PDA

Επιστροφή στο Forum : Μακρύ καλώδιο για σύνδεση DSL;



rufous
13-09-05, 13:15
Γεια σας...

Προμηθεύτηκα την κάρτα του περιοδικού RAM με τους 3 μήνες δωρεάν DSL, παράγγειλα από το e-shop το US ROBOTICS 9105, μια κάρτα δικτύου και περιμένω να μου έρθουν...

Μία πολύ απλή (για πολλούς ίσως και αφελής) ερώτηση:
Ο Η/Υ μου είναι μέσα στο δωμάτιό μου και απέχει με τις γωνίες, εμπόδια κ.τ.λ. αρκετά μέτρα από την τηλεφωνική μπρίζα (είχα μακρύ καλώδιο για την απλή dial-up μου).
1. Θα χρειαστώ μεγαλύτερο καλώδιο;
2. Το καλώδιο είναι το ίδιο με το κλασικό ή διαφέρει οπότε πρέπει να προμηθευτώ καινούργιο;
3. Αν διαφέρει, μπορώ να βρω εύκολα και τόσο μακρύ;
4. Η απόσταση μπορεί να επηρεάσει την απόδοση της σύνδεσης;

Αυτά! Αν είναι ανοησίες, παρακαλώ συγχωρέστε με γιατί είναι η πρώτη μου επαφή με DSL κυριολεκτικα...

Α! ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ...

sonyp900
13-09-05, 13:21
Γεια σας...

Προμηθεύτηκα την κάρτα του περιοδικού RAM με τους 3 μήνες δωρεάν DSL, παράγγειλα από το e-shop το US ROBOTICS 9105, μια κάρτα δικτύου και περιμένω να μου έρθουν...

Μία πολύ απλή (για πολλούς ίσως και αφελής) ερώτηση:
Ο Η/Υ μου είναι μέσα στο δωμάτιό μου και απέχει με τις γωνίες, εμπόδια κ.τ.λ. αρκετά μέτρα από την τηλεφωνική μπρίζα (είχα μακρύ καλώδιο για την απλή dial-up μου).
1. Θα χρειαστώ μεγαλύτερο καλώδιο;
2. Το καλώδιο είναι το ίδιο με το κλασικό ή διαφέρει οπότε πρέπει να προμηθευτώ καινούργιο;
3. Αν διαφέρει, μπορώ να βρω εύκολα και τόσο μακρύ;
4. Η απόσταση μπορεί να επηρεάσει την απόδοση της σύνδεσης;

Αυτά! Αν είναι ανοησίες, παρακαλώ συγχωρέστε με γιατί είναι η πρώτη μου επαφή με DSL κυριολεκτικα...

Α! ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ...

Καλώς ήρθες. Με το υπάρχον καλώδιο που έχεις, θα το συνδέσεις πάνω στο USR (για την ADSLγραμμή) και μετά συνδέεις το USR με το PC σου, μέσω του UTP καλωδίου που έχει η συσκευασία. ΔΕΝ χρειάζεσαι διαφορετικό τηλεφωνικό καλώδιο για να μεταφέρεις την γραμμή από την πρίζα του τοίχου στο USR. Και μην διστάζεις ποτέ να ρωτάς......κάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι. ;)

cmos
13-09-05, 13:25
Καλώς ήρθες. Με το υπάρχον καλώδιο που έχεις, θα το συνδέσεις πάνω στο USR (για την ADSLγραμμή) και μετά συνδέεις το USR με το PC σου, μέσω του UTP καλωδίου που έχει η συσκευασία. ΔΕΝ χρειάζεσαι διαφορετικό τηλεφωνικό καλώδιο για να μεταφέρεις την γραμμή από την πρίζα του τοίχου στο USR. Και μην διστάζεις ποτέ να ρωτάς......κάπως έτσι ξεκινήσαμε όλοι. ;):thumbsup1 ωραίος !

Ziggy
13-09-05, 13:29
1. όχι
2. το κλασσικό
3. -
4. Αυτή η απόσταση είναι αμελητέα σε σύγκριση με την υπόλοιπη διαδρομή του καλωδίου σου (σπίτι <--> πΟΤΕ)

Πάντως έχεις και την επιλογή να βάλεις το 9105 δίπλα στην μπρίζα και να φέρεις ethernet ως το PC. Αλλά δε θα δεις διαφορά, και αφού ήδη έχεις στρωμένο καλώδιο τηλεφώνου, δε βρίσκω τον λόγο να το κάνεις...
(Εκτός βέβαια εάν χρειαστεί να κάνεις καμιά πατέντα με το filter και θέλεις να είναι το modem δίπλα στην μπρίζα του τηλεφώνου.)

cmos
13-09-05, 13:35
1. όχι
2. το κλασσικό
3. -
4. Αυτή η απόσταση είναι αμελητέα σε σύγκριση με την υπόλοιπη διαδρομή του καλωδίου σου (σπίτι <--> πΟΤΕ)

το άρχισες ωραία και δομημένα .... :thumbsup1


Πάντως έχεις και την επιλογή να βάλεις το 9105 δίπλα στην μπρίζα και να φέρεις ethernet ως το PC. Αλλά δε θα δεις διαφορά, και αφού ήδη έχεις στρωμένο καλώδιο τηλεφώνου, δε βρίσκω τον λόγο να το κάνεις...

