PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x 1 Mbps ~ Eίναι η πιο συμφέρουσα επιλογή;;



georgep800
31-05-08, 19:09
Καλησπέρα,

Πρόκειται να κάνει μια ξαδέρφη μου αίτηση για μια νέα σύνδεση ADSL και μου ζήτησε να της προτείνω την πιο συμφέρουσα επιλογή. Οπότε και εγώ με την σειρά θα ήθελα την γνώμη σας πάνω στο θέμα. Λόγο του ότι δεν έχει καθόλου απαιτήσεις όσον αναφορά την ταχύτητα(για απλό σερφάρισμα το θέλει), σκεφτόμουν ότι το 1 Mbps θα είναι αρκετό. Επίσης λαμβάνοντας υπόψιν πως όταν έκανα την δικιά μου σύνδεση πριν απο αρκετό καιρό(σε μεγαλύτερη ταχύτητα), το conn-x ήταν η πιο συμφέρουσα επιλογή. Αυτό λοιπόν ισχύει και στην παρούσα περίπτωση; Υπάρχει κάτι πιο συμφέρον;

baskon
31-05-08, 19:14
Σαν πιο συμφερον θα ελεγα altec telecoms στο 1 mbps με 13.99
Τα 24 mbps είναι στα 19.99.
Προς το παρον ειναι μεσω του δικτυου του οτε και απλα η συνδρομη είναι της altec.Αν θα φτιαξει αργοτερα δικο της ιδιοκτητο δε ξερω..
Τωρα αν δε σαρεσει η εταιρια και θες Οτε τοτε οκ..

SirAggelos
31-05-08, 19:17
Θα την συνδεσουν αμεσως θα εχει γενικα καλη αποδοση σαν υπηρεσια αλλα οταν θα ρθει ο λογαριασμος θα φαει μεγαλη πικρα.Εγω σαν φοιτητης φαντασου τηλεφωνο(δεν το χρησιμοποιω)+adsl 1Mbs μου ηρθε ο λογαριασμος 96 ευρω το διμηνο!!!Ντροπη ρε παιδια ειχαν χρεωσει ουτε και εγω ξερω ποσα παγια. παγια εδω παγια εκει δεν αξιζει κατα τη γνωμη μου αμα δεν την πειραζει το κοστος ας το βαλει αλλιως ας εξοπλιστει με κουραγιο και ας παει σε καποιο εναλλακτικο πχ lannet 13/μηνα για 1Μ ή αλτεκ 14/μηνα στο 1Μ αυτες ειναι οι φθηνοτερες


Υγ:Αν η ξαδερφη σου ειναι φοιτητρια θα προτεινα διοδος

panoc
31-05-08, 19:29
@SirAggelos στο πρωτο λογαριασμο πληρωσες τα παγια απο τη στιγμη ενεργοποιησης μεχρι τη στιγμη εκδοσης λογαριασμου και 2 παγια (προπληρωσες) για τους επομενους 2 μηνες.
Εται ειναι παντα, δεν υπαρχει τιποτα το κακο.

cuper
31-05-08, 19:30
Θα την συνδεσουν αμεσως θα εχει γενικα καλη αποδοση σαν υπηρεσια αλλα οταν θα ρθει ο λογαριασμος θα φαει μεγαλη πικρα.Εγω σαν φοιτητης φαντασου τηλεφωνο(δεν το χρησιμοποιω)+adsl 1Mbs μου ηρθε ο λογαριασμος 96 ευρω το διμηνο!!!Ντροπη ρε παιδια ειχαν χρεωσει ουτε και εγω ξερω ποσα παγια. παγια εδω παγια εκει δεν αξιζει κατα τη γνωμη μου αμα δεν την πειραζει το κοστος ας το βαλει αλλιως ας εξοπλιστει με κουραγιο και ας παει σε καποιο εναλλακτικο πχ lannet 13/μηνα για 1Μ ή αλτεκ 14/μηνα στο 1Μ αυτες ειναι οι φθηνοτερες


Υγ:Αν η ξαδερφη σου ειναι φοιτητρια θα προτεινα διοδος

Δε μου λες, τον "φουσκωμένο" λογαριασμό τον κοίταξες; Για την ανάλυση των χρεώσεων λέω.

Αν τον κοιτάξεις θα δεις ότι τα 30 € είναι για το πάγιο PSTN.
Ένα ποσό είναι από την ημέρα που ενεργοποιήθηκε to conn-x, μέχρι την ημέρα που εκδόθηκε ο λογαριασμός.
Το υπόλοιπο είναι το διμηνιαίο πάγιο που σε κάθε πάροχο προπληρώνεις.

