PDA

Επιστροφή στο Forum : ΘΕΜΑ ΜΕ 24ΑΡΑ



Andrikos
06-06-08, 12:47
Kαλημερα σε ολους.

Ηρθε και η δικη μου ωρα κανοντας χθες την αναβαθμιση απο 8-->24 σε μια μερα.
Αριστερα στο προφιλ μου θα δειτε τα πολυ καλα στατς της 8αρας που ειχα.

Στη φωτο που θα παραθεσω θα δειτε τα νεα με ενα πολυ ενδιαφερον margin..

http://i249.photobucket.com/albums/gg215/andrikos_7/XXXX.jpg

Tη δευτερα αφηνω τη τοστιερα και παω να παρω αυτο (http://www.cosmodata.gr/product_b.php?Lang=gr&id=2&cicid=130&cid=63&mid=8&pid=12148) μιας και ειναι οικονομικο και δεν χρειαζομαι 4πορτ ρουτερ.

Και ρωτω προς ολους..:(
Πως γινεται με αυτα τα στατιστικα να κλειδωνω λες κσι εχω attenuation..35???
Tι συμβαινει δεν καταλαβαινω ακριβως,αλλα πειτε μου πως να πεισω το 121 για ελεγχο?
Περα απο σπλιτερ,φιλτρα κτλ τα χω τσεκαρει αυτα.

billaros_
06-06-08, 13:24
Αν και ο ΟΤΕ δεν το κάνει είναι σαν να σε έχει κλειδώσει στα ~ 13Mbit! Για πες, έχεις μήπως και πολλές αποσυνδέσεις? Αν ναι τότε μάλλον έχεις κάποιο πρόβλημα στη γραμμή σου. Αν όχι τότε μάλλον σου έχουν κλειδώσει το προφιλ της γραμμής (ξανά λέω πως ο ΟΤΕ συνήθως δεν κλειδώνει το προφιλ πάνω από τα 8Mbit!)

Andrikos
06-06-08, 13:43
Αν και ο ΟΤΕ δεν το κάνει είναι σαν να σε έχει κλειδώσει στα ~ 13Mbit! Για πες, έχεις μήπως και πολλές αποσυνδέσεις? Αν ναι τότε μάλλον έχεις κάποιο πρόβλημα στη γραμμή σου. Αν όχι τότε μάλλον σου έχουν κλειδώσει το προφιλ της γραμμής (ξανά λέω πως ο ΟΤΕ συνήθως δεν κλειδώνει το προφιλ πάνω από τα 8Mbit!)
Ειναι αρκετα παραξενο.Δεν εχω την παραμικρη αποσυνδεση..
Βλεπω οτι κ εσυ με 39 αττ κλειδωννεις πιο πανω απο εμενα!!


Ρε παιδια ριξτε μια ματια και πειτε γνωμες!

manoulamou
06-06-08, 18:59
Να υποθεσω πως εχεις μελετησει και το:

FAQ: Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)
Δημοσιεύτηκε από MNP-10 / 23-12-07

:oneup:

utp
06-06-08, 19:00
Τo default snr του οτε ειναι 9db για 24αρα γραμμη..Αρα εσυ με 11,2 εχεις περιθωρια για παραπανω ταχυτητα χωρις αποσυνδεσεις.

Andrikos
06-06-08, 19:07
Να υποθεσω πως εχεις μελετησει και το:

FAQ: Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)
Δημοσιεύτηκε από MNP-10 / 23-12-07

:oneup:

Εννοειται:oneup:

Το θεμα ειναι οτι εχω ταχυτητα σαν 35αττ σε καινουργιο σπιτι.
Καποιο dslam πιτα ειναι η ειμαι κλειδωμενος εκει.

utp
06-06-08, 19:09
Σημερα εγινε η αναβαθμιση?

Andrikos
06-06-08, 19:12
Σημερα εγινε η αναβαθμιση?

