PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με συγκεκριμένα site - αποσυγχρονισμος



pli
04-06-08, 14:02
Γεια χαρά σε όλους,

εδώ και ένα μήνα η ADSL γραμμή μου πέφτει συνεχώς μόλις δοκιμάσω να μπω σε συγκεκριμένα site (πχ deviantart, facebook κλπ)
Μιλησα επανελειμένα με την τεχνική υποστήριξη της Tellas αλλά μου λένε ότι η γραμμή μου λειτουργεί άψογα...

Άψογα η όχι εγώ ξέρω ότι κάθε τρεις και μια το speedstream 4200 κάνει reset και ότι το φόρτωμα σελίδων γενικά σέρνεται...

Να σας πω επίσης ότι η γραμμή δούλευε μια χαρά για 1,5 μήνα χωρίς κανένα πρόβλημα (στα ίδια site)


Υπάρχει κανείς που μπορεί να με βοηθήσει;

ευχαριστώ



ATU-C Current Tx Rate 11994000
SNR 11
Atten 29

liberostelios
04-06-08, 14:49
Για το θέμα του αργού browsing φταίνε οι DNS της Tellas που είναι τραγικοί και σέρνονται. Η λύση είναι:
https://www.opendns.com/start?device=speedstream

Για το θέμα των αποσυγχρονισμών, είχα κάτι αντίστοιχο όταν προσπαθούσα να κάνω live streaming και το router μου έκανε restart βγάζοντας θέμα θερμοκρασία ή κάτι τέτοιο. Ήταν, όμως, το Speedtouch και όχι το SpeedStream... Εμένα λύθηκε με firmware update, οπότε κοίταξε αν έχεις το πιο πρόσφατο firmware και αν όχι τότε απλώς βάλε το τελευταίο και ίσως λυθεί το πρόβλημα.

vasiliou
04-06-08, 15:04
Για βαλε το MTU 1458

pli
04-06-08, 18:51
αυτό μπορεί να σημαίνει κατι;

Psycho13
04-06-08, 23:54
Αυτο σημαινει οτι οι dns της tellas φταινε,οποτε δοκιμασε την λυση που ειπε ο φιλος πιο πανω...

vaggoulas
05-06-08, 00:14
Αυτο σημαινει οτι οι dns της tellas φταινε,οποτε δοκιμασε την λυση που ειπε ο φιλος πιο πανω...
Δεν σημαίνει αυτό.Σημαίνει πως οι DNS της Tellas δεν δέχονται ping.

ermis333
05-06-08, 07:30
Οι DNS της Tellas όπως και πολλών ISP ανά το κόσμο είναι αισίωσ....για τον που..... Εγώ δεν τους έχω βάλει ούτε για μια μέρα, από την πρώτη στιγμή είχα OPENDNS.

christaras
06-06-08, 20:45
Παιδιά πάτησα στο λινκ από πάνω για τους DNS, ακολούθησα το πρώτο βήμα αλλά στο δεύτερο μου λέει πως "Oops, you aren't using OpenDNS yet" ενώ οι ρυθμίσεις έχουν αποθηκευτεί στο router.

Παίζει κάποιο ρόλο ότι δίπλα στο DNS Server: Primary εμένα δεν λέει or Use Wan αλλά λέει or Self;

Επίσης πρέπει να κάνω και τα επόμενα 2 βήματα της εγγραφής;

pli
14-06-08, 11:42
ένα update στο συγκεκριμένο θέμα:

Μου έστειλαν από το τεχνικό τμήμα της tellas νέο firmware (004-D241-B0L) και σταμάτησε το πρόβλημα των αποσυγχρονισμών.

mathew
14-06-08, 12:51
ένα update στο συγκεκριμένο θέμα:

Μου έστειλαν από το τεχνικό τμήμα της tellas νέο firmware (004-D241-B0L) και σταμάτησε το πρόβλημα των αποσυγχρονισμών.


Το συγκεκριμμενο firmware που αναφερεις δεν μπορει να το εγκαταστησει. Πιο firmware ειχες αρχικα ;

@ ADSLgr.com All rights reserved.