PDA

Επιστροφή στο Forum : Η νέα σας ADSL2+ της Forthnet δεν αποδίδει τα αναμενόμενα. Μήπως είσαστε λίγο υπερβολικοί;



chios
31-05-08, 02:57
φίλε μου κάνε λίγο υπομονή και ίσως κάποια μέρα στρώσουν τα πράγματα. Και στη Μυτιλήνη στην αρχή τα πράγματα ήταν πολύ χάλια με forthnet και όσοι είχαν βάλει το μετάνιωσαν πικρά. Τώρα από ότι λένε, 24άρες τους παίζουν τουλάχιστον σαν 8άρες και η τηλεφωνία τους είναι σχετικά αποδεκτή.

:rofl: :rofl: :rofl:

Και το καινούριο σπορ αυτοκίνητο που αγόρασα, στην αρχή έπιανε μόνο 25 km/h. Τώρα όμως πιάνει τα 40 km/h και από το κιβώτιο ταχυτήτων δουλεύουν τουλάχιστον δύο ταχύτητες. Έχω μείνει εκστασιασμένος από τις επιδόσεις του αυτοκινήτου μου.

Α, ναι, προχτές κατάφερα να ανοίξω και τη δεύτερη από τις τέσσερις πόρτες. Ίσως ως το τέλος του χρόνου να πιάσω τα 55km/h, να κουμπώνει και τρίτη ταχύτητα και να ανοίξει και καμιά πόρτα ακόμα.
Κριμα που δε βλέπω να δουλεύει η μίζα, αλλά ακόμα αντέχω να σπρώχνω για να πάρει μπρος.
Φλας δε δουλεύουν, αλλά μπορώ και κουνώ το χέρι μου.
Το ράδιο-MP3 δε δουλεύει αλλά η φωνή μου είναι μια χαρά και τραγουδάω και μόνος μου, καμιά φορά σφυρίζω κιόλας.
Το GPS επίσης δε δουλεύει, αλλά για αυτό μάλλον φταίνε οι δορυφόροι. Ευτυχώς όμως ξέρω τους δρόμους και έτσι δε χάνομαι συχνά.
Το καλοριφέρ δε ζεσταίνει, αλλά ήδη ήρθε το καλοκαιράκι.
Τα φώτα δεν ανάβουν, αλλά η νυχτερινή οδήγηση έτσι κι αλλιώς κρύβει κινδύνους.
Το τιμόνι δε στρίβει πολύ καλά, αλλά με τη χαμηλή ταχύτητα που κινούμαι καταφέρνω ευτυχώς να αποφεύγω τα περισσότερα εμπόδια. Δεν τα αποφεύγω βέβαια όλα και το αυτοκίνητο δεν έχει καθόλου προφυλακτήρες, αλλά ξέρετε, η χαμηλή ταχύτητα κ.λπ., και έτσι τη γλιτώνω με μικροζημιές που δε με ενοχλούν. Άλλωστε το αμάξι είναι σα λιθοβολημένο. Τώρα που το κοιτάω πιο προσεκτικά μάλλον ξεχάσαν και να το βάψουν, αλλά δε με πειράζει, γιατί όταν το οδηγάω είμαι μέσα και δεν το βλέπω πώς είναι απ' έξω, ενώ όταν δεν το οδηγάω είμαι στο σπίτι μου ή στη δουλειά και δεν κάθομαι να κοιτάω το αυτοκίνητο όλη την ώρα, έχω και άλλα πράγματα να κάνω.

Μη νομίζετε ότι δεν έκανα καλή αγορά: επειδή το πήρα πριν τις 30/6, μου κάναν δώρο τα λάστιχα. Βέβαια έχω διαβάσει στο forum ότι αυτά τα λάστιχα γλιστράνε και έχουν κακό κράτημα και γι' αυτό πηγαίνω τόσο σιγά. Κάποιοι πρότειναν να πετάξω αυτά τα λάστιχα και να βάλω άλλη μάρκα που δεν σκάνε και δεν ξεφουσκώνουν τόσο εύκολα. Ίσως το κάνω αφού πρώτα δοκιμάσω να αλλάξω τις βαλβίδες μήπως χάνεται από εκεί ο αέρας. Βήμα βήμα η αντιμετώπιση των προβλημάτων, όχι βιαστικές κινήσεις, δε λύνονται τα προβλήματα έτσι απλά με κάποιο μαγικό ραβδάκι.

Πήγα βέβαια στο σέρβις και μου είπαν ότι ο λόγος που δε δουλεύουν καθόλου τα φρένα είναι το παλιό firmware στο πεντάλ. Το παράγγειλα και σύντομα θα έχω και φρένα. Μου πρότειναν να αναβαθμίσω και το πεντάλ του γκαζιού για να κερδίσω 5-10 km/h ακόμα.

Πάντως η εταιρεία ήταν κατηγορηματική: για τα περισσότερα προβλήματα φταίνε οι λασπωτήρες που έβαλα και οι οποίοι είχαν το σήμα άλλης εταιρείας πάνω, με αποτέλεσμα να βραχυκυκλώνει η μίζα και να ξεφουσκώνουν ξαφνικά τα λάστιχα. Έτσι χωρίς δεύτερη κουβέντα άλλαξα τους λασπωτήρες. Αλλά η λάσπη εξακολουθεί να πετάγεται παντού με τον ίδιο τρόπο και το αμάξι να γίνεται χάλια, σχεδόν δε βλέπω έξω από τα παράθυρα. Αλλά δεν πειράζει γιατί τεντώνω εύκολα έξω το χέρι και σκουπίζω το παρμπρίζ με ένα πανάκι.

Νομίζω ότι πρέπει να πάρω ξανά το service γιατί δεν ανοίγει σωστά η υποδοχή για το κύπελλο του καφέ. Δεν είναι δικαιολογία ότι το αμάξι είναι καινούριο, ο καφές πρέπει να στηρίζεται σωστά. Έπρεπε η εταιρεία να το προσέξει αυτό γιατί αλλιώς θα χάσει πελάτες.

