PDA

Επιστροφή στο Forum : Eνα παράξενο φαινόμενο



Πασχαλίτσα
31-05-08, 14:33
Γειά σας παιδιά

ένα πολύ περίεργο φαινόμενο μου παρουσιάστηκε τον τελευταίο καιρό - χάνω την σύνδεση μου για μερικά λεπτά μέχρι μία ώρα, πολλές φορές την ημέρα.
Ο ρούτερ φαίνεται να δουλεύει κανονικά αλλά ούτε ο firefox δουλεύει ούτε τίποτα.
Δεν ξέρω τι φταίει.

Είμαι στην τελλάς στην περιοχή του Χολαργού.

Kaffy
31-05-08, 18:19
Γειά σας παιδιά

ένα πολύ περίεργο φαινόμενο μου παρουσιάστηκε τον τελευταίο καιρό - χάνω την σύνδεση μου για μερικά λεπτά μέχρι μία ώρα, πολλές φορές την ημέρα.
Ο ρούτερ φαίνεται να δουλεύει κανονικά αλλά ούτε ο firefox δουλεύει ούτε τίποτα.
Δεν ξέρω τι φταίει.

Είμαι στην τελλάς στην περιοχή του Χολαργού.

Σύνηθες φαινόμενο! Κάνε ένα τσέκ στα posts "Αργό browsing" και "δεν ανοιγουν σελιδες"
Ίσως βρείς κάτι που μπορεί να σε βοηθήσει :)

jonk67
31-05-08, 19:20
μονη σου το βρηκες , εισαι στην Τελλας αυτο φταιει

ermis333
31-05-08, 20:04
To να μη δουλεύει ο firefox είναι κουλό αφού δεν έχει να κάνει με την Tellas. Δοκίμασε μόνο με το router στην πρίζα κατέβασε και τους τελαυταίους drivers της κάρτας δικτύου.

Mouse Potato
31-05-08, 20:12
To να μη δουλεύει ο firefox είναι κουλό αφού δεν έχει να κάνει με την Tellas. Δοκίμασε μόνο με το router στην πρίζα κατέβασε και τους τελαυταίους drivers της κάρτας δικτύου.

Εγώ θα έλεγα το κουλό είναι που δεν δουλεύουν τα άλλα, όχι μόνο ο firefox (ας είναι καλά τα DNS της Τελλάς).

Πασχαλίτσα
31-05-08, 20:33
Συμβαίνουν τα εξής

ξαφνικά ο firefox δεν βρίσκει τίποτα σαν να μην έχω σύνδεση. To ρούτερ όμως μου λέει ότι η σύνδεση υπάρχει και διατηρώ το ip μου.
Υστερα από 10 λεπτά έως μισή ώρα η σύνδεση επανέρχεται.
Αυτό συμβαίνει τουλάχιστον 5 με 10 φορές την ημέρα, ίσως περισσότερες αφού δεν μπορώ να είμαι πάνω από τον υπολογιστή όλη την ημέρα.
Τι μπορώ να κάνω ;

Mouse Potato
31-05-08, 20:37
Συμβαίνουν τα εξής

ξαφνικά ο firefox δεν βρίσκει τίποτα σαν να μην έχω σύνδεση. To ρούτερ όμως μου λέει ότι η σύνδεση υπάρχει και διατηρώ το ip μου.
Υστερα από 10 λεπτά έως μισή ώρα η σύνδεση επανέρχεται.
Αυτό συμβαίνει τουλάχιστον 5 με 10 φορές την ημέρα, ίσως περισσότερες αφού δεν μπορώ να είμαι πάνω από τον υπολογιστή όλη την ημέρα.
Τι μπορώ να κάνω ;

Αν είναι έτσι τότε μάλλον η κάρτα δικτύου φταίει ή το ρούτερ σου. Κοίταξες να βάλεις τους τελευταίους drivers της κάρτας δικτύου σου όπως σου είπε ο ermis από πάνω;

ermis333
31-05-08, 22:55
Συμβαίνουν τα εξής

ξαφνικά ο firefox δεν βρίσκει τίποτα σαν να μην έχω σύνδεση. To ρούτερ όμως μου λέει ότι η σύνδεση υπάρχει και διατηρώ το ip μου.
Υστερα από 10 λεπτά έως μισή ώρα η σύνδεση επανέρχεται.
Αυτό συμβαίνει τουλάχιστον 5 με 10 φορές την ημέρα, ίσως περισσότερες αφού δεν μπορώ να είμαι πάνω από τον υπολογιστή όλη την ημέρα.
Τι μπορώ να κάνω ;

Επίσης βάλε OpenDns από εδώ www.opendns.org

rstone
01-06-08, 01:20
Επίσης βάλε OpenDns από εδώ www.opendns.org

Eρμή που πρεπει να αλλαξουμε τους DNS servers στο pc ή στο router για καλύτερο αποτέλεσμα?

