PDA

Επιστροφή στο Forum : Eurobasket 2005



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8

coftaras
16-09-05, 21:29
Σημερα ξεκινησε το Eurobasket 2005.Η εθνικη μας νεα, γεματη ορεξη παει στην Σερβια με σκοπο τπ μεταλλιο.Σημερα παιξουμε με τους Γαλλους.Ας ελπισουμε οτι η ομαδα του Π.Γιαννακη θα ξεκινηση με το δεξι και με νικη.

coftaras
16-09-05, 21:35
Για πληροφοριες και για live score απο αυτο στο http://www.eurobasket2005.com

Hengeo
16-09-05, 21:38
Άντε, καλή μας επιτυχία! :thumbsup1 Ας ελπίσουμε να μην έχουμε ανώμαλη προσγείωση όπως στα προηγούμενα Eurobasket... ;)

coftaras
16-09-05, 22:14
Καταπληκτικο πρωτο ημιχρονο απο την εθνικη μας.32-14.Με τρομερη αμυνα καθαριζει πολυ ευκολα την Γαλλια .

odd
16-09-05, 22:16
Να χε και ήχο καλά θα ταν... :-k :rolleyes:

coftaras
16-09-05, 23:21
Τελικό 64-50.Χαλαρα η Εθνική μας πάτησε τους ανήμπορους να αντιδράσουν Γαλλους.Νομιζω ότι έχουμε μια εξαιρετική ομάδα που στηρίζετε κυρίως στην άμυνα της.

Νικαετός
16-09-05, 23:29
Μπράβο Κώστα ! Όλη μέρα σκεφτόμουν : Δεν θα ανοίξει κάποιος ένα τόπικ για την Εθνικάρα μας . Τουλάχιστον στο μπάσκετ η ομάδα μας είναι σταθερά στις καλύτερες της Ευρώπης ! Μπράβο στον "δράκο" και στα παιδιά του .

Παρεπιπτόντως μήπως ξέρει κανείς , γιατί έχει εξαφανιστεί ο Σχορτσιανίτης ? Εϊναι στην ομάδα ?

coftaras
16-09-05, 23:38
Παρεπιπτόντως μήπως ξέρει κανείς , γιατί έχει εξαφανιστεί ο Σχορτσιανίτης ? Εϊναι στην ομάδα ?
Nικο οχι δεν ειναι στην ομαδα.Απ'οτι διαβασα ο Σχορτσιανίτης δεν ειχε και την καλυτερη χρονια στην Μακαμπι.Προτιμησε ο Γιαννακης παιχτες που παιζουν σκληρη αμυνα και εχουν ορεξη για δουλεια κατι που ο Σχορτσιανίτης δεν ειχε (ετσι λενε οι κακες γλωσσες).

Νικαετός
16-09-05, 23:43
Κρίμα το παλληκάρι . Με είχε εντυπωσιάσει το σουλούπι του πριν μερικά χρόνια στην Εθνική νέων .

coftaras
16-09-05, 23:49
Νικο στο χερι του ειναι να ξαναγυρισει στην Εθνικη.Αρκει να δουλεψει και ειμαι σιγουρος οτι ο "δρακος" θα του δωσει τις ευκαιριες.Και εγω πιστυα οτι ειχε μεγαλο μελλον πριν απο μερικα χρονια αλλα (μαλλον λογο μυαλού) εμεινε στασιμος.

ysand
17-09-05, 00:05
Nικο οχι δεν ειναι στην ομαδα.Απ'οτι διαβασα ο Σχορτσιανίτης δεν ειχε και την καλυτερη χρονια στην Μακαμπι.

Ποιά Μακάμπι, στον ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ έπαιζε.. (τον μπέρδεψες με Κόμματο)

Ο Σχορτσιανίτης δεν είναι στην ομάδα γιατί είναι υπέρβαρος...aka γιατί είναι σε κανα σουβλατζήδικο :lol:

coftaras
17-09-05, 00:14
Ποιά Μακάμπι, στον ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ έπαιζε.. (τον μπέρδεψες με Κόμματο)

