PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με forthnet!!!



Alekus
03-06-08, 10:58
Οταν πρωτομπηκα στο ιδιοκτητο δικτυο της forthnet(13/5/08) το ρουτερ ειχε κλειδωσει γυρω στα 8000kbps αλλα επειδη δεν συγχρονιζε και πολυ καλα τους πηρα τηλεφωνο και μετα απο μερικες μερες δεχτηκα τηλεφωνημα απο εναν τεχνικο της forthnet και αφου εβγαλα ολες τις τηλεφωνικες συσκευες μετα απο λιγο μου ειπε οτι υπαρχει βραχυκυκλωμα και πως θα επικοινωνησει μαζι μου καποιος αλλος τεχνικος.Επειδη ομως δεν ειχε τηλεφωνησει τις επομενες 4 μερες ξανακαλεσα στην forthnet οπου μου ειπαν οτι ειχε γινει καποιο λαθος και οτι ο τεχνικος θα επικοινωνησει μαζι μου την επομενη μερα(26/5/08) οπως και εγινε.Κανονισαμε ραντεβου 27/5/08 οπου και ηρθε και επιβεβαιωσε το βραχυκυκλωμα στα 2800 μετρα αν δεν κανω λαθος. Μου ειπε οτι θα σταλθει αιτημα στο ΟΤΕ για το βραχυκυκλωμα και πως το πολυ σε μια βδομαδα θα ειμαι ενταξει. Δεν περιμενα ομως σημερα (3/6/08) τα πραγματα να χειροτερεψουν τοσο πολυ. Το ρουτερ εχει κλειδωσει στα 3777 kbps και με πεταγε μεχρι χθες το βραδυ καθε 2 λεπτα ενω σημερα ειναι λιγο καλυτερα:evil:!
Η απαντηση απο την forthnet μετα απο 20 λεπτα αναμονης ηταν οτι θα ενημερωθουν οι τεχνικοι.
απαραδεκτη συμπεριφορα!!!!:down:



Downstream
SNR Margin =14
Line Attenuation=36
Data Rate =3777


Upstream
SNR Margin=7
Line Attenuation=83!
Data Rate=463

ZAGNA
03-06-08, 11:58
Κατανοώ πως οι απαιτήσεις για ποιότητα στο ADSL είναι μεγάλες και οπωσδήποτε όποιο πρόβλημα τυγχάνει πρέπει να λύνεται μέσα στο πρέπων χρονικό όριο αλλά λίγο υπομονή δεν είναι κακή. Το γεγονός πως ήρθε τεχνικός από εκεί και είδε το πρόβλημα και το καταχώρησε στον OTE είναι πολύ θετικό και πιστεύω πως τώρα το βάρος της ευθύνης για την επισκευή της γραμμής σου είναι αποκλειστικά πάνω στον OTE .
Θα σου πρότεινα να βρίσκεσαι σε διαρκή επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα της Forthnet για νεώτερα. Μην απονέμουμε κατηγορίες χωρίς βάσιμη αιτιολογία.

Φιλικά πάντα.

tolis13
03-06-08, 12:22
και εμενα πριν μια βδομαδα ηρθε τεχνικος στο σπιτι και βρηκε βραχυκυκλωμα στο ζευγος στο καφαο.κ μου ειπε σε μια βδομαδα θα λυθει.απλα εμενα ανεβοκατεβαινε ο συνχρονισμος απο 14 εως 6.πανω κατω ποσο καιρο κανει να φτιαχτει ενα τετοιο προβλημα?

nnik
03-06-08, 12:27
και εμενα πριν μια βδομαδα ηρθε τεχνικος στο σπιτι και βρηκε βραχυκυκλωμα στο ζευγος στο καφαο.κ μου ειπε σε μια βδομαδα θα λυθει.απλα εμενα ανεβοκατεβαινε ο συνχρονισμος απο 14 εως 6.πανω κατω ποσο καιρο κανει να φτιαχτει ενα τετοιο προβλημα?

Δυστυχώς ή ευτυχώς χέρι στα καφάο και γενικά στις βλάβες του last mile βάζει μόνο ο ΟΤΕ.
Υπομονή.

