PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση πανω σε εγκατασταση Vista



gravis
06-06-08, 21:40
Στον φορητο εχω τα Home premium, Στον Desktop τα υltimate, αν χρησιμοποιησω το cd εγκαταστασης των Ultimate Στον φορητο, αλλα βαζωντας το product key του φορητου δηλαδη του Home premium, θα εγκατασταθουν τα premium?

mpoufos79
06-06-08, 21:42
οχι..........

manosdoc
06-06-08, 23:00
Στον φορητο εχω τα Home premium, Στον Desktop τα υltimate, αν χρησιμοποιησω το cd εγκαταστασης των Ultimate Στον φορητο, αλλα βαζωντας το product key του φορητου δηλαδη του Home premium, θα εγκατασταθουν τα premium?

Ναι.
Ακόμη μπορείς με το αυθεντικό DVD των Ultimate να βάλεις και την x64 έκδοση.

nnn
06-06-08, 23:07
Ναι.
Ακόμη μπορείς με το αυθεντικό DVD των Ultimate να βάλεις και την x64 έκδοση.
Και πως θα δουλέψει key Home Premium σε Ultimate έκδοσή ??
πρέπει να αγοράσει την αναβάθμιση.

29gk
06-06-08, 23:22
Εχω την εντυπωση πως γινεται. Ολα τα cd πρεπει να ειναι Ultimate εκδοσεις αλλα περικοπτονται με τα serial. Δεν ειμαι σιγουρος αλλα ειχα διαβασει για μια χακια που επετρεπε ενεργοποιηση ultimate απο δισκακι premium.

Αρα με το δισκο των ultimate το premium κλειδι θα παιξει. Και πρεπει να ειναι και νομιμο. :hmm:

nnn
06-06-08, 23:29
Κάτσε δηλαδή θα έχει Ultimate με κλειδί Premium και θα παίζει νόμιμα ??
Να πάω να πάρω μερικά Basic τότε και να κάνω δουλεία με το Dvd των Ultimate.

manosdoc
06-06-08, 23:33
Και πως θα δουλέψει key Home Premium σε Ultimate έκδοσή ??
πρέπει να αγοράσει την αναβάθμιση.


Εχω την εντυπωση πως γινεται. Ολα τα cd πρεπει να ειναι Ultimate εκδοσεις αλλα περικοπτονται με τα serial. Δεν ειμαι σιγουρος αλλα ειχα διαβασει για μια χακια που επετρεπε ενεργοποιηση ultimate απο δισκακι premium.

Αρα με το δισκο των ultimate το premium κλειδι θα παιξει. Και πρεπει να ειναι και νομιμο. :hmm:

Υπάρχουν όλες οι εκδόσεις στο DVD, η και πιο απλά ένα Image υπάρχει απλώς αναλόγως Serial Key αφαιρεί και απενεργοποιεί δυνατότητες οπότε και εγκαθίσταται η αντίστοιχη έκδοση.
Έχεις δικαίωμα να μην βάλεις Serial Key και να δοκιμάσεις όποια έκδοση θες για ορισμένες μέρες.
Επίσης αυτό το εκμεταλλευόμαστε με τα Upgrade DVDs για clean install x2 εγκατάσταση καπάκι.
http://www.vistax64.com/tutorials/68767-clean-install-upgrade-vista.html

nnn ότι και να κάνεις την έκδοση ακριβώς που επέλεξες θα έχεις. Αν έχεις νόμιμο κλειδί Basic θα μπει Basic και όχι Ultimate.
Επίσης τις x64 εκδόσεις τις έχουν extra μόνο τα Ultimate DVDs

29gk
06-06-08, 23:35
Για το νομιμα εχω αμφιβολιες αλλα θα ψαξω το αρθρο και θα το παραθεσω.

Αν ισχυει ομως, βαζοντας , το νομιμα αγορασμενο, δισκακι των ultimate, ουσιαστικα δεν συμφωνεις να κανεις downgrade απο τη στιγμη που εισαγεις ενα εξισου νομιμο κωδικο "μικροτερης" εκδοσης ? Εχοντας επισης και τις μειωμενες δυνατοτητες της ?

Παντα βεβαια με την προυποθεση πως ενας κωδικος ή δισκος δεν θα ενεργοποιηται πανω απο μια φορα....

nnn
06-06-08, 23:36
Το ξέρω πως υπάρχουν όλες οι εκδόσεις στην Ultimate και ανάλογα το κλειδί παίζει η καθεμιά.
Ο φίλος όπως ρωτάει είναι σαν να θέλει να εγκαταστήσει Ultimate με κλειδί Premium, αυτό γίνεται μόνο αν αγοράσει την αναβάθμιση σε Ultimate.

