PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόση είναι η αναμονή για νέα σύνδεση Conn-x?



blugosi
29-05-08, 23:44
Καλησπέρα,


Το πρωί έκανα τηλεφωνική αίτηση για Conn-X 24MB, και μου είπανε ότι θέλει μέχρι 12 εργάσιμες!!
Η πλάκα είναι ότι είχα ADSL από ΟΤΕ μέχρι πριν δύο μήνες, και την έκοψα για να κάνω αυτή τη βλακεία το test drive της ΝΕΤΟΝΕ.


Δικαιολογείται τόση αναμονή, η απλά έτσι λένε και τις δίνουνε πιο γρήγορα?

Έβαλε κανείς ADSL OTE πρόσφατα, να μου πει πόσο περίμενε?

Ευχαριστώ!

utp
29-05-08, 23:55
15 εργασιμες ειπαν σε μενα αλλα σε 6 μερες ημουν συνδεδεμενος!

sunrise
30-05-08, 00:09
Καλησπέρα,


Το πρωί έκανα τηλεφωνική αίτηση για Conn-X 24MB, και μου είπανε ότι θέλει μέχρι 12 εργάσιμες!!
Η πλάκα είναι ότι είχα ADSL από ΟΤΕ μέχρι πριν δύο μήνες, και την έκοψα για να κάνω αυτή τη βλακεία το test drive της ΝΕΤΟΝΕ.


Δικαιολογείται τόση αναμονή, η απλά έτσι λένε και τις δίνουνε πιο γρήγορα?

Έβαλε κανείς ADSL OTE πρόσφατα, να μου πει πόσο περίμενε?

Ευχαριστώ!

Φορητοτητα Η' καινουργια συνδεση εκανες?
Υ.Γ.Γιατι βλακεια η net one?

Hunter 85
30-05-08, 00:15
Και εμενα μεχρι 12 εργάσιμες μου είπαν στις 10 ειχα συνδεθει. Οντως γιατι λες οτι ήταν βλακεια το τεστ της Netone?

DSLaManiaC
30-05-08, 00:16
Γιατί δεν ήταν ικανοποιημένος.
Τόσο δύσκολο είναι? :p

Hunter 85
30-05-08, 00:22
Γιατί δεν ήταν ικανοποιημένος.
Τόσο δύσκολο είναι? :p

Ναι αλλα και εσυ βλεοω Νετοne :p

blugosi
30-05-08, 09:06
Φορητοτητα Η' καινουργια συνδεση εκανες?
Υ.Γ.Γιατι βλακεια η net one?

Έκανα φορητότητα από ΝΕΤΟΝΕ σε ΟΤΕ πρώτα και μετά αίτηση για ADSL... Δεν ξέρω ακριβώς πως το διεκπεραιώνουν οι ΟΤΕτζήδες, αλλά υποθέτω ότι το αντιμετωπίζουν σαν μία νέα αίτηση για ADSL...Πάντως αίτηση για ADSL μαζί με τη φορητότητα δεν τη δέχονται...

Έφυγα από τη ΝΕΤΟΝΕ γιατί είναι ερασιτέχνες

(έχω ήδη κάνει θέμα στο φόρουμ εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=198678 )

jpan
30-05-08, 12:59
Συνήθως νέες συνδέσεις connx θέλουν μια βδομάδα και οι αναβαθμίσεις αυθημερόν.

sunrise
30-05-08, 14:05
Έκανα φορητότητα από ΝΕΤΟΝΕ σε ΟΤΕ πρώτα και μετά αίτηση για ADSL... Δεν ξέρω ακριβώς πως το διεκπεραιώνουν οι ΟΤΕτζήδες, αλλά υποθέτω ότι το αντιμετωπίζουν σαν μία νέα αίτηση για ADSL...Πάντως αίτηση για ADSL μαζί με τη φορητότητα δεν τη δέχονται...