Mouse Potato
01-06-08, 01:31
Eρμή που πρεπει να αλλαξουμε τους DNS servers στο pc ή στο router για καλύτερο αποτέλεσμα?

Router

rstone
01-06-08, 01:34
Ευχαριστώ lazydog

ermis333
01-06-08, 01:41
Εγώ στο pc τους έχω πάντως.

Mouse Potato
01-06-08, 02:03
Εγώ στο pc τους έχω πάντως.

Δε νομίζω πως υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαφορά pc ή router, (ίσως το cache να γίνεται γρηγορότερα; :what:). Απλά εγώ προτιμώ στο ρούτερ γιατί που και που κοτσάρω καμία άλλη συσκευή είτε ενσύρματα είτε ασύρματα.

Βέβαια βλέπω ότι ο φίλος πάνω χρησιμοποιεί SS :oops:

Spanos
01-06-08, 02:10
Συμβαίνουν τα εξής

ξαφνικά ο firefox δεν βρίσκει τίποτα σαν να μην έχω σύνδεση. To ρούτερ όμως μου λέει ότι η σύνδεση υπάρχει και διατηρώ το ip μου.
Υστερα από 10 λεπτά έως μισή ώρα η σύνδεση επανέρχεται.
Αυτό συμβαίνει τουλάχιστον 5 με 10 φορές την ημέρα, ίσως περισσότερες αφού δεν μπορώ να είμαι πάνω από τον υπολογιστή όλη την ημέρα.
Τι μπορώ να κάνω ;

Έχω ένα παρόμοιο πρόβλημα στο παλιό PC, ξαφνικά κόβονται όλα. Το πρόβλημα λύνετε όταν πάω στην κάρτα δικτύου και κάνω απενεργοποίηση/ενεργοποίηση. Τι φταίει δεν έχω βρεί ακόμα, ίσως να θέλει φορμάτ μετά απο τόσα χρόνια.

Πασχαλίτσα
02-06-08, 04:40
Δεν είμαι εκατό τοις εκατό βέβαιη αλλά νομίζω ότι φταίει το κόμοντο. To έβγαλα και το φαινόμενο δεν ξαναπαρουσιάστηκε μέχρι στιγμής δηλαδή.
Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω το zone alarm. Σταματάει στο 22% προσπαθώντας να εγκαταστήσει ένα dll και μένει εκεί.
Εγκατέστησα το Κέριο. Τα ίδια. Μόλις εγκαταστάθηκε η firefox δεν μπορεί να βρει καμία σελίδα.

ermis333
02-06-08, 06:50
Δεν είμαι εκατό τοις εκατό βέβαιη αλλά νομίζω ότι φταίει το κόμοντο. To έβγαλα και το φαινόμενο δεν ξαναπαρουσιάστηκε μέχρι στιγμής δηλαδή.
Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω το zone alarm. Σταματάει στο 22% προσπαθώντας να εγκαταστήσει ένα dll και μένει εκεί.
Εγκατέστησα το Κέριο. Τα ίδια. Μόλις εγκαταστάθηκε η firefox δεν μπορεί να βρει καμία σελίδα.

Μάλλον χρειάζεσαι ένα ωραίο και ποιοτικό Format :)

razorblade1100
02-06-08, 09:26
Δεν είμαι εκατό τοις εκατό βέβαιη αλλά νομίζω ότι φταίει το κόμοντο. To έβγαλα και το φαινόμενο δεν ξαναπαρουσιάστηκε μέχρι στιγμής δηλαδή.
Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω το zone alarm. Σταματάει στο 22% προσπαθώντας να εγκαταστήσει ένα dll και μένει εκεί.
Εγκατέστησα το Κέριο. Τα ίδια. Μόλις εγκαταστάθηκε η firefox δεν μπορεί να βρει καμία σελίδα.

κανε πρωτα εναν καλο καθαρισμο registry με το ccleaner.. και αν δεν αλλαξει τιποτα κανε repair της εγκαταστασης των win. :)

harry79
02-06-08, 09:51
τα ίδια παρατήρησα κι εγώ. Τώρα φαίνεται να έχει βελτιωθεί η κατάσταση.

skiabox
02-06-08, 15:03
Για ασφαλεια προτεινω το Kaspersky Internet Security παντως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.