Ο Σχορτσιανίτης δεν είναι στην ομάδα γιατί είναι υπέρβαρος...aka γιατί είναι σε κανα σουβλατζήδικο :lol:
Eχεις δικιο.Η αληθεια ειναι οτι τα μπερδευω τα παιδια (μαυρα και τα δυο) συν ειναι οτι ειμαι σχετικα ασχετος με το αθλημα (σε σχεση με το ποδοσφαιρο). :oops: :oops:

ysand
17-09-05, 00:43
Εγώ πάντως φέτος ένα μόνο κακό βρλισκω....τα μεγάλα λόγια.
(Αλλά και να βάζουμε και καμμια βολή παιδια, δδεν θα τα πάρουμε όλα τα απιχνίδια με 20 πόντους :roll: )

sallax
17-09-05, 00:44
ο κόμματος ήθελε να πάει στην προετοιμασία της μπολόνια κ μάλλον του'πεφτε κ λίγο ατομιστής παραπάνω του γιαννάκη (ή μήπως λίγο λούζερ παραπάνω? :p)
o μπέιμπι σακ (στα λόγια γιατί στα έργα είναι 2 φορές ο σακ :D) για να καλεστεί στην εθνική πρέπει να χάσει καμιά 50αριά κιλά κ ν'ανεβάσει κ καμιά 50 πόντους το αηκιού του...

ysand
17-09-05, 00:54
Λουζερ ξε-λούζερ Ευρωλίγκα πήρε πάντως... ;)

sallax
17-09-05, 04:06
άσ'την ευρωλίγκα (που σήκωσε απ'τον πάγκο), την ΑΕΚ την πήρε πρόπερσι?!?

tzanerman
17-09-05, 10:08
Και το ωραιο ξερετε ποιο ειναι; Οι περισσοτεροι παικτες της εθνικης δεν παιζουν βασικοι στις ομαδες τους...

Νικαετός
17-09-05, 10:12
Γιαυτό ακριβώς tzanerman και αξίζουν συγχαρητήρια στον προπονητή . Αυτά όμως ας τα βλέπουν οι παράγοντες , που έχουν γεμίσει τις ομάδες με ξένους παίκτες και δεν δίνουν ευκαιρίες στα Ελληνόπουλα. :evil:

EvilHawk
17-09-05, 10:20
Τά παιδιά που έχει αυτή την στιγμή ο Γιαννάκης στην ομάδα είναι πεινασμένα για σκληρή δουλειά και διακρίσεις! Και το κυριότερο είναι ΟΜΑΔΑ, τα credits εδώ ανήκουν σίγουρα στον Γιαννάκη, αυτό φάνηκε και απο τίς αλλαγές ππυ γινόντουσαν μέσα στο παιχνίδι, σαν να μην γινόντουσαν κάν , αλλά και απο τίς δηλώσεις των παικτών!!

odd
17-09-05, 10:29
Κατά πρώτον μην ξεχνάτε και τον Κακιούση. Κατά δεύτερον εγώ είμαι πολύ επιφυλακτικός. Συνέχεια αυτή η ομάδα όλο για κάτι πάει και δεν κάνει τίποτα. Είναι η αντίστοιχη Ισπανία του ποδοσφαίρου. Μάλιστα κάποιες φορές πήγε στο Eurobasket με καλές προοπτικές και πολύ αισιοδοξία (καλή ώρα τώρα) αλλά ... τζίφος.

Τέλος θα θελα για ακόμα μια φορά να εκφράσω την αηδία μου για τους έλληνες εκφωνητές. Μπάλα, μπάσκετ, στοίβος δεν έχει σημασία.

Όταν έλληνες αθλητές κερδίζουν στην τσίλια, μιλάνε για μεγάλη προσπάθεια, εκθιάζουν τους αντιπάλους βέβαια με το στυλ "ήταν καλοί αλλά είμασταν καλύτεροι" κλπ.

Όταν έλληνες αθλητές χάνουν, μιλάνε για τραυματισμούς, μη-ετοιμότητα, αντιπάλους σε μεγάλες μέρες, αντιπάλους πάρα πολύ δύσκολους κλπ.

Όταν έλληνες αθλητές κερδίζουν άνετα, σαν υπερκομπλεξικοί το ρίχνουν στη πλάκα και στο δούλεμα λες και πιάσαμε τον ταύρο από τα @@, τη βλέπουν άρχοντες, μεγάλη αθλητική σχολή κλπ.

Νικαετός
17-09-05, 10:34
Και το κυριότερο : Είναι αισιόδοξοι , έχουν το " eye of the tiger" . Ο Γιαννάκης χθες δήλωνε (στην 'Ε" ) σκοπός μας είναι να παίξουμε καλό μπάσκετ και να χαρούμε την συμμετοχή μας . Το μετάλλιο θα έλθει αργά ή γρήγορα , με τη σωστή ομαδική δουλειά !



