PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ INTERNET ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΟΥ?



FELIX2
03-06-08, 20:37
Παίδες μετά απο πολύ καιρό κοντά σας ξανά.
Χρειάζομαι την βοήθειά σας και μάλιστα επειγόντως.
Ειχα κάνει μια αίτηση για την εταιρεία μου για ADSL στον αγαπημένο μας ΟΤΕ γιατί δεν μπορούσα την αναμονή των μερικών μηνών και κάτι απο τους άλλους παρόχους. Μετά απο αρκετές άκαρπες προσπάθειες να συγχρονίσει το connex και μετά απο αναγγελία βλάβης παρουσιάστηκε τεχνικός του ΟΤΕ και με πολύ άνεση μου είπε να το ξεχάσω το Internet στην Ελλάδα του 2008 στην περιοχή που είναι η εταιρεία μου (Καλαμάκι γαρ) γιατί είμαι 5 χιλμ μακρυά απο τον πιο κοντινό κόμβο και το σήμα δεν ζεί για να φθάσει μέχρι τα γραφεία της εταιρείας. Φυσικά μου συνέστησε να επιστρέψω το modem κλπ.
Επίσης μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να πάω σε κάποιο πάροχο γιατί και αυτοί το ίδιο μπάχαλο δύκτιο του Π.ΟΤΕ χρεισιμοποιούν. Μου είπε να κάνω υπομόνή μέχρι το τέλος του 08 που θα θα θα θα θα βάλουν οπτικές ίνες που και πάλι θα είναι πανάκριβη η σύνδεση.
Αρα?
Εχω μια εταιρεία που είναι τεχνολογικά τυφλή στον υπόλοιπο κόσμο ή υπάρχει κάποια λύση? Σκέφτηκα το broadband της Vodafone αλλά είναι ακριβό άν θέλω 3 ή 4 συνάδελφοι να παίρνουμε τα mail μας.

Με ενδιαφέρει καλό,γρήγορο και αξιόπιστο internet. Σε αυτή την φάση δεν με ενδιαφέρει η τηλεφωνία.

Σας παρακαλώ για τις άμεσες συμβουλές σας.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Umbra
03-06-08, 20:45
Εχω την εντυπωση οτι αφου δεν μπορει να σου δωσει ο ΟΤΕ δεν μπορει κανεις....

Με την λογικη οτι στεγαζουν σχεδον παντα τους κομβους τους στο ιδιο σημειο....αρα απο παντου απεχεις 5Km..

Τωρα υπαρχουν αλλες τεχνολογιες περα απο adsl οπως πχ satellite.....

Ολα αυτα στα λεω με καθε επιφυλαξη....

Ισως θα μπορουσες βεβαια να μπορεσεις να κανεις καποια παντεντα....με ασυρματη δικτυωση...αλλα αυτα τα αφηνω για τους ειδικους..

Valandil
03-06-08, 20:49
Σκέφτεσαι μήπως κάτι σε Mobile Internet ?

Antre
03-06-08, 20:50
Από τον καλό σου γείτονα που χει ξεκλείδωτο το wifi :rofl:

Κοίτα οπτικές ίνες να τις περιμένεις μετά το 2013 όπου θα έχουν ολοκληρωθεί σε όλη (λέμε τώρα) την Ελλάδα. Το ότι θα έχουν περαστεί δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα μπουν και σε εφαρμογή...

Αλλά δεν καταλαβαίνω, ούτε μισό mbps δεν πιάνει;

nnik
03-06-08, 20:58
Μονόδρομος το mobile internet.

FELIX2
03-06-08, 20:59
[QUOTE
Αλλά δεν καταλαβαίνω, ούτε μισό mbps δεν πιάνει;[/QUOTE]

Ουτε καν συγχρονίζει. Βάλαμε ένα άλλο modem και το είδε στα ....... 256. Είναι δυνατόν να δουλέψει εταιρεία έτσι?

ariadgr
03-06-08, 21:01
Τι ταχύτητα είχες ζητήσει και με ποιό modem δοκίμασες;

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις αρχικά με 1Mbps και να δείς αν συγχρονίζει.

gvenos
03-06-08, 21:02
Τι ταχύτητα είχες ζητήσει και με ποιό modem δοκίμασες;

Θα μπορούσες να δοκιμάσεις αρχικά με 1Mbps και να δείς αν συγχρονίζει.

