PDA

Επιστροφή στο Forum : Από fritz σε netfaster: οι εμπειρίες του γκρινιάρη



cosmos
06-06-08, 11:16
Είπα να γράψω κάτι σχετικό μια που μου δόθηκε λόγω double play το intracom netfaster. Αντικατέστησε το πιστό μου Fritz Box Fon (το απλό, σε PSTN). Αυτά που είδα, ξεκινώντας από τα θετικά του netfaster:

+ αφήνει περιθώρια για πείραγμα στο QoS
+ ... με το οποίο ΑΝ δούλευε όπως έπρεπε θα μπορούσα και double play να έχω, αλλά και voipdiscount να βγάλω...
+ διαχειρίζεται κανείς και τα codecs από το user interface (προτεραιότητα κτλ)
+ μπορείς να επιλέξεις modulation type (G.995.X κτλ)

Στα μείον τώρα:
- ίσως να είναι και η φαντασία μου, αλλά το firewall και το αντιντος πανάθεμά του είναι για τον πέλιουρα. Μαύρο χάλι, δεν καταλαβαίνω Χριστό από τις online οδηγίες του τι κάνει το SPI κτλ, ώστε να το κλείσω το ρημάδι. Το αντιντός ειδικά έχει σιχαθεί να μου μπλοκάρει SYN πακέτα κατά το browsing μου (ναι, διαβάζω ΤΟΣΟ γρήγορα), νομίζοντας ότι θέλω να με χακέψω (ναι, από την LAN πλευρά):
06/06/2008 11:11:22 **SYN Flood** 192.168.2.2, 3049->> Χ.Υ.Ζ.W, 80 (from PPPoE1 Outbound) (κι όμως, έκοψε SYN flood από την **LAN** πλευρά :rofl:)
- To NAT κομμάτι ακολουθεί. Μα δεν έχει Linux+ipchains/iptables το ρημάδι;
- To web browsing είναι αβέρτα προβληματικό (όχι, με fritz δεν ήταν καθόλου). Αργές σελίδες και/ή που δεν ανοίγουν καθόλου κτλ. Χάλι λέμε.
- Δεν έχει telnet αν μη τι άλλο να έβρισκα τι παίζει και μπας και κάνω το voipdiscount να δουλέψει...

Lionheart
15-06-08, 10:53
Θα συμφωνήσω μαζί σου στα παραπάνω, εδώ και 4 ημέρες είμαι με το ρουτερακι (αχ πουσε zyxel μου!)
Λοιπον με το browsing αντιμετωπισα προβληματα απο την πρώτη στιγμή, τα οποία διορθώθηκαν με το που έβαλα το συγκεκριμένο dns 194.30.200.114...
Για το firewall αυτοί που τρέχουν κάποιον lan->wan server θα πρέπει να απενεργοποιήσουν την επιλογή "SPI and Anti-DoS firewall protection"
Τώρα για να μην πολυλογώ κιόλας εάν βρεθεί κάποιος χρυσός άνθρωπος που να γνωρίζει εαν γίνεται να ενεργοποιήσουμε loopback στο nat- κατι σαν το ip nat loopback στο zyxel για να παίζει με dyndns απο local network- θα του ανάψω 2μετρη λαμπάδα!

radiodj105
27-06-08, 14:19
Σου κάνει και κάτι άλλο το NETfaster.
Θα σου έστελνα p.m. αλλά στην υπογραφή σου λες ότι δεν απαντάς ποτέ.

Αν ψάξεις, θα δεις ένα ωραίο κόλπο όσο αφορά την τηλεφωνία του NETFASTER. Στην ενότητα της hol το έχω αναρτήσει.

cosmos
28-06-08, 22:13
Αν ψάξεις, θα δεις ένα ωραίο κόλπο όσο αφορά την τηλεφωνία του NETFASTER. Στην ενότητα της hol το έχω αναρτήσει.
Το είχα διαβάσει φίλε μου, ευχαριστώ :) Θα πρέπει να πω ότι το μόνο δυσάρεστο παρατράγουδο είναι ότι δε δουλεύει το caller id. Με άλλα λόγια, όταν καλώ από το double play στο σπίτι το κινητό μου (Nokia N95), εμφανίζεται το νούμερό μου, αλλά δε βγαίνει το όνομα στην ατζέντα που είναι αντιστοιχισμένο με αυτό.

radiodj105
29-06-08, 20:27
Το είχα διαβάσει φίλε μου, ευχαριστώ :) όταν καλώ από το double play στο σπίτι το κινητό μου (Nokia N95), εμφανίζεται το νούμερό μου, αλλά δε βγαίνει το όνομα στην ατζέντα που είναι αντιστοιχισμένο με αυτό.