«Οι μεγάλες ομάδες φτιάχνονται από τις μεγάλες νίκες και από τις μεγάλες ήττες. Δεν αφήνουν ένα αποτέλεσμα να τους πειράξει το μυαλό. Αν μάθουμε να ξεπερνάμε τις αναποδιές, θα τους κοιτάξουμε όλους στα μάτια. Μπορούμε να νικήσουμε οποιονδήποτε"

aroutis
17-09-05, 10:40
Να μη μπλέκουμε το ένα με το άλλο. Στα προηγούμενα χρόνια στην εθνική γιναν πολλά εγκλήματα. Συγκεκριμένα έγινε μια ελιτιστικη κατάσταση οπου παίκτες που -κατα την γνώμη μου- δεν έπρεπε να παίζουν έπαιζαν, γιατί -έτσι. Π.χ. Σιγάλας, Αλβέρτης, οι οποίοι στο τέλος ΑΠΛΑ δεν προσφέραν ΟΣΑ θα έπρεπε για την Εθνική αλλά είχαν ΕΝΑ SLOT γιατι είχαν το όνομα. Ο Γιαννάκης ομως με μια ΑΠΛΗ νοοτροπία (θελετε και με τα @@ του αρχηγού της Εθνικής που ήταν ΤΟΣΑ χρόνια) και γνωρίζοντας ΠΟΛΥ καλά τι χρειάζεται μια εθνική, εφερε παιδιά που ειναι ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΑ για διακρίσεις ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑΛΕΝΤΟ. Και τους εστρωσε κατω και τους ελειωσε στη δουλεια, και τους εμαθε να βρισκουν ο ενας τον αλλο με τα μάτια, και αν προσεξατε, δεν υπάρχει η μεγάλη -πραγματικα μεγαλη- βεντέτα.

Και αν δεν κερδισουμε το ευρομπασκετ, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα, ο Γιαννάκης προσπαθεί να φτιάξει συνολο στο μεγεθος του χρόνου, και αυτό που ΔΕΝ αντιλαμβάνεται -συνήθως- ο Ελληνας είναι οτι τίποτα δεν γίνεται εν νυκτής. Αυτό που μου αρέσει προσωπικά ειναι οτι βλέπω οτι γίνεται δουλειά στη σωστή κατεύθυνση.

Οσο για τους δημοσιογράφους... τι να πουμε..

«Οι μεγάλες ομάδες φτιάχνονται από τις μεγάλες νίκες και από τις μεγάλες ήττες. Δεν αφήνουν ένα αποτέλεσμα να τους πειράξει το μυαλό. Αν μάθουμε να ξεπερνάμε τις αναποδιές, θα τους κοιτάξουμε όλους στα μάτια. Μπορούμε να νικήσουμε οποιονδήποτε"Α γεια!

Νικαετός
17-09-05, 10:53
@ aroutis , συμφωνούμε ! Το quote είναι λόγια του Δράκου , ξέχασα να το αναφέρω .

EvilHawk
17-09-05, 11:07
O Δράκος για εμένα είναι ο μεγαλύτερος παίκτης που έχει περάσει απο τα ελληνικά παρκέ!
Λίγο απο το πάθος του , την δουλειά, την ομαδικότητα, την αγάπη του για το μπάκετ να καταφέρει να περάσει στην ομάδα και θα δουμε θαύματα!

Ο Γιαννάκης χθες δήλωνε (στην 'Ε" ) σκοπός μας είναι να παίξουμε καλό μπάσκετ και να χαρούμε την συμμετοχή μας . Το μετάλλιο θα έλθει αργά ή γρήγορα , με τη σωστή ομαδική δουλειά
Aν έχει καταφέρει να περάσει αυτό το πνεύμα στην ομάδα ΜΠΡΑΒΟ του!

Και τους εστρωσε κατω και τους ελειωσε στη δουλεια, και τους εμαθε να βρισκουν ο ενας τον αλλο με τα μάτια, και αν προσεξατε, δεν υπάρχει η μεγάλη -πραγματικα μεγαλη- βεντέτα.
Χωρίς να έχει καμμια βεντέτα έχει παίκτες ηγέτες που μπορούν να σηκώσουν το βάρος της ομάδας, ο καθένας τους αν πιάσει μια πραγματική μεγάλη ημέρα θα βγάζει μάτια με το παιχνίδι του, ειναι πολύ ταλαντούχα παιδιά!

coftaras
17-09-05, 11:16
Το καλο στην Εθνικη ειναι οτι δεν στηρίζετε σε ενα μονο παιχτη.Ο καθενας μπορει να γινει ο ηγετης αυτης μεσα στο παιχνιδι.Το βασικο της πλεονέκτημα η αμυνα.Ο δρακος εδωσε στα παιδια να καταλαβουν οτι ΟΛΑ ξεκινανε απο την αμυνα.Παιζεις σωστη και καλη αμυνα ,δεν εχεις προβλημα στην επιθεση .Και να χασεις μια επιθεση δεν χαθηκε ο κοσμος .

ysand
17-09-05, 11:40
άσ'την ευρωλίγκα (που σήκωσε απ'τον πάγκο), την ΑΕΚ την πήρε πρόπερσι?!?