Καλη η σκεψη σου..
Χθες αλλα δεν επηρεαζει τον συγχρονισμο.Δεν θα αλλαξει κατι αυριο-μεθαυριο αν εννοεις αυτο.;)

utp
06-06-08, 19:18
Καλη η σκεψη σου..
Χθες αλλα δεν επηρεαζει τον συγχρονισμο.Δεν θα αλλαξει κατι αυριο-μεθαυριο αν εννοεις αυτο.;)


Παρε τοτε σημερα το 121 για να προχωραει το θεμα...;)
Πες τους οτι συγχρονιζεις αδικαιολογιτα πολυ κατω απο τα 24....

Andrikos
06-06-08, 19:20
Αυτο εχω σκοπο.
Δευτερα θα αλλαξω και ρουτερ οποτε θα κανω update.

Kyaner
06-06-08, 23:21
Καλά ρε Αντρέα από Baudtec πηγες και πήρες Zyxel, από τη Σκύλα στη Χάρυβδη ?! ?!
Χάθηκε ένα speedtouch η έστω ένα USR ?

Αν και αμφιβάλλω να φταίει το router....
Ριχτού ένα reset βγάλε τα τηλεφωνα και ξανά δοκίμασε.

pnikolo
07-06-08, 00:41
Kαλημερα σε ολους.

Ηρθε και η δικη μου ωρα κανοντας χθες την αναβαθμιση απο 8-->24 σε μια μερα.
Αριστερα στο προφιλ μου θα δειτε τα πολυ καλα στατς της 8αρας που ειχα.

Στη φωτο που θα παραθεσω θα δειτε τα νεα με ενα πολυ ενδιαφερον margin..

http://i249.photobucket.com/albums/gg215/andrikos_7/XXXX.jpg

Tη δευτερα αφηνω τη τοστιερα και παω να παρω αυτο (http://www.cosmodata.gr/product_b.php?Lang=gr&id=2&cicid=130&cid=63&mid=8&pid=12148) μιας και ειναι οικονομικο και δεν χρειαζομαι 4πορτ ρουτερ.

Και ρωτω προς ολους..:(
Πως γινεται με αυτα τα στατιστικα να κλειδωνω λες κσι εχω attenuation..35???
Tι συμβαινει δεν καταλαβαινω ακριβως,αλλα πειτε μου πως να πεισω το 121 για ελεγχο?
Περα απο σπλιτερ,φιλτρα κτλ τα χω τσεκαρει αυτα.

Αντρικο καποιο προβλημα υπαρχει.
Κανε αυτα που σου λεει ο Kyaner. Συμφωνω απολυτα μαζι του σε ολα. :oneup:
Βαλε σκετο ρουτερ στη κεντρικη πριζα κλπ και πες μας.
To snr σου επρεπε ναναι αναποδα!!! :hmm:
Οι ταχυτητες ειναι μικρες u/d. Kανε δοκιμη και πες μας :whistle:

jpan
07-06-08, 09:38
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Είναι μεγάλη αμαρτία να έχεις τόσο καλά στατιστικά και να χάνεις τουλάχιστον 8 Mbps από τη σύνδεσή σου.

J.C
07-06-08, 10:24
Καλημέρα παιδιά ένας φίλος μου από τον Οτε έχει τα ίδια στατιστικα με εμένα όπως βλέπετε στα αριστερά. Με Attn 25 που έχει και αυτός ότι και να γίνει δεν θα μπορέσει να πιάσει ποτέ την 24αρα λόγω απόστασης σωστά;;;

sabres
07-06-08, 10:27
καλημερα
και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω.

ADSL Firmware Version : FwVer:3.6.0.0_A_TC3084 HwVer:T14.F7_3.0
Line State : Showtime
Modulation : ADSL2 PLUS
Annex Mode : ANNEX_A
Downstream Upstream
SNR Margin : 10.9 12.1 db
Line Attenuation : 23.8 17.6 db
Data Rate : 11427 861 kbps

