PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με dslam ρεθυμνο ;



PrOzAk
16-09-05, 17:26
Γεια χαρα σε ολους.
Μετα τις εργασιες απο τον ΟΤΕ, επιτελους ενεργοποιηθηκε και το DSLam 4χλμ εξω απο το ρεθυμνο και υστερα απο πληροφοριες απο οτετζηδες ενα DSLam 30 ports για να εξυπηρετησει απειρο λαο.
Απο οτι φαινεται πρεπει να εχει πιτωσει απο την 2η κιολας μερα.

Το προβλημα ειναι το εξης.Γραμμη 384 με provider HOL(αλλα και με otenet τεσταρισμα).Normal surfing-Downloading παει μια χαρα π.χ. Symantec definitions(ιδιαιτερα γρηγορος server) πιανει απο 34k-40k.Με το που ανοιγω ομως p2p prog οπως π.χ azureus και αλλα προγραμματα που κανουν πολλες συνδεσεις συμβαινει το εξης παραξενο.Το azureus ενω λεει οτι κατεβαζει με 3 αρχεια με συνολικη download ταχυτητα 10κ και upload 7κ,(αρα μου μενουν θεωριτικα αλλα 30κ) δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο, ουτε explorer ουτε ping.Απειρο latency.Λες και το DSLam καθυστερει τα πολλα μικρα πακετα για καποιο λογο.Επισης το ιδιο συμβανει και με δικτυακο παιχνιδι οπως το CounterStrike(τι αλλο :P).Οπου με χαμηλα rates το παιχνιδι παιζει σχετικα καλα(updaterate 20-25) oταν ανεβασω στα 40(που 40 για DSL γραμμη ειναι γελειο νουμερο) το παιχνιδι φτανει σε σημειο που δεν παιζετε.Δημιουργειται μια φοβερη ασταθεια στην γραμμη.
Γενικο συμπερασμα ειναι οτι κατι συμβαινει με την διαχειρηση των πολλων μικρων πακετων απο το DSLam.

Mε εχει εκνευρισει παρα πολυ το θεμα αυτο και περνω συνεχεια τηλεφωνα στο 121 για να πανε να το δουν(γιατι οπως εμαθα μετα απο καιρο πανε και κανουν ρυθμισεις...).
Απλα βαλαν ΧΥΜΑ ενα DSLam για να "παιζουν" οι DSL γραμμες και αυτο ηταν.Τι τους νοιαζει τωρα τι pings εχουμε εμεις σπιτια μας, αφου δουλευει ειναι ενταξει γιαυτους.

Τελος παντων οποιος εχει να πει κατι επι του θεματος να το πει ή και καμια βοηθεια δωσει.

Sorry για τα greeklish mate :P

Farewell.

sdikr
16-09-05, 17:47
καλώς ήρθες, τα greekenglish δεν επιτρέπονται στο φόρουμ, κάνε σε παρακαλώ μια επεξεργασία στο μηνυμά σου και γράψτο στα ελληνικά
ευχαριστώ

power
16-09-05, 19:12
Τι μόντεμ έχεις?

Υ.Γ. Και γ@μω τα αβαταρ...

sdikr
16-09-05, 19:16
τα p2p γενικά θέλουν και καλό Modem router, ή να το ρυθμίσεις για κάτω απο 150 connections/new connections per sec 5

PrOzAk
16-09-05, 19:27
Εχω Allied Data Tornado Ti(texas instruments) 805 internal(max 8mbit).

sdiama
17-09-05, 10:41
Ηρθα εγώ στο Ρέθυμνο και σας "κόλλησα" :innocent:

Από προσωπική εμπειρία το Ρέθυμνο έχει πολύ καλύτερη απόκριση από την Αθήνα (Γαλάτσι).

Στο emule μην το ψάχνεις... Είναι καθαρά θέμα ρυθμίσεων...
Εγώ ήρθα με τις ρυθμίσεις που είχα στην Αθήνα και ενώ στο Γαλάτσι έπιανα σε 384/128 βαριά 2Gb την ημέρα, εδώ τα 2μισάρια τα έχω για την πλάκα (τόσο έπιανα στην Αθήνα, τον Αύγουστο) :-k

@ ADSLgr.com All rights reserved.