PDA

Επιστροφή στο Forum : Εύγε Open( χα,χα) SuSE



agis29
04-06-08, 17:00
http://www.tuxmachines.org/node/27384

Τελικά δεν το μετάνιωσα όταν πριν χρόνια παράτησα το Suse.
Κρίμα γιατί ήταν η πρώτη μου διανομή...
Κατα τα άλλα είναι Open Suse? :nono: EULA στο Open τμήμα της διανομής;!!!!!
Ας ήταν στο SLED να το καταλάβω...
Κοίτα που θα γίνω οπαδός της GPL3...

arkara
04-06-08, 17:08
έλεος... :down:
τελικά η παρέα με την ms έχει και αυτή τα δικά της!

alexopth69
04-06-08, 17:12
Περιέργως δηλώνει οτι:
Your license rights with respect to
individual components accompanied by separate license terms are
defined by those terms; nothing in this Agreement (including, for
example, the "Other License Terms and Restrictions," below) shall
restrict, limit, or otherwise affect any rights or obligations You may
have, or conditions to which You may be subject, under such license
terms"

Αρα πως μπαίνει ο περιορισμός;

Δείτε την στο http://lwn.net/Articles/283566/

Umbra
04-06-08, 18:10
Πραγματικα και εμενα μου κανει εντυπωση...

Αν και εχω λιγη εμπειρια απο opensuse το θεωρω εντελως ατοπο αυτο που πανε να κανουν στην opensource Κοινοτητα

gpan
04-06-08, 18:33
Εεε όχι!! :evil:

agis29
04-06-08, 18:41
"The Software is a collective work of Novell."

Η open source κοινότητα καμία προσφορά προφανώς..

"The Software may contain an automatic disabling mechanism that prevents its use after a
certain period of time"

Ήμαρτον...

"You understand and agree that Novell may use any feedback or
information You provide and You hereby grant Novell a perpetual and
irrevocable license to use all such feedback and information for any
purpose without compensation to You"

Αλλά θέλουμε δοκιμαστές...

"You may not, without Novell's prior written consent not to be unreasonably
withheld, publish or disclose to any third party the results of any
benchmark test of the Software. "

Οι οποίοι δοκιμαστές έχουν περιορισμένα δικαιώματα....

giorgosts
04-06-08, 19:56
Συγνώμη που θα κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, αλλά:

Η EULA είναι απολύτως κατανοητή (τουλάχιστον σε εμένα) και δεν περιέχει τους συνήθεις δικηγορίστικους όρους (legalese)

Με απλά λόγια λέει ότι παρ' όλο που το λογισμικό είναι ελεύθερο, δεν μπορείς να το αναδιανείμεις όπως έχει, ειδικά για εμπορικούς σκοπούς. Πρέπει να αφαιρέσεις το όνομα suse και ότι branding υπάρχει σχετικό με τη Novel.

Άλλο πράγμα το λογισμικό, άλλο τα εμπορικά σήματα (trademarks). Αυτά είναι άυλη περιουσία των εταιριών τους.

Το ίδιο κάνει και ο Firefox, το ίδιο και η RedHat, το ίδιο έκανε και ο Linus Torvalds και υπερασπίστηκε δικαστικώς το σήμα Linux όταν αυτό χρειάστηκε.

shadowman
04-06-08, 21:46
Συγνώμη που θα κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, αλλά:

Η EULA είναι απολύτως κατανοητή (τουλάχιστον σε εμένα) και δεν περιέχει τους συνήθεις δικηγορίστικους όρους (legalese)

Με απλά λόγια λέει ότι παρ' όλο που το λογισμικό είναι ελεύθερο, δεν μπορείς να το αναδιανείμεις όπως έχει, ειδικά για εμπορικούς σκοπούς. Πρέπει να αφαιρέσεις το όνομα suse και ότι branding υπάρχει σχετικό με τη Novel.

Άλλο πράγμα το λογισμικό, άλλο τα εμπορικά σήματα (trademarks). Αυτά είναι άυλη περιουσία των εταιριών τους.

Το ίδιο κάνει και ο Firefox, το ίδιο και η RedHat, το ίδιο έκανε και ο Linus Torvalds και υπερασπίστηκε δικαστικώς το σήμα Linux όταν αυτό χρειάστηκε.

