PDA

Επιστροφή στο Forum : HELP ADSL2+ στο Ελληνικό...σέρνεται...



thr07
31-05-08, 18:28
Μόλις συνδέθηκα -μετά από 5.5 μήνες υπομονής...- στο 2play αλλά τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά...

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 876.86Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 8.36Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Τσέκαρα και το router και παίρνω τα εξής στοιχεία:

ADSL Status


Status
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Fast Path

Data Rate
Stream Type Actual Data Rate
Up Stream 1020 (Kbps.)
Down Stream 9712 (Kbps.)

Operation Data
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 12 dB 6 dB
Attenuation 28 dB 27 dB

Defect Indication
Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
Fast Path FEC Correction 0 0
Interleaved Path FEC Correction 0 0
Fast Path CRC Error 3 467
Interleaved Path CRC Error 0 0
Loss of Signal Defect 0 ---
Fast Path HEC Error 2 0
Interleaved Path HEC Error 0 0
Statistics
Received Cells 1446003
Transmitted Cells 196577

Είμαι στο Ελληνικό και περίπου σε απόσταση 800μ από τον τοπικό βρόγχο του ΟΤΕ.
Πήρα την Forthnet και μετά από 25 λεπτά αναμονής (...) μου είπαν ότι το max που μπορεί να κατεβάσει η γραμμή μου είναι τα 9712kbps που αναφέρει το modem ως Actual Data Rate.
Ισχύει αυτό? Δηλ. δεν υπάρχει τίποτε που μπορώ να κάνω γιατί η υποδομή των υπάρχουσων γραμμών ΄σηκώνουν΄μόνον τόσο??

Pls HELP!!!!:(

Aitherovamon
31-05-08, 18:57
Μόλις συνδέθηκα -μετά από 5.5 μήνες υπομονής...- στο 2play αλλά τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά...

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 876.86Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 8.36Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Τσέκαρα και το router και παίρνω τα εξής στοιχεία:

ADSL Status


Status
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Fast Path

Data Rate
Stream Type Actual Data Rate
Up Stream 1020 (Kbps.)
Down Stream 9712 (Kbps.)

Operation Data
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 12 dB 6 dB
Attenuation 28 dB 27 dB

Defect Indication
Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
Fast Path FEC Correction 0 0
Interleaved Path FEC Correction 0 0
Fast Path CRC Error 3 467
Interleaved Path CRC Error 0 0
Loss of Signal Defect 0 ---
Fast Path HEC Error 2 0
Interleaved Path HEC Error 0 0
Statistics
Received Cells 1446003
Transmitted Cells 196577

Είμαι στο Ελληνικό και περίπου σε απόσταση 800μ από τον τοπικό βρόγχο του ΟΤΕ.
Πήρα την Forthnet και μετά από 25 λεπτά αναμονής (...) μου είπαν ότι το max που μπορεί να κατεβάσει η γραμμή μου είναι τα 9712kbps που αναφέρει το modem ως Actual Data Rate.
Ισχύει αυτό? Δηλ. δεν υπάρχει τίποτε που μπορώ να κάνω γιατί η υποδομή των υπάρχουσων γραμμών ΄σηκώνουν΄μόνον τόσο??

Pls HELP!!!!:(


Φίλε μου έχεις πολύ θόρυβο στην γραμμή σου. (6db)
Kοίταξε όλες τις πρίζες του σπιτιού σου, αν είναι συνδεμένες σώστα ή έχουν τίποτα καλώδια χύμα ενωμένα με ταινία.
Άλλαξε το spliter και όλα τα φίλτρα με καινούργια.
Βάλε το router κατευθείαν στην κεντρική πρίζα χωρίς spliter και δες που συνγχρονίζει.
Δοκίμασε και ένα άλλο router , να δεις αν υπάρχει διαφορά.
Αν έχεις παλιό συναργεμό καμοιά φορά δημιουργεί πρόβλημα θορύβου στην γραμμή.
πήγαινε το router και σύνδεσε το στην παροχή που έρχεται η γραμμή σου στον κατανεμητή, δες που συνγχρονίζει και αν δουλεύει ψηλότερα, φταίει η εσώτερική καλωδίωση στο σπίτι, οπότε τράβα ένα νέο SFTP cat6 , κατευθείαν απο τον κατανεμητή στο σπίτι σου.
Μήν έχεις το router δίπλα σε ηλεκτομαγνητικά πέδια (TV,ασύρματό) προκαλεί θόρυβο.
Κάνε ένα Ευχέλαιο .
Αν δεν φτίαξει με τίποτα απο όλα αυτά, τότε το πρόβλημα δυστηχώς είναι έξω από το σπίτι σου, όποτε δυστηχώς μόνο όσοι έχουν παραμήνει στον ΟΤΕ μπορεί να βγάλουν ακρη, οι υπόλοιποι την κάτσαμε.

