PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Double Play - Πολύ χαμηλές ταχύτητες



jimtb
01-06-08, 19:43
Γεια σας,

Εδώ και περίπου τρεις μήνες έχω ενεργοποιημένο ένα πακέτο double play από τη HOL στα 24Mbps. Τις πρώτες μέρες οι ταχύτητες με τις οποίες συγχρονιζόμουν ήταν πάνω - κάτω καλές, τουλάχιστον σε σχέση με την 1Mpbs που είχα πριν και κυμαίνονταν κάπου ανάμεσα στα 5 με 8Mbps(θυμάμαι να κατεβάζω μέχρι και με 1,2MB/s).

Σιγά σιγά όμως η ταχύτητα άρχισε να "πέφτει" και έφτασα τον τελευταίο μήνα να συγχρονίζομαι σε πολύ χαμηλές ταχύτητες σε σχέση με την ονομαστική, από 1Mbps μέχρι το πολύ 3,5. Μερικές φορές μάλιστα έχω δει το fritz στα 500Kbps/250Kbps...Τώρα συνήθως κατεβάζω με μέγιστη ταχύτητα 300 - το πολύ 350KB/s.

Δεν νομίζω ότι είμαι υπερβολικός να παραπονιέμαι όταν έχω το 1/10 της θεωρητικής ταχύτητας που πληρώνω. Το γνωρίζω ότι η σύνδεση είναι έως 24Mbps αλλά εδώ μιλάμε για πολύ μεγάλη διαφορά. Να σημειώσω ότι το κέντρο του ΟΤΕ βρίσκεται αρκετά κοντά στο σπίτι μου, περίπου 10 λεπτά με τα πόδια. Το θέμα είναι ότι πριν πάρω τηλέφωνο στη HOL και υποστώ το γνωστό βασανιστήριο της αναμονής θα ήθελα τη γνώμη σας. Ακόμα και αν επικοινωνήσω μαζί τους μπορούν και υπάρχει περίπτωση να κάνουν κάτι;

Ορίστε και δύο screenshots:
http://img363.imageshack.us/img363/3410/hol1ck9.th.png (http://img363.imageshack.us/my.php?image=hol1ck9.png)
http://img365.imageshack.us/img365/6859/hol2ta4.th.png (http://img365.imageshack.us/my.php?image=hol2ta4.png)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

:-)

PS. Αγνοήστε στο πρώτο screenshot αυτό που λέει για "modifications". Είχα ενεργοποιήσει τον telnet server του fritz για να παίξω λίγο, αλλά δεν χάλασα τίποτα και έτσι κι αλλιώς το πρόβλημα υπήρχε από πριν.

valadis volos
01-06-08, 20:58
;)Έχω κάνει και εγώ αίτηση για doyble play απο την hol στα 24mbps και μου είπαν οτι στις 3/6/08 θα εχει ενεργοποιηθεί. Θελω να σου πώ οτι η ταχυτητα του ρούτερ σου εξαρτάται από πολλούσ παράγοντες

1) Απο την απόσταση του σπιτιού σου απο την hol και οχι από τον οτε εφόσον έχεις μεταφερθείς στο ιδιόκτητο της hol και εχεισ φυγει απο τον οτε.
2) Από την ταχύτητα που αντέχουν τα καλώδια


Πάρε τηλέφωνο στην Ηολ και ανέφερε το πρόβλημα. Πιστεύω οτι θα σε εξυπηρετησουν γιατι και εμενα όταν παιρνω τηλέφωνο με εξυπηρετούν;)

Πιστεύω να σε κάλυψα

aa144
02-06-08, 12:48
Στείλε Overview και Spectrum.