Ήδη οι ανταγωνιστές δίνουν πακέτο το αυτοκίνητο μαζί με φουσκωτό στην ίδια τιμή καθώς και δωρεάν ασφαλιστική κάλυψη αν οδηγήσεις το αυτοκίνητο σε 38 χώρες του κόσμου - εγώ έχω κάλυψη μόνο σε 24, αν και αμφιβάλλω αν θα οδηγήσω ποτέ σε τόσες χώρες. Οι αγαπημένοι μου προορισμοί είναι μόνο 2 ή 3 και παλιά που είχα αυτήν την επιλογή ήμουν πιο ευχαριστημένος γιατί είχε πιο πολύ νόημα. Αχ τα χρόνια εκείνα... θυμάμαι με νοσταλγία ότι το μοτοποδήλατο είχε και φώτα και φρένα και σέλα και κόρνα και όλα δουλεύανε μια χαρά και ας ήταν ακριβό για τα κυβικά του. Π-ΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα με το τι έγραφε πάνω ο λασπωτήρας, ούτε κανένας άλλος έριχνε όλο το φταίξιμο σε αυτό.

Τι να πώ; Δελεάστικα και εγώ με το ότι μπορώ να κυκλοφορώ μέσα στην πατρίδα μου χωρίς διόδια. Βέβαια στην πορεία ανακάλυψα ότι σε αυτοκινητόδρομους, γέφυρες και τούνελ τα διόδια ισχύουν τελικά κανονικά. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι το αυτοκίνητό μου δε μπορεί να περάσει από πολλούς δρόμους που παλιά πήγαινα χωρίς πρόβλημα. Αλλά μου εξήγησαν ότι ακόμα και για αυτό φταίνε οι λασπωτήρες που μπλοκάρουν τη λάσπη στους τροχούς μόλις μπω σε δρόμο που δεν είναι φτιαγμένος για το αυτοκίνητό μου. Μα αφού τους άλλαξα τους απαντάω. Δεν ξέρω να σας πω τι μου απάντησαν σε αυτό γιατί ακόμα περιμένω στη γραμμή, αυτή τη στιγμή όλες οι γραμμές είναι κατειλλημένες, για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας δοκιμάστε ξανά αργότερα...βζζζζζζ.

ZORO
31-05-08, 11:21
:worthy::rofl: Απλά κορυφαίο.

semola
31-05-08, 11:29
Νερό στο πιτσιλιστίρη έχεις?Φίλτρο γύρης?

pelasgian
31-05-08, 11:33
εγκέφαλο;






















(ηλεκτρονικό εννοώ :p)

kostelo
31-05-08, 12:21
@chios: epic post. :rofl: :rofl::rofl:

kozi1989
31-05-08, 12:25
:rofl: :rofl: :rofl:

Και το καινούριο σπορ αυτοκίνητο που αγόρασα, στην αρχή έπιανε μόνο 25 km/h. Τώρα όμως πιάνει τα 40 km/h και από το κιβώτιο ταχυτήτων δουλεύουν τουλάχιστον δύο ταχύτητες. Έχω μείνει εκστασιασμένος από τις επιδόσεις του αυτοκινήτου μου.

Α, ναι, προχτές κατάφερα να ανοίξω και τη δεύτερη από τις τέσσερις πόρτες. Ίσως ως το τέλος του χρόνου να πιάσω τα 55km/h, να κουμπώνει και τρίτη ταχύτητα και να ανοίξει και καμιά πόρτα ακόμα.
Κριμα που δε βλέπω να δουλεύει η μίζα, αλλά ακόμα αντέχω να σπρώχνω για να πάρει μπρος.
Φλας δε δουλεύουν, αλλά μπορώ και κουνώ το χέρι μου.
Το ράδιο-MP3 δε δουλεύει αλλά η φωνή μου είναι μια χαρά και τραγουδάω και μόνος μου, καμιά φορά σφυρίζω κιόλας.
Το GPS επίσης δε δουλεύει, αλλά για αυτό μάλλον φταίνε οι δορυφόροι. Ευτυχώς όμως ξέρω τους δρόμους και έτσι δε χάνομαι συχνά.
Το καλοριφέρ δε ζεσταίνει, αλλά ήδη ήρθε το καλοκαιράκι.
Τα φώτα δεν ανάβουν, αλλά η νυχτερινή οδήγηση έτσι κι αλλιώς κρύβει κινδύνους.
Το τιμόνι δε στρίβει πολύ καλά, αλλά με τη χαμηλή ταχύτητα που κινούμαι καταφέρνω ευτυχώς να αποφεύγω τα περισσότερα εμπόδια. Δεν τα αποφεύγω βέβαια όλα και το αυτοκίνητο δεν έχει καθόλου προφυλακτήρες, αλλά ξέρετε, η χαμηλή ταχύτητα κ.λπ., και έτσι τη γλιτώνω με μικροζημιές που δε με ενοχλούν. Άλλωστε το αμάξι είναι σα λιθοβολημένο. Τώρα που το κοιτάω πιο προσεκτικά μάλλον ξεχάσαν και να το βάψουν, αλλά δε με πειράζει, γιατί όταν το οδηγάω είμαι μέσα και δεν το βλέπω πώς είναι απ' έξω, ενώ όταν δεν το οδηγάω είμαι στο σπίτι μου ή στη δουλειά και δεν κάθομαι να κοιτάω το αυτοκίνητο όλη την ώρα, έχω και άλλα πράγματα να κάνω.

Μη νομίζετε ότι δεν έκανα καλή αγορά: επειδή το πήρα πριν τις 30/6, μου κάναν δώρο τα λάστιχα. Βέβαια έχω διαβάσει στο forum ότι αυτά τα λάστιχα γλιστράνε και έχουν κακό κράτημα και γι' αυτό πηγαίνω τόσο σιγά. Κάποιοι πρότειναν να πετάξω αυτά τα λάστιχα και να βάλω άλλη μάρκα που δεν σκάνε και δεν ξεφουσκώνουν τόσο εύκολα. Ίσως το κάνω αφού πρώτα δοκιμάσω να αλλάξω τις βαλβίδες μήπως χάνεται από εκεί ο αέρας. Βήμα βήμα η αντιμετώπιση των προβλημάτων, όχι βιαστικές κινήσεις, δε λύνονται τα προβλήματα έτσι απλά με κάποιο μαγικό ραβδάκι.