........Auto merged post: nnik πρόσθεσε 1 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Οταν πρωτομπηκα στο ιδιοκτητο δικτυο της forthnet(13/5/08) το ρουτερ ειχε κλειδωσει γυρω στα 8000kbps αλλα επειδη δεν συγχρονιζε και πολυ καλα τους πηρα τηλεφωνο και μετα απο μερικες μερες δεχτηκα τηλεφωνημα απο εναν τεχνικο της forthnet και αφου εβγαλα ολες τις τηλεφωνικες συσκευες μετα απο λιγο μου ειπε οτι υπαρχει βραχυκυκλωμα και πως θα επικοινωνησει μαζι μου καποιος αλλος τεχνικος.Επειδη ομως δεν ειχε τηλεφωνησει τις επομενες 4 μερες ξανακαλεσα στην forthnet οπου μου ειπαν οτι ειχε γινει καποιο λαθος και οτι ο τεχνικος θα επικοινωνησει μαζι μου την επομενη μερα(26/5/08) οπως και εγινε.Κανονισαμε ραντεβου 27/5/08 οπου και ηρθε και επιβεβαιωσε το βραχυκυκλωμα στα 2800 μετρα αν δεν κανω λαθος. Μου ειπε οτι θα σταλθει αιτημα στο ΟΤΕ για το βραχυκυκλωμα και πως το πολυ σε μια βδομαδα θα ειμαι ενταξει. Δεν περιμενα ομως σημερα (3/6/08) τα πραγματα να χειροτερεψουν τοσο πολυ. Το ρουτερ εχει κλειδωσει στα 3777 kbps και με πεταγε μεχρι χθες το βραδυ καθε 2 λεπτα ενω σημερα ειναι λιγο καλυτερα:evil:!
Η απαντηση απο την forthnet μετα απο 20 λεπτα αναμονης ηταν οτι θα ενημερωθουν οι τεχνικοι.
απαραδεκτη συμπεριφορα!!!!:down:



Downstream
SNR Margin =14
Line Attenuation=36
Data Rate =3777


Upstream
SNR Margin=7
Line Attenuation=83!
Data Rate=463

Για δοκίμασε να κλειδώσεις μέχρι να το φτιάξουν σε GDMT.

ZAGNA
03-06-08, 12:39
Καλή η ιδέα του φίλου ! σε περίπτωση που δεν ξέρεις πως να κλειδώσεις σε G.DMT (σε SIEMENS CL-110) πήγαινε στο router σου με 192.168.1.1 στην καρτέλα ADSL Line και επέλεξε μόνο το G.DMT πάτα apply και μετά πήγαινε στην καρτέλα reset router Και πάτα κάτω το κουμπί REBOOT . Περίμενε να κάνει reboot και μόλις ξανασυνδεθεί θα είσαι με G.DMT και θα έχεις καλύτερα pings !

Alekus
03-06-08, 12:52
to d-link G624T εχω μπορει κανεις να μου πει πως να το κανω?
και τι κερδιζω απο αυτο?

tolis13
03-06-08, 13:50
Δυστυχώς ή ευτυχώς χέρι στα καφάο και γενικά στις βλάβες του last mile βάζει μόνο ο ΟΤΕ.
Υπομονή.


μπορει και μηνα η και παραπανω?

Alekus
03-06-08, 17:31
Καλή η ιδέα του φίλου ! σε περίπτωση που δεν ξέρεις πως να κλειδώσεις σε G.DMT (σε SIEMENS CL-110) πήγαινε στο router σου με 192.168.1.1 στην καρτέλα ADSL Line και επέλεξε μόνο το G.DMT πάτα apply και μετά πήγαινε στην καρτέλα reset router Και πάτα κάτω το κουμπί REBOOT . Περίμενε να κάνει reboot και μόλις ξανασυνδεθεί θα είσαι με G.DMT και θα έχεις καλύτερα pings !



ακομα δεν βρηκα πως να το κανω αυτο στο d-link παντως εδω και περιπου μια ωρα
SNR Margin =-1
Line Attenuation = -1
Data Rate=-1
και upstream kai downstream

ZAGNA
03-06-08, 17:44
Θα έχει λογικά κάποια καρτέλα που θα μπορείς να αλλάξεις τα adsl settings της γραμμής σου.
Ψάξε για adsl link / adsl κάτι τέτοιο.

balander
03-06-08, 21:04
192.168.1.1

advanced (επάνω καρτέλα)---> advanced adsl (απο το αριστερο μενου) και επιλέγεις σε τι θέλεις να συνδέεται το modem σου.