εχω δηλωσει ηδη βλαβη στον ΟΤΕ, με πηραν σημερα (09.45- με επιασαν στον υπνο) και μου ειπαν να με υποβαθμησουν σε 8 γιατι εχουν προβλημα τα καλωδια τους. Το κεντρο τους στην περιοχη μου ειναι στα 1,6-2 χιλιομετρα- ΤΕΡΨΙΘΕΑ.
Μειναμε στο να ερθει τεχνικος εντος 2 εργασιμων ημερων οπως μου ειπαν αυτοι...
και στο δε με νοιαζει τι θα κανουν... να βαλουν χαλκο μεχρι το σπιτι μου που τους ειπα εγω.
θελω 24 ΤΩΡΑ.
Θα κανω και τις δοκιμες αλλα αμα σου λενε οι ιδιοι για καλωδια κτλ δε βλεπω φως .

pnikolo
07-06-08, 16:25
Καλημέρα παιδιά ένας φίλος μου από τον Οτε έχει τα ίδια στατιστικα με εμένα όπως βλέπετε στα αριστερά. Με Attn 25 που έχει και αυτός ότι και να γίνει δεν θα μπορέσει να πιάσει ποτέ την 24αρα λόγω απόστασης σωστά;;;

Λαθος! Εαν η γραμμη του δεν εχει προβλημα μπορει να πιασει και ακομα περισσοτερο λογω snr 9 και με fast path :oneup:

........Auto merged post: pnikolo πρόσθεσε 2 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


καλημερα
και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω.

ADSL Firmware Version : FwVer:3.6.0.0_A_TC3084 HwVer:T14.F7_3.0
Line State : Showtime
Modulation : ADSL2 PLUS
Annex Mode : ANNEX_A
Downstream Upstream
SNR Margin : 10.9 12.1 db
Line Attenuation : 23.8 17.6 db
Data Rate : 11427 861 kbps

εχω δηλωσει ηδη βλαβη στον ΟΤΕ, με πηραν σημερα (09.45- με επιασαν στον υπνο) και μου ειπαν να με υποβαθμησουν σε 8 γιατι εχουν προβλημα τα καλωδια τους. Το κεντρο τους στην περιοχη μου ειναι στα 1,6-2 χιλιομετρα- ΤΕΡΨΙΘΕΑ.
Μειναμε στο να ερθει τεχνικος εντος 2 εργασιμων ημερων οπως μου ειπαν αυτοι...
και στο δε με νοιαζει τι θα κανουν... να βαλουν χαλκο μεχρι το σπιτι μου που τους ειπα εγω.
θελω 24 ΤΩΡΑ.
Θα κανω και τις δοκιμες αλλα αμα σου λενε οι ιδιοι για καλωδια κτλ δε βλεπω φως .

Κακως το δεχτηκες. :down: Εχω ακουσει οτι το δικτυο σας ειναι λιγο χαλια. :hmm:

Andrikos
09-06-08, 08:58
Παιδες το δηλωσα Σαββατο και αναμενω.

leon21
09-06-08, 09:15
καλημερα καλη εβδομαδα πωσ κανω fast path την συσκευη sagem 1500

Andrikos
10-06-08, 16:52
Moλις σημερα με πηραν απο το βλαβοληπτικο του Οτε και μου ειπαν οτι η γραμμη μου στο συστημα τους εχει τη δυνατοτητα μεχρι τις 13,000kbps να φτασει.:down:
Ελεος δηλαδη...!

Επανελαβα στη κοπελα οτι με attenuation 16.8 κ αποσταση απο το αστικο κεντρο χονδρικα 400μ και με αψογα χαρακτηριστικα γραμμης(το παραδεχτηκε) δεν γινεται να κλειδωνω εκει μου ειπε πως δεν γινεται να ανεβω και οτι αυτο ειναι το οριο της γραμμης μου που το βλεπει στο συστημα!!!!!
Αν εφτανε παραπανω θα της το δειχνε το συστημα.
Κ οτι κ τεχνικος να ερθει δεν θα αλλαξει κατι κ αν δεν ειμαι ευχαριστημενος να με ριξουν στα 8 (κλασσικαααα)...

Ακου παρατηρησεις και συμβουλες για να τους στριμωξω γερα.