αλλά εδώ μας τα χάλασες ... :( (το Ethernet καλώδιο είναι "τέρας" μπροστά στο τηλεφωνικό για να το "ταξιδεύεις" μέσα στο σπίτι)

sonyp900
13-09-05, 13:36
:thumbsup1 ωραίος !

Ευχαριστώ cmos! Πιστεύω ότι η ύπαρξη αυτής της κοινότητας (ADSLGR) είναι πολύ χρήσιμη σε όλους τους χρήστες ανεξαρτήτος σύνδεσης και ένας χρήσιμος οδηγός για όσους ξεκινάνε τώρα. Παράδειγμα εγώ, όταν ξεκίνησα να ασχολούμαι με ADSL, το συγκεκριμένο site με βοήθησε αφάνταστα! Είμαι σίγουρος ότι όλα τα ερωτήματα απαντώνται σωστά εδώ μέσα και κανείς δεν φεύγει με απορίες. Καλή συνέχεια σε όλουσ μας. ;)
Ίσως βγήκα και λίγο :offtopic:

docthis
13-09-05, 18:12
Γεια σας...

Προμηθεύτηκα την κάρτα του περιοδικού RAM με τους 3 μήνες δωρεάν DSL, παράγγειλα από το e-shop το US ROBOTICS 9105, μια κάρτα δικτύου και περιμένω να μου έρθουν...

Μία πολύ απλή (για πολλούς ίσως και αφελής) ερώτηση:
Ο Η/Υ μου είναι μέσα στο δωμάτιό μου και απέχει με τις γωνίες, εμπόδια κ.τ.λ. αρκετά μέτρα από την τηλεφωνική μπρίζα (είχα μακρύ καλώδιο για την απλή dial-up μου).
1. Θα χρειαστώ μεγαλύτερο καλώδιο;
2. Το καλώδιο είναι το ίδιο με το κλασικό ή διαφέρει οπότε πρέπει να προμηθευτώ καινούργιο;
3. Αν διαφέρει, μπορώ να βρω εύκολα και τόσο μακρύ;
4. Η απόσταση μπορεί να επηρεάσει την απόδοση της σύνδεσης;

Αυτά! Αν είναι ανοησίες, παρακαλώ συγχωρέστε με γιατί είναι η πρώτη μου επαφή με DSL κυριολεκτικα...

Α! ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ...

Να συμπληρώσω μόνο κάτι σε όσα προηγήθηκαν. Αφού έχεις ήδη καλώδιο από την πρίζα μέχρι το pc, θα πας στην αρχική πρίζα και θα διακλαδίσεις εκεί τη γραμμή. Θέλεις να φεύγει ένα καλώδιο με φίλτρο (που μετά μπορεί να διακλαδιστεί όσο θέλει) και ένα καλώδιο χωρίς φίλτρο (αυτό που ήδη πάει στο pc σου). Υπάρχει και splitter για απλή γραμμή (pstn) που διευκολύνει την συνδεσμολογία.

Στο δωμάτιο που είναι το pc θα βάλεις το router σε εμφανές μέρος (για να βλέπεις τι γίνεται με τα led) και θα συνδέσεις πάνω του το καλώδιο του τηλεφώνου. Το καλώδιο του ethernet που είναι μέσα στο κουτί είναι τύπου straight γύρω στο 1.5m. Συνήθως είναι υπεραρκετό. Αν δεις ότι για τον οποιονδήποτε λόγο δε σου κάνει, μπορείς να αγοράσεις μεγαλύτερο (πολύ φτηνό, γύρω στα 6ευρώ για 30m για να καταλάβεις). Απλά έχε υπόψην ότι το καλώδιο από pc σε router πρέπει να είναι straight, όχι crossover.