hel
03-06-08, 22:29
Οταν πρωτομπηκα στο ιδιοκτητο δικτυο της forthnet(13/5/08) το ρουτερ ειχε κλειδωσει γυρω στα 8000kbps αλλα επειδη δεν συγχρονιζε και πολυ καλα τους πηρα τηλεφωνο και μετα απο μερικες μερες δεχτηκα τηλεφωνημα απο εναν τεχνικο της forthnet και αφου εβγαλα ολες τις τηλεφωνικες συσκευες μετα απο λιγο μου ειπε οτι υπαρχει βραχυκυκλωμα και πως θα επικοινωνησει μαζι μου καποιος αλλος τεχνικος.Επειδη ομως δεν ειχε τηλεφωνησει τις επομενες 4 μερες ξανακαλεσα στην forthnet οπου μου ειπαν οτι ειχε γινει καποιο λαθος και οτι ο τεχνικος θα επικοινωνησει μαζι μου την επομενη μερα(26/5/08) οπως και εγινε.Κανονισαμε ραντεβου 27/5/08 οπου και ηρθε και επιβεβαιωσε το βραχυκυκλωμα στα 2800 μετρα αν δεν κανω λαθος. Μου ειπε οτι θα σταλθει αιτημα στο ΟΤΕ για το βραχυκυκλωμα και πως το πολυ σε μια βδομαδα θα ειμαι ενταξει. Δεν περιμενα ομως σημερα (3/6/08) τα πραγματα να χειροτερεψουν τοσο πολυ. Το ρουτερ εχει κλειδωσει στα 3777 kbps και με πεταγε μεχρι χθες το βραδυ καθε 2 λεπτα ενω σημερα ειναι λιγο καλυτερα:evil:!
Η απαντηση απο την forthnet μετα απο 20 λεπτα αναμονης ηταν οτι θα ενημερωθουν οι τεχνικοι.
απαραδεκτη συμπεριφορα!!!!:down:



Downstream
SNR Margin =14
Line Attenuation=36
Data Rate =3777


Upstream
SNR Margin=7
Line Attenuation=83!
Data Rate=463

Nα επικοινωνείς συχνά για την εξέλιξη της βλάβης και να ζητήσεις να σου στείλουν γραπτώς τις ημερομηνίες που έκαναν τις απαραίτητες ενέργειες (για να διαπιστώσεις τυχόν ολιγωρίες).

Alekus
03-06-08, 23:43
Downstream
SNR Margin 4-6
Line Attenuation 35
Data Rate 8295

upstream
SNR Margin 8
Line Attenuation 21
Data Rate 1020


τωρα καπως τα πραγματα ειναι καλυτερα και χωρις GDMT. παντως η ταχυτητα ειναι ακομα χαμηλη παροτι ο υπαλληλος της forthnet μου ειπε οτι σε μια βδομαδα η ταχυτητα θα εχει ανεβει. Δεν κατηγορω κανεναν ακομα γιατι δεν περιμενα να γινει κατι ετσι και αλλιος μεσα στο χρονικο πλαισιο που μου ειπανε ο χρονος θα δειξει.......

angelospower
04-06-08, 00:07
Εμένα πάντως μου φαίνεται υπεύθυνη η στάση της εταιρείας. Βρήκαν το πρόβλημα και έκαναν τις απαραίτητες ενέργειες. Αν το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ, δεν φταίνε αυτοί. Μακάρι να μπορούσαν να βάζουν χέρι στα καφαο. Είμαι σίγουρος πως κάτι τέτοια θα λυνόντουσαν αυθημερόν.

theopan
04-06-08, 11:36
Εμένα πάντως μου φαίνεται υπεύθυνη η στάση της εταιρείας. Βρήκαν το πρόβλημα και έκαναν τις απαραίτητες ενέργειες. Αν το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ, δεν φταίνε αυτοί. Μακάρι να μπορούσαν να βάζουν χέρι στα καφαο. Είμαι σίγουρος πως κάτι τέτοια θα λυνόντουσαν αυθημερόν.

Αλλίμονο μας αν συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο με το μπάχαλο που επικρατεί στους παρόχους! Δε γίνονται αυτά τα πράγματα όμως. 'Ενας μόνο, μπορεί να έχει την ευθύνη κάποιου τμήματος του δικτύου. Δεν είναι δυνατό να βάζουν χέρι 10 διαφορετικοί.


Βλέπω πάντως ότι κατάφεραν -προς το παρόν τουλάχιστον- να σε πείσουν ότι ευθύνες έχει ο ΟΤΕ μόνο και όχι οι πάροχοι. Να σου πω την αλήθεια και εγώ στην αρχή το ίδιο είχα πάθει. Με τον καιρό κατάλαβα ποιοί είναι οι πραγματικοί ένοχοι με το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης...

nnik
04-06-08, 11:52
Αλλίμονο μας αν συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο με το μπάχαλο που επικρατεί στους παρόχους! Δε γίνονται αυτά τα πράγματα όμως. 'Ενας μόνο, μπορεί να έχει την ευθύνη κάποιου τμήματος του δικτύου. Δεν είναι δυνατό να βάζουν χέρι 10 διαφορετικοί.


Βλέπω πάντως ότι κατάφεραν -προς το παρόν τουλάχιστον- να σε πείσουν ότι ευθύνες έχει ο ΟΤΕ μόνο και όχι οι πάροχοι. Να σου πω την αλήθεια και εγώ στην αρχή το ίδιο είχα πάθει. Με τον καιρό κατάλαβα ποιοί είναι οι πραγματικοί ένοχοι με το μεγαλύτερο ποσοστό ευθύνης...


