PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ανεμιστήρα τροφοδοτικού



Hengeo
13-09-05, 22:21
Δυστυχώς παρέδωσε το πνεύμα σήμερα ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού του υπολογιστή μου. :( Αυτό που ήθελα να ρωτήσω, είναι αν γίνεται να αλλαχτεί μόνο ο ανεμιστήρας η αν πρέπει να αλλάξω όλο το τροφοδοτικό...

nickolas2005
13-09-05, 22:31
Noμίζω ότι μπορεί να αλλαχτεί και ο ανεμιστήρας απο μόνος του. Ανοίγεις το τροφοδοτικό...τον βγάζεις και βάζεις καινούριο των ίδιων διαστάσεων. Πολλοί χρήστες κάνουν το ίδιο πράγμα όχι απαραίτητα επειδή τους χάλασε ο ανεμιστήρας αλλα επειδή θέλουν να τον αλλάξουν με κάποιον αθόρυβο. Αλήθεια είσαι σίγουρος ότι χάλασε μόνο ο ανεμιστήρας? Ποιο τροφοδοτικό έχεις?

mastermind
13-09-05, 22:35
Aν είναι εντος εγγύησης γύρνα το πίσω αλλιως πράξε όπως αναφέρει ο Νικόλας! Απλα δες τι ρεύμα παίρνει ο δικός του και βάλε εναν αντίστοιχο.

moshstef
13-09-05, 22:39
Έχω αλλάξει ανεμιστήρα σε τροφοδοτικό. Οπότε γίνεται.
Τί πρόβλημα έχει ο ανεμιστήρας σου; Γιατί, άμα κολλάει, μπορεί απλά να χρειάζεται λίγο λάδι. Το λάδι μπαίνει συνήθως στην βίδα που είναι κάτω από το αυτοκόλλητο.

ZORO
13-09-05, 22:43
Απλά να προσέχεις που βάζεις τα χέρια σου μέσα στο τροφοδοτικό γιατί έχει κυκλώματα με επικίνδυνες τάσεις ακόμη και όταν είναι εκτος λειτουργίας

nickolas2005
13-09-05, 22:45
Απλά να προσέχεις που βάζεις τα χέρια σου μέσα στο τροφοδοτικό γιατί έχει κυκλώματε με επικίνδυνες τάσεις ακόμη και όταν είναι εκτος λειτουργίας

Εννοείται ότι θα το αφήσει να "ξεθυμάνει" :D Αν το αφήσει να "υσηχάσει" λίγο μετά δεν μπορεί να το ακουμπήσει άφοβα?

sdikr
13-09-05, 22:47
Noμίζω ότι μπορεί να αλλαχτεί και ο ανεμιστήρας απο μόνος του.


Μπά απο μόνος του δεν μπορεί :mrgreen:

pelasgian
13-09-05, 23:21
Βγάλε το τροφοδοτικό από τη πρίζα.
Πάτα το κουμπί που ανοίγει ο υπολογιστής.
Θα ανάψει για μισό δευτερόλεπτο.
Αυτό αποφορτίζει τους πυκνωτές του τροδοτικού.

Ανοίγεις, βγάζεις το τροφοδοτικο, ανοίγεις βγάζεις τον ανεμιστήρα.
Αν δε βγαίνει από τη βάση, κόβεις τα καλωδιάκια ΟΣΟ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ!

Πας στο hack shop του τον δείχνεις και παίρνεις ένα panaflo της panasonic ή άλλο <20db.
Το βάζεις και είσαι έτοιμος.

Πάρε και ένα συμπιεσμένο αέρα να καθαρίσεις τη μπίχλα μέσα και ένα πινελάκι φυσικής τρίχας και είσαι μία χαρά. Το καθάρισμα στο μπαλκόνι!

damianos007
13-09-05, 23:54
. Το καθάρισμα στο μπαλκόνι!
αχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ
τι μας θυμιζεις τωρα..
.
.
ολα αυτα που και καλα ξεκινας να "ξεσκωνισεις" λιγο το γυρω γυρω του κουτιου και στο τελος εισαι με τον επεξεαργαστη στο ενα χερι την καρτα γραφικων στο αλλο και προσπαθεις να βρεις χωρο να αναπνευσεις αφου πριν λιγο ειχε κανει την βλακεια να "φυσιξεις" λιγουλακι το ανεμιστηρακι ξερω γω......(μεσα στο δωματιο σου...) lol lol lol αχχχχ τρελα γελια...
αα και κατι αλλο δεν ξερω ανα ανφερθηκε στα περισοτερα τροφοδοτικα αν τα ανοιξεις και σκησεις ενα αυτο κολιτο και καλα (που χρειαζετε για αν το ανοιξεις) μετα δεν εχεις εγγιυση....οποτε αν κανεις τπτ...λαθος στα σκουπιδιαααα

Hengeo
14-09-05, 00:17
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Θα κοιτάξτω αυτό με το λάδι αρχικά διότι ο ανεμιστήρας κάνει υπερβολικό θόρυβο και κολλάει. Το τροφοδοτικό δεν έχει πρόβλημα για τον απλούστατο λόγο ότι δεν θα μπορούσα να γράψω το μήνυμα :smile: Πάντως το έχω πάνω από χρόνο, ίσως και δύο χρόνια το τροφοδοτικό, έχω πετάξει και το κουτί, οπότε...

Παρεπιπτόντως, πρόσφατα καθάρισα με κομπρεσέρ το κουτί από τις σκόνες (ναι στο μπαλκόνι :-k ) και δεν μπορώ να περιγράψω τι έβγαλε! :roll: :oops:

XTCgr
14-09-05, 00:22
πάρε ενα psu tester, κότσαρε το στο τροφοδοτικό για κάμποσες ώρες ώστε να αδειάσει, μετά άνοιγμα και αντικατασταση του ανεμιστήρα
Αν το τροφοδοτικό είναι εντος εγγύσης απλά πας στο μαγαζί και απαιτείς αντικατάσταση

Hengeo
14-09-05, 18:38
Του προσέθεσα λίγο ελαιόλαδο :-) και φαίνεται να λειτουργεί σωστά τώρα. Αν μου ξανααρχίσει τα ίδια θα πιάσω το σφυρί και... μετά θα πάρω άλλω τροφοδοτικό! :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.