Κι εγώ της ίδιας ιδεολογίας είμαι ;) , αλλά πιστεύω ότι πχ από τον Κακιούζη είνα ικαλύτερος.


Τεσπα, δεν είμαι όμως εγώ ο προπονητής...........
Άντε, και με τη ΝΙΚΗ σήμερα!

Hengeo
17-09-05, 14:04
Γιαυτό ακριβώς tzanerman και αξίζουν συγχαρητήρια στον προπονητή . Αυτά όμως ας τα βλέπουν οι παράγοντες , που έχουν γεμίσει τις ομάδες με ξένους παίκτες και δεν δίνουν ευκαιρίες στα Ελληνόπουλα. :evil:

Αυτό ξαναπέστο! (και όχι μόνο για το μπάσκετ) :mad:

WAntilles
17-09-05, 15:25
O Δράκος για εμένα είναι ο μεγαλύτερος παίκτης που έχει περάσει απο τα ελληνικά παρκέ!

Συμφωνώ.

Και εντάξει χαρακτήρας. Ποτέ δεν καβάλησε το καλάμι.

vshadow
17-09-05, 17:11
Πολύ αισιοδοξία βλέπω και δε μου αρέσει. Είδα όλο το ματς χθες και μπορώ να πω ότι κάτι δε μου άρεσε. Παρακολουθώ την εθνική ομάδα από το 87 και μετά ανελλιπώς. Κλασικά η ομάδα μας έπαιξε καταπληκτική άμυνα, αλλά για ακόμη μια φορά δεν την είδα να "πετάει" και στην επίθεση. Από το 10' και μετά είχαμε μια διαφορά 15 πόντων, την οποία απλά τη διατηρούσαμε μέχρι το τέλος του αγώνα. Δεν είναι δυνατόν να έχεις τον αντίπαλό σου στους 14 πόντους στο Α' ημίχρονο και να τον αφήνεις να βάζει 36 πόντους στο Β' ημίχρονο. Πολλοί λένε ότι κράτησαν δυνάμεις οι διεθνείς. Τι πάει να πει αυτό; Ως γνωστόν η διαφορά παίζει σημαντικότατο ρόλο στους ομίλους τέτοιων διοργανώσεων. Ελπίζω μονάχα να μη μας γυρίσει μπούμερανγκ. Αν στη θέση της Γαλλίας ήταν μια Λιθουανία για παράδειγμα, πιστεύω ότι θα είχαμε πρόβλημα. Μακάρι να διαψευστώ.

Εδώ και πόσα χρόνια, ακούω το ίδιο τροπάρι. "Πολύ καλή η εθνική μας", "με καλή άμυνα", "πάει για μετάλλιο" και άλλα τέτοια. Και πάντα θα βρεθεί μια ομάδα, είτε με καλύτερη άμυνα από τη δικιά μας, είτε με καλύτερη επίθεση, η οποία είτε δε θα μας αφήσει να βάλουμε καλάθι, είτε θα βάζει περισσότερα από όσα βάζουμε εμείς. Πάντως πρέπει να ομολογήσω ότι φέτος έχουμε καλύτερη ομάδα από κάθε άλλη χρονιά και πιο διαβασμένο προπονητικό team.

Και κάτι ακόμα... Η καλύτερη στιγμή παρακολούθησης του αγώνα ήταν στο Α' ημίχρονο που δεν είχε ήχο από τους εκφωνητές! Τι λαλάκες είναι ο Σκουντής και Χατζηγεωργίου. Αντί να περιγράφουν, μόνο ειρωνικό σχολιασμό έκαναν. Αφήστε που από το ημίχρονο και μετά, αρχίσαν να κάνουν υπολογισμούς για το ποιον θα συναντήσουμε στα προημιτελικά! Ήταν και σίγουροι, τρομάρα τους, ότι η Σερβία θα περάσει πρώτη στον όμιλό της με 3 νίκες στην επόμενη φάση. Φυσικά η Σερβία διεσύρθη από τους Ισπανούς χθες...
Το μόνο σωστό που είπαν ήταν η απορία τους, πώς γίνεται η Γαλλία να έχει τόσους πολλούς παίχτες στο ντραφτ του NBA και η Ελλάδα τόσους λίγους. Food for thought για τους παράγοντες των ομάδων μας.

iron_gr
17-09-05, 19:19
ναι ρε 'σεις, πολύ ειρωνεία οι τύποι. ήμαρτον!