Έφυγα από τη ΝΕΤΟΝΕ γιατί είναι ερασιτέχνες

(έχω ήδη κάνει θέμα στο φόρουμ εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=198678 )

Τοτε θα αναγκαστεις να περιμενεις περιπου 2 βδομαδες..(εξαρταται απ το φορτω εγρασιας βεβαια)
*Το θεμα σου το διαβασα για την net one:oneup: thanks

pnikolo
30-05-08, 20:42
Έκανα φορητότητα από ΝΕΤΟΝΕ σε ΟΤΕ πρώτα και μετά αίτηση για ADSL... Δεν ξέρω ακριβώς πως το διεκπεραιώνουν οι ΟΤΕτζήδες, αλλά υποθέτω ότι το αντιμετωπίζουν σαν μία νέα αίτηση για ADSL...Πάντως αίτηση για ADSL μαζί με τη φορητότητα δεν τη δέχονται...

Έφυγα από τη ΝΕΤΟΝΕ γιατί είναι ερασιτέχνες

(έχω ήδη κάνει θέμα στο φόρουμ εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=198678 )

Αρκει να μην καθυστερησουν την αποδεσμευση της γραμμης ;)

JMK1234
30-05-08, 23:53
Και σε εμένα η σύνδεση έγινε σε 4 εργάσιμες ενώ μου είπαν 12 (στη δουλειά μου).

FuS
02-06-08, 18:20
Καλησπέρα,


Το πρωί έκανα τηλεφωνική αίτηση για Conn-X 24MB, και μου είπανε ότι θέλει μέχρι 12 εργάσιμες!!
Η πλάκα είναι ότι είχα ADSL από ΟΤΕ μέχρι πριν δύο μήνες, και την έκοψα για να κάνω αυτή τη βλακεία το test drive της ΝΕΤΟΝΕ.


Δικαιολογείται τόση αναμονή, η απλά έτσι λένε και τις δίνουνε πιο γρήγορα?

Έβαλε κανείς ADSL OTE πρόσφατα, να μου πει πόσο περίμενε?

Ευχαριστώ!


Εμένα φίλε η ενεργοποίηση 4άρας έγινε αυθημερόν :)

Καλά σου φαίνεται πολύ το 12ήμερο (αν πάρει τόσο) ;

Hunter 85
02-06-08, 18:52
Παιδια δεν παίζει! Dyskolo.το δεκαήμερο το θέλει.20/3 αιτηση κ αγορα απο οτεshop. 2/4 ειδα τa λαμπακιa του adsl κ του internet πρασινα(οn)

velkrin
03-06-08, 16:23
Εμενα μου είπαν 10 εργασιμες και σε 4 ειχα την συνδεση .

sotiris1
03-06-08, 18:52
Στην δική μου περίπτωση μέχρι 12 ημέρες μου είχαν πεί αλλά τελικά την 10η ενεργοποιήθηκα.

FuS
03-06-08, 19:03
Παιδια δεν παίζει! Dyskolo.το δεκαήμερο το θέλει.20/3 αιτηση κ αγορα απο οτεshop. 2/4 ειδα τa λαμπακιa του adsl κ του internet πρασινα(οn)

Έχει να κάνει καθαρά με το κέντρο που είσαι (και ό,τι συνεπάγεται αυτό..) καθώς και με το πληροφοριακό. Φυσικά και με την γραμμή.

goku
04-06-08, 09:11
εγώ είχα κάνει αίτηση μέρα Παρασκευή και μεσολάβησε Σάββατο - Κυριακή - Καθαρά Δευτέρα. Την Τρίτη είχε ενεργοποιηθεί η γραμμή adsl (ίσως και την κ. Δευτέρα, δεν είμαι σίγουρος, δεν θυμάμαι) και Τετάρτη ή Πέμπτη μου στείλανε τον κωδικό ενεργοποίησης.

blugosi
04-06-08, 14:01
Τελικά τη φάγαμε την εβδομάδα αναμονής...


Έμαθα πάντως ότι πόρτα μου έχουν δώσει στο DSLAM, περιμένω να την καλωδιώσουνε στον κατανεμητή, οπότε δε νομίζω ότι θα αργήσει πολύ...

Έτσι κι αλλιώς αύριο περιμένω το ρούτερ και από ότι κατάλαβα μέσα στο κουτί θα έχει και τους κωδικούς πρόσβασης...

