PDA

Επιστροφή στο Forum : Και μετά τη λήξη της σύνδεσης...τι?



ChameleonGR
06-06-08, 14:14
Καταρχάς, θα ήθελα να σας χαιρετήσω όλους, μιας και πρόκειται για το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ σας.Εύχομαι να ακολουθήσουν πολλά άλλα :)

Η απορία μου λοιπόν:Μετά από ένα χρόνο (και κάτι) σύνδεσής μου στην ΟΤΕΝΕΤ, έπαψα πλέον να είμαι συνδεδεμένος στο ONDSL KIT πρόγραμμα, και αναζητώ νέα σύνδεση(η οποία θα πραγματποιηθεί μόλις μετακομίσω-σύντομα...) Μετά τη λήξη της "σχέσης" μας λοιπόν με την ΟΤΕΝΕΤ,κληρονόμησα το μόντεμ της SAGEM,που προσφερόταν με την σύνδεση...http://www.sagem.com/index.php?id=185&L=0 . Για να μην πολυλογώ:υπάρχει περίπτωση να το ξαναχρησιμοποιήσω σε κάποια μελοντική μου σύνδεση, ή είναι έτσι configured ,ωστε στην ουσία,είναι "κλειδωμένο" και δεν μπορεις να το χρησιμοποιήσεις ανεξάρτητα από την ΟΤΕΝΕΤ που το παρέχει???:hmm:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας, και σας εύχομαι ένα καλό Σαββατοκύριακο :oneup:

blugosi
06-06-08, 14:36
Καταρχάς, θα ήθελα να σας χαιρετήσω όλους, μιας και πρόκειται για το πρώτο μου ποστ στο φόρουμ σας.Εύχομαι να ακολουθήσουν πολλά άλλα :)

Η απορία μου λοιπόν:Μετά από ένα χρόνο (και κάτι) σύνδεσής μου στην ΟΤΕΝΕΤ, έπαψα πλέον να είμαι συνδεδεμένος στο ONDSL KIT πρόγραμμα, και αναζητώ νέα σύνδεση(η οποία θα πραγματποιηθεί μόλις μετακομίσω-σύντομα...) Μετά τη λήξη της "σχέσης" μας λοιπόν με την ΟΤΕΝΕΤ,κληρονόμησα το μόντεμ της SAGEM,που προσφερόταν με την σύνδεση...http://www.sagem.com/index.php?id=185&L=0 . Για να μην πολυλογώ:υπάρχει περίπτωση να το ξαναχρησιμοποιήσω σε κάποια μελοντική μου σύνδεση, ή είναι έτσι configured ,ωστε στην ουσία,είναι "κλειδωμένο" και δεν μπορεις να το χρησιμοποιήσεις ανεξάρτητα από την ΟΤΕΝΕΤ που το παρέχει???:hmm:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας, και σας εύχομαι ένα καλό Σαββατοκύριακο :oneup:

Από ότι ξέρω όλα τα ρούτερ που δίνει ο ΟΤΕ είναι ξεκλείδωτα. Συνήθως κλειδώνουν των εναλλακτικών γιατί περνάνε τηλεφωνία μέσω ΙΡ.

Ένα 1540 (σαν το δικό σου αλλά ISDN) που ήταν για ΟΤΕ, το χρησιμοπόιησα εγώ με ΤΕΕ και τώρα το έχει ο κουμπάρος μου πάλι σε CONN-X.

ChameleonGR
06-06-08, 14:44
Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την πληροφορία...

Να υποθέσω πως, γιανα το εγκαταστήσω ώστε να το χρησιμοποιήσω με την επόμενη σύνδεσή μου, ΔΕΝ θα πρέπει να χρησιμοποιήσω το Setup disc που μου παρείχε η ΟΤΕΝΕΤ, έτσι? Κατεβάζω drivers από την σελλίδα της SAGEM??? (συγνώμη αν κάνω κοινότυπες-ή και απλοικές- ερωτήσεις, αλλά δεν έχω εξειδικευμένες γνώσεις σχετικά...Όμως,ελπίζω, με την παρουσία μου εδώ, να αρχίσω να "μαθαίνω" σύντομα :hmm::p

Και πάλι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

hel
06-06-08, 15:06
Από ότι ξέρω όλα τα ρούτερ που δίνει ο ΟΤΕ είναι ξεκλείδωτα. Συνήθως κλειδώνουν των εναλλακτικών γιατί περνάνε τηλεφωνία μέσω ΙΡ.

Ένα 1540 (σαν το δικό σου αλλά ISDN) που ήταν για ΟΤΕ, το χρησιμοπόιησα εγώ με ΤΕΕ και τώρα το έχει ο κουμπάρος μου πάλι σε CONN-X.

Tellas, Forthnet, HOL δεν είναι κλειδωμένα τα ρούτερ.
Της ΟΝ είναι.
Για ΝetOne,Vivodi δεν ξέρω.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την πληροφορία...