Tα λες πολύ σωστά για το καφάο.Αυτή είναι και η λογική του να αγγίζει μόνο ο ΟΤΕ.Κανείς δεν είπε ότι τη μεγαλύτερη ευθύνη την έχουν οι πάροχοι οι οποίοι προσπάθησαν γρήγορα να εξαπλωθούν χωρίς να διαθέτουν την ανάλογη υποδομή.
Αλλά πως να το κάνουμε . Το last mile το έχει ο ΟΤΕ και μόνο ο ΟΤΕ και έχει κάθε συμφέρον να τρέχει για τις δικές του βλάβες και να κωλυσιεργεί στις βλάβες των άλλων.

ZAGNA
04-06-08, 12:04
Το καλύτερο θα ήταν να υπήρχε η δυνατότητα να βάζουν δικά τους καλώδια ... τότε θα λυνόταν το πρόβλημα τελείως... Το να έχεις δικό σου DLAM δεν είναι τίποτα

nnik
04-06-08, 12:12
Το καλύτερο θα ήταν να υπήρχε η δυνατότητα να βάζουν δικά τους καλώδια ... τότε θα λυνόταν το πρόβλημα τελείως... Το να έχεις δικό σου DLAM δεν είναι τίποτα

Από το στόμα σου και στων παρόχων το αυτί.
Μάλιστα άμα θέλουν και χώρο τους δίνω εγώ που έχω το υπόγειο αχρησιμοποίητο.
Για φαντάσου. Attenuation 0

ZAGNA
04-06-08, 12:17
xaxaxaxaxaxa Πάντως εγώ πιστεύω πως αν τότε συγχρονίζει κάποιος στα 23.000 και θα παραπονιέται πάλι:oneup: γιατί δεν είναι στα 24.000 :rofl::rofl::rofl:

nnik
04-06-08, 12:21
xaxaxaxaxaxa Πάντως εγώ πιστεύω πως αν τότε συγχρονίζει κάποιος στα 23.000 και θα παραπονιέται πάλι:oneup: γιατί δεν είναι στα 24.000 :rofl::rofl::rofl:

Έχεις απόλυτο δίκιο.
Πάντως υπάρχει χρήστης του δικού μας φόρουμ από την Κόρινθο αν δεν κάνω λάθος με αττ. 0,0

ZAGNA
04-06-08, 12:27
Ε σιγά μπορεί να είναι το διαμέρισμά του πάνω από το κρήτιο του ΟΤΕ. Ισόγειο το dslam 1ος όροφος το παλικάρι....
Εκεί θα ήταν καλό να ζήταγε το πολύ 10 μέτρα οπτική ίνα ή να έπερνε ο ίδιος να συνδεόταν στο δίκτυο έτσι :p

Lagman
07-06-08, 18:36
φιλος στην ηλιουπολη κοντα στην αγια μαρινα ειναι στο dslam ΔΑΦΝΗΣ... οσοι ξερουν την περιοχη μιλαμε για μεγαλη αποσταση... πιανει 4Mbps με το ζορι και εχει απειρα disconnect του λεω καλεσε να δηλωσεις βλαβη και αυτος μου λεει δεν εχω ορεξη να τους παιρνω τηλεφωνο καθε τρεις και λιγο... πηρε 2 φορες ειπε για το προβλημα ειπε θα τον παρουν πισω ακομα περιμενει κατι μηνες :(

Va_Va
07-06-08, 19:36
... δεν εχω ορεξη να τους παιρνω τηλεφωνο καθε τρεις και λιγο... πηρε 2 φορες ειπε για το προβλημα ειπε θα τον παρουν πισω ακομα περιμενει κατι μηνες...(

Ακριβώς σε αυτό στηρίζονται οι εταιρείες των εναλλακτικών. Αφού δεν αντιδρούν δεν ασχολούμαστε, σίγουρα δεν είναι λογική αυτή αλλά δυστυχώς ισχύει 100%.
Πρέπει να αντιδρούμε γιατί αυτός είναι ο τρόπος που καταλαβαίνουν οι εταιρείες, εγώ έχει τύχει να πάρω τηλ. για ένα φίλο που δεν ασχολιόταν και έμενε με το πρόβλημα. Λίγες μέρες μετά όλα ήταν οκ!