Αμφιβάλλω αν στους δίνουν τηλεφωνικά...

Ευτυχώς που ένας γείτονας έχει το ρούτερ του ξεκλείδωτο και μπαίνω από το δικό του με το laptop :)

Ίδωμεν

gourdo
04-06-08, 14:28
Τηλεφωνικα στους δινουν (στο 124 πηρα και τους εδωσαν) εμενα μου ειπανε 12 μερες απο forthnet που ειμουνα και σε 5 εργασιμες ειχα ΟΤΕ βεβαια ακομα τον εξοπλισμο δεν τον εχω παρει αλλα εχω τον δικο μου που ειναι σαφος ανωτερος

omnio
04-06-08, 16:32
Εγω την εκανα Σαββατο, μου ειπαν 7 εργασιμες και την Παρασκευη με πηρε τηεφωνο μια κοπελα απο το oteshop που εκανα την αιτηση οτι ειμαι ετοιμος. Εβαλα το ρουτερακι και κομπλε. Βεβαια μια εβδομαδα μετα απο μενα εκανε η κοπελια μου αιτηση και της ειπαν 1 μηνα αναμονη για κανουν κατι εργα.....

blugosi
05-06-08, 20:49
Λοιπόν,

Τελικά συνδέθηκα! Βέβαια μάλλον ακόμη ρυθμίσεις κάνουνε γιατί συνδέεται και αποσυνδέεται... Στο 134 μου είπαν ότι δε βλέπουν ακόμη τη σύνδεση σαν ολοκληρωμένη, άρα γίνονται δοκιμές.
Πάντως η ταχύτητα παίζει download μεταξύ 8100-7300 και upload 600-750. ATT download γύρω στα 44-45.

Πριν πάω ΝΕΤΟΝΕ, με ΤΕΕ έπιανα 8192/384 με οκτάρα γραμμή... Με ΝΕΤΟΝΕ έπιανε 8100/950 μέχρι 9000/950, αλλά με άλλο ρούτερ.

Με το linksys wag200g που έχω δε με βλέπω να πηγαίνω πάνω από 8 ΜΒΙΤ οπότε μάλλον θα ζητήσω να μου κάνουν την 24άρα που ζήτησα 8άρα...Γιατί να δίνω 3 Ευρώ παραπάνω , για ελάχιστο upload?
Δε λέει...

pnikolo
06-06-08, 02:49
Λοιπόν,

Τελικά συνδέθηκα! Βέβαια μάλλον ακόμη ρυθμίσεις κάνουνε γιατί συνδέεται και αποσυνδέεται... Στο 134 μου είπαν ότι δε βλέπουν ακόμη τη σύνδεση σαν ολοκληρωμένη, άρα γίνονται δοκιμές.
Πάντως η ταχύτητα παίζει download μεταξύ 8100-7300 και upload 600-750. ATT download γύρω στα 44-45.

Πριν πάω ΝΕΤΟΝΕ, με ΤΕΕ έπιανα 8192/384 με οκτάρα γραμμή... Με ΝΕΤΟΝΕ έπιανε 8100/950 μέχρι 9000/950, αλλά με άλλο ρούτερ.

Με το linksys wag200g που έχω δε με βλέπω να πηγαίνω πάνω από 8 ΜΒΙΤ οπότε μάλλον θα ζητήσω να μου κάνουν την 24άρα που ζήτησα 8άρα...Γιατί να δίνω 3 Ευρώ παραπάνω , για ελάχιστο upload?
Δε λέει...

Το καλυτερο που 'χεις να κανεις. Οχι για τα 3 Ε αλλα για τη σταθεροτητα και τα χαρακτηρηστικα :oneup:

puntomania
17-07-08, 19:42
Η διαδικασία μετά την αίτηση λογικά είναι Α) να σου συνδέσουνε πόρτα Β) να σου ενεργοποιήσουνε τη γραμμή. Σωστά? Όταν η σύνδεση της πόρτας πχ γίνετε σε μια μέρα πόσο μπορεί να κάνει μετά το σύστημα μέχρι να σου ενεργοποιήσει τη γραμμή?

