PDA

Επιστροφή στο Forum : Netmod, τηλεφωνο και fax μαζι



firefox
14-09-05, 00:58
Έχω γραμμή dsl over isdn. απο το σπλιττερ το καλοδιο παει στο ab2.το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο στο ab1. δοκίμασα να συνδέσω στο ab1 και το fax αλλα δεν έπαιξε. βγαζει φωτοτυπια αντι να στειλει.

οι αναλογικες του νετμοντ ειναι μια χαρα. το φαξ ειναι και αυτο μια χαρα μιας και επαιζε σε πστν γραμμη πριν μερικες μερες.

τι κανω λαθος?

sonyp900
14-09-05, 01:05
Έχω γραμμή dsl over isdn. απο το σπλιττερ το καλοδιο παει στο ab2.το τηλέφωνο είναι συνδεδεμένο στο ab1. δοκίμασα να συνδέσω στο ab1 και το fax αλλα δεν έπαιξε. βγαζει φωτοτυπια αντι να στειλει.

οι αναλογικες του νετμοντ ειναι μια χαρα. το φαξ ειναι και αυτο μια χαρα μιας και επαιζε σε πστν γραμμη πριν μερικες μερες.

τι κανω λαθος?

Επειδή έχω τα ίδια πράγματα, νομίζω ότι κάνεις ένα λάθος!!!!! Το καλώδιο από το σπλίτερ ΠΡΕΠΕΙ να πάει πίσω στο νετμοντ. Έχει μια υποδοχή στην πλάτη του που μπαίνει η γραμμή από κει. Τα αβ1 και αβ2 είναι οι έξοδοί του. :D

firefox
14-09-05, 08:55
μπορεις να μου πεις πωσ ακριβως ειναι τα δικα σου καλωδια?

power
14-09-05, 12:25
Κουράζεσαι χωρίς λόγο φίλε firefox.

Τα αβ1 αβ2 είναι έξοδοι. Το σημείο που θα μπεί το καλώδιο απο το μόντεμ είναι στο κάτω μέρος του νέτμοντ ή μεσα του , και θα το δείς αν βγάλεις το καπάκι.

sonyp900
14-09-05, 12:34
Κουράζεσαι χωρίς λόγο φίλε firefox.

Τα αβ1 αβ2 είναι έξοδοι. Το σημείο που θα μπεί το καλώδιο απο το μόντεμ είναι στο κάτω μέρος του νέτμοντ ή μεσα του , και θα το δείς αν βγάλεις το καπάκι.

Στα τελευταία Netmod που έδιναν, η είσοδος είναι απο πίσω, στην πλάτη του.

euri
14-09-05, 13:25
Έτσι όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα, η πρώτη υποδοχή από αριστερά είναι αυτή στην οποία πρέπει να πάει το καλώδιο από το splitter.
http://www.intracom.gr/helpdesks/netmod/images/prod_docum/netmod.gif

Σε παλιότερα μοντέλα, όπως σωστά αναφέρθηκε, πρέπει να βγει το μικρό καπάκι στο πίσω μέρος και η υποδοχή είναι εκεί μέσα (U line λέγεται, αν θυμάμαι καλά).

sonyp900
14-09-05, 13:35
Έτσι όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα, η πρώτη υποδοχή από αριστερά είναι αυτή στην οποία πρέπει να πάει το καλώδιο από το splitter.
http://www.intracom.gr/helpdesks/netmod/images/prod_docum/netmod.gif

Σε παλιότερα μοντέλα, όπως σωστά αναφέρθηκε, πρέπει να βγει το μικρό καπάκι στο πίσω μέρος και η υποδοχή είναι εκεί μέσα (U line λέγεται, αν θυμάμαι καλά).