Αφού ακριβώς πάνω απο την απάντηση σου, αναφέρει ότι συγχρονίζει στα 256, πως να βάλει 1Mbps????:whistle:

ariadgr
03-06-08, 21:16
Αφού ακριβώς πάνω απο την απάντηση σου, αναφέρει ότι συγχρονίζει στα 256, πως να βάλει 1Mbps????:whistle:

Έχει διαφορά αν δοκίμαζε με ένα no-name modem σε 24αρα γραμμή με ADSL2+ και κατάφερε να συγχρονίσει στα 256K, με το να δοκίμασε σε 1Mbps γραμμή με ADSL1 και κάποιο modem που αποδεδειγμένα συμπεριφέρεται καλά σε προβληματικές γραμμές (π.χ. speedtouch). ;)

gvenos
03-06-08, 21:19
Έχει διαφορά αν δοκίμαζε με ένα no-name modem σε 24αρα γραμμή με ADSL2+ και κατάφερε να συγχρονίσει στα 256K, με το να δοκίμασε σε 1Mbps γραμμή με ADSL1 και κάποιο modem που αποδεδειγμένα συμπεριφέρεται καλά σε προβληματικές γραμμές (π.χ. speedtouch). ;)

Ίσως και να έχεις δίκιο, αν και δεν πιστεύω να είναι αυτή η λύση. Εκτός αυτού φαντάσου και την εταιρία του να "μοιράζεται" στο δύκτιο την ταχύτητα του 1 Mbps? Θα σέρνονται τα pc

FELIX2
03-06-08, 21:26
Ίσως και να έχεις δίκιο, αν και δεν πιστεύω να είναι αυτή η λύση. Εκτός αυτού φαντάσου και την εταιρία του να "μοιράζεται" στο δύκτιο την ταχύτητα του 1 Mbps? Θα σέρνονται τα pc

Ετσι ακριβώς είναι παιδιά. είμαι σε αδιέξοδο :sorry::sorry::sorry:

Antre
03-06-08, 21:33
Εξαρτάτε βέβαια τι έχεις και σκοπό να κάνεις. Αν για παράδειγμα οι χρήστες θα είναι λιγότεροι των 4 και κύρια χρήση του net θα είναι μόνο για να ανοίγεις mails κλπ τότε αρκεί και η 256 (τι ταυτόχρονα θα τα ανοίγουν;). Δηλαδή παλιά με την pstn 56 kbps πως την βγάζαμε; Και μην ξεχνάμε ότι θα έχεις και χωριστό upload (το οποίο δεν ανέφερες στα πόσα συγχρονίζει).

Αν όμως μιλάμε για πολλούς χρήστες και για πιο απαιτητικές σε bandwidth δραστηριότητες τότε δεν υπάρχει άλλη λύση από το mobile internet

xmperop1
03-06-08, 22:17
Ετσι ακριβώς είναι παιδιά. είμαι σε αδιέξοδο :sorry::sorry::sorry:

Δοκίμασε σύνδεση 1mb η οποία έχει άλλα χαρακτηριστικά και απαιτήσεις σαν τεχνολογία καθότι adsl και όχι adsl2+ και με ένα μοντεμ speedtouch όπως προτίνει και ο ariadgr.
Τώρα αν σε καλύπτει η ταχύτητα η όχι για την δουλειά του γραφείου σκέψου πως φτάσαμε στο "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα" σκαρφαλώνοντας η κολυμπώντας?

chal_4
04-06-08, 10:49
Ευκαιρεία να την ψάξεις λίγο με το Awmn
www.awmn.net
Μέσω του ασύρματου δικτύου μπορείς να μοιραστείς DSL με κάποιον γνωστό σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.