PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια βοήθεια σε excel η access γιατι κολλησα;;



princess
14-09-05, 23:04
Ρε παιδια βοηθεια.... Κολλησα τελειως! Θελω να κανω το εξης: Εχω μια σειρα προιοντων (κωδικο-περιγραφη), αρχικο στοκ, καθημερινες παραλαβες, φθορες και πωλησεις... Πρεπει να ενημερωνεται καθημερινα με τις παραλαβες κλπ για να βγαλει στο τελος του μηνα αποτελεσμα! Δε μου βγαινει ουτε με excell ουτε με access δεδομενου οτι χρειαζομαι κατι σα φορμα οπου να δινω κωδικο και παραλαβη, φθορα κλπ και να μου ενημερωνει αμεσα τον αντιστοιχο πινακα -αλλα δεν ειναι δυνατον βεβαια να περασω και εκατον εικοσι ειδη με τους κωδικους τους σε αντιστοιχους πινακες! Απο την αλλη απο ποτε το report της access σταματησε να βγαζει συνολα η εγω δεν τα βλεπω; Με το excell δε βλεπω φως... Πειτε μου καμμια ιδεα γιατι δεν κατεβαζω τιποτα!!!!!

Νικαετός
14-09-05, 23:37
Princess, δεν υπάρχει περίπτωση το report της access να μην το βγάζει ... Δοκίμασε πάλι , αν δεν πετύχει αύριο το πρωί να το δω ...

princess
14-09-05, 23:41
εχω Office 2003 και παναθεμα το δε βλεπω πουθενα να κανει σουμα στο report... το 98 εκανε σιγουρα το ξερω, τουτο δω....

Νικαετός
15-09-05, 00:12
Γίνεται είναι 100% σίγουρο , απλά συγχώρεσέ με , είναι δύσκολη βραδιά για μας τους Παναθηναϊκούς απόψε . ;) ;)

princess
15-09-05, 00:15
ναι ξερω... και γω μαλλον δεν εχω συνελθει απο χτες γιαυτο δε δουλευει το μυαλο μου...

yiapap
15-09-05, 11:31
Σαφέστατα το report της Access βγάζει σύνολα!

Αν αυτό που κάνεις το κάνεις σε Access τότε θα φτιάξεις 4 πίνακες
Πίνακας 1 - Προϊόντα
Πεδία:
ID Προϊόντος (Primary Key)
Περιγραφή Προϊόντος (Text)
Αξία_Μονάδας (Currency)
Άλλα χαρακτηριστικά προϊόντος...

Πίνακας 2 - Δυνατές_Κινήσεις
ID Κίνησης (PK)
Περιγραφή Κίνησης (Text)
(δυνατές Κινήσεις είναι ανάλωση, παραλαβή, καταστροφή κτλ.κτλ.)

Πίνακας 3 - Αποθήκη
ID Αποθήκης (PK)
ID Προϊόντος (Numeric, Foreign key στον Πίνακα 1)
Στοκ (Integer ή Single, αν έχεις δεκαδικά)
Άλλα χαρακτηριστικά (π.χ. σημείο αποθήκευσης)

Πίνακας 4 - Κινήσεις
ID Κίνησης (PK)
ID Δυνατές_Κινήσεις (Numeric, FK->Πιν.2)
ID Προϊόντος (Numeric, FK->Πιν.1)
Ποσό (Integer ή Single<--- πρόσεξε ότι το ποσό πρέπει να έχει πρόσημο π.χ. + για παραλαβή, - για ανάλωση)
Ημερομηνία (Date)

Αν φτιάξεις αυτούς τους πίνακες και τις αντίστοιχες φόρμες εισαγωγής, μπορείς να έχεις ότι report χρειάζεσαι σε δευτερόλεπτα.
Πρόσεξε ότι το παραπάνω δεν είναι το πιο απλό που μπορείς να κάνεις, ούτε και το πιο σύνθετο. Είναι όμως μια καλή αφετηρία για να δημιουργήσεις κάτι που να είναι άνετα επεκτάσιμο.

Επανέρχομαι με το Excel

yiapap
15-09-05, 12:28
Στο Excel τα πράγματα είναι μάλλον πιο απλά
Φτιάχνεις σε ένα Φύλλο τον πίνακα 1 μαζί με το Στοκ
Δλδ
Προϊόν | Ημερομηνία | Ποσό Κίνησης | Τιμή Μονάδας | Στοκ

Στο Φύλλο 2 δημιουργείς τις κινήσεις
Προϊόν | Ημερομηνία | Ποσό Κίνησης

Για να γίνει η δουλειά σωστά πρέπει να φτιάξεις πρώτα μια κίνηση για το "Αρχικό στοκ" για όλα τα προϊόντα δλδ
Προϊόν | Ημερομηνία | Ποσό Κίνησης |
Μούφα| 1/1/1900 | 15 |
Μούφα| 1/1/2005 | -5 |


Πρόσεξε επίσης ότι στο Φύλλο 1 τα 3 πρώτα κελιά έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια περιεχόμενα με το φύλλο 2 (δλδ Προϊόν | Ημερομηνία | Ποσό Κίνησης | ) (σημαντικό)
Αφού δηλώσεις όλες τις κινήσεις, πας στο Φύλλο 1, δηλώνεις τα κριτήρια στις 3 πρώτες στήλες (αυτές που είναι ΙΔΙΕΣ) της 2ης σειράς και στη στήλη "Στοκ" χρησιμοποιείς τη συνάρτηση DSUM
Δλδ στο Φύλλο 1 έχεις
[τable]
Προϊόν | Ημερομηνία | Ποσό Κίνησης | Τιμή Μονάδας | Στοκ
Μούφα| >1/1/1900 | | | DSUM(...)
[/stgtable]