........Auto merged post: Stathipapa πρόσθεσε 12 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μόλις συνδέθηκα -μετά από 5.5 μήνες υπομονής...- στο 2play αλλά τα αποτελέσματα είναι απογοητευτικά...

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 876.86Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 8.36Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem


Pls HELP!!!!:(


Ξέχασα να αναφέρω, μην απογοητέυεσαι και πολύ γιάτι εγώ όπως βλέπεις απο τα δεξία με καλύτερα χαρακτηριστικά πέρνω απο την ONTelecoms αυτά

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 718.52Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 8.44Mb/s

nikpav
31-05-08, 18:58
[quote=Stathipapa;2085584]Φίλε μου έχεις πολύ θόρυβο στην γραμμή σου. (6db)


το default τη 4νετ ειναι (6db) αρα θόρυβο δεν εχει πολύ

Aitherovamon
31-05-08, 19:00
[quote=Stathipapa;2085584]Φίλε μου έχεις πολύ θόρυβο στην γραμμή σου. (6db)


το default τη 4νετ ειναι (6db) αρα θόρυβο δεν εχει πολύ

Στήν εταιρίαπ που εργάζομαι, έχουμε Forthnet Double Play και το SNR στο Download είναι 8db.

jim_nut18
31-05-08, 19:29
και γω 6 εχω και κανονικα επρεπε να επιανα 17mbit ενω τωρα πιανω 13
πως αλλαζει αυτο?
η πολυκατοικια δεν ειναι δικια μου..οποτε τι μπορω να κανω εγω?
το ρουτερ με τη πριζα ειναι απευθειας ενωμενα..δεν εχω βαλει το τηλεφωνο ουτε splitter,filter..
δεν ειναι default αυτο.
αφου οσους εχω ρωτησει και εχουν καλη συνδεση δλδ πανω απο 15mbit εχουν πανω απο 8 snr margin.

[Insomniac]
31-05-08, 19:36
Στήν εταιρίαπ που εργάζομαι, έχουμε Forthnet Double Play και το SNR στο Download είναι 8db.

Κι εγώ αυτή τη στιγμή με OTE (που έχει target SNRM 9db) έχω SNRM 11db. Δε σημαίνει κάτι αυτό. Αν κάνω restart το ρούτερ, θα συγχρονίσω καλύτερα και το SNRM θα ξαναπάει 9db.

Διακυμάνσεις στο SNRM (μικρές - μεγάλες) υπάρχουν κατά τη διάρκεια της ημέρας. Αν κάνεις restart αλλάζει η ταχύτητα που κλειδώνεις και επανέρχεται το SNRM στην τιμή target. Αν δεν κάνεις και δεν αποσυγχρονιστεί το ρούτερ από μόνο του, μπορεί να το δεις και 6db και 12db (συνήθως βέβαια έχει μικρές διακυμάνσεις).

Η τιμή του SNRM από μόνη της δεν σου δίνει επαρκή στοιχεία για το αν υπάρχει θόρυβος στη γραμμή ή όχι.

Κοινώς, για τις καινούριες, rate adaptive γραμμές, υψηλών ταχυτήτων, δεν ισχύει το κομμάτι από το πινακάκι που υπάρχει στον οδηγό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205) του φόρουμ και λέει "6dB ή παρακάτω είναι πολύ κακό".

Μπορεί να είναι κακό, μπορεί όμως να είναι και απόλυτα φυσιολογικό (π.χ. στην περίπτωση της Forthnet), αν και συνεχίζει να ισχύει το δεύτερο μέρος της πρότασης που λέει "είναι πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα συγχρονισμού", χωρίς όμως και πάλι να σημαίνει απαραίτητα ότι η γραμμή έχει αυξημένο θόρυβο - πρόβλημα.

