PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση στα 8Mb/s λόγω αναβαθμίσεων στα 24??!



gryzor
04-06-08, 08:11
Καλημέρα!

Εδώ και κανένα μήνα, ενώ πριν είχα πραγματικά 12Mb/s, ο ρούτερ μου συνδέεται σε 8-και-κάτι (τα οποία τα πιάνει όντως σε ταχύτητα).

Το είχα δηλώσει δύο φορές, τίποτα. Σήμερα ξαναπήρα τηλέφωνο και ο τύπος με τον οποίο μίλησα (για πρώτη φορά έπεσα πάνω σε ένα εριστικότατο και αγενή υπάλληλο) μου είπε ότι, αφ'ενός δεν έχει δηλωθεί τίποτα (κοινώς τις προηγούμενες 2 φορές με δούλευαν;), αφ'εταίρου αρνήθηκε να το δηλώσει με την αιτιολογία ότι, λόγω της αναβάθμισης στα 24 η Tellas έχει ρίξει τρέχουσες γραμμές στα 8!!!

Οπότε, ήθελα να ρωτήσω εαν έχει κανείς παρόμοια εμπειρία...

Μένω Παγκράτι, παρεμπιπτόντως.

Ευχαριστώ,
Θ

ermis333
04-06-08, 09:13
Καλημέρα!

Εδώ και κανένα μήνα, ενώ πριν είχα πραγματικά 12Mb/s, ο ρούτερ μου συνδέεται σε 8-και-κάτι (τα οποία τα πιάνει όντως σε ταχύτητα).

Το είχα δηλώσει δύο φορές, τίποτα. Σήμερα ξαναπήρα τηλέφωνο και ο τύπος με τον οποίο μίλησα (για πρώτη φορά έπεσα πάνω σε ένα εριστικότατο και αγενή υπάλληλο) μου είπε ότι, αφ'ενός δεν έχει δηλωθεί τίποτα (κοινώς τις προηγούμενες 2 φορές με δούλευαν;), αφ'εταίρου αρνήθηκε να το δηλώσει με την αιτιολογία ότι, λόγω της αναβάθμισης στα 24 η Tellas έχει ρίξει τρέχουσες γραμμές στα 8!!!

Οπότε, ήθελα να ρωτήσω εαν έχει κανείς παρόμοια εμπειρία...

Μένω Παγκράτι, παρεμπιπτόντως.

Ευχαριστώ,
Θ


H Τellas έχει βάλει default SNR στα 9 αυτό έχει ως αποτέλεσμα η γραμμή σου να συγχρονίζει σε όσα Mbit σε αφήνει ο θόρυβος της γραμμής σου να συγχρονίσεις. Προφανώς έχει θόρυβο η γραμμή σου και δεν σε αφήνει να συγχρονίσεις παραπάνω.

Default SNR δίνεται για να περιορίζονται τα errors και οι αποσυνδέσεις στις γραμμές.

Τίποτα από αυτά που σου είπε δεν ισχύει.

gryzor
04-06-08, 10:12
Σ'ευχαριστώ για το σχόλιό σου. Αυτή τη στιγμή τα στατιστικά μου είναι:

SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,0 / 10,0

Όμως, και με χειρότερο θόρυβο μέχρι πριν ένα μήνα συχρόνιζε (κι έπιανε πραγματικά!) τα 12... Δεν είμαι καν σίγουρος για το τί εννοείς "έχει βάλει default SNR στα 9". Εννοείς ότι ρίχνει την ταχύτητα συγχρονισμού μέχρι ο θόρυβος να είναι <=9? Αλλά εγώ έχω 10 στο down έτσι κι αλλιώς...

Το ερώτημα είναι, πώς τους πείθω να την ξανανεβάσουν στα 12?