'Αρα κάτι έχεις κάνει λάθος στο κινητό σου.
Δεν μπορεί να έχει αναγνώριση κλήσης (αποστολής του ποιός είσαι) και το κινητό σου επιλεκτικά να μην αντιστοιχίζει το νούμερο του σπιτιού σου με το όνομά σου.

cosmos
29-06-08, 21:34
Κανένα λάθος: έχω πάρει το νούμερο που στέλνει το double play, έχω κάνει νέα επαφή από αυτό στο κινητό, αλλά πάλι όταν καλείται, φαίνεται το νούμερο και όχι το όνομα της επαφής...

radiodj105
29-06-08, 21:57
Κανένα λάθος: έχω πάρει το νούμερο που στέλνει το double play, έχω κάνει νέα επαφή από αυτό στο κινητό, αλλά πάλι όταν καλείται, φαίνεται το νούμερο και όχι το όνομα της επαφής...

Στο δικό μου ΝΟΚΙΑ, όταν αντιστοιχίσω ΕΝΑ νούμερο σε 2 επαφές, τότε όταν με καλεί αυτός ο αριθμός, το ΝΟΚΙΑ δεν ξέρει τι να μου δείξει... και μου δείχνει το νούμερο ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ.
Είμαι βέβαιος πως κάτι τέτοιο έχεις κάνει.
Σορυ που βγήκα ΟΦ ΤΟΠΙΚ!

cosmos
29-06-08, 23:31
100% σίγουρος!

paralias
30-06-08, 01:35
Από fritz σε netfaster και εγώ. Είχα βολευτεί με το traffic shaping του fritz. Έβαζα σε download manager links από rapidshare, και παράλληλα σέρφαρα άνετα σε σελίδες χωρίς ιδιαίτερη καθυστέρηση. Τώρα με το netfaster τα ζα αργά, βάζω και QoS για την πόρτα 80, αλλά καμμιά ιδιαίτερη βελτίωση. Να ρωτήσω, μπορώ να σετάρω το fritzboz fon μου να παίζει στα voip της hol που είναι σεταρισμένα στο netfaster?

Lusifer_gr
29-07-08, 08:29
Λοιπον με το browsing αντιμετωπισα προβληματα απο την πρώτη στιγμή, τα οποία διορθώθηκαν με το που έβαλα το συγκεκριμένο dns 194.30.200.114

Μήπως ενοείς 194.30.220.114? Αν οχι, είσαι σίγουρος πως τώρα δεν έχεις προβληματα?

Κι εγώ έχω προβλήματα με το browsing (κολλήματα κτλ.), βλεπω στο status σαν Primary το 194.30.220.117 αναρωτιέμαι αν του ορίσω primary το 114 στο setup θα στρωσει

Αν έχει κάποιος άλλος γνώμη ή καμιά ιδέα, καλοδεχούμενη

vanels
11-08-08, 10:44
Καλημερα σε ολους,και'γω απο fritz σε netfaser,τωρα εχω το εξης προβλημα,εχω το zonealarm,οταν ανοιγω το μενου δεν ανοιγει το μενου,μου λεει "parrent to null please restart browser to refresh"ετσι λοιπον κλεινω το zonealarm,και ολα καλα.
Προσπαθησα να δωσω προτεραιοτητα και με της ip να κανω trusted αλλα τιποτα.
Γνωριζει κανεις κατι αλλο?
Βλεπω και κατι με τα firewall του netfaster!Ειναι να κανω κατι εκει μεσα?

Gus5000
31-08-08, 03:47
Να ρωτησω κατι πιο απλο, δεν νομιζω να το ρωτησε κανεις παραπανω (εξαλλου δεν πολυκαταλαβαινω με το κολπα που λετε ;) ) πως μπορω να δω ποσα ΚΒ εχω κανει upload kai download σε μια μερα, σε μια εβδομαδα ή εστω απο την στιμγη που ανοιξα το Netfaster μεσα απο το ιδιο το ρουτερ οπως γινοταν και με το fritz? Υπαρχει αυτη η καρτελα στο Netfaster?

Prep2
09-09-08, 04:13
Εγώ πάντως εγκαταλείπω. Μπορεί να μου το έδωσαν τζάμπα αλλά πάω να αγοράσω ένα Fritz double play να κάνω την δουλειά μου.

radiodj105
09-09-08, 09:39
Εγώ πάντως εγκαταλείπω. Μπορεί να μου το έδωσαν τζάμπα αλλά πάω να αγοράσω ένα Fritz double play να κάνω την δουλειά μου.

Ανταλλάσουμε τα ρούτερ μας; 'Εχει ένας συνάδελφος ΦΡΙΤΖ αλλά θα προτιμούσα να έχει Νετfaster για να μπορώ να τον βοηθάω.
Δεν κάνω πλάκα. Στείλε μου pm. Το ρούτερ το παρέλαβε 13 Αυγούστου και στις 14 έφυγε διακοπές.

@ ADSLgr.com All rights reserved.