PDA

Επιστροφή στο Forum : Virtual PC



bagia
04-06-08, 19:15
καλησπερα. θα ηθελα να ρωτησω κατι.
εχω ενα laptop me windows vista. ακουσα οτι μπορω να δημιουργησω ενα Virtual PC και να εγκαταστησω εκει τα XP. Γινεται οντως αυτο? και αν ναι ειναι ευκολη διαδικασια?
ευχαριστω εκ των προτερων

panoc
04-06-08, 20:00
θα πρεπει να εγκαταστησεις ενα προγραμμα που θα αναλαβει τη διαδικασια.

2 απο αυτα (και πιο γνωστα) ειναι τα vmware και το ms virtual pc.

και τα 2 ειναι δωρεαν, αλλα προσωπικα στα παραθυρα χρησιμοποιω το δευτερο γιατι πολυ πιο γρηγορα και δε φορτωνει το συστημα με ενα σωρο services.

Umbra
04-06-08, 20:04
Βασικα μπορεις να εγκαταστησεις και κανονικα τα xp στον υπολογιστη σου και να χρησιμοποιεις οποια απο τις δυο εκδοσεις θελεις....κατα βουληση...

tedd
04-06-08, 20:39
Με το vmware μπορεις να εγκαταστήσεις και 32μπιτο και 64μπιτο λειτουργικό ενω με το ms virtual pc μόνο 32μπιτο.

emeliss
04-06-08, 21:00
Κάποιες εκδόσεις του vmware είναι free (το player και το server νομίζω). Για τις υπόλοιπες τα σκας.

kostelo
04-06-08, 21:18
Virtualbox (http://www.virtualbox.org/). Κατα τη γνωμη μου το καλυτερο, ταχυτερο και free.

Ratmam
04-06-08, 21:28
Βασικα μπορεις να εγκαταστησεις και κανονικα τα xp στον υπολογιστη σου και να χρησιμοποιεις οποια απο τις δυο εκδοσεις θελεις....κατα βουληση...

αυτό είναι το ποιο σωστό!!
κάνεις κανονικά εγκατάσταση τα windows που θέλεις, με αποτέλεσμα πριν bootαρει ο σκληρός σου να σου έχει μια επιλογή στην οποία θα επιλέγεις με ποια windows θες να εκκινήσει ο computορας

Umbra
04-06-08, 22:14
Χρειαζεται πρωτα να κανεις ενα δευτερο partition του δισκου και να τα εγκαταστησεις εκει....

Αλλα εφοσον εχεις φορητο πρωτα κοιτα στο σιτε του κατασκευαστη αν υπαρχουν οι drivers για xp

bagia
05-06-08, 12:47
παιδια ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση και τις απαντησεις! ηταν ολες πολυ κατατοπιστηκες!

@ ADSLgr.com All rights reserved.