Alekus
15-06-08, 18:17
μετα απο τοσο καιρο παντως εχω κλεισει γυρω στα 9105 kbps με απαντηση απο την forthnet για καλυτερη ταχυτητα να περιμενω την αλλαγη των καλωδιων απο τον ΟΤΕ που εκανε πριν 50 χρονια :rofl: :whistle:αφου το προβλημα οφειλετε στην εσωτερικη καλωδιοση πιθανον...σκεφτομαι για αλλαγη καλωδιων απο ηλεκτρολογο :D
ευχαριστω για τις συμβουλες σας :D

dudida
24-06-08, 14:33
Σχετικά με το βραχυκύκλωμα.
Είμαι συνδεδεμένος με Forthnet2p είχα κι' εγώ το ίδιο πρόβλημα, άλλαξα τα πριζάκια, 3 φορές τα φίλτρα, τηλ. συσκευή και το πρόβλημα παρέμενε. Τότε έψαξα και βρήκα την γραμμή μου στον κατανεμητή της πολυκατοικίας κι' εκεί γινόταν το "έλα να δείς". Είχε ένα σωρό ενώσεις, αφού έβαλα την γραμμή μου σε μία ρεκλέτα δική μου βρήκα μία ένωση την οποία άνοιξα και διαπίστωσα ότι τα καλώδια από το υπόγειο της παροχής είχαν οξυδοθεί
έβαλα ένα καινούριο ζευγάρι αφού το κόλλησα με κολλητήρι και από τότε η σύνδεση να μην τήν ματιάσω είναι σφαιράτη. Λοιπόν ψάξτε

axidous
24-06-08, 15:13
Σχετικά με το βραχυκύκλωμα.
Είμαι συνδεδεμένος με Forthnet2p είχα κι' εγώ το ίδιο πρόβλημα, άλλαξα τα πριζάκια, 3 φορές τα φίλτρα, τηλ. συσκευή και το πρόβλημα παρέμενε. Τότε έψαξα και βρήκα την γραμμή μου στον κατανεμητή της πολυκατοικίας κι' εκεί γινόταν το "έλα να δείς". Είχε ένα σωρό ενώσεις, αφού έβαλα την γραμμή μου σε μία ρεκλέτα δική μου βρήκα μία ένωση την οποία άνοιξα και διαπίστωσα ότι τα καλώδια από το υπόγειο της παροχής είχαν οξυδοθεί
έβαλα ένα καινούριο ζευγάρι αφού το κόλλησα με κολλητήρι και από τότε η σύνδεση να μην τήν ματιάσω είναι σφαιράτη. Λοιπόν ψάξτε

Φιλε μου το θεμα σου με καιει και πολυ μαλιστα
Εχω και εγω βραχυκυκλωμα , οπως μου ειπαν , ξηλωσα πριζες , ξηλωσα συναγερμο μου ειπαν να βαλω την κυρια γραμμη στο ρουτερ και μετα το φιλτρο και τετοια
Οταν εχω συνδεση ADSL και με παρει καποιος τηλεφωνο κοβεται το ADSL και καθαριζει η γραμμη
Οταν επανελθει το ADSL κανει παλι παρασιτα το τηλεφωνο
Μου ειπαν να βγαλω το ενσυρματο τηλεφωνο γιατι αυτο φταιει και το εβγαλα
Σημερα θα βαλω διαχωριστη ενα για το ρουτερ μονο του και ενα που να πηγαινει σε φιλτρο για τα τηλεφωνα και θα δω
Αλλα πιστευω οτι ισως φταιει η ρακλετα
πως μπορω να δω σε ποιο ζευγαρι ειναι το δικο μου τηλεφωνο??? για να το κοιταξω
Η πολύκατοικια ειναι καινουργια απο το 2003 και μπηκαν καινουργια τηλεφωνα
Α, με την ΟΤΕΝΕΤ και με γραμμη 1 μεγαμπιτ δεν ειχα προβλημα θορυβου μονο σε εναλακτικους (on telecoms, forthnet)
Αν εφταιγε η καλωδιωση μου γιατι με τον Οτε επαιζε κανονικα ???

φιλικα

Lagman
24-06-08, 16:02
Φιλε μου το θεμα σου με καιει και πολυ μαλιστα
Εχω και εγω βραχυκυκλωμα , οπως μου ειπαν , ξηλωσα πριζες , ξηλωσα συναγερμο μου ειπαν να βαλω την κυρια γραμμη στο ρουτερ και μετα το φιλτρο και τετοια
Οταν εχω συνδεση ADSL και με παρει καποιος τηλεφωνο κοβεται το ADSL και καθαριζει η γραμμη
Οταν επανελθει το ADSL κανει παλι παρασιτα το τηλεφωνο
Μου ειπαν να βγαλω το ενσυρματο τηλεφωνο γιατι αυτο φταιει και το εβγαλα
Σημερα θα βαλω διαχωριστη ενα για το ρουτερ μονο του και ενα που να πηγαινει σε φιλτρο για τα τηλεφωνα και θα δω
Αλλα πιστευω οτι ισως φταιει η ρακλετα
πως μπορω να δω σε ποιο ζευγαρι ειναι το δικο μου τηλεφωνο??? για να το κοιταξω
Η πολύκατοικια ειναι καινουργια απο το 2003 και μπηκαν καινουργια τηλεφωνα
Α, με την ΟΤΕΝΕΤ και με γραμμη 1 μεγαμπιτ δεν ειχα προβλημα θορυβου μονο σε εναλακτικους (on telecoms, forthnet)
Αν εφταιγε η καλωδιωση μου γιατι με τον Οτε επαιζε κανονικα ???