όταν δε μας ειρωνεύονται οι ξένοι, τους λέμε απολίτιστους και χωρίς αθλητικό πνεύμα... (ενώ εμείς...)

aroutis
17-09-05, 21:21
@ aroutis , συμφωνούμε ! Το quote είναι λόγια του Δράκου , ξέχασα να το αναφέρω .Δε χρειάστηκε, το καταλαβα..;) ;)

Hengeo
17-09-05, 23:32
Δυτυχώς σήμερα έγινε η ανώμαλη προσγείωση που φοβόμουν. Ελλάδα - Σλοβενία 56 - 68. :cry: Δεν ξέρω και τόσο πολλά από μπάσκετ για να πω τι έφταιξε, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ευχηθώ να ήταν μια άσχημη παρένθεση αν και πολύ φοβάμαι ότι δεν θα είναι έτσι... :(

apos74
17-09-05, 23:44
Τιποτα δεν λειτουργησε καλα σημερα για την Εθνικη μας ομαδα. Ηταν εντελως ΑΠΑΡΕΔΕΚΤΟΙ.
Και σε αμυνα, και σε επιθεση, και στα ριμπαουντ, και στις βολες, και στα τριποντα. Χαλια εντελως.

Ας ελπισουμε το παιχνιδι με την Σλοβενια να ηταν απλως μια κακη παρενθεση και οτι οι καλες εμφανισεις, θα συνεχιστουν απο αυριο στο παιχνιδι με την Bosnia Herzegovina.

Μακαρι να παρουμε και καποιο μεταλλιο. Γιατι οχι?

NaGR
17-09-05, 23:47
Tη γ@μ/νη τη μπάλα γιατί έπρεπε σώνει και καλά να την ακουμπήσει ο Παπαδόπουλος σε κάθε επίθεση?!!! :evil: :mad
Τα σπάσαμε απο την περιφέρεια, καθόλου παράξενο που οι Σλοβένοι κάναν double ή ακόμα triple team πάνω στον Παπαδόπουλο και αυτός εκεί του κεφαλιού του.
Καθόλου καλό παιχνίδι και απο παίκτες και απο πάγκο, στράβωσε απο την αρχή και πάλι δεν λέγαμενα προσαρμοστούμε. Δεν μου άρεσε καθόλου το κοουτσάρισμα.
Πάλι καλά που είχαμε και τους διαιτητές

Ο μ@λάκ@ς ο Σκουντής ήταν χαρούμενος στην αρχή που του έκλεισε το μάτι ο Ζήσης. ΜΑΜΑΚΑΣ. Αναγκάζομαι να κλείνω τον ήχο ρε γμτ

aragorn
17-09-05, 23:49
Ας μην αφήσουμε το αποτέλεσμα να μας επηρεάσει...
Μετά τις τόσες νίκες στα φιλικά και στην πρεμιέρα με τους Γάλλους, έπρεπε να κάνουμε μια ήττα.
Καλύτερα σήμερα, παρά αργότερα...

ysand
17-09-05, 23:52
Λοιπόν, εγώ που ασχολούμαι θα προσπαθήσω να ερμηνεύσω:

1ον)Φυσικά η Σλοβενία έχει ΠΟΛΥ καλούς παίχτες, καλύτερους ατομικά από τους δικούς μας συνολικά.

2ον) Αστοχία. Τα καινούργια στεφάνια και οι μπάλες δεν είναι δικαιολογία κύριε Σκουντή, και οι άλλοι με την ίδια μπάλα παίζουν, και στα ίδια στεφάνια σουτάρουν.

3ον) (Και κυριότερο..) Τα λόγια κάνουν κακό. Αποδεδειγμένα. Μόνο η Dream Team του 92 μπορούσε να λέει ότι πάει για περίπατο. Οι δημοσιογράφοι έχουν (κακώς) αυτή τη δύναμη να ενθουσιάζονται πολύ εύκολα, και να το αντίθετο. Κακό είναι όμως ότι τα λόγια τους φτάνουν στους παίχτες. Είναι δυνατόν να παει να μιλήσει με τους παίχτες και να τους λέει "πω πω τους πατήσατε", "Απίστευτη διαστημική ομάδα" και άλλες σαχλαμάρες τέτοιου τύπου? Τα παιδιά είναι ΠΑΙΔΙΑ. Είναι οι περισσότεροι ούτε 25! Πώς να μείνουν συγκεντρωμένοι? Πιστεύω δλδ ότι τους δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι θα πάνε και θα νικήσουν τους Σλοβένους έτσι, άνετα (άσχετο αν λέγαν άλλα...αυτά είναι για τα μάτια του κόσμου) Συμπέρασμα: Τα μυαλά πήραν αέρα!


