PDA

Επιστροφή στο Forum : Είναι πολύ χάλια το διάγραμμα



kostassite
31-05-08, 13:10
Λοιπόν τους τελευταίους δυο μηνες όσο πάει πέφτει σιγά σιγά η ταχύτητα της 24άρας (καλύτερα εως 24 ) σύνδεσης μου. Ενώ τα χριστούγεννα είχα 10000 περίπου ταχυτητα κλειδώματος download τώρα έχω παίσει στο 5000 και με το ζορι 6000 αν "πετύχει" ο συγχροινισμός. Το upload παραμένει το ίδιο "περιπου στα 950 kbit/s". Αν και δεν έχω 950 kbit/s δηλαδη 950/8=118,75 kb/s και έχω περίπου 105 δε με ενοχλεί πολύ.

Λοιπόν αυτό είναι το σχεδιάγραμμα μου και νομίζω οτι έχει παραγίνει το πρόβλημα με τις παρεμβολές.37614
Υπάρχει περίπτωση να φταίνε τα καλώδια της πολυκατοικίας ενώ δε έχει γίνει καμία αλλαγή στις συνδεσεις. Και τα τρία σπίτια(δικό μου και αλλα δυο) έχουν dsl πάνω απο ενα χρονο δηλαδή δε έχει γινει κάποια αλλαγη για να δημιουργηθεί καινούρια παρεμβολή.

Τι να κάνω γιατι μου φαίνετε σε κανα δίμηνο αν συνεχίσει ετσι θα μπάινω με dial-up.

[Insomniac]
31-05-08, 17:55
Το γράφημα δείχνει να υπάρχουν παρεμβολές. Παρόλα αυτά για αρχή κάνε τα κλασσικά και δοκίμασε:

i) Μόνο με το ρούτερ πάνω στη γραμμή (φιλτράκια, splitter, τηλέφωνα, όλα εκτός).
ii) Με διαφορετικό ρούτερ αν υπάρχει η δυνατότητα.

Αν το πρόβλημα παραμένει, ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=201683) και προσπάθησε να συνδυάσεις κάποιο απ'όλα αυτά με την περίπτωσή σου.

lsavvaid
01-06-08, 00:19
Βασικά σου λείπει το μισό διάγραμμα και το οδοντωτό τμήμα αυτού που έχεις είναι παρεμβολές από άλλη(ες) γραμμές. Το θέμα είναι ότι μπορεί οι παρεμβολές να είναι σε κομμάτι της γραμμής εκτός οικοδομής και εκεί πολύ λίγα μπορείς να κάνεις. Η αλλάγή ζεύγους είναι μονόδρομος αλλά θέλει βύσμα στον ΟΤΕ για να γίνει. Αν είσαι τυχερός μπορεί να είναι πρόβλημα στη εσωτερική καλωδίωση οπότε την αλλάζεις και βλέπεις φως(ελπίζω)

[Insomniac]
01-06-08, 00:57
Δε δείχνει για crosstalk (παρεμβολή από άλλη γραμμή) το γράφημα αυτό, αλλά για RFI από συγκεκριμένη πηγή. Παρόλα αυτά, imo, καλό είναι πριν απ'όλα, ν'αποκλείσει τον παράγοντα ρούτερ, splitter, κτλ. κοιτώντας τα κλασσικά για αρχή, όπως έγραψα και παραπάνω.

dikal
01-06-08, 10:46
Κρίνοντας από το δικό μου διάγραμμα, θα ψήφιζα παρεμβολή. Θα σου πρότεινα να κάνεις αυτά που λέει ο [Insomniac], και εφ' όσον δεν αλλάξει κάτι (πχ να εμφανιστεί και το υπόλοιπο διάγραμμα), να ζητήσεις να σε βάλουν σε ADSL2, αφού το ADSL2+ δε σου προσφέρει κάτι παραπάνω με τέτοιο διάγραμμα. Ίσως έτσι συχρονίσεις σε πιο καλή ταχύτητα και έχεις καλύτερη ποιότητα.

kostassite
02-06-08, 22:30
Υπάρχει περίπτωση να φταίει οτί το καλώδιο περνάει μαζί με αλλα που πάνε στο υπολογιστη.
Το λέω αυτο διότι πέρασα με αλλο καλώδιο(2 μετρα πιο κοντό) απο τη μέση του δωματίου και όχι μαζί με τα άλλα και έπιασα 9500 ενω μετα που ξαναέβαλα τη παλιά "καλωδίωση" έπιασε 8000-8300.
Μπορεί να φταίει το καλώδιο
Το διαγραμμα με το κοντό καλώδιο είναι αυτό.
37834

το διάγραμμα ήταν το ίδιο και τις τρεις φορες. Το διάγραμμα που είχα οταν έπιασα 8300 δεν διαφέρει καθόλου απο αυτο που είχα στείλει.
Το οτι έπιασα υψηλές ταχύτητες μαλλον φταίει η ώρα (10 μμ)

Επίσης μόλις παρατήρησα οτι απο κάτω αυτη τη στιγμη μάλλον έχει κλείστο το router γιατι δε πιάνω το wlan του.

Μπορεί να φταίει και αυτο που έχω +2000 στη ταχύτητα συγχρονισμού?

[Insomniac]
02-06-08, 23:15
i) Το 2ο γράφημα είναι αρκετά καλύτερο από το πρώτο.

ii) Μετράει η ποιότητα και το μήκος του καλωδίου.

iii) Επηρεάζει το adsl του γείτονα, αλλά σε φυσιολογικές συνθήκες δε θά'πρεπε να σου δημιουργεί τόσο σοβαρό πρόβλημα. Πολύ πιθανό λοιπόν, να μην είναι αυτό ή τουλάχιστον μόνο αυτό η πηγή του προβλήματος, αλλά να υπάρχουν και άλλες αιτίες (π.χ. κακή εσωτερική εγκατάσταση).

dikal
03-06-08, 09:31
Διάβασε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1946094&postcount=409) για το καλώδιο που πρέπει να χρησιμοποιήσεις.

Επίσης, αν χρησιμοποιείς splitter αφαίρεσέ τον. Δοκίμασε να συνδέσεις με πολύ κοντό καλώδιο το ρούτερ πάνω στην κεντρική σου πρίζα. Αν μπορείς, αποσύνδεσε απο εκεί τις διακλαδώσεις που ενεργοποιούν τις υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού, και δες πάλι το γράφημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.