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
Το Opensuse δεν είναι εμπορικό προιόν ενώ το redhat είναι.
Κάνε την σύγκριση opensuse με fedora. Δεν υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί στο fedora...

agis29
05-06-08, 09:53
Ακόμα πάντως και η κίνηση αυτή της Novel να ήταν σωστή ηθικά και νομικά είναι παντελώς αποτυχημένη και κουτή επιχειρηματικά.
Η Novell έχει συγκεντρώσει μερικούς απο τους καλύτερους προγραμματιστές.
Αν συνεχίσει έτσι και αυτούς θα χάσει και τους χρήστες...
Δεν είμαι fan του UBUNTU αλλά οι τύποι εκεί είναι πολύ πιο έξυπνοι.

alexopth69
05-06-08, 10:10
Και να καταλαβαίναμε και τι νόημα έχει όλο αυτό...

allergic
05-06-08, 10:47
Μιλωντας ενας γνωστος μου με developers του opensuse χτες, τον διαβεβαιωσαν οτι το EULA ισχυει μονο για την beta εκδοση και οτι στην κανονικη εκδοση δεν θα υπαρχει EULA.

Ο λογος ,λενε, ειναι η προστασια της διανομης, καθως στη Γερμανια συνηθιζουν να γραφουν αρθρα και reviews βασει prerelease εκδοσεων. Για να αποφυγουν τετοια "αδικη" δυσφημιση κατεφυγαν σε αυτη τη λυση.

ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του.

Το σιγουρο ειναι οτι τετοιες πρακτικες ακομα και αν ειναι απολυτως λογικες, ασχημαινουν τον κοσμο του ΕΛΛΑΚ.

alexopth69
05-06-08, 10:50
πολύ παρέα με την MS κάνουν...

WAntilles
05-06-08, 10:58
Ο λογος ,λενε, ειναι η προστασια της διανομης, καθως στη Γερμανια συνηθιζουν να γραφουν αρθρα και reviews βασει prerelease εκδοσεων. Για να αποφυγουν τετοια "αδικη" δυσφημιση κατεφυγαν σε αυτη τη λυση.

Να τους γράψω εγώ άρθρο και review, για όλες τις μελλοντικές εκδόσεις τους από τώρα.

Άθλιες.

Διότι έχουν RPM.

allergic
05-06-08, 11:12
Να τους γράψω εγώ άρθρο και review, για όλες τις μελλοντικές εκδόσεις τους από τώρα.

Άθλιες.

Διότι έχουν RPM.

αυτη η ιστορια με το rmp εχει καταληξει να μου θυμιζει το "....γιατι εχουν αθηναικες πινακιδες" :D. τελοσπαντων, αλλο ειναι το θεμα μας επι του παροντος.

petrogazz
05-06-08, 11:41
Κρίμα και κάνουν τέτοιες μαμουνιές γιατί πραγματικά κάνουν καλή δουλειά. Αν συνεχίσουν θα με αναγκάσουν να το γυρίσω σε άλλη διανομή...

agis29
05-06-08, 14:15
αυτη η ιστορια με το rmp εχει καταληξει να μου θυμιζει το "....γιατι εχουν αθηναικες πινακιδες" :D. τελοσπαντων, αλλο ειναι το θεμα μας επι του παροντος.

Εδώ που τα λέμε δεν έχει και άδικο. Δεν συγκρίνεται με το apt-get, ούτε με το pacman και το portage του Gentoo.
Λίγο πριν εγκαταλείψω οριστικά το Suse είχα εγκαταστήσει το apt-get πειραματικά.
Υπάρχει ακόμα;
(offtopic το ξέρω :p)

MNP-10
06-06-08, 01:05
Πρεπει να γινεται με το apt4suse

vasper
06-06-08, 01:12
Η εκδόσεις beta συνήθως είναι ταυτόχρονα βάση για το enterprise προϊόν που περιέχει propriatory λογισμικό. Η eula είναι η ίδια με την έκδοση enterprise που είχα λάβει από την Novell πριν από κάνα χρόνο.

midnightsun
07-06-08, 02:23
Το Free Software Foundation τι λέει σχετικά με αυτό ;

vasper
11-06-08, 00:32
Το Free Software Foundation τι λέει σχετικά με αυτό ;

Έχει να κάνει με την GPL και όχι με το FSF. Όπως και στο RHEL από την στιγμή που η βάση (fedora, όπως λέμε OpenSUSE) δίνεται δωρεάν τότε έχουν κάθε δικαίωμα να χρεώσουν για το enterprise κομμάτι. Ο Stallman αν μπορούσε θα καταργούσε την GPL και θα εμπόδιζε την χρήση του opensource σε εμπορικά προγράμματα. Βέβαια ο Torvalds που βγάζει το ψωμί του έτσι, μάλλον θα αντιδρούσε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.