rufous
13-09-05, 21:17
Παιδιά 1000 ευχαριστώ σε ΟΛΟΥΣ!
Με βοηθήσατε και με ανακουφίσατε ταυτόχρονα!
Φίλε docthis, έχω pstn γραμμή! Ο πΟΤΕ είπε θα μου στείλει ΔΩΡΕΑΝ στο σπίτι και φιλτράκια για την τηλ. γραμμή. ΞΕΡΩ ότι έχετε απαντήσει χωρίς υπερβολές 100ΝΤΑΔΕΣ φορές το ίδιο, αλλά τι κάνω με το τηλ. και τα φίλτρα;
Τα υπόλοιπα τα κατάλαβα... Ενα καλώδιο απλό από το τηλ. στο PC και ένα ανάμεσα στο router και την κάρτα δικτύου, κλασικό καλώδιο κάρτας δικτύου δηλαδή (σαν αυτό που ενώνουμε 2 PC!).

sonyp900
13-09-05, 21:22
Παιδιά 1000 ευχαριστώ σε ΟΛΟΥΣ!
Με βοηθήσατε και με ανακουφίσατε ταυτόχρονα!
Φίλε docthis, έχω pstn γραμμή! Ο πΟΤΕ είπε θα μου στείλει ΔΩΡΕΑΝ στο σπίτι και φιλτράκια για την τηλ. γραμμή. ΞΕΡΩ ότι έχετε απαντήσει χωρίς υπερβολές 100ΝΤΑΔΕΣ φορές το ίδιο, αλλά τι κάνω με το τηλ. και τα φίλτρα;
Τα υπόλοιπα τα κατάλαβα... Ενα καλώδιο απλό από το τηλ. στο PC και ένα ανάμεσα στο router και την κάρτα δικτύου, κλασικό καλώδιο κάρτας δικτύου δηλαδή (σαν αυτό που ενώνουμε 2 PC!).

Το φίλτρο το παρεμβάλεις όταν έχεις PSTN γραμμή, ανάμεσα στο καλώδιο και στο τηλέφωνο σου για να μην έχεις παράσιτα και θόρυβο όταν μιλάς. Στο router θα στείλεις καλώδιο ΧΩΡΙΣ φίλτρο.

rufous
13-09-05, 21:36
Ok thanx!
Κάτι ακόμη:
1. Μπορώ να έχω απλή σύνδεση στο internet και με το router; Για να το θέσω σε λειτουργία αμέσως μέχρι να ενεργοποιηθεί η DSL.
2. Ό,τι και να ισχύει, μήπως πρέπει να βγάλω το απλό εσωτερικό modem για να μην υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας ή ταυτόχρονης χρήσης (άραγε δουλεύουν και τα 2 modem και με τις 2 συνδέσεις μαζί παράλληλα, αλλά όχι ταυτόχρονα;)

phph
14-09-05, 10:44
Ok thanx!
Κάτι ακόμη:
1. Μπορώ να έχω απλή σύνδεση στο internet και με το router; Για να το θέσω σε λειτουργία αμέσως μέχρι να ενεργοποιηθεί η DSL.
2. Ό,τι και να ισχύει, μήπως πρέπει να βγάλω το απλό εσωτερικό modem για να μην υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας ή ταυτόχρονης χρήσης (άραγε δουλεύουν και τα 2 modem και με τις 2 συνδέσεις μαζί παράλληλα, αλλά όχι ταυτόχρονα;)
1. Αν εννοείς να έχεις dialup σύνδεση pstn ή isdn χρησιμοποιώντας το modem/router, όχι δεν γίνεται. Αν εννοείς να έχεις dialup από το εσωτερικό modem και απλά να έχεις συνδεδεμένο και το modem/router (με τα μάτια καρφωμένα στο ledάκι που γράφει adsl περιμένοντας με αγωνία να ανάψει :p ), ναι αυτό γίνεται.
2. Πρόβλημα συμβατότητας δεν υπάρχει, αλλά καλό θα ήταν για να μην έχεις κάποιο απρόοπτο να μην έχεις το καλώδιο του τηλεφώνου συνδεδεμένο στο εσωτερικό modem παρά μόνο αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις. Αν το χρειαστείς το βάζεις και μόλις τελειώσεις το βγάζεις. Εφόσον έχεις δύο διαφορετικές συνδρομές (μία adsl και μία pstn ή isdn) ή αν ο isp σου επιτρέπει την ταυτόχρονη χρήση της συνδρομής και ως adsl και ως pstn/isdn, τότε ναι μπορείς να έχεις και τις δύο συνδέσεις ανοικτές. Τώρα το τι αποτέλεσμα θα έχεις αυτό δεν το γνωρίζω.

sonyp900
14-09-05, 10:48
(άραγε δουλεύουν και τα 2 modem και με τις 2 συνδέσεις μαζί παράλληλα, αλλά όχι ταυτόχρονα;)

Πρώτα να μας πεις αν θα αντέχει η τσέπη σου να πληρώνει τις διπλές χρεώσεις στον λαγαριασμό του πΟΤΕ μετά............... ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.