PDA

Επιστροφή στο Forum : Netgear Powerline



bond
30-05-08, 03:27
Αγορασα σημερα δύο Netgear XE104. Αυτα υποτιθεται οτι δουλευουν στα 85 Mbps. Δεν περιμενα τοσο αλλα ελεγα οτι θα ξεκολλήσω απο το 1Mbyte/sec που επιανα με το wireless.
Τελικα φαινεται δεν το εχει η μοιρα μου. Τοποθετημενα στο σημειο που θελω το utility τους μου δειχνει 60 Mpbs αλλα η πραγματική αποδοση ειναι 8 Mbps και τοποθετημενα σε διπλανες πρίζες ενω το utility δειχνει 85 Mbps η πραγματική αποδοση ειναι 15 Mbps. To υπολοιπο δικτυο ειναι ελεγμενο και δουλευει στα 100 Mbps πραγματικά (όλες οι μετρήσεις με το iperf).
Ειναι τοσο χαλια αυτά τα powerline, ειναι δυνατον να παραπλανούν τόσό ή εγω κατι κανω λαθος, εχουν κανενα κόλπο?

P.S.: Τώρα ειδα οτι το φορουμ ειναι software/networking. Sorry, ας μετακινηθει στο σωστο φορουμ.

bond
02-06-08, 11:52
Τελικα μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα αυτο που υποπτευομουν.
http://www.nxtbook.com/nxtbooks/hearst/ep1007/index.php?startid=59
Ηξερα οτι τα 85 Mbps δεν ειναι πραγματικά όπως δεν ειναι και τα 54 στο wireless αλλα δεν περιμενα τοσο υπερβολη απο τους κατασκευαστες.
Για οσους βαριουνται να διαβασουν το αρθρο (τουλαχιστον δειτε το πινακακι) απο τα π.χ. 200Mbps ενος powerline adaptor, τα 50 ειναι για error correction, αλλα 60 ειναι για την μετατροπή απο ethernet > powerline. Σε UDP λοιπον μενουν περιπου 90 καθαρα, σε TCP 60 και σε file sharing (samba) 35.
Οποτε τα 20-25 που μετρησα εγω με το 85Mbps adapter ειναι οντως το μεγιστο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.