Πήγα βέβαια στο σέρβις και μου είπαν ότι ο λόγος που δε δουλεύουν καθόλου τα φρένα είναι το παλιό firmware στο πεντάλ. Το παράγγειλα και σύντομα θα έχω και φρένα. Μου πρότειναν να αναβαθμίσω και το πεντάλ του γκαζιού για να κερδίσω 5-10 km/h ακόμα.

Πάντως η εταιρεία ήταν κατηγορηματική: για τα περισσότερα προβλήματα φταίνε οι λασπωτήρες που έβαλα και οι οποίοι είχαν το σήμα άλλης εταιρείας πάνω, με αποτέλεσμα να βραχυκυκλώνει η μίζα και να ξεφουσκώνουν ξαφνικά τα λάστιχα. Έτσι χωρίς δεύτερη κουβέντα άλλαξα τους λασπωτήρες. Αλλά η λάσπη εξακολουθεί να πετάγεται παντού με τον ίδιο τρόπο και το αμάξι να γίνεται χάλια, σχεδόν δε βλέπω έξω από τα παράθυρα. Αλλά δεν πειράζει γιατί τεντώνω εύκολα έξω το χέρι και σκουπίζω το παρμπρίζ με ένα πανάκι.

Νομίζω ότι πρέπει να πάρω ξανά το service γιατί δεν ανοίγει σωστά η υποδοχή για το κύπελλο του καφέ. Δεν είναι δικαιολογία ότι το αμάξι είναι καινούριο, ο καφές πρέπει να στηρίζεται σωστά. Έπρεπε η εταιρεία να το προσέξει αυτό γιατί αλλιώς θα χάσει πελάτες.

Ήδη οι ανταγωνιστές δίνουν πακέτο το αυτοκίνητο μαζί με φουσκωτό στην ίδια τιμή καθώς και δωρεάν ασφαλιστική κάλυψη αν οδηγήσεις το αυτοκίνητο σε 38 χώρες του κόσμου - εγώ έχω κάλυψη μόνο σε 24, αν και αμφιβάλλω αν θα οδηγήσω ποτέ σε τόσες χώρες. Οι αγαπημένοι μου προορισμοί είναι μόνο 2 ή 3 και παλιά που είχα αυτήν την επιλογή ήμουν πιο ευχαριστημένος γιατί είχε πιο πολύ νόημα. Αχ τα χρόνια εκείνα... θυμάμαι με νοσταλγία ότι το μοτοποδήλατο είχε και φώτα και φρένα και σέλα και κόρνα και όλα δουλεύανε μια χαρά και ας ήταν ακριβό για τα κυβικά του. Π-ΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα με το τι έγραφε πάνω ο λασπωτήρας, ούτε κανένας άλλος έριχνε όλο το φταίξιμο σε αυτό.

Τι να πώ; Δελεάστικα και εγώ με το ότι μπορώ να κυκλοφορώ μέσα στην πατρίδα μου χωρίς διόδια. Βέβαια στην πορεία ανακάλυψα ότι σε αυτοκινητόδρομους, γέφυρες και τούνελ τα διόδια ισχύουν τελικά κανονικά. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι το αυτοκίνητό μου δε μπορεί να περάσει από πολλούς δρόμους που παλιά πήγαινα χωρίς πρόβλημα. Αλλά μου εξήγησαν ότι ακόμα και για αυτό φταίνε οι λασπωτήρες που μπλοκάρουν τη λάσπη στους τροχούς μόλις μπω σε δρόμο που δεν είναι φτιαγμένος για το αυτοκίνητό μου. Μα αφού τους άλλαξα τους απαντάω. Δεν ξέρω να σας πω τι μου απάντησαν σε αυτό γιατί ακόμα περιμένω στη γραμμή, αυτή τη στιγμή όλες οι γραμμές είναι κατειλλημένες, για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας δοκιμάστε ξανά αργότερα...βζζζζζζ.

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Frontier
31-05-08, 12:31
Πολύ καλό :oneup: :rofl:

utp
31-05-08, 14:11
Πως το παρομοιωσες ετσι ρε θηριο?Πολυ καλο!

Ναι αλλα το αυτοκινητο δεν εχει παγιο ΟΤΕ!χαχα

NikoLakis
31-05-08, 14:23
Απίστευτο :respekt::clap:

Το βλέπω να γίνεται διαφήμιση του ΟΤΕ

RyDeR
31-05-08, 14:30
Απίστετο φίλε. :oneup:

Πωπω τόσο χάλια είναι ρε γαμώτο; :hmm: :(

cuper
31-05-08, 14:47
Chios πολύ ωραίο! Αξίζει να μπει σε περιοδικό ή εφημερίδα. :)

Αποτυπώνει με μεταφορές το εν μέρει λογικό, κομφούζιο που επικρατεί στην αναπτυσσόμενη αγορά μας.
Αλλά το θλιβερότερο όλων είναι ότι κάπως έτσι νιώθει ο νεοεισερχόμενος συνδρομητής και γενικά ο μέσος ενεργός συνδρομητής που λόγω έλλειψης γνώσεων, πληροφόρησης αφορίζει τους πάντες και τα πάντα, με το παραμικρό πρόβλημα.
Είτε γιατί δε γνωρίζει ότι ο γείτονας του "κλέβει" bandwidth" μέσω του ξεκλείδωτου wifi του.
Είτε γιατί επειδή θεωρεί ότι ο normal χρόνος ενεργοποίησης της dsl είναι 1-2 μέρες (τόσο δεν χρειάζεται μια σύνδεση κινητής τηλεφωνίας; ).
Είτε γιατί δεν γνωρίζει (δε χρειάζεται να είσαι τεχνικός) ότι είναι "έως" μια ταχύτητα και νιώθει εξαπάτηση με τα 12 Mbps. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του χάλκινου καλωδίου-γραμμής/modem-router/οικιακή καλωδίωση είναι ψιλά γράμματα και δικαιολογίες των "απατεώνων" παρόχων.
Είτε γιατί δίνει τηλεφωνικά τα στοιχεία του (ΑΦΜ/ΑΔΤ) και μετά απορεί γιατί τον ενεργοποίησαν στην τάδε υπηρεσία: "Πού είναι το κράτος να με προστατέψει;"
Είτε γιατί δεν γνωρίζει τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις του, από το συμβόλαιο που υπογράφει.
Είτε γιατί το "ιντερνέτ" είναι διαβολικό...
Και χίλιες δυο άλλες περιπτώσεις.