Να υποθέσω πως, γιανα το εγκαταστήσω ώστε να το χρησιμοποιήσω με την επόμενη σύνδεσή μου, ΔΕΝ θα πρέπει να χρησιμοποιήσω το Setup disc που μου παρείχε η ΟΤΕΝΕΤ, έτσι? Κατεβάζω drivers από την σελλίδα της SAGEM??? (συγνώμη αν κάνω κοινότυπες-ή και απλοικές- ερωτήσεις, αλλά δεν έχω εξειδικευμένες γνώσεις σχετικά...Όμως,ελπίζω, με την παρουσία μου εδώ, να αρχίσω να "μαθαίνω" σύντομα :hmm::p

Και πάλι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Tίποτα δεν χρειάζεται. Μόνο κωδικούς.
Ούτως ή άλλως θα σου δώσουν καλύτερο με αναβάθμιση γιατί τα modem είναι για πέταμα.

Στη νέα σύνδεση που αναζητείς γιατί δεν συμπεριλαμβάνεις τους εναλλακτικούς;

ChameleonGR
06-06-08, 15:36
Tellas, Forthnet, HOL δεν είναι κλειδωμένα τα ρούτερ.
Της ΟΝ είναι.
Για ΝetOne,Vivodi δεν ξέρω.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Tίποτα δεν χρειάζεται. Μόνο κωδικούς.
Ούτως ή άλλως θα σου δώσουν καλύτερο με αναβάθμιση γιατί τα modem είναι για πέταμα.

Στη νέα σύνδεση που αναζητείς γιατί δεν συμπεριλαμβάνεις τους εναλλακτικούς;


...κι εδώ είναι που πέφτει η ερώτηση: "Εναλλακτικούς"????:oops::oops::oops::sorry:

(...Κι εδώ επίσης είναι που μου δίνετε το λινκ για να ξεστραβωθώ :p)

blugosi
06-06-08, 16:18
Tellas, Forthnet, HOL δεν είναι κλειδωμένα τα ρούτερ.
Της ΟΝ είναι.
Για ΝetOne,Vivodi δεν ξέρω.

........Auto merged post: hel πρόσθεσε 1 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Tίποτα δεν χρειάζεται. Μόνο κωδικούς.
Ούτως ή άλλως θα σου δώσουν καλύτερο με αναβάθμιση γιατί τα modem είναι για πέταμα.

Στη νέα σύνδεση που αναζητείς γιατί δεν συμπεριλαμβάνεις τους εναλλακτικούς;

Με το συμπάθειο, :hmm: αλλά το φιλαράκι δεν είναι και ειδικός, και άμα κάτι δεν πάει καλά με τους εναλλακτικούς φοβάμαι ότι θα μπλέξει άσχημα....:whistle:

Μήπως να τον αφήναμε να πάει ΟΤΕ, και αφού μπει περισσότερο στο νόημα να αποφασίσει τι θα κάνει?:oneup:

Το λέω γιατί με τη ΝΕΤΟΝΕ που είχα, έπρεπε να είσαι γκουρού για να κρατήσεις το δίκτυο σε λειτουργία...:down:

hel
07-06-08, 20:51
Ότι θέλει να κάνει, απλά πρώτα να το ψάξει το θέμα για το συμφέρον του.
Εναλλακτικοί είναι οι Tellas,Forthnet,ON,HOL,NetOne,Vivodi, Αltec.
Αν δεν κάνω λάθος αυτή τη στιγμή την ελάχιστη χρέωση την έχει η Altec με 9 Ε /μήνα στην 24άρα.

JMK1234
09-06-08, 20:17
Ότι θέλει να κάνει, απλά πρώτα να το ψάξει το θέμα για το συμφέρον του.
Εναλλακτικοί είναι οι Tellas,Forthnet,ON,HOL,NetOne,Vivodi, Αltec.
Αν δεν κάνω λάθος αυτή τη στιγμή την ελάχιστη χρέωση την έχει η Altec με 9 Ε /μήνα στην 24άρα.

Είναι δυνατόν? και τι κάνουν στο Δίοδος? ακόμα μας κοροιδεύουν? Ψάχνω να βρω την προσφορά αμέσως.

JMK1234
10-06-08, 18:03
Είναι δυνατόν? και τι κάνουν στο Δίοδος? ακόμα μας κοροιδεύουν? Ψάχνω να βρω την προσφορά αμέσως.

Έχουν προσφορά με 9,5 ευρώ για τους φοιτητές :worthy:

hel
11-06-08, 10:30
9.90 τα 24 για 1 χρόνο για όλους http://www.altectelecoms.gr/viewer.asp?rec=308&lang=1 .

JMK1234
11-06-08, 23:27
1024/256 me 9,5 για φοιτητές. Τι λέει το ΔΙΟΔΟΣ?

http://www.altectelecoms.gr/viewer.asp?rec=190

hel
12-06-08, 13:21
Βγήκαμε Off. Τι εννοείς; Αφού σου λέω ότι με την ίδια τιμή σου δίνει 24.

@ ADSLgr.com All rights reserved.