φιλικα
Κατάλαβα λάθος ; είχες τηλεφωνική συσκευή χωρίς φίλτρο ; τι τηλεφωνική συσκευή έχεις (μαρκα ; είναι παλιά ) ; τι splitter filter έχεις(μαρκα);

axidous
24-06-08, 16:12
Η συνδεση ειναι η εξης : Γραμμη ΟΤΕ > spliter (αυτο του πακετου) line , μετα απο το phone συνδεω τις μπριζες τις τηλεφωνικες και απο το modem το ρουτερ
Σημερα θα κοιταξω να βαλω και αλλα φιλτρα στα υπνοδωματια και θα βαλω το ρουτερ κατευθειαν στην γραμμη να δω το αποτελεσμα

foler
24-06-08, 20:03
φιλε alekus εχω το ιδιο σχεδον προβλημα με σενα!Οταν πρωτοσυνδεθηκα ειχα 7mbit συγχρονισμο με att 34 και snr 6.χαμηλη ταχυτητα για το att αλλα τι να κανεις, τουλαχιστον δεν ειχα αποσυνδεσεις! Αρχισαν ομως ετσι στα ξαφνικα και ηταν και πολλες! Να μην στα πολυλογω μου ανεβασαν το snr στο 15 και τωρα συγχρονιζω στα 3mbit! οταν τους ειπα οτι εχω χαμηλη ταχυτητα μου ειπαν οτι θα δηλωσουν βλαβη στον ΟΤΕ και θα δουμε.Απο τοτε εχει μια εβδομαδα και ακομα μου λενε οτι ο Οτε εχει ακομα την βλαβη ανοιχτη και τον περιμενουν να την κλεισει για να τους αναφερει αν υπαρχει προβλημα με την γραμμη μου ή οχι.Αν βρεις ποτε λυση στο προβλημα σου πεστην και σε μενα ή οποιος αλλος γνωριζει κατι παραπανω ας βοηθησει γιατι δεν παει αλλο....

hel
25-06-08, 08:11
Φιλε μου το θεμα σου με καιει και πολυ μαλιστα
Εχω και εγω βραχυκυκλωμα , οπως μου ειπαν , ξηλωσα πριζες , ξηλωσα συναγερμο μου ειπαν να βαλω την κυρια γραμμη στο ρουτερ και μετα το φιλτρο και τετοια
Οταν εχω συνδεση ADSL και με παρει καποιος τηλεφωνο κοβεται το ADSL και καθαριζει η γραμμη
Οταν επανελθει το ADSL κανει παλι παρασιτα το τηλεφωνο
Μου ειπαν να βγαλω το ενσυρματο τηλεφωνο γιατι αυτο φταιει και το εβγαλα
Σημερα θα βαλω διαχωριστη ενα για το ρουτερ μονο του και ενα που να πηγαινει σε φιλτρο για τα τηλεφωνα και θα δω
Αλλα πιστευω οτι ισως φταιει η ρακλετα
πως μπορω να δω σε ποιο ζευγαρι ειναι το δικο μου τηλεφωνο??? για να το κοιταξω
Η πολύκατοικια ειναι καινουργια απο το 2003 και μπηκαν καινουργια τηλεφωνα
Α, με την ΟΤΕΝΕΤ και με γραμμη 1 μεγαμπιτ δεν ειχα προβλημα θορυβου μονο σε εναλακτικους (on telecoms, forthnet)
Αν εφταιγε η καλωδιωση μου γιατι με τον Οτε επαιζε κανονικα ???

φιλικα

Κατ αρχήν τα προβλήματα φαίνονται στις υψηλές συχνότητες του adsl2+ , και γι αυτό με τον ΟΤΕ δεν διαπίστωσες τίποτα.

Για να βρούμε ποια είναι η γραμμή μας κάνουμε το εξής (βοήθεια από τον φίλο pnikolo, που ήταν τεχνικός ΟΤΕ) :

Παίρνουμε ένα παλιό τηλέφωνο και βάζουμε καλώδιο που έχει 2 γυμνά άκρα (από τη μία συνδέεται στο τηλέφωνο και από την άλλη έχει τα 2 καλώδια).
Ανοίγουμε τον κατανεμητή και θα δούμε ότι υπάρχουν 2 ειδών ρεγκλέτες: αυτές πάνω στις οποίες συνδέονται τα καλώδια που έρχονται απέξω και αυτές που συνδέονται με τις προηγούμενες με καλώδια, για να πάει το ρεύμα στα διαμερίσματα. Συνήθως οι πρώτες είναι από τη μεριά της εισόδου της πολυκατοικίας.