Γι' αυτό υπάρχουν τα forums και τα περιοδικά. Στο να αποκομίσει ο μη ειδικός, τις βασικές γνώσεις για την "κοινωνία της πληροφορίας". Στο να προσαρμοστεί στη νέα εποχή και να χρησιμοποιήσει το διαδίκτυο προς όφελός του.

Καλή μας συνέχεια!

jimakos_a35gr
31-05-08, 14:57
:rofl: :rofl: :rofl:

Και το καινούριο σπορ αυτοκίνητο που αγόρασα, στην αρχή έπιανε μόνο 25 km/h. Τώρα όμως πιάνει τα 40 km/h και από το κιβώτιο ταχυτήτων δουλεύουν τουλάχιστον δύο ταχύτητες. Έχω μείνει εκστασιασμένος από τις επιδόσεις του αυτοκινήτου μου.

Α, ναι, προχτές κατάφερα να ανοίξω και τη δεύτερη από τις τέσσερις πόρτες. Ίσως ως το τέλος του χρόνου να πιάσω τα 55km/h, να κουμπώνει και τρίτη ταχύτητα και να ανοίξει και καμιά πόρτα ακόμα.
Κριμα που δε βλέπω να δουλεύει η μίζα, αλλά ακόμα αντέχω να σπρώχνω για να πάρει μπρος.
Φλας δε δουλεύουν, αλλά μπορώ και κουνώ το χέρι μου.
Το ράδιο-MP3 δε δουλεύει αλλά η φωνή μου είναι μια χαρά και τραγουδάω και μόνος μου, καμιά φορά σφυρίζω κιόλας.
Το GPS επίσης δε δουλεύει, αλλά για αυτό μάλλον φταίνε οι δορυφόροι. Ευτυχώς όμως ξέρω τους δρόμους και έτσι δε χάνομαι συχνά.
Το καλοριφέρ δε ζεσταίνει, αλλά ήδη ήρθε το καλοκαιράκι.
Τα φώτα δεν ανάβουν, αλλά η νυχτερινή οδήγηση έτσι κι αλλιώς κρύβει κινδύνους.
Το τιμόνι δε στρίβει πολύ καλά, αλλά με τη χαμηλή ταχύτητα που κινούμαι καταφέρνω ευτυχώς να αποφεύγω τα περισσότερα εμπόδια. Δεν τα αποφεύγω βέβαια όλα και το αυτοκίνητο δεν έχει καθόλου προφυλακτήρες, αλλά ξέρετε, η χαμηλή ταχύτητα κ.λπ., και έτσι τη γλιτώνω με μικροζημιές που δε με ενοχλούν. Άλλωστε το αμάξι είναι σα λιθοβολημένο. Τώρα που το κοιτάω πιο προσεκτικά μάλλον ξεχάσαν και να το βάψουν, αλλά δε με πειράζει, γιατί όταν το οδηγάω είμαι μέσα και δεν το βλέπω πώς είναι απ' έξω, ενώ όταν δεν το οδηγάω είμαι στο σπίτι μου ή στη δουλειά και δεν κάθομαι να κοιτάω το αυτοκίνητο όλη την ώρα, έχω και άλλα πράγματα να κάνω.

Μη νομίζετε ότι δεν έκανα καλή αγορά: επειδή το πήρα πριν τις 30/6, μου κάναν δώρο τα λάστιχα. Βέβαια έχω διαβάσει στο forum ότι αυτά τα λάστιχα γλιστράνε και έχουν κακό κράτημα και γι' αυτό πηγαίνω τόσο σιγά. Κάποιοι πρότειναν να πετάξω αυτά τα λάστιχα και να βάλω άλλη μάρκα που δεν σκάνε και δεν ξεφουσκώνουν τόσο εύκολα. Ίσως το κάνω αφού πρώτα δοκιμάσω να αλλάξω τις βαλβίδες μήπως χάνεται από εκεί ο αέρας. Βήμα βήμα η αντιμετώπιση των προβλημάτων, όχι βιαστικές κινήσεις, δε λύνονται τα προβλήματα έτσι απλά με κάποιο μαγικό ραβδάκι.

Πήγα βέβαια στο σέρβις και μου είπαν ότι ο λόγος που δε δουλεύουν καθόλου τα φρένα είναι το παλιό firmware στο πεντάλ. Το παράγγειλα και σύντομα θα έχω και φρένα. Μου πρότειναν να αναβαθμίσω και το πεντάλ του γκαζιού για να κερδίσω 5-10 km/h ακόμα.

Πάντως η εταιρεία ήταν κατηγορηματική: για τα περισσότερα προβλήματα φταίνε οι λασπωτήρες που έβαλα και οι οποίοι είχαν το σήμα άλλης εταιρείας πάνω, με αποτέλεσμα να βραχυκυκλώνει η μίζα και να ξεφουσκώνουν ξαφνικά τα λάστιχα. Έτσι χωρίς δεύτερη κουβέντα άλλαξα τους λασπωτήρες. Αλλά η λάσπη εξακολουθεί να πετάγεται παντού με τον ίδιο τρόπο και το αμάξι να γίνεται χάλια, σχεδόν δε βλέπω έξω από τα παράθυρα. Αλλά δεν πειράζει γιατί τεντώνω εύκολα έξω το χέρι και σκουπίζω το παρμπρίζ με ένα πανάκι.

