PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάποιες απορίες...



Zalbor
16-09-05, 13:41
Έστειλα email και στη forthnet, αλλά δεν έχω πάρει απάντηση, οπότε έλεγα μήπως ξερει να μου πει κανείς από δω... Συγκεκριμένα, ενδιαφέρομαι για το one bill.

1)Στη σελίδα "Τιμοκατάλογος (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007878)" αναφέρεται πως "Η προσφορά ισχύει έως 30/09/2005." Αυτό σημαίνει ότι μετά την παραπάνω ημερομηνία δεν θα μπορεί να γίνει αίτηση για σύνδεση one bill; Αν ναι, οι υπάρχουσες (μέχρι τότε) συνδέσεις one bill θα συνεχίσουν να πληρώνονται σε έναν λογαριασμό ή θα έρχονται δύο (για ΟΤΕ και για FORTHnet);

2)Στην περίπτωση που επιλέξω "πληρωμή με μετρητά" πώς θα γίνεται η πληρωμή; Δεν έχω βρει πουθενά στο site να αναφέρει, μιλάει κυρίως για το πώς γίνεται με πιστωτική ή τραπεζικό λογαριασμό.

3)Λένε ότι δίνουν splitters/φίλτρα δωρεάν. Στο σπίτι μου έχω τηλεφωνική γραμμή POTS και πέντε τηλεφωνικές συσκευές, άρα θα χρειαστώ πέντε φίλτρα. Παρέχονται όλα δωρεάν; Αν όχι, πόσο θα κοστίσουν τα υπόλοιπα τέσσερα;

4)Στην αίτηση υπάρχει ερώτηση για το εάν επιθυμώ να μπω σε λίστα αναμονής. Τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Δεν θα είμαι έτσι κι αλλιώς σε λίστα αναμονής μέχρι να ενεργοποιηθεί η σύνδεση;

5)Κάπου λέει ότι δίνουν δώρο το router, αλλά εγώ σκέφτομαι να πάρω ένα usr 9106, μήπως να κρατούσα αυτό που δίνουν; Λένε ότι δεν είναι και πολύ καλά.

Αν ξέρει κανείς για τα παραπάνω, ας μου πει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

sdikr
16-09-05, 17:08
1) Η προσφορά που αναφέρει είναι για τους μήνες δώρο, αν βάλεις αορίστου θα σου έρχεται ενας λογαριασμός και για γραμμη και για συνδρομή απο την forthnet

2) Γενίκα η forthnet το αποφέυγει το "πληρωμη με μετρητά" ειδικα στην άοριστου, στην προπληρώμενη ναι μπορείς, τα πληρώνεις οταν κάνεις την αίτηση

3) ρίξε μια ματιά στο φόρουμ υπάρχουν τρόποι να το κάνεις και με ενα φίλτρο, αν δεν κάνω λάθος απο 3-5 ευρώ θα τα βρείς σε oteshop

4) αυτό μάλλον ειναι αν δεν υπάρχουν ελευθερες πόρτες στην περιόχη σου

5) για αρχή καλό είναι, μπορείς να το δοκιμάσεις αν σου κάνει

ZORO
16-09-05, 17:12
1. Μάλλον αναφέρονται στον εξτρά μήνα. Φυσικά και δεν καταργείται το 1 bill μέτα της 30/9. Και ναι θα παίρνεις 1 λογαριασμό.

2. Γιαυτό δεν είμαι σίγουρος μπορεί να ενοούν πληρωμή στο τοπικό υποκατάστημα της forthnet ή κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό. Πάντως από όσο ξέρω εάν πληρώσεις στην τράπεζα μετά πρέπει να τους στείλεις την απόδειξη με fax γράφωντας πάνω το όνομα χρήστη.

3. Πρέπει να σου δίνουν 1 φίλτρο-splitter τα υπόλοιπα 4 πρέπει να τα αγοράσεις.

4. Αυτό μάλλον θα πρέπει να είναι για την περίπτωση που δεν υπάρχει διαθεσιμότητα dsl από τον ΟΤΕ στην περιοχή σου.

5. Κράτα το. Μπορείς να το έχεις ως backup ή να το πουλήσεις.

Zalbor
16-09-05, 20:27
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Σχετικά με το 4: Αφού ξέρω ότι υπάρχει, δεν κάνει καμιά διαφορά τι θα απαντήσω;
Κι όσο για τα φίλτρα, ξέρω ότι γίνεται και με ένα αλλά το καθένα έχει δική του πρίζα οπότε θα χρειαζόταν πολύ καλώδιο, σωστά;

Κι ένα ακόμα, που δε σκέφτηκα να ρωτήσω πριν: Σκέφτομαι να κάνω την αίτηση online, νομίζετε ότι είναι ok;

Α, και:

1) Η προσφορά που αναφέρει είναι για τους μήνες δώρο
Αν κάνω την αίτηση πριν τις 30 Σεπτ και όχι αορίστου χρόνου, όταν τελειώσουν οι κανονικοί μήνες θα "δώσουν" και τους επιπλέον ή όχι (μάλλον χαζή ερώτηση, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος).

@ ADSLgr.com All rights reserved.