Το μόνο θετικό που βρήκα σε αυτό το παιχνίδι είναι ότι ευτυχώς ήρθε η ήττα, η "σφαλιάρα" που λένε, την πιο ανώδυνη στιγμή.
Κι ας μή βγούμε πρώτοι, τουλάχιστον να περάσουμε τον όμιλο, γιατί δε θέλει πολυ....
Έχουν δει πολλά τα μάτια μας.

Κα΄λή επιτυχία για αύριο, γιατί προβλέπω να γίνεται "της Βοζνίας" :D

vshadow
18-09-05, 01:04
Δυστυχώς επαληθεύτηκα. Η υπεραισιοδοξία ποτέ δεν έκανε καλό. Το χειρότερο είναι ότι τώρα μπλέκουμε με τις διαφορές πόντων και τα σενάρια, που όπως είχα προβλέψει θα έχουμε πρόβλημα, γιατί κερδίσαμε με μόλις 14 πόντους τη Γαλλία, ενώ μπορούσαμε και καλύτερα. Ευτυχώς Σλοβενία-Γαλλία παίζουν πιο νωρίς από εμάς και θα ξέρουμε τι κυνηγάμε. Έχουμε και λέμε:

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα είναι:
Σλοβενία-Βοσνία: 74-65
Γαλλία-Ελλάδα: 50-64
Γαλλία-Βοσνία: 79-62
Ελλάδα-Σλοβενία: 56-68
Σλοβενία-Γαλλία: (στις 18:30)
Ελλάδα-Βοσνία/Ερζεγοβίνη: (στις 21:30)

Και η βαθμολογία:
1. Σλοβενία 4 142-121
2. Ελλάδα 3 120-118
3. Γαλλία 3 129-126
4. Βοσνία 2 127-153

α) Σενάριο: Κερδίζει η Σλοβενία τη Γαλλία, κερδίζει η Ελλάδα τη Βοσνία.
Σίγουρα ερχόμαστε: 1) Σλοβενία, 2) Ελλάδα, 3) Γαλλία, 4) Βοσνία.

β) Σενάριο: Κερδίζει η Σλοβενία τη Γαλλία, χάνει η Ελλάδα από τη Βοσνία.
Σίγουρα πρώτη η Σλοβενία και τριπλή ισοβαθμία Ελλάδας (+14π), Γαλλίας (+5π), Βοσνίας (-17π) (Σε παρένθεση οι διαφορές πόντων στα μεταξύ τους παιχνίδια ως τώρα). Τότε έχουμε υποσενάρια:
Αν χάσουμε από 1 ως 9 πόντους διαφορά, ερχόμαστε κατά σειρά 2) Ελλάδα, 3) Γαλλία, 4) Βοσνία.
Από 9 ως 15 πόντους διαφορά, ερχόμαστε κατά σειρά 2) Γαλλία, 3) Ελλάδα, 4) Βοσνία.
Από 16 πόντους ως 22 διαφορά, ερχόμαστε κατά σειρά 2) Γαλλία, 3) Βοσνία, 4) Ελλάδα.
Από 23 πόντους και πάνω διαφορά, ερχόμαστε κατά σειρά 2) Βοσνία, 3) Γαλλία, 4) Ελλάδα.

γ) Σενάριο: Χάνει η Σλοβενία από τη Γαλλία, κερδίζει η Ελλάδα τη Βοσνία.
Σίγουρα τέταρτη η Βοσνία και τριπλή ισοβαθμία Σλοβενίας (+12π), Ελλάδας (+2π), Γαλλίας (-14π). Τότε έχουμε υποσενάρια:
Αν χάσει η Σλοβενία από 1 ως 10 πόντους διαφορά, ερχόμαστε κατά σειρά 1) Σλοβενία, 2) Ελλάδα, 3) Γαλλία.
Από 10 ως 13 πόντους διαφορά, ερχόμαστε κατά σειρά 1) Ελλάδα, 2) Σλοβενία, 3) Γαλλία.
Από 13 ως 16 πόντους διαφορά, ερχόμαστε κατά σειρά 1) Ελλάδα, 2) Γαλλία, 3) Σλοβενία.
Από 16 πόντους και πάνω διαφορά, ερχόμαστε κατά σειρά 1) Γαλλία, 2) Ελλάδα, 3) Σλοβενία.