Κάνεις μεγάλο λάθος euri. Έχω το ίδιο netmod με την φώτο και το καλώδιο από το σπλίττερ μπαίνει από πίσω (πάντα μιλάμε για την πλάτη). Αριστερά είναι η υποδοχή του ρεύματος και μετά οι 2 υποδοχές για τα RJ-45, edit: ακολουθούν η USB, Serial, και οι εξόδοι ab1/ab2.

euri
14-09-05, 13:49
Κάνεις μεγάλο λάθος euri. Έχω το ίδιο netmod με την φώτο και το καλώδιο από το σπλίττερ μπαίνει από πίσω (πάντα μιλάμε για την πλάτη). Αριστερά είναι η υποδοχή του ρεύματος και μετά οι 2 υποδοχές για τα RJ-45, edit: ακολουθούν η USB, Serial, και οι εξόδοι ab1/ab2. :oops: Όντως. Ευχαριστώ για τη διόρθωση.

sonyp900
14-09-05, 13:51
:oops: Όντως. Ευχαριστώ για τη διόρθωση.

It's ok. Απλά επειδή το έχω κάμποσο καιρό και το δουλεύω, επέμενα τόσο ;)
Καλή σου μέρα.

euri
14-09-05, 14:00
It's ok. Απλά επειδή το έχω κάμποσο καιρό και το δουλεύω, επέμενα τόσο ;)
Καλή σου μέρα.Εγώ νομίζω ότι έχω το προηγούμενο από αυτό, αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος...το έχω καταχωνιασμένο κάτω από το γραφείο μου και δεν το έχω ξανακουμπήσει από τότε που σύνδεσα τον aDSL router. Οπότε μάλλον στερούμαι παραστάσεων! :lol: :roll:

firefox
14-09-05, 16:32
τελικά η σύνδεση έγινε. το θέμα τώρα είναι 1)πως η συσκευή τηλεφώνου είναι..γεμάτη θόρυβο.
2) η γραμμή είναι isdn οποτε υπάρχουν 2 γραμμές. όταν στέλνω fax και ταυτόχρονα περνώ τηλέφωνο την γραμμή από το κινητό, δεν χτυπάει η άλλη συσκευή που κανονικά θα έπρεπε να χτυπάει.

καμια ιδέα?

No-Name
14-09-05, 16:41
Λές ότι δεν χτυπάει, μήπως έχεις ορίσει msn στην 2η γραμμή η και οι 2 γραμμές ανήκουν στον κεφαλικό αριθμό?
το φάξ το έχεις στην μία θύρα τοτ netmod και το τηλέφωνο στην άλλη?

firefox
14-09-05, 17:00
όχι δεν πάει έτσι. βασικά η γραμμή έρχεται στο χολ και έχω τραβήξει καλώδια μέσα στο δωμάτιο μου όπου βρίσκετε το netmod.
το τηλέφωνο και το fax συνδέονται μαζί και μετά από μια αναλογική του fax φεύγει καλώδιο το οποιο πάει στην ab1 του netmod και από εκεί ένα άλλο καλώδιο επιστρέφει την γραμμή πίσω στο χολ. δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.

όταν το fax ήταν στην μια αναλογική και το τηλέφωνο στην άλλη αναλογική δεν δούλευε το fax.

έτσι όπως είναι δουλεύει αλλα έχουμε τις παρενέργειες όπως προείπα.

αυτά που λες περί msn δεν τα κατέχω καθόλου. αν είναι να κάνω αλλαγή στο msn πρέπει να πάρο οτε η πρέπει να το κάνω μέσο netmod?

No-Name
14-09-05, 17:33
για το msn πρέπει να καλέσεις το 134.Aπλά θέλω να σου πώ ότι απο εμπειρία όταν το τηλέφωνο και το φάξ είναι συνδεδεμένα στην ίδια γραμμή πχ στην ab1 όσο στέλνεις φαξ δεν μπορείς να καλέσεις το τηλέφωνο κ όσο μιλάς στο τηλεφωνο δεν μπορείς να στείλεις φαξ.Πρέπει η το τηλέφωνο ή το φαξ να μπεί στην ab2 για να χτυπάει το τηλέφωνο κατα την αποστολή/λήψη φάξαπαντάω βάση στο τι κατάλαβα τώρα αν δεν σε βοηθάω συγχώρεσε με.