valadis volos
05-06-08, 15:38
ειμαι στο βολο εχω ενεργοποιηση 2plai εδω και 2 μερες οταν ειμαι στο φορουμ και στην επιλογη το προφιλ μου μου λεει οτι παιρνω απο οτε Ν. Αγχιαλου γιατι γινεται αυτο παρακαλω πολυ μια απαντηση απο καποιον που ξερει ευχαριστω θερμα εκ των προτερων

dimk1
06-06-08, 13:42
Όποιος μπορεί ας πεί μια άποψη ρε παιδιά. Καταρχήν να αναφέρω ότι ποτέ δε συγχρόνισα σε ταχύτητες πάνω από 8.5 Μbps. Είμαι στο πακέτο double play 24 mbps και βρίσκομαι το πολύ 1.5 χλμ από το DSLAM Πετρούπολης.
Έχω κάνει πολλές μετρήσεις στο σπίτι και σε καμία περίπτωση δεν έχω ξεφύγει από τα 8 Mbps. H κατάσταση έχει ως εξής:

1. Το router δεν βρίσκεται στη κύρια τηλεφωνική συσκευή του σπιτιού (σαλόνι) γιατί δε βολεύει η διαρρύθμιση του σπιτιού.
2. Το router βρίσκεται σε ένα υπνοδωμάτιο όπου υπάρχει και δεύτερο τηλέφωνο. Το τηλέφωνο αυτό έχει συνδεθεί στην υποδοχή Phone 1. Το καλώδιο που φεύγει από την υποδοχή Line για την υποδοχή Phone του splitter την έχω τοποθετήσει στην υποδοχή Phone 2 γιατί αν ακολουθήσω τη προτεινόμενη συνδεσμολογία του φυλλαδίου δεν λειτουργεί το κύριο τηλέφωνο στο σαλόνι. Να αναφέρω ότι αυτή τη λύση την προτείνει και η ίδια η HOL στο φυλλάδιο της σελ.22, παράγραφος 5.
3. Στο κύριο τηλέφωνο στο σαλόνι εννοείται ότι έχω τοποθετήσει το παρεχόμενο φίλτρο.

Η μετρήσεις που παίρνω είναι για NM και attenuation είναι:
Operation Data

Upstream: 12db/15db
Downstream: 11db/33db

Αυτή τη στιγμή συγχρονίζω στα :
ADSL: CONNECTED
ADSL UPTIME: 0:00:18:17
PPP UPTIME: 0:00:18:15
Mode: G.992.5 (ADSL2+)
Upload: 860 Kbps.
Download: 8694 Kbps.

H μόνη ρύθμιση που έχω κάνει είναι να αλλάξω το Automatic mode σε G.992.5 (ADSL2+). Μετά από αλλεπάληλες ανόητες συμβουλές από το "support" της HOL χθές τους έστειλα και ένα email σε έντονο ύφος αναφέροντάς τους ότι θα είναι και το τελευταίο email πρίν τη κατάργηση της σύνδεσής μου σε περίπτωση που δε δώ άμεσα αποτελέσματα τις επόμενες μέρες.

jacobgr
06-06-08, 14:05
Προσπάθησε πάση θησία να αποφύγεις την συνδεσμολογία που περιγράφεις στο 2. Αυτό προσθέτει αρκετό επιπλέων θόρυβο στη γραμμή σου. Δες την λύση ενός ασύρματου ή να απλώσεις άλλο καλώδιο ως το σαλόνι.
Και σύνδεσε και το ρουτερ απευθείας στη γραμμή χωρίς σπλιτερ.

........Auto merged post: jacobgr πρόσθεσε 1 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ή για να μην μπεις σε εξοδα απλά αποσύνδεσε το τηλέφωνο απο το σαλόνι και τον σπλιτερ σου και δες πως συγρονίζεις.

dimk1
06-06-08, 14:24
Προσπάθησε πάση θησία να αποφύγεις την συνδεσμολογία που περιγράφεις στο 2. Αυτό προσθέτει αρκετό επιπλέων θόρυβο στη γραμμή σου. Δες την λύση ενός ασύρματου ή να απλώσεις άλλο καλώδιο ως το σαλόνι.
Και σύνδεσε και το ρουτερ απευθείας στη γραμμή χωρίς σπλιτερ.