Αυτα ειναι τα τωρινα μου χαρακτηριστικα με το παλιο ακομα ρουτερ (baudtec)

SNR Margin 11.2
Line Attenuation 16.8

Data Rate 12723 877

Ριξτε μια ματια!

wolfman
11-06-08, 01:56
καλημερα
και εγω το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω.

ADSL Firmware Version : FwVer:3.6.0.0_A_TC3084 HwVer:T14.F7_3.0
Line State : Showtime
Modulation : ADSL2 PLUS
Annex Mode : ANNEX_A
Downstream Upstream
SNR Margin : 10.9 12.1 db
Line Attenuation : 23.8 17.6 db
Data Rate : 11427 861 kbps

εχω δηλωσει ηδη βλαβη στον ΟΤΕ, με πηραν σημερα (09.45- με επιασαν στον υπνο) και μου ειπαν να με υποβαθμησουν σε 8 γιατι εχουν προβλημα τα καλωδια τους. Το κεντρο τους στην περιοχη μου ειναι στα 1,6-2 χιλιομετρα- ΤΕΡΨΙΘΕΑ.
Μειναμε στο να ερθει τεχνικος εντος 2 εργασιμων ημερων οπως μου ειπαν αυτοι...
και στο δε με νοιαζει τι θα κανουν... να βαλουν χαλκο μεχρι το σπιτι μου που τους ειπα εγω.
θελω 24 ΤΩΡΑ.
Θα κανω και τις δοκιμες αλλα αμα σου λενε οι ιδιοι για καλωδια κτλ δε βλεπω φως .
Κι εγώ Τερψιθέα είμαι. Ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά, ξαφνικά τα απογεύματα είναι αδύνατον να συνδεθώ στο Ιnternet. Τα πρωϊνά όλα καλά. Εχω δηλώσει βλάβη και περιμένω να με καλέσουν. Αν και λίγο πολύ ξέρω τι θα μου προτείνουν, υποβάθμιση σε S5 λόγω απόστασης από το κέντρο.. (μου είχαν πεί στην αρχική σύνδεση ότι θα συγχρονίζω στα 12500 περίπου, κι ότι είμαι οριακός στο σύστημά τους).:nono:

manoulamou
11-06-08, 10:01
Με τετοιο καλο router εαν και τα στατιστικα σου ειναι καλα
(με βαση το σχετικο οδηγο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820) για τις 24αρες)
πρεπει να ερευνηθει λιγο παραπανω η περιπτωση βλαβης...:hmm:

pnikolo
11-06-08, 17:08
Κι εγώ Τερψιθέα είμαι. Ενώ όλα πήγαιναν μια χαρά, ξαφνικά τα απογεύματα είναι αδύνατον να συνδεθώ στο Ιnternet. Τα πρωϊνά όλα καλά. Εχω δηλώσει βλάβη και περιμένω να με καλέσουν. Αν και λίγο πολύ ξέρω τι θα μου προτείνουν, υποβάθμιση σε S5 λόγω απόστασης από το κέντρο.. (μου είχαν πεί στην αρχική σύνδεση ότι θα συγχρονίζω στα 12500 περίπου, κι ότι είμαι οριακός στο σύστημά τους).:nono:

Εαν το προβλημα σου ειναι οτι δεν παιρνεις ip ενω το σου κλειδωνει το dsl, κανε λιγο υπομονη, ισως μεχρι το τελος της βδομαδας γιατι το ψαχνουν. Δεν ειναι ουτε προβλημα της συνδεσης σου ουτε του τοπικου οτε. Καποιο προβλημα με την οτενετ σε ορισμενες περιοχες φαινεται να ειναι. ;)

papakos
11-06-08, 21:15
Εαν το προβλημα σου ειναι οτι δεν παιρνεις ip ενω το σου κλειδωνει το dsl, κανε λιγο υπομονη, ισως μεχρι το τελος της βδομαδας γιατι το ψαχνουν. Δεν ειναι ουτε προβλημα της συνδεσης σου ουτε του τοπικου οτε. Καποιο προβλημα με την οτενετ σε ορισμενες περιοχες φαινεται να ειναι. ;)

Σημερα πρεπει αυτο να εχει λυθει , απο χτες μαλιστα , δεν ηταν τελικα μονο θεμα της Οτενετ.
Οποιος εξακολουθει κι εχει προβλημα μονο στο οτι δεν παιρνει IP να το πει μαζι με την περιοχη του.

pnikolo
11-06-08, 23:43
Σημερα πρεπει αυτο να εχει λυθει , απο χτες μαλιστα , δεν ηταν τελικα μονο θεμα της Οτενετ.