Ευχαριστώ
Θ

ΥΓ Καλός πολίτης :)

razorblade1100
04-06-08, 10:34
Το ερώτημα είναι, πώς τους πείθω να την ξανανεβάσουν στα 12?
με συνεχη τηλεφωνα διαμαρτυριες και καταγγελιες στην προστασια καταναλωτη.
αν και δεν πολυ ωφελει μιας και τελη ιουλιου-αυγουστου που θα τελειωσουν την αναβαθμιση λογικα θα επιστρεψεις στα κανονικα επιπεδα.

ermis333
04-06-08, 10:54
Σ'ευχαριστώ για το σχόλιό σου. Αυτή τη στιγμή τα στατιστικά μου είναι:

SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,0 / 10,0

Όμως, και με χειρότερο θόρυβο μέχρι πριν ένα μήνα συχρόνιζε (κι έπιανε πραγματικά!) τα 12... Δεν είμαι καν σίγουρος για το τί εννοείς "έχει βάλει default SNR στα 9". Εννοείς ότι ρίχνει την ταχύτητα συγχρονισμού μέχρι ο θόρυβος να είναι <=9? Αλλά εγώ έχω 10 στο down έτσι κι αλλιώς...

Το ερώτημα είναι, πώς τους πείθω να την ξανανεβάσουν στα 12?

Ευχαριστώ
Θ

ΥΓ Καλός πολίτης :)


Ακριβώς, επειδή σου πήγανε το θόρυβο στα 9-10 SNR (παίζει 9-9.5 και ίσως 10 ανάλογα με το τι θα σε αφήσει το DSLAM) έπεσε ο συγχρονισμός σου. πρίν που δεν είχανε κατώτερο όριο στο θόρυβο συγχρόνιζες καλύτερα.

Αντίστοιχη τιμή θορύβου δίνει και ο ΟΤΕ σαν default στο δικό του ADSL.

voyager_sat
04-06-08, 11:07
ερμη στην νεα ιωνια εχεις μαθει ποτε θα κανουν την αναβαθμιση?

limited733
04-06-08, 11:37
Θεσσαλονίκη κανείς??

ermis333
04-06-08, 11:55
ερμη στην νεα ιωνια εχεις μαθει ποτε θα κανουν την αναβαθμιση?

Ιδέα δεν έχω....δυστηχώς δεν έχουν κάτι αντίστοιχο σαν τα χρονοδιαγράμματα ανα περιοχή όταν μας πήγαν στα 12, τώρα πάει πολύ αργά το πράγμα.

gryzor
04-06-08, 16:00
Κατάφερα και μίλησα με κάποιον ο οποίος πείστηκε να το περάσει σα βλάβη... Θα σας ενημερώσω!

Η βλακεία είναι ότι στα 12 που ήμουνα, και με τα ίδια και χειρότερα στατιστικά, ήταν φουλ 12άρα!

lx911
04-06-08, 16:40
Εγω συνχρονιζα στα 10 mbps αρχικα... με SNR 6
Στην συνεχεια με επεσα στα 8 mbps με SNR 9
Και τωρα ειμαι στα 5 mbps με SNR 15 db
Τωρα τι να τους παρω να τους πω οτι ειναι για το π30ς!!!
Αυτο πιστευω το γνωριζουν και οι ιδιοι.
Αμα ειναι να μιλαω με τον καθε ασχετο και να μου χαλαει
την διαθεση ευχαριστω δεν θελω.
Καθε φορα που περνω ακουω τα απιστευτα.
Ο καθενας σου λεει οτι φανταζεται για να τελιωσει την κληση.

Mouse Potato
04-06-08, 18:34
Εγω συνχρονιζα στα 10 mbps αρχικα... με SNR 6
Στην συνεχεια με επεσα στα 8 mbps με SNR 9
Και τωρα ειμαι στα 5 mbps με SNR 15 db
Τωρα τι να τους παρω να τους πω οτι ειναι για το π30ς!!!
Αυτο πιστευω το γνωριζουν και οι ιδιοι.
Αμα ειναι να μιλαω με τον καθε ασχετο και να μου χαλαει
την διαθεση ευχαριστω δεν θελω.
Καθε φορα που περνω ακουω τα απιστευτα.
Ο καθενας σου λεει οτι φανταζεται για να τελιωσει την κληση.

Παράξενο. Καθόλου φυσιολογικό. Μήπως είχες δηλώσει καμία βλάβη με αποσυνδέσεις στα 8 και σε έριξαν κι άλλο κλειδώνοντας το SNR σου στα 15db; (παραείναι σκ@τ@ το σενάριο νομίζω:p) Δεν έχεις να κάνεις τπτ άλλο φίλε παρά να τους πάρεις τηλέφωνο

User83
05-06-08, 04:58
Κι εμένα με έχουν συγχρονισμένο στα 8100 με snr 13... Μάλλον δεν είναι θέμα snr....

@ ADSLgr.com All rights reserved.