........Auto merged post: jacobgr πρόσθεσε 1 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ή για να μην μπεις σε εξοδα απλά αποσύνδεσε το τηλέφωνο απο το σαλόνι και τον σπλιτερ σου και δες πως συγρονίζεις.

Δυστυχώς Jacobgr δε γίνεται. Πραγματικά η διαρρύθμιση του σπιτιού δε βολεύει καθόλου άσε που ο λόγος που ακολούθησα τη συνδεσμολογία στο 2 είναι γιατί αν το αφήσω το καλώδιο στην υποδοχή LIne δε παίζει το τηλέφωνο του σαλονιού. Βέβαια όπως είπα συνέδεσα μόνο το router για λιγο στη κεντρική μπρίζα και είχα από δίπλα το laptop για να δώ τιμές και πάλι πάνω από 8.5 mbps δεν ανέβηκα. Η πολυκατοικία είναι καινούρια οπότε φαντάζομαι δε συνβαίνει κάτι τραγικό με τις καλωδιώσεις και είμαι πραγματικά πολυ κοντά στο DSLAM Πετρούπολης. Εξοργιστικό...:mad:

........Auto merged post: dimk1 πρόσθεσε 11 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και όμως φαίνεται ότι το splitter και το φίλτρο κάνουν δουλειά. Αποσυνδεσα όλες τις τηλεφωνικές συσκευές, έβγαλα το splitter και επανέφερα το καλώδιο που είχα στο Phone 2 στο Line και συγχρονίστηκα στο 7.116. Επανέφερα το splitter και έπιασα 8.616. Επανέφερα το καλώδιο στο Phone 2 και η ταχύτητα έμεινε ίδια. Συνδεσα το τηλέφωνο του σαλονιού με το φίλτρο του και η ταχύτητα παρέμεινε στα 8.616.

Συμπέρασμα: το splitter μου κάνει δουλειά και φαίνεται να καθαρίζει κάπως το σήμα. Βέβαια το ταβάνι των 8.616 kbps παραμένει.

dimk1
07-06-08, 14:35
Κανείς;;; Μια ιδέα τουλάχιστον πού να κοιτάξω; Γιατί με 11dB SNR και 38dB Attenuation έπρεπε να κλειδώνω τουλάχιστον στα 12-13 Mbps. Οι μετρήσεις λοιπόν της γραμμής είναι καλές. Πως εξηγούνται τα 6.5Mbps που βλέπω αυτή τη στιγμή;:mad:

dikal
07-06-08, 15:37
Υπάρχουν πάρα πολλοί εδώ με καλύτερα στατιστικά που συγχρονίζουν σε χαμηλότερες ταχύτητες. Πχ δες το δικό μου προφίλ. Το δικό μου "χάλι" οφείλεται στο γεγονός ότι υπάρχουν παρεμβολές στη γραμμή μου. Και βεβαιώθηκα γι αυτό όταν για ένα διάστημα 2 μηνών χάθηκαν οι παρεμβολές και η γραμμή μου έπιανε 16. Μια πιθανή αιτία λοιπόν είναι οι παρεμβολές από γειτονικές γραμμές (όχι απαραίτητα όμως από γείτονες).

Όμως από τις περιγραφές που έκανες σχετικά με τη συνδεσμολογία σου, δεν κατάλαβα αν έχεις δοκιμάσει να βάλεις μόνο το ρούτερ χωρίς splitter στην κεντρική σου πρίζα και χωρίς καμιά συσκευή τηλεφώνου-splitter-φίλτρου πουθενά. Μόνο για τέστ αυτό, ανεξάρτητα αν σε βολεύει ή όχι τέτοια συνδεσμολογία.

LFC
07-06-08, 21:20
Με Αttunation 40db εγω τι να πω...???

@ ADSLgr.com All rights reserved.