Και στην altec/lannet να πάει, ο πρώτος λογαριασμός είτε θα είναι "φουσκωμένος" όπως λές, είτε θα έρθει και δεύτερος στο καπάκι, με τη χρέωση του επόμενου διμήνου.

Να ξέρουμε τι λέμε. ;)

hel
31-05-08, 20:58
Αν η Άλτεκ δίνει το 1Μbit με 13 Ε τότε βουρ.
Tώρα είδα ότι ξεκινάει με 2 Mbit στα 16 Ε μέσω ΑΡΥΣ:hmm:

SirAggelos
31-05-08, 21:07
Απ οτι μου ειπανε και του δευτερου διμηνου που ηρθε παλι πολλα ητανε θα ρωτησω ποσα και θα σας πω.Παιδια και ετσι οπως λετε να ειναι τα θεωρω πολλα τοσα λεφτα 100 ευρω για ιντερνετ 1Μ και τηλεφωνο που δεν χρησιμοποιω.Τον ειχαν παστωσει τον λογαριασμο στο παγιο!

Υγ:Να ρωτησω κατι φιλε cuper,αμα κανω αιτηση για adsl απ τη Lannet σε περιοχη ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΑΡΥΣ ΣΤΑ 2Μβs παλι θα ερθει φουσκωμενος το πρωτο διμηνο?Εμενα μου ειπανε μονο τα 14/μηνα θα δωσεις

cuper
31-05-08, 21:29
Απ οτι μου ειπανε και του δευτερου διμηνου που ηρθε παλι πολλα ητανε θα ρωτησω ποσα και θα σας πω.Παιδια και ετσι οπως λετε να ειναι τα θεωρω πολλα τοσα λεφτα 100 ευρω για ιντερνετ 1Μ και τηλεφωνο που δεν χρησιμοποιω.Τον ειχαν παστωσει τον λογαριασμο στο παγιο!

Υγ:Να ρωτησω κατι φιλε cuper,αμα κανω αιτηση για adsl απ τη Lannet σε περιοχη ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΑΡΥΣ ΣΤΑ 2Μβs παλι θα ερθει φουσκωμενος το πρωτο διμηνο?Εμενα μου ειπανε μονο τα 14/μηνα θα δωσεις

Μα δεν έδωσες 100€ το μήνα για 1024 Conn-x.
Έδωσες 30 ευρώ για 2 μήνες πάγιο PSTN
και τα υπόλοιπα είναι για 4 μήνες 1024 conn-x.

Για τη lannet.
Κοίταξα τον τιμοκατάλογο του "1024 Broadnet ADSL" αλλά δεν αναφέρει αν ο λογαριασμός είναι μηνιαίος ή διμηνιαίος.

Βασικά στο site λέει ότι πληρώνεις στην αρχή 59,90€, ποσό που αφορά τους πρώτους 4 μήνες. Με το που τελειώσει ο 4ος μήνας:

Αν ο λογαριασμός είναι μηνιαίος, τότε ο πρώτος θα σου έρθει 13,99€ στην αρχή του 5ου μήνα (δηλαδή πριν καν διανύσεις τον 5ο, θα τον προπληρώσεις) ή θα σου έρθει μέσα στον 5ο μήνα λογαριασμός 28€ που θα αφορά χρέωση για τον 5ο+6ο μήνα (πάλι προπληρωμή).
Οι επόμενοι λογαριασμοί θα είναι 13,99€ αλλά θα αφορούν τον επόμενο μήνα (αφού το μήνα που διανύεις, τον έχεις ήδη πληρωμένο).

Όπως και να χει, ένας λογαριασμός σου φαίνεται φουσκωμένος όταν περιλαμβάνει χρεώσεις παραπάνω του μήνα.
Αν δλδ η Lannet έρθει και σου πει ότι θα πληρώνεις μόνο μια φορά το χρόνο το adsl ,με πάγιο 13,99€/μήνα και ο λογαριασμός σου έρθει 13,99x12= 167,88€ πάλι θα τον θεωρούσες φουσκωμένο; :p

utp
31-05-08, 22:16
Στην περιοχη που θελει να μπει το ιντερνετ υπαρχει αλλο ιδιοκτητο εκτος απο οτε?

