οποίος θα παραμείνει στην HOL.

Ελπίζω να βοήθησα...

kouniak
03-06-08, 10:26
Δηλαδή φίλε μου θέλεις να μου πεις ότι εγώ μπορώ πάλι να κάνω αίτηση για νέα τηλέφωνική σύνδεση, αφού ζητήσω διακοπή από την Hol. Βασικά δεν με νοιάζει να χάσω το νούμερο μου γιατλι δεν πρόλαβα να το δώσω πουθενά είναι καινούριο. Οπότε αν κάνω νέα αίτηση στον Οτε θα μου δώσουν και άλλο νούμερο. Έξυπνο. Όσο για την Hol μου είπαν από την Τελλάς, ότι ο Οτε δεν πρόκειται να επιτρέψει να δώσει φορητότητα αν δεν υπάρχει κόμβος οπότε δεν νομίζω να με δουλέυουνε και να μην έχουν κόμβο. Εξάλλου για ποιό λόγο μου έδωσαν και τον αριθμό βλάβησ του Οτε; Τι να πω είμαι σίγουρός ότι θα πάω στην Τελλάς. Δεν είχα κανένα παράπονο, πολύ καλή ποιότητα στο τηλέφωνο. Σκέφτομαι να κάνω αίτηση για νέα γραμμή αλλά θα περιμένω μήπως και μέσα στην εβδομάδα μου φτιάξουν την βλάβη και φύγω από Hol. Σε ευχαριστώ για την γνώμη σου.

theopan
03-06-08, 13:18
Φίλοι μου, σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας. Εχτες ήμουνα πολύ παρμένος και σε μια κατάσταση απελπισίας πήρα την Tellas της οποίας το δίκτυο φτάνει σε δέκα εργάσιμες μέρες.

Να μην πας σε πάροχο που δηλώνει ότι θα έχει διαθεσιμότητα. Βρες κάποιον που ήδη έχει, και στον οποίο ξέρεις τουλάχιστον ένα άτομο που έχει συνδεθεί (μην εμπιστεύεσαι τις δηλώσεις κανενός πωλητή).

giannisgr1
03-06-08, 15:05
Παιδια συνδεθηκα!!! σημερα το πρωι! επιτελους... ισως φταινε οι προσευχες που εκανα! Λοιπον απο τις 27-5 μεχρι 2-6 δεν ειχα τηλεφωνο..


Στοιχεια router:

Link Type
Automatic
G.992.5 (ADSL2+) / Interleaved Path
Up Stream
1022 (Kbps.)

Down Stream
13912 (Kbps.)

Operation Data / Defect Indication:
Operation Data
Upstream
Downstream

Noise Margin
10 dB
7 dB

Attenuation
10 dB
21 dB

kouniak
03-06-08, 17:50
Λοιπόν εγώ σήμερα τηλεφώνησα στον ΟΤΕ και μου είπαν αφού έδωσα τον αριθμό του βροχου μου ότι έχει δωθεί στο σήμα από την HOL και θα οριστεί συνεργείο, αλλά όχι σήμερα γιατί κάνουν κατάλληψη... Όσον αφορά τον φίλο με την Tellas και η ίδια μου είπε μην το κάνω και να περιμένω. Βασικά έχω αρχίσει και κουράζομαι λίγο από αυτή την ιστορία, ακόμα και να κάνω νέα αίτηση ΟΤΕ σκέφτηκα. Οπότε πρέπει να τρέξω και πάλι λίγο τον ΟΤΕ για να είμαι σίγουρος.

kouniak
04-06-08, 23:14
Παιδιά τελικά συνδέθηκα πριν λίγο βέβαια η ταχύτητα μου είναι απογοητευτική. Να πω την αλήθεια έχω μακρύ καλώδιο και μου είπανε από την τεχνική υπηρεσία ότι πρέπει να το συνδέσω στην κεντρική πρίζα για να πιάσω καλύτερα και αν δεν φτάνει το καλώδιο να βάλω ασλυρματο..τι λέτε;

psybases
04-06-08, 23:38
Παιδιά τελικά συνδέθηκα πριν λίγο βέβαια η ταχύτητα μου είναι απογοητευτική. Να πω την αλήθεια έχω μακρύ καλώδιο και μου είπανε από την τεχνική υπηρεσία ότι πρέπει να το συνδέσω στην κεντρική πρίζα για να πιάσω καλύτερα και αν δεν φτάνει το καλώδιο να βάλω ασλυρματο..τι λέτε;