Για να έχεις πλήρη εικόνα πρέπει να δεις εκτός από το SNRM και το rate που έχει κλειδώσει το ρούτερ, σε συνδυασμό με την εξασθένιση και την ισχύ του σήματος. Ακόμη καλύτερα αν έχεις πληροφορίες και για το φάσμα.

thr07
31-05-08, 20:10
Ακολούθησα τις συμβουλές όλων μέχρι τώρα (ευχαριστώ πολύ!!) και ιδού τα αποτελέσματα:

1. Αλλαγή splitter, σύνδεση απευθείας στην γραμμή κλπ. είχε μικρή έως αμελητέα βελτίωση στην ταχύτητα

2. Αλλαγή router ήταν πιο σημαντική καθότι χρησιμοποίησα αρχικά ένα πιο παλιό (2 ετών) 3com με software αναβάθμιση σε ADSL2+ αλλά όταν το άλλαξα με τό Siemens που μου είχε στείλει η Forthnet 'κέρδισα' άλλο 1Mbps και είδα διαφορά σε όλες τις παραμέτρους:

- Line Attentuation: 32dB (D), 14.3dB (U)
- Noise Margin: 6.3dB (D), 14.5dB (U)

Επίσης το Data Rate της γραμμής αυξήθηκε από 9.7Mbps στο 11.2Mbps.

Το μόνον που δεν μπόρεσα να ελέγξω είναι απευθείας σύνδεση στον κατανεμητή αλλά αυτό είναι δύσκολο γιατί είμαι στον 4ο όροφο πολυκατοικίας οπότε δεν με βλέπω να περνάω Cat6 καλώδιο από το υπόγειο...

Σίγουρα πάντως θα κοιτάξω για καλύτερο modem/WLAN//router (4-5 συνδέσεις τουλάχιστον). Καμμιά πρόταση για κάτι πολύ καλό και δοκιμασμένο?

Και πάλι ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. :)

theopan
01-06-08, 11:04
Ακολούθησα τις συμβουλές όλων μέχρι τώρα (ευχαριστώ πολύ!!) και ιδού τα αποτελέσματα:

1. Αλλαγή splitter, σύνδεση απευθείας στην γραμμή κλπ. είχε μικρή έως αμελητέα βελτίωση στην ταχύτητα

2. Αλλαγή router ήταν πιο σημαντική καθότι χρησιμοποίησα αρχικά ένα πιο παλιό (2 ετών) 3com με software αναβάθμιση σε ADSL2+ αλλά όταν το άλλαξα με τό Siemens που μου είχε στείλει η Forthnet 'κέρδισα' άλλο 1Mbps και είδα διαφορά σε όλες τις παραμέτρους:

- Line Attentuation: 32dB (D), 14.3dB (U)
- Noise Margin: 6.3dB (D), 14.5dB (U)

Επίσης το Data Rate της γραμμής αυξήθηκε από 9.7Mbps στο 11.2Mbps.

Το μόνον που δεν μπόρεσα να ελέγξω είναι απευθείας σύνδεση στον κατανεμητή αλλά αυτό είναι δύσκολο γιατί είμαι στον 4ο όροφο πολυκατοικίας οπότε δεν με βλέπω να περνάω Cat6 καλώδιο από το υπόγειο...

Σίγουρα πάντως θα κοιτάξω για καλύτερο modem/WLAN//router (4-5 συνδέσεις τουλάχιστον). Καμμιά πρόταση για κάτι πολύ καλό και δοκιμασμένο?

Και πάλι ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. :)


Ό,τι έγραψε ο [Insomniac] ισχύει. Με τη διαφορά όιτ μάλλον έχεις θόρυβο στη γραμμή σου (από corsstalking) συμπέρασμα φυσικά το οποίο δε μπορεί να βγει πλέον από την τιμή του snr μόνο, γιατί αυτό κλειδώνεται σε μια τιμή από τους παρόχους. Τα 11,5Mbps για τα δεδομένα των 32dB attenuation που έχεις μου φαίνονται λογικότατα. Δε νομίζω να πετύχεις κάτι καλύτερο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.