PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως συνδέω το νέο laptop μου στο zisto;



Enlil
06-06-08, 17:59
Είμαι κάτοχος του Tellas Zisto πάνω από ένα χρόνο και μόλις αγόρασα νέο laptop.
Δυστυχώς δεν μπορώ να βρώ οδηγούς για Vista για το Speedstream 4200 και κατευθύνομαι στο να χρησιμοποιήσω κατευθείαν το καλώδιο του τηλεφώνου στο laptop μου. Ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να βρεί την σύνδεσή μου και αν γίνεται τέλως πάντων (χωρίς να καταφύγω στην τελική λύση αγοράς άλλου ασύρματου router);

Andree
06-06-08, 18:03
Αυτοι απο το ζιστο δεν σου δοσανε κανενα ruter η κατι τετοια για την συνδεση adsl...?

Enlil
06-06-08, 18:05
μου είχανε δώσει κλασσικό modem (siemens speedstream 4200) αλλά όπως είπα δεν βρίσκω οδηγούς για Vista...

Spanos
06-06-08, 18:06
Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Λογικά η κάρτα δικτύου θα είναι στο auto dhcp αφου δεν έχεις αλλάξει ρυθμίσεις, οπότε συνδέεις το καλώδιο ethernet του router με την υποδοχή της κάρτας δικτύου του λάπτοπ, θα βγεί μια προειδοποίηση οτι βρέθηκε καινούργιο δίκτυο, θα διαλέξεις "ιδιωτικό" και είσαι έτοιμος.

Andree
06-06-08, 18:07
χμμμμ στο site της ετεριας εψαξες για νεους drivers..? εκτος απο το cd που σου δοσανε με το μοντεμ

Enlil
06-06-08, 18:09
Το πρώτο που έκανα αυτό ήταν γιατί πήγα να φτιάξω σύνδεση με τον κλασσικό τρόπο με το CD αλλά τπτ...
Χωρίς το modem δεν δουλεύει με τίποτα;

Spanos
06-06-08, 18:12
Το πρώτο που έκανα αυτό ήταν γιατί πήγα να φτιάξω σύνδεση με τον κλασσικό τρόπο με το CD αλλά τπτ...
Χωρίς το modem δεν δουλεύει με τίποτα;

To καλώδιο ethernet (κίτρινο) που είναι στη συσκευασία το σύνδεσες με το λάπτοπ;

Enlil
06-06-08, 18:24
μμμ για να το δούμε και αυτό...
Θα το τσεκάρω αμέσως.

........Auto merged post: Enlil πρόσθεσε 6 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παιδιά χίλια ευχαριστώ...
Το βρήκα το άρθρο για το Ethernet και τώρα δουλεύουν και τα δύο PC...
Αλλά μάλλον θα πάρω αρύρματο γιατί τα καλώδια πολλαπλασιάζονται επικίνδυνα...
Προσωρινή λύση λοιπόν αλλά λύση

Alduke
24-06-08, 21:22
Καλησπέρα παιδιά, νέο μέλος είμαι και ελπίζω σεε καθοδήγηση.

Χρειάζομαι οδηγίες για σύνδεση laptop και pc στο SpeedStream 4200 για LAN.

To πρόβλημα έγκειται στην σύνδεση (USB το Laptop και Ethernet το PC) και το ότι δεν ξέρω πως να μεταφέρω μέσω windows xp home αρχεία.

Δλδ, τι βήματα πρέπει να ακολουθήσω για να μπορώ να βλέπω μέσω windows από τον ένα υπολογιστή τον άλλο και να μεταφέρω αρχεία.

Είναι συνδεδεμένοι στο net με PPPoE, βασικές ρυθμίσεις της tellas.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.. Ακομα και ένα link θα το εκτιμούσα, δε μπορούσα να βγάλω άκρη μόνος μου. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.