δ) Σενάριο: Χάνει η Σλοβενία από τη Γαλλία, χάνει η Ελλάδα από τη Βοσνία.
Διπλές ισοβαθμίες Σλοβενίας-Γαλλίας και Ελλάδας-Βοσνίας. Σίγουρα ερχόμαστε: 1) Γαλλία, 2) Σλοβενία, 3) Βοσνία, 4) Ελλάδα

Κάποια γρήγορα συμπεράσματα:
1) Η Σλοβενία και η Γαλλία, ό,τι και να γίνει, έχουν περάσει τουλάχιστον στα μπαράζ (να είμαστε καλά εμείς).
2) Αν η Ελλάδα κερδίσει τη Βοσνία, περνάμε τουλάχιστον στα μπαράζ.
3) Η μόνη περίπτωση να βγούμε πρώτοι, είναι εμείς να κερδίσουμε τη Βοσνία και η Γαλλία να κερδίσει τη Σλοβενία με 10 ως 16 πόντους διαφορά.
4) Οι μόνες περιπτώσεις για να αποκλειστούμε είναι είτε να χάσει η Γαλλία από τη Σλοβενία και εμείς να χάσουμε με διαφορά 16 και πάνω πόντων από τη Βοσνία, είτε να κερδίσει η Γαλλία τη Σλοβενία και εμείς να χάσουμε έστω και με ένα πόντο διαφορά.

alfisti
18-09-05, 04:12
Παιδιά νομίζω ότι επίτηδες κάτσαν και χάσαν για έναν σοβαρό λόγο....

Για αποφυγή της Σερβίας..

(Εδρα - διατησία 51%-49%)

coftaras
18-09-05, 09:32
Παιδιά νομίζω ότι επίτηδες κάτσαν και χάσαν για έναν σοβαρό λόγο....

Για αποφυγή της Σερβίας..

(Εδρα - διατησία 51%-49%)
Αν και δεν ειδα το ματς χθες το βλεπω αρκετα τραβηγμενο αυτο.Οποια ομαδα θελει να λεει οτι παει για μεταλλιο δεν την νιαζει με ποια ομαδα θα βρει μετα.Εξαλλου η Σερβια δεν ειναι και κανενα μεγαθηριο.Η Εθνικη μας την πατησε πριν απο λιγο καιρο το ιδιο και η Ισπανια.Οσο αφορα την διαιτησια οσο υπαρχει ο Βασιλακοπουλος δεν υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο.

EvilHawk
18-09-05, 11:38
Το μόνο θετικό που βρήκα σε αυτό το παιχνίδι είναι ότι ευτυχώς ήρθε η ήττα, η "σφαλιάρα" που λένε, την πιο ανώδυνη στιγμή.

Έτσι και όπως είπε και ο Γιαννάκης οι μεγάλες ομάδες φτιάχνονται μέσα απο νίκες και ήττες μαθήματα!

Καλύτερη ομάδα η χθεσινή απο την δικιά μας, στίς λεπτομέρειες παίχτηκε το παιχνίδι, το περιφερειεακό σούτ μας δεν πήγε (ποσοστό 22,6% στα 3ποντα και στα 2 μάτς όταν οι παικτες μας έχουν συνήθως ποσοστα άνω του 40%), στίς ελεύθερες βολές για μία ακόμα φορά άστοχοι, ο Παπαδόπουλος κλεισμένος απο 2-3 παίκτες και πιο αργός απο ότι έπρεπε στο να βγάζει την μπάλα έξω όταν τον έκλειναν!

Μπορούν να παίξουν καλύτερα , ελπίζω να το δείξουν στο σημερινό μάτς! ;)

aroutis
18-09-05, 11:40
Εγω πιστεύω οτι η ήττα ήταν καθαρά θέμα στρατηγικής. Δεν θέλουμε να παίξουμε με τους σέρβους παρα μόνο ΟΤΑΝ χρειαστει και ΑΝ (είναι η έδρα τους και όσο "αδύναμοι" - αστιεύεστε αν πιστεύετε οτι οι Σερβοι στο σπίτι τους είναι αδύναμοι ε; ) χρειαστει. Οι Σλοβένοι ήταν καλοι, αλλά ΔΕΝ πιστεύω οτι δεν μπορούσαμε να τους κερδίσουμε. Πιστευω οτι παίξαμε αρκετά καλά για να χάσουμε αξιοπρεπώς.

Ετσι και αλλιώς θα φανούν όλα στο παιχνίδι με την Βοσνία , που στο παιχνίδι με τους Σλοβένους τους έδωσε hard time. Αν εκει είμαστε δυνατοί και τους κερδίσουμε σχετικά ανετα, θα έχει ΠΟΛΥ ενδιαφέρον. Αν όμως είναι σκληρή η μάχη...