SirAggelos
31-05-08, 23:19
Οκ καταλαβα,παντως δεν ισχυριστηκα οτι εδωσα 100 ευρω για ιντερνετ αλλα για ιντερνετ και τηλεφωνο μου φανηκαν πολλα.Καταλαβα πως βγαινουν οι χρεωσεις.Βασικα ενταξει της λανετ δεν ειναι πολλα καθως δεν εχει παγιο γραμμης ενω στο κονεξ το πληρωνω φανερα(το παγιο γραμμης ειναι ενσωματωμενο στην τιμη και το πληρωνει ο παροχος στον οτε)

ΥΓ:ΔεΝ Ξερω αν ο φιλος utp το λεει για εμενα αλλα στην περιοχη μου δεν υπαρχει αλλο δικτυο μονο του Οτε με ταχυτητες μεχρι 2048/256

georgep800
31-05-08, 23:28
Καταρχήν ευχαριστώ για την βοήθεια!
Ξέχασα να αναφέρω ότι η ξαδέρφη μου είναι φοιτήτρια! Απ' ότι βλέπω στο δίοδος, η πιο συμφέρουσα επιλογή είναι της ALTECTELECOMS με 9,50 ευρώ/μήνα και Τέλος Ενεργοποίησης 41,64. Σωστά;;;

Art2007
31-05-08, 23:52
Κοίτα, το πακέτο της Οτενετ είναι μόνο 2,40 ευρώ ακριβότερο το μήνα και παρέχει 2mbps (ας μην την ενδιαφέρει η ταχύτητα, δεν παύει να είναι ένα πλεονέκτημα)

Απλά, ακόμα και οικονομικά να το δεις το θέμα, αφού στην οτενετ δεν πληρώνεις καθόλου τέλος ενεργοποίησης, η διαφορά είναι τόσο απειροελάχιστη, που αξίζει να πας να σκάσεις 143 ευρώ για ένα χρόνο (αναλογεί 11,90 το μήνα) και να είσαι λίγο πιο σίγουρος για τη σταθερότητα της υπηρεσίας σου.

Σε ορίζοντα ενός χρόνου η αλτεκ θα έχει κοστίσει (9,50*12)+41,64= 114+41,64= 155,64 ενώ η Οτενετ 142,80

(υπόψιν, αν η ξαδέρφη σου είναι φοιτητρια επι πτυχίο, π.χ. 5ο έτος, καλύτερα να μην παιδεύεται με τα φοιτητικά, και να σκεφτεί ξανα το connx, γιατι παίζει μετά το 12 μηνο να μην είναι πια δικαιούχος και να τρέχει πάλι)

Hunter 85
01-06-08, 00:08
Στην περιοχη που θελει να μπει το ιντερνετ υπαρχει αλλο ιδιοκτητο εκτος απο οτε?

Αυτο ειναι η αρχη? Διοτι αν δεν υπάρχει τι το συζητάμε?

georgep800
01-06-08, 01:14
Κοίτα, το πακέτο της Οτενετ είναι μόνο 2,40 ευρώ ακριβότερο το μήνα και παρέχει 2mbps (ας μην την ενδιαφέρει η ταχύτητα, δεν παύει να είναι ένα πλεονέκτημα)

Απλά, ακόμα και οικονομικά να το δεις το θέμα, αφού στην οτενετ δεν πληρώνεις καθόλου τέλος ενεργοποίησης, η διαφορά είναι τόσο απειροελάχιστη, που αξίζει να πας να σκάσεις 143 ευρώ για ένα χρόνο (αναλογεί 11,90 το μήνα) και να είσαι λίγο πιο σίγουρος για τη σταθερότητα της υπηρεσίας σου.

Σε ορίζοντα ενός χρόνου η αλτεκ θα έχει κοστίσει (9,50*12)+41,64= 114+41,64= 155,64 ενώ η Οτενετ 142,80

(υπόψιν, αν η ξαδέρφη σου είναι φοιτητρια επι πτυχίο, π.χ. 5ο έτος, καλύτερα να μην παιδεύεται με τα φοιτητικά, και να σκεφτεί ξανα το connx, γιατι παίζει μετά το 12 μηνο να μην είναι πια δικαιούχος και να τρέχει πάλι)


Βασικά είναι φοιτήτρια στο πρώτο εξάμηνο. Αναλογιζόμενος λοιπόν ότι έχει ακόμα άλλα 3,5+ χρόνια τα πράγματα έχουν ως εξής.
Άλτεκ: (9,50*12)+41,64= 114+41,64= 155,64 + 42*9,50= 554,64
Οτενέτ: 142,80 + 42*11.90 = 642,60

Αρκεί λοιπόν να μην έχει προβλήματα με την Αλτεκ όσο αναφορά την σταθερότητα...


Αυτο ειναι η αρχη? Διοτι αν δεν υπάρχει τι το συζητάμε?