Μπορείς να συνδέσεις τον ρουτερ κοντά στην τηλεφωνική πρίζα και να αγοράσεις ένα μακρύ καλώδιο UTP (Εthernet) για να το συνδέσεις στο PC.

kouniak
05-06-08, 23:24
Φυσικά και υπάρχει πρόβλημα, αφού είμαι σε απόσταση ενός χιλιομέτρου και δεν δικαιολογείται η ταχύτητα μου. Οπότε πάλι βλάβη ΟΤΕ και ο Θεός βοηθός και αν δεν αποκατασταθεί τότε θα αιτηθούν αλλαγή στο καλώδιο και ο θεός βοηθός. Αλλά και να αλλάξω εταιρεία πάλι τα ίδια προβλήματα δεν θα έχω; Αν είναι θέμα ΟΤΕ;

kouniak
09-06-08, 21:46
Παιδιά μου το δράμα συνεχίζεται. Εδω και μερικές μέρες είμαι στα 3,4 Μ με upload μόλισ 120. Έχουν δηλωθεί 2 βλάβες και ο ΟΤΕ νέφερε φυσική φθορά καλωδίου. Σήμερα μου τηλεφώνησαν απο την πολυκατοικία και μου είπαν ότι είχε έρθει ένα συνεργείο του ΟΤΕ και φώναζαν ότι τους καλόυν δίχως λόγο και αφορμή και πωσ φταίει η ΗΟΛ.
Βρήκα από σπόντα σήμερα στα ατέλειωτα τηλέφωνα που κάνω όλη μέρα μια φίλη από τισ βλάβες του ΟΤΕ μου είπε πωσ το έκλεισε το θέμα και ζήτησε η ίδια να ξανάρθει την Τετάρτη τεχνικός για να κοιτάξει και καλά πάλι την γραμμή μου. Τι να κάνω είμαι περίπου 1Κμ από το κουτί και σέρνομαι. Η Ηολ δεν πρέπει να κάνει ένα τεχνικό έλεγχο. Μου τηλ και από ΟΝ και σκέφτομαι να την κάνω πραγματικά. Δεν μπορώ άλλω να περιμένω τόσο καιρό. Πόσες βλάβες θα δηλώσουν πια.

yianemma
09-06-08, 21:53
Ήρθε η ΟΝ Κορωπί;

Κάνε υπομονή αν έχεις τηλέφωνο και φύγε για αλλού. Αν ΜΟΝΟΣ σου δεν βγάλεις άκρη με τον ΟΤΕ μην περιμένεις από HOL.

kouniak
11-06-08, 22:08
παιδιά την έκανα για TELLAS. Δεν εμπιστέυτηκα καν την ΟΝ. Τι να πω δεν περίμενα τέτοια απογοήτευση.Ελπίζω να την βρω την άκρη....

tanaka
04-07-08, 14:19
παιδιά την έκανα για TELLAS. Δεν εμπιστέυτηκα καν την ΟΝ. Τι να πω δεν περίμενα τέτοια απογοήτευση.Ελπίζω να την βρω την άκρη....

Τελικά έγινε η αλλαγή στην Tellas, ποιές οι εντυπώσεις σου;

ralliboy
04-07-08, 19:39
Σου ευχομαι ολοψυχα καλη τυχη .Ολα ειναι σχετικα φιλε μου δυστυχως.Αρκει να σου πω πως εγω ειχα την ακριβως αντιθετη απο σενα πορεια (περιοχη Γερακα) και εχω στειλει 3 καταγγελειεσ στην ΤΡΕΛΛΑΣ.Τωρα στην hol αν εξαιρεσουμε οτι 5 μερες στην αρχη δεν ειχα τηλ. ολα ειναι ΟΚ.(θα πρεπει βεβαια να σου πω πως επειδη καηκε ο κ@λ@ς μου με την ΤΕΛΛΑΣ και μου ειναι το internet απαραιτητο εχω πλεον καβατζα δευτερη γραμμη σε ΟΤΕ με 1Μbps απλα μην τυχων κατα παει στραβα) :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.