EvilHawk
18-09-05, 11:44
Αν είδες τα σενάρια που έχει γράψει πιο πάνω ο vshadow τα πράγματα μπορούν να εξελιχθούν αρκετά περίπλοκα, εξάλλου δεν πιστεύω ότι είναι στην νοοτροπία του Γιαννάκη να παίζει με "προμελετημένες ήττες" ! ;)

Hengeo
18-09-05, 13:14
Τραβηγμένη μου φαίνεται και εμένα η προμελετημένη ήττα. Αν μη τι άλλο, δε νομίζω ότι οι Σέρβοι είναι τόσο φοβεροί και τρομεροί που θα είναι προτιμότερο να δώσεις ένα παιχνίδι περισσότερο (μπαράζ, αφού η απευθείας πρόκριση είναι πολύ δύσκολη πλέον σύμφωνα με τα σενάρια) αντί να τους αντιμετωπίσεις μια και καλη στους 8. Τέλος πάντων, άντε να δούμε τι θα δούμε σήμερα με τη Βοσνία... :-k

vshadow
18-09-05, 13:30
Μα ο καλύτερος τρόπος για να αποφύγεις τη Σερβία, είναι να παίρναμε την πρώτη θέση και να παίζαμε με το νικητή του ζευγαριού Δεύτερος Α' Ομίλου- Τρίτος Β' Ομίλου. Αν δεν το προσέξατε η Σερβία κοντεύει να αποκλειστεί και σχεδόν σίγουρα δεν έρχεται πρώτη.
Άλλωστε ποτέ δεν κάνεις προμελετημένη ήττα στη δεύτερη αγωνιστική, γιατί δεν ξέρεις τι θα κάνουν οι άλλοι. Μην ξεχνάτε ότι την ώρα που παίζαμε εμείς, η Σερβία κόντευει να χάσει από το Ισραήλ. Άσχετα αν τελικά κέρδισε με διαφορά κιόλας.

alfisti
18-09-05, 14:33
Οι Σέρβοι μέσα στο σπίτι τους δεν είναι εύκολοι!
Έχουν τον κόσμο έχουν πολλα..
Το κάναμε εγω νομίζω καθαρά για λόγους στρατηγικής για να παίξουμε με Ισπανία..

vshadow
18-09-05, 16:07
Ρε παιδιά δεν το καταλαβαίνετε; Ακριβώς επειδή χάσαμε και θα πάρουμε κατά πάσα πιθανότητα ή τη δεύτερη ή την τρίτη θέση, υπάρχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να παίξουμε μπαράζ με τη Σερβία για την πρόκριση στους 8! Διαφορετικά αν ερχόμασταν πρώτοι στον ομίλο, τότε το νωρίτερο που θα μπορούσαμε να συναντήσουμε τη Σερβία θα ήταν στους 4! Μην επιμένετε με τα σενάρια επιστημονικής φαντασίας. Πολύ απλά οι Σλοβένοι μας κέρδισαν, γιατί ήταν καλύτεροι. Επιπλέον είναι αδύνατον να καθορίσεις και να διαλέξεις τον αντίπαλό σου, γιατί σήμερα την ίδια ώρα με εμάς παίζει Σερβία-Λετονία.

Οι βαθμολογίες των ομίλων (http://www.eurobasket2005.com/en/cid_SbGnUV12IgwUcAUu7UmfU1.pageID_YXZBLLEeHewKSLrmnv1UN2.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.season_2005.html)
Και το πρόγραμμα της διοργάνωσης με τα ζευγάρια που θα προκύψουν (http://www.eurobasket2005.com/en/cid_SbGnUV12IgwUcAUu7UmfU1.pageID_ZAewB989Inonxo-gOrLSK2.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.season_2005.html)

iron_gr
18-09-05, 20:02
πάλι οι δικοί μας όλα ειρωνεία!!! τι μαμάκες!

coftaras
18-09-05, 20:22
Spain -Israel 75-85
Slovenia-France 68-58
Τωρα αν νικησουμε βγαινουμε 2η.Με ποιον παιζουμε ομως?Μετα την νικη του Israel τα πραγματα εμπλεξαν.

predator
18-09-05, 21:59
κριμα,δεν μας αφησαν να δουμε τις γατουλες για τις παλιο διαφημισεις τους!:(

apos74
18-09-05, 22:27
κριμα,δεν μας αφησαν να δουμε τις γατουλες για τις παλιο διαφημισεις τους!

Για περρισσοτερες γατουλες LIVE, ενα ταξιδακι στο Βελιγραδι οταν θα εχεις ελευθερο χρονο, ειναι οτι πρεπει. Εκει να δεις γατουλες. Δεν θα ξερεις που να πρωτοκοιταξεις!!! Αστερια!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.