PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποσα Φίλτρα σε ενα πριζακι τηλεφωνου?



LIApeace
06-06-08, 18:03
Παιδιά εχω μια απορία! Θα μπορούσα να βάλω δυο φίλτρα σε σειρά σε ένα πριζακι τηλεφώνου. Ενδείκνυται? Πειράζει σε τπτ?

Ευχαριστώ

Andree
06-06-08, 18:05
γιατι θελεις να το κανεις αυτο πιστευω πως με ενα φιλτρο και ενα spliter εισαι οκ.

LIApeace
06-06-08, 18:26
γιατι θελεις να το κανεις αυτο πιστευω πως με ενα φιλτρο και ενα spliter εισαι οκ.

γιατι οταν ειχα μονο ενα φιλτρο ακουγα ενα περιεγο 8ορυβο στο τηλεφωνο. μολις εβαλα και το δευτερο ολα οκ....

τι λες να φταιει? τα φιλτρα ηταν και ειναι μαρκας speedtouch...καλο κακο δεν 3ερω...

ΤΗΑΝΧ

manoulamou
06-06-08, 18:31
ΕΕΕχμμμ οχι και ... Αρθρο η απορια μας...:rolleyes:
Παντως καλου κακου διαβαστε αυτο το κανονικο Αρθρο:
Εγκατάσταση εξοπλισμού adsl (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php#4)

Andree
06-06-08, 18:32
τι να πω με 2 φιλτρα χμμμμ πρωτη φωρα το ακουω αλλα ας μας πει καποιος πιο εμπηρος κατι.. αλλ περιεργο και spliter και φιλτρο και κανει θορηβο μηπως φταιει τπτ αλο..?

manoulamou
06-06-08, 18:47
Γραμμη isdn ή pstn; Ασυρματες συσκευες αλλες, συναγερμος...:hmm:

LIApeace
06-06-08, 22:00
Γραμμη isdn ή pstn; Ασυρματες συσκευες αλλες, συναγερμος...:hmm:

pstn ,συναγερμος δεν εχω ,και μια ασυρματη συσκευη αυτα τα ολιγα
τι λετε να πταιει?

dkazaz
06-06-08, 23:00
Μήπως το ένα φίλτρο είναι απλά χαλασμένο και το άλλο κάνει τη δουλειά;

nnn
06-06-08, 23:03
Ένα φίλτρο φυσικά, μπορεί απλά να έχει χαλάσει το φίλτρο.

LIApeace
07-06-08, 02:32
αμα γενικα εχω 2 φιλτρα πειραζει τπτ οσο αναφορα στο να αποσυνδεεται το ιντερνετ(που ποτε δεν ειχα προβλημα) ή στο να μην με ακουνε καλα με οσους μιλαω απο το τηλεφωνο?

foyltaka
07-06-08, 21:42
Κανένα πρόβλημα με δύο φίλτρα ,ίσως και περισσότερα.
Δοκίμασα προσωπικά με δύο speedtouch. :oneup:
Η λειτουργία του φίλτρου περιγράφεται εδώ : adsl filters explained (http://www.epanorama.net/documents/telecom/adsl_filter.html)
Σε γραμμές μεγάλου μήκους με υψηλό attenuation ,ίσως δημιουργηθεί πρόβλημα.

The total series resistance this kind of filter cause to one telephone wire was around 45 ohms, meaning that having this filter adds around 100 ohms to the telephone wire resistanceΤο συγκεκριμένο φίλτρο προσθέτει ένα τεχνητό μήκος περίπου μισού χιλιομέτρου.

If we take a look at the circuit construction with only resistances and capacitances in it, it is pretty close to a simple model of 0.5 km of 0.5 mm telephone cable wire.

LIApeace
07-06-08, 23:31
THANX foyltaka πολυ ενημερωτικη η απαντηση σ και το σιτε πολλη ενδιαφερον..

mathew
08-06-08, 09:03
Να ρωτησω κατι και εγω. Εχω ενα ασθρματο τηλεφωνο συνδεδεμενο σε splitter μαζι με το router. Πρεπει να βαλω και φιλτρο μπροστα απο το ασυρματο η' αρκει το splitter ;

nnn
08-06-08, 12:44
Τι splitter είναι ?
Adsl ?

mathew
08-06-08, 14:24
Ειναι ενα splitter που ηρθε μαζι με το router της dlink απο tellas.

LIApeace
08-06-08, 20:55
εγω παντως καλου κακου εβαλα ακομη ενα φιλτρο μετα το σπλιτερ

nnn
08-06-08, 21:32
Ειναι ενα splitter που ηρθε μαζι με το router της dlink απο tellas.
Αρκεί το splitter τότε.

viron
08-06-08, 21:43
Αν μιλάμε για PSΤΝ γραμμή, φίλτρο μπαίνει μόνο μπροστά από την τηλεφωνική συσκευή.

Δεν είναι κακό να βάλετε περισσότερα από ένα στην σειρά, αλλά συνήθως ένα αρκεί. Δοκιμάστε μόνο του το δεύτερο φίλτρο . Το μόνο πρόβλημα είναι ο μπελλάς των καλωδίων και τα κουτάκια που κρέμονται ή σέρνονται στο πάτωμα.

Βύρων.

stefanos90
10-06-08, 12:55
Εγω εχω ασυρματο τηλ. οταν εβαλα το φιλτρο εκανε παρα πολλα παρασιτα αλλα μετα απο 2-3 ωρες ουτε ενα.. πεντακαθαρος ηχος:cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.