Νομίζω ότι πρέπει να πάρω ξανά το service γιατί δεν ανοίγει σωστά η υποδοχή για το κύπελλο του καφέ. Δεν είναι δικαιολογία ότι το αμάξι είναι καινούριο, ο καφές πρέπει να στηρίζεται σωστά. Έπρεπε η εταιρεία να το προσέξει αυτό γιατί αλλιώς θα χάσει πελάτες.

Ήδη οι ανταγωνιστές δίνουν πακέτο το αυτοκίνητο μαζί με φουσκωτό στην ίδια τιμή καθώς και δωρεάν ασφαλιστική κάλυψη αν οδηγήσεις το αυτοκίνητο σε 38 χώρες του κόσμου - εγώ έχω κάλυψη μόνο σε 24, αν και αμφιβάλλω αν θα οδηγήσω ποτέ σε τόσες χώρες. Οι αγαπημένοι μου προορισμοί είναι μόνο 2 ή 3 και παλιά που είχα αυτήν την επιλογή ήμουν πιο ευχαριστημένος γιατί είχε πιο πολύ νόημα. Αχ τα χρόνια εκείνα... θυμάμαι με νοσταλγία ότι το μοτοποδήλατο είχε και φώτα και φρένα και σέλα και κόρνα και όλα δουλεύανε μια χαρά και ας ήταν ακριβό για τα κυβικά του. Π-ΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα με το τι έγραφε πάνω ο λασπωτήρας, ούτε κανένας άλλος έριχνε όλο το φταίξιμο σε αυτό.

Τι να πώ; Δελεάστικα και εγώ με το ότι μπορώ να κυκλοφορώ μέσα στην πατρίδα μου χωρίς διόδια. Βέβαια στην πορεία ανακάλυψα ότι σε αυτοκινητόδρομους, γέφυρες και τούνελ τα διόδια ισχύουν τελικά κανονικά. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι το αυτοκίνητό μου δε μπορεί να περάσει από πολλούς δρόμους που παλιά πήγαινα χωρίς πρόβλημα. Αλλά μου εξήγησαν ότι ακόμα και για αυτό φταίνε οι λασπωτήρες που μπλοκάρουν τη λάσπη στους τροχούς μόλις μπω σε δρόμο που δεν είναι φτιαγμένος για το αυτοκίνητό μου. Μα αφού τους άλλαξα τους απαντάω. Δεν ξέρω να σας πω τι μου απάντησαν σε αυτό γιατί ακόμα περιμένω στη γραμμή, αυτή τη στιγμή όλες οι γραμμές είναι κατειλλημένες, για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας δοκιμάστε ξανά αργότερα...βζζζζζζ.
:clap::clap::clap::clap::clap::clap:καλοοοοο!!!!!!!

mc00080
31-05-08, 15:23
Chios πολύ ωραίο! Αξίζει να μπει σε περιοδικό ή εφημερίδα. :)

Αποτυπώνει με μεταφορές το εν μέρει λογικό, κομφούζιο που επικρατεί στην αναπτυσσόμενη αγορά μας.
Αλλά το θλιβερότερο όλων είναι ότι κάπως έτσι νιώθει ο νεοεισερχόμενος συνδρομητής και γενικά ο μέσος ενεργός συνδρομητής που λόγω έλλειψης γνώσεων, πληροφόρησης αφορίζει τους πάντες και τα πάντα, με το παραμικρό πρόβλημα.
Είτε γιατί δε γνωρίζει ότι ο γείτονας του "κλέβει" bandwidth" μέσω του ξεκλείδωτου wifi του.
Είτε γιατί επειδή θεωρεί ότι ο normal χρόνος ενεργοποίησης της dsl είναι 1-2 μέρες (τόσο δεν χρειάζεται μια σύνδεση κινητής τηλεφωνίας; ).
Είτε γιατί δεν γνωρίζει (δε χρειάζεται να είσαι τεχνικός) ότι είναι "έως" μια ταχύτητα και νιώθει εξαπάτηση με τα 12 Mbps. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του χάλκινου καλωδίου-γραμμής/modem-router/οικιακή καλωδίωση είναι ψιλά γράμματα και δικαιολογίες των "απατεώνων" παρόχων.
Είτε γιατί δίνει τηλεφωνικά τα στοιχεία του (ΑΦΜ/ΑΔΤ) και μετά απορεί γιατί τον ενεργοποίησαν στην τάδε υπηρεσία: "Πού είναι το κράτος να με προστατέψει;"
Είτε γιατί δεν γνωρίζει τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις του, από το συμβόλαιο που υπογράφει.
Είτε γιατί το "ιντερνέτ" είναι διαβολικό...
Και χίλιες δυο άλλες περιπτώσεις.

Γι' αυτό υπάρχουν τα forums και τα περιοδικά. Στο να αποκομίσει ο μη ειδικός, τις βασικές γνώσεις για την "κοινωνία της πληροφορίας". Στο να προσαρμοστεί στη νέα εποχή και να χρησιμοποιήσει το διαδίκτυο προς όφελός του.

Καλή μας συνέχεια!

εχεις απολυτο δικιο....μπραβο σου, γιατι δινεις την πιο πραγματικη διασταση στα πραγματα και τονιζεις τις υπερβολικες αντιδρασεις μας και την ελλειψη γνωσεων - πληροφορησης μας:oneup:

coby
31-05-08, 16:04
chios έγραψες! :respekt:

Jazzer
31-05-08, 16:18
Και βέβαια το αυτοκίνητο στο έδωσαν με "το κλειδί στο χέρι" πάντα !! :p

sdikr
31-05-08, 16:52
εχεις απολυτο δικιο....μπραβο σου, γιατι δινεις την πιο πραγματικη διασταση στα πραγματα και τονιζεις τις υπερβολικες αντιδρασεις μας και την ελλειψη γνωσεων - πληροφορησης μας:oneup:

Ααα δηλάδη πάλι ο πελάτης φταίει, :whistle:

Αλήθεια, όταν σε εχουν στο τηλέφωνο γιατί δεν λένε τίποτα απο όλα αυτά;

cuper
31-05-08, 17:23
Ααα δηλάδη πάλι ο πελάτης φταίει, :whistle:

Αλήθεια, όταν σε εχουν στο τηλέφωνο γιατί δεν λένε τίποτα απο όλα αυτά;

Όχι. Φταίνε και οι εταιρίες σίγουρα, κανείς δεν είπε το αντίθετο. Αλλά, φταίει και ο μέσος πελάτης.
Η πλειοψηφία των συνδρομητών είναι του προφίλ που είπα πιο πάνω και αυτή την πλευρά του προβλήματος προσπάθησα να θίξω, χωρίς να μηδενίζω τις ευθύνες των παρόχων. Έχω λάθος;

Εντάξει οι εταιρίες μπορεί να κάνουν και τα στραβά μάτια, κέρδος έχουν στις περισσότερες των περιπτώσεων (μη αποστολή router, ψευδή ημερομηνία κάλυψης ιδιόκτητου/ενεργοποίησης κτλ)

Οι συνδρομητές όμως γιατί να μην μπορούν προστατευτούν όσο μπορούν, σε περιπτώσεις εξαπάτησης τους;
Ή γιατί να γκρινιάξουν στις περιπτώσεις που φταίνε οι ίδιοι, με αποτέλεσμα να χρησιμοποιείται αναίτια ανθρώπινο δυναμικό για χαζομάρες (σε ενώσεις καταναλωτών, τηλεφωνικά κέντρα) ενώ θα μπορούσε να ασχοληθεί με πραγματικά προβλήματα (πχ βλάβες) ;

Και αν από το τηλέφωνο τα έλεγαν όλα, δεν θα ήμασταν εδώ να συζητάμε. Θα τα ξέραμε όλα.

dapos
31-05-08, 19:27
'Απαιχτο!!!

George978
31-05-08, 19:40
george978 was here:p

jpan
31-05-08, 20:15
τέλειο...

globalnoise
01-06-08, 11:37
Ποια κατηγορία ναρκωτικών χρησιμοποιείς;:p

theopan
02-06-08, 08:58
"Κλεμμένο" και ελαφρώς τροποποιημένο είναι, πλην όμως πετυχημένο.

sexrazat
02-06-08, 09:11
:rofl: :rofl: :rofl:

Και το καινούριο σπορ αυτοκίνητο που αγόρασα, στην αρχή έπιανε μόνο 25 km/h. Τώρα όμως πιάνει τα 40 km/h και από το κιβώτιο ταχυτήτων δουλεύουν τουλάχιστον δύο ταχύτητες. Έχω μείνει εκστασιασμένος από τις επιδόσεις του αυτοκινήτου μου.

Α, ναι, προχτές κατάφερα να ανοίξω και τη δεύτερη από τις τέσσερις πόρτες. Ίσως ως το τέλος του χρόνου να πιάσω τα 55km/h, να κουμπώνει και τρίτη ταχύτητα και να ανοίξει και καμιά πόρτα ακόμα.
Κριμα που δε βλέπω να δουλεύει η μίζα, αλλά ακόμα αντέχω να σπρώχνω για να πάρει μπρος.
Φλας δε δουλεύουν, αλλά μπορώ και κουνώ το χέρι μου.
Το ράδιο-MP3 δε δουλεύει αλλά η φωνή μου είναι μια χαρά και τραγουδάω και μόνος μου, καμιά φορά σφυρίζω κιόλας.
Το GPS επίσης δε δουλεύει, αλλά για αυτό μάλλον φταίνε οι δορυφόροι. Ευτυχώς όμως ξέρω τους δρόμους και έτσι δε χάνομαι συχνά.
Το καλοριφέρ δε ζεσταίνει, αλλά ήδη ήρθε το καλοκαιράκι.
Τα φώτα δεν ανάβουν, αλλά η νυχτερινή οδήγηση έτσι κι αλλιώς κρύβει κινδύνους.
Το τιμόνι δε στρίβει πολύ καλά, αλλά με τη χαμηλή ταχύτητα που κινούμαι καταφέρνω ευτυχώς να αποφεύγω τα περισσότερα εμπόδια. Δεν τα αποφεύγω βέβαια όλα και το αυτοκίνητο δεν έχει καθόλου προφυλακτήρες, αλλά ξέρετε, η χαμηλή ταχύτητα κ.λπ., και έτσι τη γλιτώνω με μικροζημιές που δε με ενοχλούν. Άλλωστε το αμάξι είναι σα λιθοβολημένο. Τώρα που το κοιτάω πιο προσεκτικά μάλλον ξεχάσαν και να το βάψουν, αλλά δε με πειράζει, γιατί όταν το οδηγάω είμαι μέσα και δεν το βλέπω πώς είναι απ' έξω, ενώ όταν δεν το οδηγάω είμαι στο σπίτι μου ή στη δουλειά και δεν κάθομαι να κοιτάω το αυτοκίνητο όλη την ώρα, έχω και άλλα πράγματα να κάνω.

Μη νομίζετε ότι δεν έκανα καλή αγορά: επειδή το πήρα πριν τις 30/6, μου κάναν δώρο τα λάστιχα. Βέβαια έχω διαβάσει στο forum ότι αυτά τα λάστιχα γλιστράνε και έχουν κακό κράτημα και γι' αυτό πηγαίνω τόσο σιγά. Κάποιοι πρότειναν να πετάξω αυτά τα λάστιχα και να βάλω άλλη μάρκα που δεν σκάνε και δεν ξεφουσκώνουν τόσο εύκολα. Ίσως το κάνω αφού πρώτα δοκιμάσω να αλλάξω τις βαλβίδες μήπως χάνεται από εκεί ο αέρας. Βήμα βήμα η αντιμετώπιση των προβλημάτων, όχι βιαστικές κινήσεις, δε λύνονται τα προβλήματα έτσι απλά με κάποιο μαγικό ραβδάκι.

Πήγα βέβαια στο σέρβις και μου είπαν ότι ο λόγος που δε δουλεύουν καθόλου τα φρένα είναι το παλιό firmware στο πεντάλ. Το παράγγειλα και σύντομα θα έχω και φρένα. Μου πρότειναν να αναβαθμίσω και το πεντάλ του γκαζιού για να κερδίσω 5-10 km/h ακόμα.