Ας ελπισουμε να λυθηκε!:oneup:

papakos
12-06-08, 00:38
Επανελαβα στη κοπελα οτι με attenuation 16.8 κ αποσταση απο το αστικο κεντρο χονδρικα 400μ και με αψογα χαρακτηριστικα γραμμης(το παραδεχτηκε) δεν γινεται να κλειδωνω εκει μου ειπε πως δεν γινεται να ανεβω και οτι αυτο ειναι το οριο της γραμμης μου που το βλεπει στο συστημα!!!!!
Αν εφτανε παραπανω θα της το δειχνε το συστημα.
Κ οτι κ τεχνικος να ερθει δεν θα αλλαξει κατι κ αν δεν ειμαι ευχαριστημενος να με ριξουν στα 8 (κλασσικαααα)...

Αυτα ειναι τα τωρινα μου χαρακτηριστικα με το παλιο ακομα ρουτερ (baudtec)

SNR Margin 11.2
Line Attenuation 16.8

Data Rate 12723 877

Ριξτε μια ματια!

1200μ ειναι συμφωνα με τα db σου.
Χωρις να θελω να σε "τσιτωσω" τις περισσοτερες φορες εισαι πιο ευχαριστημενος απο μια καλη 8αρα απ οτι με μια "κακη" 24αρα.
Δοκιμασε με καποιο αλλο ρουτερ, μιας κι εκτος απο την γραμμη για τις τιμες ευθυνεται και ο εξοπλισμος. Να ξερεις οτι τις τιμες που βλεπουν στο DSLAM τις παιρνουν απο τον ρουτερ σου ( αλλος ρουτερ αλλες τιμες δηλαδη ) . Για κανε μια προσπαθεια.

hel
14-06-08, 00:28
Moλις σημερα με πηραν απο το βλαβοληπτικο του Οτε και μου ειπαν οτι η γραμμη μου στο συστημα τους εχει τη δυνατοτητα μεχρι τις 13,000kbps να φτασει.:down:
Ελεος δηλαδη...!

Επανελαβα στη κοπελα οτι με attenuation 16.8 κ αποσταση απο το αστικο κεντρο χονδρικα 400μ και με αψογα χαρακτηριστικα γραμμης(το παραδεχτηκε) δεν γινεται να κλειδωνω εκει μου ειπε πως δεν γινεται να ανεβω και οτι αυτο ειναι το οριο της γραμμης μου που το βλεπει στο συστημα!!!!!
Αν εφτανε παραπανω θα της το δειχνε το συστημα.
Κ οτι κ τεχνικος να ερθει δεν θα αλλαξει κατι κ αν δεν ειμαι ευχαριστημενος να με ριξουν στα 8 (κλασσικαααα)...

Ακου παρατηρησεις και συμβουλες για να τους στριμωξω γερα.

Αυτα ειναι τα τωρινα μου χαρακτηριστικα με το παλιο ακομα ρουτερ (baudtec)

SNR Margin 11.2
Line Attenuation 16.8

Data Rate 12723 877

Ριξτε μια ματια!