El_Shadai
17-07-08, 21:01
Η διαδικασία ενεργοποίησης είναι η εξής:

1)Από ΟΤΕ: άνοιγμα δέντρου της ευκολίας Conn-X στο WOMS.
2)Καταχώρηση στον ΠΡΟΜΗΘΕΑ.
3)Δέσμευση πόρτας στο DSLAM.
4)Σύνδεση στο ΑΤΜ.
5)Σύνδεση στον BBRAS.
6)Καταχώρηση CARTEX και
7)Σύνδεση στον κατανεμητή.

Αυτά όσον αφορά το φυσικό κύκλωμα. Τώρα υπάρχει και η Συνδρομή στην OTEnet.
1)Άνοιγμα καρτέλας στην OTEnet(από το WOMS του ΟΤΕ, γι'αυτό και από το 134/800-11-97200 δίνουν τον κωδικό πελατη) και απόδοση κωδικού και συνθηματικού πελάτη(cid και passid).
2)Ενεργοποιεί ο χρήστης το επιθυμητό user name και password στο my.otenet.gr.

Τα παραπάνω αφορούν μόνο ΝΕΟ συνδρομητή! (δηλ. του βγαίνει για ΠΡΩΤΗ φορά κωδικός πελάτη).

Ελπίζω να ξεκαθάρισε λιγάκι το τοπίο!!!!:)

puntomania
17-07-08, 21:57
Η διαδικασία ενεργοποίησης είναι η εξής:

1)Από ΟΤΕ: άνοιγμα δέντρου της ευκολίας Conn-X στο WOMS.
2)Καταχώρηση στον ΠΡΟΜΗΘΕΑ.
3)Δέσμευση πόρτας στο DSLAM.
4)Σύνδεση στο ΑΤΜ.
5)Σύνδεση στον BBRAS.
6)Καταχώρηση CARTEX και
7)Σύνδεση στον κατανεμητή.

Αυτά όσον αφορά το φυσικό κύκλωμα. Τώρα υπάρχει και η Συνδρομή στην OTEnet.
1)Άνοιγμα καρτέλας στην OTEnet(από το WOMS του ΟΤΕ, γι'αυτό και από το 134/800-11-97200 δίνουν τον κωδικό πελατη) και απόδοση κωδικού και συνθηματικού πελάτη(cid και passid).
2)Ενεργοποιεί ο χρήστης το επιθυμητό user name και password στο my.otenet.gr.

Τα παραπάνω αφορούν μόνο ΝΕΟ συνδρομητή! (δηλ. του βγαίνει για ΠΡΩΤΗ φορά κωδικός πελάτη).

Ελπίζω να ξεκαθάρισε λιγάκι το τοπίο!!!!:)



Εγώ έκανα αίτηση στις 11/7 ημέρα Παρασκευή, την Δευτέρα 14/7 τεχνικός σύνδεσε τη γραμμή μου στο Dslam και υποτίθεται στις 15/7 την τρίτη δηλαδή θα είχε ενεργοποιήσει η Θεσσαλονίκη τη γραμμή μου, αλλά μέχρι σήμερα ακόμα δεν είδα φως! Στο 134 μου είπανε ότι η κατάσταση της αίτησης μου είναι στο τελικό στάδιο και πως το σύστημα θέλει 10 εργάσιμες να με ενεργοποιήσει. Εκτός και αν εννοούνε την οτενετ με τελικό στάδιο.
Βασικά το θέμα δεν είναι το περίμενε 10-15 μέρες απλά σαν διαδικασία πόσο χρονοβόρο είναι το κάθε στάδιο που χρειάζεται.

vampyre
18-07-08, 09:39
Η διαδικασία ενεργοποίησης είναι η εξής:

1)Από ΟΤΕ: άνοιγμα δέντρου της ευκολίας Conn-X στο WOMS.
2)Καταχώρηση στον ΠΡΟΜΗΘΕΑ.
3)Δέσμευση πόρτας στο DSLAM.
4)Σύνδεση στο ΑΤΜ.
5)Σύνδεση στον BBRAS.
6)Καταχώρηση CARTEX και
7)Σύνδεση στον κατανεμητή.