Πάντως η εταιρεία ήταν κατηγορηματική: για τα περισσότερα προβλήματα φταίνε οι λασπωτήρες που έβαλα και οι οποίοι είχαν το σήμα άλλης εταιρείας πάνω, με αποτέλεσμα να βραχυκυκλώνει η μίζα και να ξεφουσκώνουν ξαφνικά τα λάστιχα. Έτσι χωρίς δεύτερη κουβέντα άλλαξα τους λασπωτήρες. Αλλά η λάσπη εξακολουθεί να πετάγεται παντού με τον ίδιο τρόπο και το αμάξι να γίνεται χάλια, σχεδόν δε βλέπω έξω από τα παράθυρα. Αλλά δεν πειράζει γιατί τεντώνω εύκολα έξω το χέρι και σκουπίζω το παρμπρίζ με ένα πανάκι.

Νομίζω ότι πρέπει να πάρω ξανά το service γιατί δεν ανοίγει σωστά η υποδοχή για το κύπελλο του καφέ. Δεν είναι δικαιολογία ότι το αμάξι είναι καινούριο, ο καφές πρέπει να στηρίζεται σωστά. Έπρεπε η εταιρεία να το προσέξει αυτό γιατί αλλιώς θα χάσει πελάτες.

Ήδη οι ανταγωνιστές δίνουν πακέτο το αυτοκίνητο μαζί με φουσκωτό στην ίδια τιμή καθώς και δωρεάν ασφαλιστική κάλυψη αν οδηγήσεις το αυτοκίνητο σε 38 χώρες του κόσμου - εγώ έχω κάλυψη μόνο σε 24, αν και αμφιβάλλω αν θα οδηγήσω ποτέ σε τόσες χώρες. Οι αγαπημένοι μου προορισμοί είναι μόνο 2 ή 3 και παλιά που είχα αυτήν την επιλογή ήμουν πιο ευχαριστημένος γιατί είχε πιο πολύ νόημα. Αχ τα χρόνια εκείνα... θυμάμαι με νοσταλγία ότι το μοτοποδήλατο είχε και φώτα και φρένα και σέλα και κόρνα και όλα δουλεύανε μια χαρά και ας ήταν ακριβό για τα κυβικά του. Π-ΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα με το τι έγραφε πάνω ο λασπωτήρας, ούτε κανένας άλλος έριχνε όλο το φταίξιμο σε αυτό.

Τι να πώ; Δελεάστικα και εγώ με το ότι μπορώ να κυκλοφορώ μέσα στην πατρίδα μου χωρίς διόδια. Βέβαια στην πορεία ανακάλυψα ότι σε αυτοκινητόδρομους, γέφυρες και τούνελ τα διόδια ισχύουν τελικά κανονικά. Αυτό που με ενοχλεί είναι ότι το αυτοκίνητό μου δε μπορεί να περάσει από πολλούς δρόμους που παλιά πήγαινα χωρίς πρόβλημα. Αλλά μου εξήγησαν ότι ακόμα και για αυτό φταίνε οι λασπωτήρες που μπλοκάρουν τη λάσπη στους τροχούς μόλις μπω σε δρόμο που δεν είναι φτιαγμένος για το αυτοκίνητό μου. Μα αφού τους άλλαξα τους απαντάω. Δεν ξέρω να σας πω τι μου απάντησαν σε αυτό γιατί ακόμα περιμένω στη γραμμή, αυτή τη στιγμή όλες οι γραμμές είναι κατειλλημένες, για την καλύτερη εξυπηρέτησή σας δοκιμάστε ξανά αργότερα...βζζζζζζ.

:rofl:

Lagman
02-06-08, 12:34
Chios σου αφιερώνω ένα καινούργιο κομμάτι φαντάζομαι δεν το έχει ακούσει ποτέ ...

http://www.youtube.com/watch?v=vSvrf84UjFg

chios
03-06-08, 01:11
"Κλεμμένο" και ελαφρώς τροποποιημένο είναι, πλην όμως πετυχημένο.

Αν δε σου αρέσει κάτι, είναι δικαίωμά σου να διαφωνήσεις με αυτό, να το κριτικάρεις αυστηρά, ακόμα και να το "θάψεις" τελείως, και γενικά να γράψεις και να φωνάξεις ό,τι θέλεις για αυτό. Η άποψή μου είναι πως ό,τι δημοσιοποιείται κάπου, αυτόματα είναι ανοικτό προς κάθε κριτική και σχολιασμό.

Το να κατηγορεί όμως κάποιος έναν άλλο χωρίς καμία βάση, είναι τελείως διαφορετικό θέμα.

Όταν κάτι είναι κλεμμένο, δεν μπορεί ποτέ να είναι πετυχημένο, είναι απλά κλεμμένο, η χρήση του λέγεται κλοπή και η πράξη είναι άθλια. :nono:

Αν είχα βρει κάτι αντίστοιχο κάπου, λες να είμαι τόσο αργόσχολος να καθόμουν με τις ώρες να γράψω αυτό το κείμενο; Δε θα έβαζα απλά ένα link να ξεμπερδεύουμε; Εσύ που είδες κάτι αντίστοιχο; Και αν είδες κάτι που θεώρησες ότι μπορεί να είναι σχετικό με το θέμα, γιατί δεν έβαλες ένα link να έχουμε περισσότερα πράγματα να διαβάσουμε και να περνάει η ώρα λίγο πιο ευχάριστα, ξεφεύγοντας έστω και για λίγο από τις "προβληματικές" γραμμές και τους "κακούς" παρόχους; Αυτή είναι η προσφορά της απάντησής σου στη συγκεκριμένη κουβέντα; Να έχουμε άλλο ένα μίζερο θέμα χωρίς ουσία;

Αλλά αυτό είναι που μας τρώει σε αυτήν τη χώρα.
Όταν η ADSL μας δεν είναι αρκετά γρήγορη, δε μας πειράζει που η γραμμή μας σέρνεται, μας ενοχλεί μόνο αν η γραμμή του γείτονα παίζει πιο γρήγορα. Και τότε δε θα ζητήσουμε να ανέβει η δική μας ταχύτητα, θα ζητήσουμε να καεί το modem του γείτονα.

