PDA

Επιστροφή στο Forum : Το router συγχρονίζει μόνο όταν σηκώνω το τηλέφωνο



vuvos
03-06-08, 21:39
Καλισπεριζω ολα τα πεδια,εχω το εξεις προβλημα εδω και εξι μερες εινε λιγο κουφο αλα προβλημα.
Δεν ειμε εντελος ασχετος με το θεμα,ακουστε το προβλημα μου,ξαφνικα καθος ανιγο το πσ μου βλεπο το ρουτερ να μην σηνδεετε με το ιντερνετ δηλαδη δεν σηνχρονιζη το adsl ,κανο ρεσετ το ρουτερ κανονοκα απο την αρχη τιποτα αλαζο το καλοδιο τηποτα αλαζο το (φιλτρο,διακλαδοτη)αυτο που η μια γραμη παη στο τηλεφονο και η αλη στο κομπιουτερ και παλι τιποτα δυο μερες χωρις ιντερνετ εντελος ξαφνικα εκει που πεδεβομουνα χτιπαει το τηλεφονο και μολις το σηκονη η γηνεκα μου βλεπο το ρουτερ να σηχρονιζετε και να σινδεετε με το ιντερνετ και απο εκηνη τη μερα οταν θελο να μπο στο ιντερνετ ανηγο το υπολογηστη το ρουτερ και μετα παο και σηκονω το ακουστηκο του τηλεφονου και σηχρονιζη το adsl πραγμα πολη κουφο,σηγνομη αν σας κουρασα αλα μου φενετε πολη παραξενο αν καπιος ξερι κατι ας με βοηθηση,το ρουτερ μου εινε το NETGEAR DG834GT Και το δουλεβο ασηρματα αν και αυτο δεν νομηζω να πεζει ρολο σας ευχαριστο παρα πολη για την υπομονη σας Γρηγορης:hmm:

mfds
03-06-08, 21:51
Πω πω.... Μου βγηκαν τα ματια για να διαβασω το ποστ. Αφιερωσε λιγο χρονο και διορθωσε το γιατι ετσι δεν διαβαζεται.
Δοκιμασες να καλεσεις το helpdesk και να δηλωσεις αυτην την βλαβη;
Δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις εσυ κατι για να το αλλαξεις.

k_koulos
03-06-08, 21:53
λογικά έχεις συνδέσει το φίλτρο/splitter ανάποδα ή κάτι τέτοιο πάντως [συνδεσμολογία δηλαδή]

αν έχεις κάποια διάταξη που δίνει τηλέφωνο και νετ απο το ίδιο πριζάκι δοκίμασε να το βάλεις ανάποδα [η σκέτο το νετ χωρίς τηλε΄φωνο σε εκείνο το πριζάκι]!


γενιά δοκίμασε χωρίς κανένα τηλέφωνο πάνω στο δίκτυο σου, να δεις αν συγχρονίζει, και αν ναι τότε κάτι δεν συνδέεις σωστά με τα φίλτρα σου [μπορεί να είναι και χαλασμένο/ελλατωματικό κάποιο]

Tiven
03-06-08, 21:54
Πάρε στο 121 και δήλωσε το βλάβη.

Και που 'σαι.... Καλή τύχη ;)

vuvos
03-06-08, 22:03
Πεδια ευχαριστο για της απαντησης το φιλτρο δεν εινε αναποδα γιατη το δοκιμασα κι,αλιος αλα τοσο καιρο δουλεβε κανονικα αλα δοκιμασα και αλο αλα παλι τα ιδια το μονο που δεν δοκιμασα εινε χωρις κανενα τηλεφονω παντος σας Ευχαριστο πολη

xmperop1
03-06-08, 22:31
Καλισπεριζω ολα τα πεδια,εχω το εξεις προβλημα εδω και εξι μερες εινε λιγο κουφο αλα προβλημα.
Δεν ειμε εντελος ασχετος με το θεμα,ακουστε το προβλημα μου,ξαφνικα καθος ανιγο το πσ μου βλεπο το ρουτερ να μην σηνδεετε με το ιντερνετ δηλαδη δεν σηνχρονιζη το adsl ,κανο ρεσετ το ρουτερ κανονοκα απο την αρχη τιποτα αλαζο το καλοδιο τηποτα αλαζο το (φιλτρο,διακλαδοτη)αυτο που η μια γραμη παη στο τηλεφονο και η αλη στο κομπιουτερ και παλι τιποτα δυο μερες χωρις ιντερνετ εντελος ξαφνικα εκει που πεδεβομουνα χτιπαει το τηλεφονο και μολις το σηκονη η γηνεκα μου βλεπο το ρουτερ να σηχρονιζετε και να σινδεετε με το ιντερνετ και απο εκηνη τη μερα οταν θελο να μπο στο ιντερνετ ανηγο το υπολογηστη το ρουτερ και μετα παο και σηκονω το ακουστηκο του τηλεφονου και σηχρονιζη το adsl πραγμα πολη κουφο,σηγνομη αν σας κουρασα αλα μου φενετε πολη παραξενο αν καπιος ξερι κατι ας με βοηθηση,το ρουτερ μου εινε το NETGEAR DG834GT Και το δουλεβο ασηρματα αν και αυτο δεν νομηζω να πεζει ρολο σας ευχαριστο παρα πολη για την υπομονη σας Γρηγορης:hmm:

Πιθανότατα στη γραμμή σου υπάρχει κάποια διάταξη παράλληλης γραμμής δηλ. όταν δουλεύει το τηλ.του σαλονιού να μη μπορεί να ακούει ο άλλος από την κρεβατοκάμαρα και με τη διάταξη αυτύ τροφοδοτείται η γραμμή με ρεύμα μόνο όταν σηκωθεί το ακουστικό η όταν κληθεί η γραμμή σου.
Ψάξε για κάποιο κουτάκι κοντά στη μπρίζα του τηλ. και ξήλωσε το.
Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο η δεν τα καταφέρεις δώσε βλάβη στο 121.

vuvos
03-06-08, 22:49
Πεδια μολις δικιμασα και απευθειας τη γραμη αλλα τιποτα και δεν ειχα και την (πολητελεια να σηκοσω το ακουστηκο)τα εβαλα παλι και τα δυο και με τον ιδιο τροπο σηνδεθηκα ,αλη γραμη δεν ηπαρχη αμαν σηγνομη τραβαω και μια γραμη στο μαγαζι μονο τηλεφονω παω να το βγαλο κι,επανερχομε

vagsta
03-06-08, 22:56
Μου εχει συμβει και εμενα αυτο. Ειχα συνεχεια αποσυνδεσεις (καθε 4 λεπτα) και μολις χρησιμοποιουσα το τηλεφωνο εστρωνε η γραμμη. Αρχισα λοιπον να τηλεφωνω σε 80011...... νουμερα 5-6 φορες την ημερα και τελικα εστρωσε η γραμμη. Μπορει με την χρηση του τηλεφωνου να καθαριζει η γραμμη. Βεβαια πιστευω οτι ολο αυτο το προβλημα δημιουργηθηκε απο την χρηση του utorrent. Ισως να παιζει κανενα anti peer to peer προγραμματακι απο τον παροχο.

vuvos
03-06-08, 23:21
Πιθανότατα στη γραμμή σου υπάρχει κάποια διάταξη παράλληλης γραμμής δηλ. όταν δουλεύει το τηλ.του σαλονιού να μη μπορεί να ακούει ο άλλος από την κρεβατοκάμαρα και με τη διάταξη αυτύ τροφοδοτείται η γραμμή με ρεύμα μόνο όταν σηκωθεί το ακουστικό η όταν κληθεί η γραμμή σου.
Ψάξε για κάποιο κουτάκι κοντά στη μπρίζα του τηλ. και ξήλωσε το.
Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο η δεν τα καταφέρεις δώσε βλάβη στο 121.


εγινε ουφ,σε Ευχαριστο xmperor1 και ολα τα πεδια πηγα κ,εβγαλα το αλο τηλεφονο απο το μαγαζι και ολα καλα το δοκιμασα πεντε εξι φορες και ολα καλα

xmperop1
03-06-08, 23:49
εγινε ουφ,σε Ευχαριστο xmperor1 και ολα τα πεδια πηγα κ,εβγαλα το αλο τηλεφονο απο το μαγαζι και ολα καλα το δοκιμασα πεντε εξι φορες και ολα καλα

Παρακαλώ όπου μπορούμε βοηθάμε.

NiKapa
03-06-08, 23:56
Μου εχει τυχει στο μαγαζι με τον συναγερμο το ιδιο...οταν παει η γραμμη καθαρη στο ρουτερ λυνονται ολα.!

vuvos
03-06-08, 23:59
Tελικα πολα κουφα σημβενουν:lol:

pnikolo
04-06-08, 02:35
Ολα εχουν λογικη εξηγηση. Και μη ξεχνατε τη σωστη συνδεσμολογια. Στις πριζες μοιραζουμε το adsl και σε καθε τηλεφωνο, συναγιερμο, αυτοματο τ/φωνητη κ.λ.π. πρειπει να συνδεεται μεσω φιλτρου :rtfm:

risma
04-06-08, 13:25
121 και όταν δηλώσεις βλάβη να πεις να γράψουν ότι συγχρονίζει όταν μιλάς στο τηλ.

pnikolo
04-06-08, 17:53
121 και όταν δηλώσεις βλάβη να πεις να γράψουν ότι συγχρονίζει όταν μιλάς στο τηλ.

Δε διαβασες? :hmm:
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2093860&postcount=9
"εγινε ουφ,σε Ευχαριστο xmperor1 και ολα τα πεδια πηγα κ,εβγαλα το αλο τηλεφονο απο το μαγαζι και ολα καλα το δοκιμασα πεντε εξι φορες και ολα καλα" :rtfm:

vuvos
04-06-08, 21:08
Καλησπερα και σημερα με την πρωτη σηχρονηστηκε και βλεπο οτη σηχρονηζη τελεια στα 2048 τελως καλα ολα καλα:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.