Μετά παίρνουμε τα γυμνά καλώδιο τηλεφώνου και τα βάζουμε προσεχτικά πάνω από τα ζεύγη επαφών που βλέπουμε, χωρίς να πειράξουμε κανένα καλώδιο.
Την ίδια στιγμή στο σπίτι μας έχουμε αφήσει ανοιχτό το τηλέφωνο με κάποιον από πάνω για να περιμένει να ακούσει θόρυβο στη γραμμή.
Μόλις τα καλώδια περάσουν από το δικό μας ζεύγος, μας ειδοποιεί για να σταματήσουμε να ψάχνουμε, και σημειώνουμε με ένα μολύβι ή χαρτάκι τη θέση του ζεύγους μας.
Όλα αυτά προυποθέτουν άδεια από τον διαχειριστή. Δεν υπάρχει κίνδυνος, γιατί δεν επεμβαίνουμε με κάποιο τρόπο στη γραμμή, δεν δίνουμε ρεύμα, απλά συνδέουμε ένα κύκλωμα.
Κάπου υπάρχει φωτογραφία κατανεμητή...

nick89
26-06-08, 00:59
Η συνδεση ειναι η εξης : Γραμμη ΟΤΕ > spliter (αυτο του πακετου) line , μετα απο το phone συνδεω τις μπριζες τις τηλεφωνικες και απο το modem το ρουτερ
Σημερα θα κοιταξω να βαλω και αλλα φιλτρα στα υπνοδωματια και θα βαλω το ρουτερ κατευθειαν στην γραμμη να δω το αποτελεσμα

να ρωτησω κατι?
απο την εξοδο του σπλιτερ παιρνεις καλωδιο και το σινδεεις επανω στις πριζες?
αν καταλαβα καλα δεινεις σημα στις πριζες σου απο το σπλιτερ? και μετα σινδεεις πανω στις πριζες τηλεφωνα?

axidous
26-06-08, 11:17
να ρωτησω κατι?
απο την εξοδο του σπλιτερ παιρνεις καλωδιο και το σινδεεις επανω στις πριζες?
αν καταλαβα καλα δεινεις σημα στις πριζες σου απο το σπλιτερ? και μετα σινδεεις πανω στις πριζες τηλεφωνα?

Ετσι ακριβως Εχω δοκιμασει πλεον και το ρουτερ κατευθειαν απο την γραμμη αλλα τιποτα
Εχω δοκιμασει και σπλιτερ πριν απο τα τηλεφωνα αλλα το θεμα παραμενει

ΤΟ μονο που μου εχει μεινει ειναι η ρακλεττα

Να δω αν μπορεσω να κανω κατι γιατι το βλεπω δυσκολο

φιλικα

Lagman
26-06-08, 12:31
Η συνδεση ειναι η εξης : Γραμμη ΟΤΕ > spliter (αυτο του πακετου) line , μετα απο το phone συνδεω τις μπριζες τις τηλεφωνικες και απο το modem το ρουτερ
Σημερα θα κοιταξω να βαλω και αλλα φιλτρα στα υπνοδωματια και θα βαλω το ρουτερ κατευθειαν στην γραμμη να δω το αποτελεσμα

Επειδή δεν κατάλαβα τι λες , εξήγησε μου όταν λες :μετά από το Phone συνδέεις τις πρίζες τις τηλεφωνικές
τι εννοείς ;

γιατί εγώ κατάλαβα ότι από την έξοδο phone του splitter βάζεις καλώδιο σε μια τηλεφωνική πρίζα , που αυτό σε κανονικές συνθήκες δεν παίζει αν δεν κάνω λάθος εκτός και αν έχεις ζητήσει ειδική συνδεσμολογία στην συγκεκριμένη πρίζα από τον ηλεκτρολόγο.


Για εμένα πρέπει να είναι : στο Line συνδέεις τηλεφωνικό καλώδιο στην πρίζα σου , στο phone συνδέεις το τηλεφωνικό καλώδιο στην τηλεφωνική συσκευή και στο modem συνδέεις το τηλεφωνικό καλώδιο στο router-modem

axidous
26-06-08, 12:37
Απο το σπλιτερ γυρναω καλωδιο και δινω σημα στις υπολοιπες πριζες
Αυτο που λες το δοκιμασα αλλα μου κανει το ιδιο
Μαλλον η ρακλετα θα φταιει θα δω

Lagman
26-06-08, 12:40
Ετσι ακριβως Εχω δοκιμασει πλεον και το ρουτερ κατευθειαν απο την γραμμη αλλα τιποτα
Εχω δοκιμασει και σπλιτερ πριν απο τα τηλεφωνα αλλα το θεμα παραμενει

ΤΟ μονο που μου εχει μεινει ειναι η ρακλεττα

Να δω αν μπορεσω να κανω κατι γιατι το βλεπω δυσκολο

φιλικα


Έτσι όπως το δοκιμάζεις είναι λάθος.