pelasgian
14-09-05, 17:54
Τι καλώδια φεύγουν από το ab1 ab2; Τα υπάρχοντα παραμένουν; (δισύρματα; )

firefox
14-09-05, 18:15
εκτος από αυτά που ηπα στο post13 έχουμε και άλλη παρενέργεια. όταν η μια γραμμή είναι κατειλημμένη και μιλάει, σηκώνω το άλλο τηλέφωνο να πάρο τηλέφωνο και....ακούω τον άλλο που μιλάει. και όταν με περνούν δεν ακούω. οποτε δεν μας κάνει το παραπάνω setup. πρέπει να δω να μπορώ να βρω ένα τρόπο να μοιράσω σε ab1 και ab2 και να λειτουργούν και fax και τηλέφωνο.

τελικά το περίμενα σχετικά απλό αλλα μου βγαίνει παράδοξα δύσκολο.....

sdikr
14-09-05, 18:57
Τα έχεις μπερδεψει μάλλον πολύ!!! ;)

sdikr
14-09-05, 19:03
όχι δεν πάει έτσι. βασικά η γραμμή έρχεται στο χολ και έχω τραβήξει καλώδια μέσα στο δωμάτιο μου όπου βρίσκετε το netmod.
το τηλέφωνο και το fax συνδέονται μαζί και μετά από μια αναλογική του fax φεύγει καλώδιο το οποιο πάει στην ab1 του netmod και από εκεί ένα άλλο καλώδιο επιστρέφει την γραμμή πίσω στο χολ. δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός.

όταν το fax ήταν στην μια αναλογική και το τηλέφωνο στην άλλη αναλογική δεν δούλευε το fax.

έτσι όπως είναι δουλεύει αλλα έχουμε τις παρενέργειες όπως προείπα.

αυτά που λες περί msn δεν τα κατέχω καθόλου. αν είναι να κάνω αλλαγή στο msn πρέπει να πάρο οτε η πρέπει να το κάνω μέσο netmod?

1ον για να δουλέυουν και οι δυο αναλογικές χρείαζεται το netmod να είναι στο ρευμα.

Εσυ θα πρέπει να συνδέσεις το fax+tel με την ab1, και το καλώδιο που πάει στο Hol στην ab2

firefox
15-09-05, 00:58
τελικά έκανα μια πατέντα βασιζόμενος στο γεγονός ότι μια συσκευή τηλεφώνου μαζί με fax πρέπει να πάει στο ab2 μαζί με την επιστροφή που πάει πίσω στο χολ, και στην ab1 έβαλα μια δεύτερη συσκευή τηλεφώνου.έτσι όλα δουλεύουν μια χαρά. αν θέλω fax να στυλο τότε πρέπει να χρησιμοποιήσω την συσκευή που είναι πακέτο με την συσκευή fax.tin άλλη για να μιλάω κανονικά. στα γρήγορα που έκανα test νωρίτερα ήταν μια χαρά. κάποιο περιορισμό έχει με το fax αλλα δεν είναι τίποτα σπουδαίο. και στην γραμμή που μιλάω δεν έχει θόρυβο όπως με νωρίτερο setup.

σίγουρα υπάρχει καλύτερο setup από αυτό αλλα αφού δουλεύει το afino.sas ευχάριστο όλους!

No-Name
15-09-05, 01:04
καλό faxing φίλε :-)

sonyp900
15-09-05, 01:05
Μπορώ να πω ότι μας μπέρδεψες για τα καλά σήμερα!!!!!!!!!! :atom :D
Πάλι καλά που δούλεψαν και έτσι.

firefox
15-09-05, 01:09
η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά μπέρδεμα και ακόμα πιο δύσκολο είναι....να το εξηγήσεις γραπτώς.συγγνώμη για το όλο μπέρδεμα αλλα τελικά δυστυχώς ήθελε την πατέντα του.μην λέω και μεγάλα λόγια γιατί δεν το έχω τεστάρει πολύ. θα δείξει. να στε καλά!

@ ADSLgr.com All rights reserved.