Αυτά όσον αφορά το φυσικό κύκλωμα. Τώρα υπάρχει και η Συνδρομή στην OTEnet.
1)Άνοιγμα καρτέλας στην OTEnet(από το WOMS του ΟΤΕ, γι'αυτό και από το 134/800-11-97200 δίνουν τον κωδικό πελατη) και απόδοση κωδικού και συνθηματικού πελάτη(cid και passid).
2)Ενεργοποιεί ο χρήστης το επιθυμητό user name και password στο my.otenet.gr.

Τα παραπάνω αφορούν μόνο ΝΕΟ συνδρομητή! (δηλ. του βγαίνει για ΠΡΩΤΗ φορά κωδικός πελάτη).

Ελπίζω να ξεκαθάρισε λιγάκι το τοπίο!!!!:)

Παρασκευή έκανα την αίτηση σε Oteshop , παρέλαβα την ίδια στιγμή τον εξοπλισμό και την επόμενη Τετάρτη είχε ενεργοποιηθεί η σύνδεση.

Επίσης να πω ότι όλες οι πρώτες εντυπώσεις από το νέο ΟΤΕ , γιατί τα τελευταία 7 χρόνια ήμουν Vivodi, ήταν όλες άψογες. Η υπάλληλος στο Oteshop πήρε την αίτηση τηλεφωνίας και κράτησε σε εκκρεμότητα την αίτηση για Conn-x. Μόλις μπήκε το τηλέφωνο μόνη της με πήρε και με ρώτησε αν ήθελα να προχωρήσουμε την αίτηση για Conn-x. Μου φάνηκε απίστευτο.

Ολα αυτά εμένα μου φαίνονται κάπως "εξωγήινα" συνηθισμένος στην εξυπηρέτηση της Vivodi τόσα χρόνια και στις αναμονές μηνών και όχι ημερών για να γίνει κάτι...

El_Shadai
18-07-08, 16:45
Εγώ έκανα αίτηση στις 11/7 ημέρα Παρασκευή, την Δευτέρα 14/7 τεχνικός σύνδεσε τη γραμμή μου στο Dslam και υποτίθεται στις 15/7 την τρίτη δηλαδή θα είχε ενεργοποιήσει η Θεσσαλονίκη τη γραμμή μου, αλλά μέχρι σήμερα ακόμα δεν είδα φως! Στο 134 μου είπανε ότι η κατάσταση της αίτησης μου είναι στο τελικό στάδιο και πως το σύστημα θέλει 10 εργάσιμες να με ενεργοποιήσει. Εκτός και αν εννοούνε την οτενετ με τελικό στάδιο.
Βασικά το θέμα δεν είναι το περίμενε 10-15 μέρες απλά σαν διαδικασία πόσο χρονοβόρο είναι το κάθε στάδιο που χρειάζεται.

Προφανώς θα περιμένεις να σε καταχωρήσουνε στο WOMS για να βγει ο κωδικός OTEnet και το passid σου(συνθηματικό πελάτη). Πάρε αν θες στο 801-11-35555 και δώσε ΜΟΝΟ Α.Φ.Μ του κατόχου της INTERNET σύνδεσης. Πολύ πιθανόν να έχουν ανοίξει και την καρτέλα σου οπότε θα είσαι έτοιμος!!!!!!:oneup:

stefanos_79
19-07-08, 17:18
Εγω παντως εμεινα εκπληκτος.Παρασκευη εκανα αιτηση για νεα τηλεφωνικη γραμμη+Connx.Τριτη ηρθε τεχνικος για την γραμμη και Τεταρτη με πηραν τηλεφωνο να περασω να παρω κωδικους για το Ιντερνετ και φυσικα συνδεθηκα αμεσως.Ολα αυτα βεβαια στην Κατερινη.Πολυ πιθανον να επεσα σε περιοδο που δεν υπηρχαν πολλες αιτησεις

panosXRV
19-07-08, 20:40
Η διαδικασία ενεργοποίησης είναι η εξής:

1)Από ΟΤΕ: άνοιγμα δέντρου της ευκολίας Conn-X στο WOMS.
2)Καταχώρηση στον ΠΡΟΜΗΘΕΑ.
3)Δέσμευση πόρτας στο DSLAM.
4)Σύνδεση στο ΑΤΜ.
5)Σύνδεση στον BBRAS.
6)Καταχώρηση CARTEX και
7)Σύνδεση στον κατανεμητή.