Κανονικά στην πρώτη τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού βάζεις το router εκεί θα συνδέσεις το spillter με την πρίζα και το router και αν έχεις και τηλέφωνο θα το βάλεις στο phone του splitter.
Εάν έχεις άλλες τηλεφωνικές συσκευές σε άλλες πρίζες πρέπει να πάρεις φίλτρο και να συνδέσεις το φίλτρο στην πρίζα και μετά από αυτό την τηλεφωνική συσκευή .

Πόσες τηλεφωνικές συσκευές έχεις πάνω στην γραμμή ;

nick89
26-06-08, 14:09
οπως το λεει ο lagman.
αλιως μονο προβληματα θα εχεις.
1 συσκευη αν αφιλτρο κανονικα

axidous
22-09-08, 09:48
Λοιπον σημερα θα ερθει για τριτη φορα ο τεχνικος της Forthnet
Η συνδεση ειναι στην κεντρικη πριζα spliter και μετα το ρουτερ και το τηλεφωνο
Στις μεσα πριζες οπου υπαρχει τηλεφωνο υπάρχει φιλτρο
Να σας πω οτι εχω αγορασει νεα φιλτρα μηπως φταινε τα φιλτρα
Εχω αγορασει νεα (3 ) σπλιτερ μηπως φταιει το σπλιτερ
Εχω παρει νεο ρουτερ (1) της Asus μηπως εχει και το ρουτερ προβλημα
Αλλα καλα πες οτι φταιει η δικια μου συνδεση , που απο τον ελεγχο που εκαναν δεν φταιει , γιατι πριν δυο εβδομαδες και για 4 μερες ημουν συγχρονησμενος στα 19 download / 1020 upload???????
Θα δουμε σημερα τα σπουδαια
φιλικα

theopan
22-09-08, 22:22
Λοιπον σημερα θα ερθει για τριτη φορα ο τεχνικος της Forthnet
Η συνδεση ειναι στην κεντρικη πριζα spliter και μετα το ρουτερ και το τηλεφωνο
Στις μεσα πριζες οπου υπαρχει τηλεφωνο υπάρχει φιλτρο
Να σας πω οτι εχω αγορασει νεα φιλτρα μηπως φταινε τα φιλτρα
Εχω αγορασει νεα (3 ) σπλιτερ μηπως φταιει το σπλιτερ
Εχω παρει νεο ρουτερ (1) της Asus μηπως εχει και το ρουτερ προβλημα
Αλλα καλα πες οτι φταιει η δικια μου συνδεση , που απο τον ελεγχο που εκαναν δεν φταιει , γιατι πριν δυο εβδομαδες και για 4 μερες ημουν συγχρονησμενος στα 19 download / 1020 upload???????
Θα δουμε σημερα τα σπουδαια
φιλικα

Χαρά στο κουράγιο σου που 3 μήνες μετά με τέτοιο πρόβλημα, κάθεσαι ακόμα και ασχολείσαι μαζί τους και δεν τους έστειλες...

axidous
23-09-08, 07:56
Λοιπον τα τελευταια νεα
Χθες ηρθε ο 3ος τεχνικος οπου βρηκε (ξανα) οτι υπαρχει βραχυκυκλωμα στην γραμμη στα 2450 μετρα!!!! Εγω πανω απο 500 μετρα δεν ειμαι απο το Dslam του ΟΤΕ
Τεσπα μου ειπε οτι θα το κοιταξουν και θα το φτιαξουν
Πηρε και δοκιμασε τα 7 σπλιτερ που εχω παρει , τα εξι φιλτρα που εχω παρει και το 2ο ρουτερ που πηγα και αγορασα για να εξαλειψω το προβλημα μην τυχον εχω εγω
Και ετσι ο 3ος τεχνικος συμφωνησε οπως ο 1ος οτι το προβλημα δεν το εχω εγω

Θα δουμε εχει καταντησει σηριαλ το πραμα

φιλικα

spsomas
23-09-08, 09:23
Όταν τελικά στο φτιάξουν σε βλέπω να ανοίγεις κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών για Ιντερνετ :)

axidous
23-09-08, 11:16
Όταν τελικά στο φτιάξουν σε βλέπω να ανοίγεις κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών για Ιντερνετ :)


Πες το ψεμματα εχω να δωρισω αρκετα ρουτερ
:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.