Και τώρα αν θέλεις γράψε ότι αυτό το κομμάτι είναι λογοκλοπή από το γνωστό ανέκδοτο με την κατσίκα και το γείτονα, γιατί ναι, όντως είναι. Στην άλλη περίπτωση όμως έχεις 100% άδικο.

Εκπλήσσομαι από το post σου φίλε theopan ακόμα περισσότερο γιατί έχω διαβάσει δεκάδες από τις δημοσιεύσεις σου σε πολλά θέματα και οι τοποθετήσεις σου είναι γενικά εποικοδομητικές και με διάθεση βοήθειας προς τους άλλους χρήστες. :(

Θέλω να πιστεύω ότι το έγραψες αυτό έχοντας ίσως κάτι άσχετο στο νου και άρα δεν εννοείς αυτό που λες. Να αναμένω μια επανόρθωση;

Lagman
03-06-08, 08:36
Ρε chios να φανταστείς σε τι χώρα ζούμε ... όταν μέχρι και η μετάδοση της Eurovision έχει διακοπές μέσα από το κρατικό κανάλι... τι να λέμε ... κανένας δεν παραπονέθηκε...

vonglower
03-06-08, 08:48
Πολύ "δήθεν"... :p

theopan
03-06-08, 09:32
Θέλω να πιστεύω ότι το έγραψες αυτό έχοντας ίσως κάτι άσχετο στο νου και άρα δεν εννοείς αυτό που λες. Να αναμένω μια επανόρθωση;

Την έχω ξαναδιαβάσει την ιστορία όπως είπα! Κάπως τροποποιημένη, στο ίδιο στυλ όμως. Το αποτέλεσμα είναι καλό και αυτό έπρεπε να σου αρκεί (αν και δε νομίζω ότι κάνουμε διαγωνισμό συγγραφικού ταλέντου εδώ μέσα).

chios
04-06-08, 00:43
Την έχω ξαναδιαβάσει την ιστορία όπως είπα! Κάπως τροποποιημένη, στο ίδιο στυλ όμως. Το αποτέλεσμα είναι καλό και αυτό έπρεπε να σου αρκεί (αν και δε νομίζω ότι κάνουμε διαγωνισμό συγγραφικού ταλέντου εδώ μέσα).

Γιατί να μην κάνουμε διαγωνισμό συγγραφικού ταλέντου; Μόνο με συγχρονισμούς και mbps θα ασχολούμαστε; :p

Φίλε theopan, η ουσία παραμένει: χρησιμοποιείς εκφράσεις που για μένα είναι ανεπίτρεπτες και με προσβάλουν. Άλλο να λες ότι έχεις διαβάσει κάτι παρόμοιο κάπου αλλού και άλλο να με αποκαλείς κλέφτη και αντιγραφέα όπως στο πρώτο post.

Κανείς δε διεκδικεί κανένα βραβείο λογοτεχνίας και σίγουρα για το ίδιο θέμα έχουν γράψει χιλιάδες πριν από εμένα. Ξέρω ότι υπάρχει μια ιστορία με παρόμοια λογική - την είχα δει κάπου πριν από χρόνια - και θυμάμαι μόνο ότι υποτίθεται ότι είναι μεταξύ GM-Microsoft και αφορά τη σύγκριση MS Windows και αυτοκινήτων, αλλά πουθενά δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό με ADSL και παρόχους και γι'αυτό δε μπορώ να φανταστώ τι είναι αυτό που λες ότι έχεις δει.

Δε με ενδιαφέρει αν αυτό που γράφω χαρακτηρίζεται αηδία, λογοτεχνικό διαμάντι (που δεν είναι) ή εντελώς ανόητο. Με ενδιαφέρει ότι το έγραψα εγώ αφιερώνοντας πολύ και δυσεύρετο χρόνο για να φτιάξω ένα διαφορετικό κειμενάκι.

Ο μόνο λόγος για να το γράψω ήταν η σκέψη ότι αν έστω και σε έναν που θα το διαβάσει φανεί διασκεδαστικό, θα έχω συνισφέρει και εγώ με τη σειρά μου με το κατιτίς ελάχιστο σε αυτό το forum, από τη στιγμή που ενώ έχω ήδη πάρει αρκετές συμβουλές, ωστόσο δεν είχα από την πλευρά μου κάποια τεχνική ή άλλη συμβουλή να δώσω.

Γιατί για μένα η ουσία των forum είναι η συμμετοχή, να παίρνεις αλλά κυρίως να δίνεις.

Επομένως:
α) Γιατί επιτέλους δε μοιράζεσαι την ιστορία που έχεις διαβάσει και την οποία "έχω αντιγράψει";
β) Θα ήθελα να ανακαλέσεις το χαρακτηρισμό, νομίζω δεν ταιριάζει σε αυτό το forum.
γ) Την τελευταία απάντησή σου, όπου εμμέσως πλην σαφώς με αποκαλείς "καλό αντιγραφέα" τη θεωρώ εξίσου απαράδεκτη.

Τέλος αν κάποιος άλλος έχει δει κάποιο παρόμοιο κείμενο οπουδήποτε και σε οποιαδήποτε γλώσσα, θα τον θερμοπαρακαλούσα να δημοσιεύσει ένα link.

........Auto merged post: chios πρόσθεσε 5 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τονίζω τη θέση μου για αποφυγή οποιονδήποτε παρεξηγήσεων:

α) Δεν αντέγραψα κάτι ούτε είχα κάποιο παρόμοιο κείμενο υπόψη μου (γι' αυτό ενοχλήθηκα τόσο)
β) Σε ένα διαδίκτυο με άπειρες φωνές, δεν αποκλείω παρόμοια πράγματα να έχουν γράψει άλλοι δέκα (άρα και ο φίλος Theopan να έχει δίκιο ως προς το ότι έχει ξαναδιαβάσει κάτι παρόμοιο)

Ελπίζω σε μία ταχεία άρση της παρεξήγησης και μετά να σβηστούν όλα αυτά τα off-topic μηνύματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.