Αυτά όσον αφορά το φυσικό κύκλωμα. Τώρα υπάρχει και η Συνδρομή στην OTEnet.
1)Άνοιγμα καρτέλας στην OTEnet(από το WOMS του ΟΤΕ, γι'αυτό και από το 134/800-11-97200 δίνουν τον κωδικό πελατη) και απόδοση κωδικού και συνθηματικού πελάτη(cid και passid).
2)Ενεργοποιεί ο χρήστης το επιθυμητό user name και password στο my.otenet.gr.

Τα παραπάνω αφορούν μόνο ΝΕΟ συνδρομητή! (δηλ. του βγαίνει για ΠΡΩΤΗ φορά κωδικός πελάτη).

Ελπίζω να ξεκαθάρισε λιγάκι το τοπίο!!!!:)
συμφωνω με τα παραπανω και αναφερω ποιο συγκεκριμενα τους χρονους.
απο την στιγμη που δωσει καποιος την παραγγελια πχ στο 134, η τηλεφωνητρια την καταχωρει στα συστηματα με το πρωτο βημα που υπαρχει παραπανω, και του οτε και της οτενετ, διαρκεια το πολυ πεντε λεπτα.
η καταχωρηση στον προμηθεα κανει περιπου 10 λεπτα.
η δεσμευση της πορτας εχει να κανει με πολλες παραμετρους, αλλα θεωριτικα μπορει να κανει παλι δεκα λεπτα, στα περισσοτερα νουμερα τουλαχιστον, αυτο συμβαινει.
υπαρχει καθυστερηση οταν δεν υπαρχουν πορτες καθολου, η οταν δεν υπαρχουν για συγκεκριμενες ταχυτητες για το ειδος της γραμμης (pstn-isdn, atm-ethernet, ktl).
στα επομενα κομματια τωρα πρεπει να γινει επεμβαση απο τεχνικους, ειδικα οταν προκειται για νεους χρηστες. σε αλλες περιοχες αργουν γιατι εχουν να κανουν χιλιαδες συνδεσεις και σε αλλες τις κανουν αμεσως μολις παρουν την εντολη. εχει να κανει δηλαδη καθαρα με την περιοχη, τα τοπικα προβληματα, το αριθμο των παραγγελιων, ποσοι τεχνικοι δουλευουν εκεινη την μερα, κτλ. για αυτο το μερος της εργασιας δινονται και οι δεκα μερες διορια. αυτο ομως δεν σημαινει οτι αναγκαστικα καποιος πρεπει να περιμενει δεκα μερες, απλα οι τεχνικοι μεσα σε δεκα μερες το πολυ, θα πρεπει να εχουν κανει ολες τις ενεργειες.
μολις τελειωσουν οι τεχνικοι το κατασκευαστικο κομματι, το δηλωνουν στο συστημα και μεσα σε δεκα λεπτα το προιον ειναι ετοιμο και το βλεπουν και οι τηλεφωνητριες.
αυτα συμβαινουν αν ο χρηστης εχει δηλωσει οτι θα εγκαταστησει μονος του το μοντεμ, γιατι εαν εχει δηλωσει οτι θελει να του το βαλουν οι τεχνικοι, πρεπει να γινει ραντεβου, και επισκεψη στο σπιτι, κτλ που καθυστερουν την διαδικασια.
εντω μεταξυ η οτενετ εχει ηδη κανει την δουλεια της στα συτηματα, και το μονο που μενει ειναι η ενεργοποιηση απο τον χρηστη των κωδικων στο my.otenet.gr
υπαρχουν χιλιαδες ενεργοποιησεις που ολη αυτη η διαδικασια εχει γινει μεσα σε μια-δυο ωρες απο την στιγμη που εγινε η παραγγελια. οι περισσοτερες που βρισκονται στα μεγαλα αστικα κεντρα διαρκουν 4 με 5 μερες, καθαρα για το κατασκευαστικο κομματι. υπαρχουν βεβαια και μερικες, ελαχιστες, που τις τρωει το μαυρο φιδι για πολλους και διαφορους λογους.
οποιαδηποτε αλλαγη ταχυτητας απο τα 2mb και πανω γινετε μονο συστημικα και διαρκει δεκα λεπτα με ενα τεταρτο. οταν καποιος ειναι σε atm με 1mb και θελει 24αρα, τοτε αργει γιατι πρεπει παλι να γινουν εργασιες απο τους τεχνικους.
απο την στιγμη που καποιος εχει ηδη adsl, δηλαδη το κατασκευαστικο κομματι ειναι ετοιμο, οτι αλλαγες και να κανει, γινονται πολυ ποιο γρηγορα απο οτι στους τελειως καινουργιους χρηστες.