Έχεις συνδέσει το ρούτερ σου στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου;
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ρούτερ.
Υπάρχει θόρυβος στη γραμμή σου που σου χαλάει και το upload και το download.
Αν είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει η εσωτερική σου καλωδίωση και ξέρεις ότι γενικά στην περιοχή έχετε καλύτερες ταχύτητες, πες τους να σου φέρουν τεχνικό.
Έλεγχος εξ αποστάσεως στη γραμμή δεν είναι ουσιαστικός έλεγχος.

pnikolo
14-06-08, 01:58
Έχεις συνδέσει το ρούτερ σου στον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου;
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ρούτερ.
Υπάρχει θόρυβος στη γραμμή σου που σου χαλάει και το upload και το download.
Αν είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει η εσωτερική σου καλωδίωση και ξέρεις ότι γενικά στην περιοχή έχετε καλύτερες ταχύτητες, πες τους να σου φέρουν τεχνικό.
Έλεγχος εξ αποστάσεως στη γραμμή δεν είναι ουσιαστικός έλεγχος.

Τον θορυβο στη γραμμη που τον ειδες? :nono:

wolfman
14-06-08, 08:41
Εαν το προβλημα σου ειναι οτι δεν παιρνεις ip ενω το σου κλειδωνει το dsl, κανε λιγο υπομονη, ισως μεχρι το τελος της βδομαδας γιατι το ψαχνουν. Δεν ειναι ουτε προβλημα της συνδεσης σου ουτε του τοπικου οτε. Καποιο προβλημα με την οτενετ σε ορισμενες περιοχες φαινεται να ειναι. ;)
Φαίνεται να έστρωσε. Βέβαια από τις βλάβες του ΟΤΕ ακόμα δεν μ' έχουν πάρει τηλέφωνο!!

pnikolo
14-06-08, 16:17
Φαίνεται να έστρωσε. Βέβαια από τις βλάβες του ΟΤΕ ακόμα δεν μ' έχουν πάρει τηλέφωνο!!

Δε θα σε παρουν, ηταν απο αλλου το προβλημα και διορθωθηκε προχθες. :oneup:

hel
14-06-08, 22:44
Τον θορυβο στη γραμμη που τον ειδες? :nono:

Για att 20 και snr 11 είναι χαμηλό το 12Mbit. Τουλάχιστον 14-15 έπρεπε να πιάνει.

pnikolo
15-06-08, 03:01
Για att 20 και snr 11 είναι χαμηλό το 12Mbit. Τουλάχιστον 14-15 έπρεπε να πιάνει.

Αναμφισβυτητα και μαλιστα εχει attn 16.5 επρεπε να πιανει κοντα στα 20!
Κατι αλλο συμβαινει εκει και τα' χω πει με τον Ανδρικο γιατι με παραξεναυει το snr 11 που εχει που καθε αλλο παρα θορυβο υποδεικνυει! Οταν μαλιστα εχει ο οτε target snr 9! Κατι αλλο παιζει αλλα δε μορω να υποθεσω τι! Του 'πα να δοκιμασει κι αλλο ρουτερ μπας κι αυτο δινει λαθος στοιχεια, η εχει καποιο προβλημα. :hmm:

Andrikos
15-06-08, 12:11
Αναμφισβυτητα και μαλιστα εχει attn 16.5 επρεπε να πιανει κοντα στα 20!
Κατι αλλο συμβαινει εκει και τα' χω πει με τον Ανδρικο γιατι με παραξεναυει το snr 11 που εχει που καθε αλλο παρα θορυβο υποδεικνυει! Οταν μαλιστα εχει ο οτε target snr 9! Κατι αλλο παιζει αλλα δε μορω να υποθεσω τι! Του 'πα να δοκιμασει κι αλλο ρουτερ μπας κι αυτο δινει λαθος στοιχεια, η εχει καποιο προβλημα. :hmm:

Απο Δευτερα περιμενω εν 585,οποτε θα δοκιμασω και με dmt να δω τι γινεται.
Αν ριξω το snr στα 5 κ παραμενει στα 13000 το κλειδωμα τοτε το "πουλακι" που μου ειπε οτι ειμαι κλειδωμενος απο αυτους πεφτει μεσα.

Αλλα περα απο αυτο επειδη η απαντηση που μου δωσε ο οτε "οτι το συστημα δειχνει οτι μπορειται μεχρι εκει" χωρις καποια αιτιολογηση ειναι περα για περα αυθαιρετη,θα μιλησω με ΕΕΤΤ και θα δουμε:rtfm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.