Δλδ στη 2η σειρά του Φύλλου 1 δηλώνεις τα κριτήρια. Στην προκειμένη περίπτωση
Προϊόν=Μούφα
Ημερομηνία > 1/1/1900
Το κελί D2 (DSUM) είναι...
=DSUM(Sheet2!A1:C4;Sheet2!C1;Sheet1!A1:C2)

Μπορείς επίσης να προσθέσεις και άλλα κριτήρια. Δηλαδή αν θέλεις ημερομηνία αρχής/τέλους τότε το Φύλλο 1 γίνεται

Προϊόν | Ημερομηνία | Ημερομηνία | Ποσό Κίνησης | Τιμή Μονάδας | Στοκ
Μούφα| >1/1/1900 | <31/12/2005 | | | DSUM(...)

και η DSUM
=DSUM(Sheet2!A1:C4;Sheet2!C1;Sheet1!A1: D2)


Σημαντικό
Αν την εισαγωγή δεδομένων θα την κάνει κάποιος 3ος τότε αντί για την περιγραφή των προϊόντων καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις κωδικούς για την αποφυγή σφαλμάτων πληκτρολόγησης!
π.χ. "Μούφα" και "ΜΟΥΦΑ" είναι ίδια για αυτόν που πληκτρολογεί, είναι όμως ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ προϊόντα για το PC!!!

princess
15-09-05, 20:48
yiapap πανω που αρχισα να το πιανω με μπερδεψες...
Το βασικο μου προβλημα ειναι οτι θελω να εμφανιζεται η περιγραφη στα τελικα συνολα τουλαχιστον (δηλ εκει που θα βαζω κωδικο για να καταχωρησω μια κινηση να μου κολλαει και την περιγραφη στο αντιστοιχο πεδιο) Εκει κολλησα καταρχην. Οι κινησεις μου πλην του αρχικου στοκ ειναι τρεις: παραλαβη πωληση και φθορα. Θελω δηλ τρεις φορμες στις οποιες θα πληκτρολογω κωδικο, θα κολλαει μονο του την περιγραφη και θα προσθετω την αντιστοιχη ποσοτητα, και στο τελος να κανω ενα ερωτημα με συγκεντρωτικα τις παραλαβες και φθορες (οι πωλησεις και το αρχικο στοκ δεν ειναι κατι που θα ενημερωνεται καθημερινα και δε με πολυενδιαφερει). Το ξερω οτι εχω κολλησει σε χαζο σημειο αλλα εκει εχω κολλησει (και το χειροτερο, με access 98 ειχα φτιαξει βαση που ομαδοποιουσε τα ειδη ανα κωδικο και ανα εκαστοτε τιμη γιατι παρακολουθουσε και τις αλλαγες των τιμων... γερασα μου φαινεται!) Το Excel δε νομιζω να με βολεψει γιατι μου κοβει τη δυνατοτητα συνδεσης περιγραφης-κωδικου....

ΑΑΑΑΑ Δε το πιστευω τι κανει μια ωρα υπνος!!!!! Με ενα απλο πινακα παραλαβες κι ενα ερωτημα σε παραλαβες και ειδη εφτιαξα αυτο που ηθελα!!!!
Αντε να το δουλεψω τωρα να το στρωσω... Ευχαριστω παιδια, ειχε αρχισει να με πιανει αγχος με αυτη τη βλακεια! (τι θελω και γω και προσφερομαι το ζωον να τους λυσω το προβλημα;)

yiapap
15-09-05, 21:05
Το Excel δε νομιζω να με βολεψει γιατι μου κοβει τη δυνατοτητα συνδεσης περιγραφης-κωδικου....
Και με το Excel μπορείς να έχεις σύνδεση περιγραφής κωδικού αρκεί στο φύλλο 2 να έχεις τους κωδικούς και στο φύλλο 1 να προσθέσεις μια στήλη με τη VLOOKUP... η οποία...

Άσε αφού τα κατάφερες... να μη σε μπερδέψω ;)

princess
15-09-05, 21:14
Γενικα νιωθω πιο ανετα με την access γιατι παντα με αυτη δουλευα σε τετοιες περιπτωσεις.. μπα παναθεμα το δυο μερες με παιδευει!!! Anyway κατι δειχνει να γινεται τωρα.... Να τσεκαρω κι οτι δουλευει σωστα μην τραβαμε τα μαλλια μας τον αλλο μηνα και να αρχισω τις μπυρες για να το γιορτασω!

yiapap
21-09-05, 19:49
Τα περί αποθήκευσης εικόνων σε Β.Δ. έγιναν split εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21178)

lazar
22-09-05, 02:20
Ναι, αλλά μού 'φαγες το σχόλιο που έκανα, ότι η Άξες δεν είναι για πολλά-πολλά. :evil:

Τα πιάνεις από την μάικροσοφτ, εεεε!; :twisted:

yiapap
22-09-05, 13:03
Ναι, αλλά μού 'φαγες το σχόλιο που έκανα, ότι η Άξες δεν είναι για πολλά-πολλά. :evil:

Τα πιάνεις από την μάικροσοφτ, εεεε!; :twisted:
Χαλλλαρά :mrgreen:

(και για όσους δεν παρακολούθησαν η επίσημη θέση μου είναι: "Η Access είναι μια χαρά αν ξέρεις να τη χρησιμοποιείς" ;) )

@ ADSLgr.com All rights reserved.