logosof
21-07-08, 20:16
Την 5η εργάσιμη ενεργοποιήθηκα. Και μάλιστα μέσω Γερμανού. Εντυπωσιακό;

maik
22-07-08, 13:22
Την 5η εργάσιμη ενεργοποιήθηκα. Και μάλιστα μέσω Γερμανού. Εντυπωσιακό;

Συνηθισμενο θα ελεγα.

kover
22-07-08, 13:26
Εγώ τη Δευτέρα παρείγκειλα νέα γραμμή τηλεφώνου και connex και τη Πεμπτή τα είχα και τα 2. Το router ήρθε 5 μέρες αργότερα αλλα κανένα πρόβλημα αφού τους κωδικούς σου τους δίνουν τηλεφωνικά.

sinos13
22-07-08, 14:38
Δευτερα πρωι εκανα ηλεκτρονικη αιτιση γυρω στις 5 εγινε η τηλεφωνικη επιβαιβαιωση. Τεταρτη 12 το μεσιμερι η γραμη δουλευε κανονικα (με αλλους κοδικους). Και τη δευτερα ηρθε ο εξοπλησμος και οι κοδικοι με courier.
Ολα αυτα εγιναν στη Πατρα (dslam κωνσταντινουπολεως) πριν περιπου 2 μηνες

logosof
22-07-08, 19:46
Συνηθισμενο θα ελεγα.

Έχεις δίκιο, αλλά ήμουν μαθημένος στη HOL, οπότε καταλαβαίνεις τον ενθουσιασμό μου!!!:oneup:

kover
23-07-08, 07:57
Είμουν 2 χρόνια μακρια απο τον οτε και συνηδιτοποιώ ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ήταν παλιότερα. Είναι με διαφορά ο καλύτερος Internet provider στη χώρα απο θέμα ταχυτήτων, pings, συγχρονισμών και costumer care/service. Μην ορμίσετε σα τα θυρία όλοι, προσωπική άποψη είναι αυτή. Σταθερά παραμένει ακριβότερος και με διαφορα απο τους υπολοίπους όμως:(

maik
23-07-08, 13:11
Είμουν 2 χρόνια μακρια απο τον οτε και συνηδιτοποιώ ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ήταν παλιότερα. Είναι με διαφορά ο καλύτερος Internet provider στη χώρα απο θέμα ταχυτήτων, pings, συγχρονισμών και costumer care/service. Μην ορμίσετε σα τα θυρία όλοι, προσωπική άποψη είναι αυτή. Σταθερά παραμένει ακριβότερος και με διαφορα απο τους υπολοίπους όμως:(

Το καλο οπου και να ειναι πληρωνεται.

manosandr
25-07-08, 12:06
Καλημέρα παιδιά.

Μένω Ηράκλειο Κρήτης και είχα κάνει αίτηση για Tellas Double Play γύρω στις 20 Μαΐου. Μου είχαν πει ότι η ενεργοποίηση θα γινόταν το πολύ μέσα σε ένα μήνα. Μέχρι τις 17 Ιουλίου όμως δεν είχε γίνει τίποτα.