Δεν ξέρω αν έχει σημασία στην περίπτωση του Δίοδος, αλλά το ADSL θα μπει στην Κοζάνη. Τώρα τι παίζει εκεί με τα ιδιόκτητα δεν ξέρω...

nikosdr
01-06-08, 02:34
Προσωπική άποψη για 2,5 ευρώ το μήνα δεν αππορίπτεις την ΟΤΕνετ (ειδικά άμα είσαι επάρχία).Και κάτι άλλο το τηλ της οτενετ έχει μηδαμινή αναμονη και εξυπηρετει πολύ καλά.;)

hel
01-06-08, 10:09
Βασικά είναι φοιτήτρια στο πρώτο εξάμηνο. Αναλογιζόμενος λοιπόν ότι έχει ακόμα άλλα 3,5+ χρόνια τα πράγματα έχουν ως εξής.
Άλτεκ: (9,50*12)+41,64= 114+41,64= 155,64 + 42*9,50= 554,64
Οτενέτ: 142,80 + 42*11.90 = 642,60

Αρκεί λοιπόν να μην έχει προβλήματα με την Αλτεκ όσο αναφορά την σταθερότητα...



Δεν ξέρω αν έχει σημασία στην περίπτωση του Δίοδος, αλλά το ADSL θα μπει στην Κοζάνη. Τώρα τι παίζει εκεί με τα ιδιόκτητα δεν ξέρω...

Εγώ θα επέλεγα μεταξύ Hol με 9.90 το μήνα (και ρούτερ) και Altec 9.50 το μήνα με απλό modem.
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, κατά την άποψή μου, είναι μονόδρομος η hol γιατί δίνει 6/1 και ρούτερ ενώ η altec με 40 λεπτά λιγότερα δίνει 1 Mbit/256 Kbit με απλό usb modem.
Βάλε τον αριθμό της στο http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=6&itmID=51&la=1# για να δεις αν υποστηρίζεται από το ιδιόκτητο.;)

Art2007
01-06-08, 17:41
Δεν ξέρω αν έχει σημασία στην περίπτωση του Δίοδος, αλλά το ADSL θα μπει στην Κοζάνη. Τώρα τι παίζει εκεί με τα ιδιόκτητα δεν ξέρω...

Πρέπει να σπουδάζει στην Κοζάνη η ξαδέλφη σου, για να μπορέσει να βάλει εκεί το δίοδος.
Έχει και φορθνετ και τελλας εκει, αλλα για μια μικρή ταχύτητα, είτε το connx, είτε το φοιτητικό (οτενετ ή αλτεκ) παραμένουν πιο συμφέροντα.


Προσωπική άποψη για 2,5 ευρώ το μήνα δεν αππορίπτεις την ΟΤΕνετ (ειδικά άμα είσαι επάρχία).Και κάτι άλλο το τηλ της οτενετ έχει μηδαμινή αναμονη και εξυπηρετει πολύ καλά.;)

Θα συμφωνήσω, αν και σε καμία περιπτωση δεν είμαι φανατικός υποστηρικτής του Οτε (φαίνεται και απο το profile μου νομίζω :p ). Απλά για τη συγκεκριμένη περίπτωση θεωρώ το φοιτητικό της Οτενετ ως την καλύτερη επιλογή.

........Auto merged post: Art2007 πρόσθεσε 3 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ θα επέλεγα μεταξύ Hol με 9.90 το μήνα (και ρούτερ) και Altec 9.50 το μήνα με απλό modem.
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, κατά την άποψή μου, είναι μονόδρομος η hol γιατί δίνει 6/1 και ρούτερ ενώ η altec με 40 λεπτά λιγότερα δίνει 1 Mbit/256 Kbit με απλό usb modem.
Βάλε τον αριθμό της στο http://www.hol.gr/default.asp?pID=23&ct=6&itmID=51&la=1# για να δεις αν υποστηρίζεται από το ιδιόκτητο.;)

Σύμφωνα με το χάρτη διαθεσιμοτητας του ADSLgr.com, η HOL δεν έχει ιδιόκτητο στην Κοζάνη.

hel
02-06-08, 01:13
Τώρα το κοίταξα. Έχεις δίκιο. Και πάλι αν υποστηρίζει τα 2Mbit την συμφέρει σε σχέση με τον ΟΤΕ.

SirAggelos
02-06-08, 11:48
Otenet κι απ εμενα

georgep800
03-06-08, 14:16
Μάλλον τελικά για Otenet θα της πω, τουλάχιστον θα είναι πιο σίγουρη η σταθερότητα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.