Απογοητευμένος, αφενός γιατί δεν είχα ίντερνετ και αφετέρου γιατί κάθε φορά που έπαιρνα στην Tellas μου έλεγαν ότι βγαίνουν συνέχεια καινούριες πόρτες, χωρίς όμως να γίνεται κάτι, αποφάσισα να ακυρώσω την αίτηση. Έτσι έστειλα αίτημα ακύρωσης στην Τellas στις 18/7 (ημέρα Παρασκευή) και την ίδια μέρα έκανα αίτηση για Conn-x και παρέλαβα τηλεφωνικά τους κωδικούς. Στις 21/7 (ημέρα Δευτέρα) η σύνδεση είχε ενεργοποιηθεί! Μάλιστα την Τρίτη 22/7 παρέλαβα και το ασύρματο router και συνδέθηκα κανονικά!!!

Δεν ξέρω ποιος φταίει για τις καθυστερήσεις στους εναλλακτικούς, αλλά οφείλω ένα μπράβο στον ΟΤΕ για τον επαγγελματισμό που πλέον επιδεικνύει.

konkat
26-07-08, 21:29
σε 28 ώρες
:oneup:

gf030
27-07-08, 19:12
2 μερες, ΟΤΕSHOP

obillias
27-07-08, 21:16
αιτηση σε oteshop και ενω ειπαν περιπου 2 εβδομαδες σε 4 ημερες ενεργοποιηθηκε

Hunter 85
28-07-08, 09:13
Μου είχαν πει απο το oteshop 14 εργάσιμες μέρες (έπεφτε κ πάσχα)! Στις 12 συνδέθηκα!!!
Αλλά απο τι βλέπω βελτιώθηκαν πολύ οι χρόνοι!

baltazar1999
28-07-08, 11:03
Γίνεται να κάνεις αίτηση και για νέα γραμμή και για conn-x μαζί? Δεν χρειάζεται να σου έχουν βάλει τηλέφωνο πρώτα? Πως ξέρουν σε ποιο νούμερο θα μπει το conn-x?

Hunter 85
28-07-08, 13:43
Γίνεται να κάνεις αίτηση και για νέα γραμμή και για conn-x μαζί? Δεν χρειάζεται να σου έχουν βάλει τηλέφωνο πρώτα? Πως ξέρουν σε ποιο νούμερο θα μπει το conn-x?

Γιατι να μην μπορούν; Πακέτο στο νούμερο που θα δωσουν θα υπάρχει κ η συνδεση internet!
Η ιδια εταιρεία είναι! :cool:

tugito
29-07-08, 19:48
Χμ... εγώ έχω το ρεκόρ μαλλον. Δευτέρα έκανα αίτηση και την άλλη μέρα με πήραν να πάω να πάρω εξοπλισμό γιατι είχα ενεργοποιηθεί. 24άρα connex ,συγχρονίζω 21,5 και κατεβάζω ώρες αιχμής με 1900.

Droidlock
29-07-08, 21:51
Σε μια μολις ημερα εγινε η ενεργοποιηση

nickthegreke
01-08-08, 00:50
Εμενα μου ειπαν 12 εργασιμες αλλα σε 4 εργασιμες ηταν ετοιμο

hel
01-08-08, 10:32
Χμ... εγώ έχω το ρεκόρ μαλλον. Δευτέρα έκανα αίτηση και την άλλη μέρα με πήραν να πάω να πάρω εξοπλισμό γιατι είχα ενεργοποιηθεί. 24άρα connex ,συγχρονίζω 21,5 και κατεβάζω ώρες αιχμής με 1900.

Από που κατεβάζεις;

Hunter 85
01-08-08, 11:48
Μπορει να ισχύει αν δεν έχει πρόβλημα γραμμλης και μένει κοντά σε dslam

spartacus
01-08-08, 11:55
δυο εργασιμες μεσολαβησαν για να φυγω απο το μπακαλικο της netone και να παω στον οτε

vasiliou
01-08-08, 13:08
Τετάρτη απόγευμα πήρα τηλέφωνο το 134 και το παράγγειλα τρίτη μου έφερε το μοντεμ το κουριερ και με το που το έβαλα πάνω η γραμμή έπαιζε τελεία !Δηλαδή 6μερες αλλα οι 2 ήταν Σαββατοκύριακο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.