29gk
06-06-08, 23:43
Στον φορητο εχω τα Home premium, Στον Desktop τα υltimate, αν χρησιμοποιησω το cd εγκαταστασης των Ultimate Στον φορητο, αλλα βαζωντας το product key του φορητου δηλαδη του Home premium, θα εγκατασταθουν τα premium?

Οχι !! Το ακριβως αντιθετο λεει !! Ριξε μια ματια.

nnn
06-06-08, 23:44
Ωπ ναι δεν το είχα προσέξει, λογικά θα είναι οκ.

manosdoc
06-06-08, 23:45
Στον φορητο εχω τα Home premium, Στον Desktop τα υltimate, αν χρησιμοποιησω το cd εγκαταστασης των Ultimate Στον φορητο, αλλα βαζωντας το product key του φορητου δηλαδη του Home premium, θα εγκατασταθουν τα premium?

Ρώτησε για τα Premium. άρα Ναι. :-P


Για το νομιμα εχω αμφιβολιες αλλα θα ψαξω το αρθρο και θα το παραθεσω.

Αν ισχυει ομως, βαζοντας , το νομιμα αγορασμενο, δισκακι των ultimate, ουσιαστικα δεν συμφωνεις να κανεις downgrade απο τη στιγμη που εισαγεις ενα εξισου νομιμο κωδικο "μικροτερης" εκδοσης ? Εχοντας επισης και τις μειωμενες δυνατοτητες της ?

Παντα βεβαια με την προυποθεση πως ενας κωδικος ή δισκος δεν θα ενεργοποιηται πανω απο μια φορα....

Το Product key μας ενδιαφέρει, να είναι μόνο σε έναν υπολογιστή. Το μέσο εγκατάστασης ας είναι όποιο να ναι.


Το ξέρω πως υπάρχουν όλες οι εκδόσεις στην Ultimate και ανάλογα το κλειδί παίζει η καθεμιά.
Ο φίλος όπως ρωτάει είναι σαν να θέλει να εγκαταστήσει Ultimate με κλειδί Premium, αυτό γίνεται μόνο αν αγοράσει την αναβάθμιση σε Ultimate.

Για το μόνο που δεν είμαι σίγουρος, είναι αν οποιοδήποτε Retail, όχι OEM έχει όλες τις εκδόσεις και όχι μόνο το Ultimate.
Νομίζω γίνεται με τα Anytime Upgrade DVDs τα Οποία είναι μασκαρεμένα Ultimate που έχουν όλες τις εκδόσεις.


Έχω σώσει πολλά φιλαράκια δίνοντάς τους το DVD αυτό, και αυτοί βάζουν το Licence από τον φορητό τους.
Πετυχαίνουν έτσι Clean Install.

gravis
06-06-08, 23:49
Ολα καλα λοιπον, manosdoc αυτο το χ64 μου προκαλεσε το ενδιαφερον, πως περναω την 64bit εκδοση?

29gk
06-06-08, 23:49
Για το μόνο που δεν είμαι σίγουρος, είναι αν οποιοδήποτε Retail, όχι OEM έχει όλες τις εκδόσεις και όχι μόνο το Ultimate.
Νομίζω γίνεται με τα Anytime Upgrade DVDs τα Οποία είναι μασκαρεμένα Ultimate που έχουν όλες τις εκδόσεις.

Πρεπει να ισχυει για τα παντα. Οικονομια βλεπεις ;)

nnn
06-06-08, 23:50
Για το μόνο που δεν είμαι σίγουρος, είναι αν οποιοδήποτε Retail, όχι OEM έχει όλες τις εκδόσεις και όχι μόνο το Ultimate.
Από όσα έχω διαβάσει ισχύει σίγουρα στην Retail έκδοση των Ultimate, για την Oem δεν ξέρω.

manosdoc
06-06-08, 23:59
Ολα καλα λοιπον, manosdoc αυτο το χ64 μου προκαλεσε το ενδιαφερον, πως περναω την 64bit εκδοση?

Κανονικά αν αγόρασες το Retail κουτί θα πρέπει να έχεις και το 2ο x64 DVD.
Αν όχι ζητάς από την Microsoft να σου το δώσει. Το κλειδί σου δουλεύει κανονικά και για 64bit, θα στο πουν και αυτοί. Θα στο στείλουν ταχυδρομικά.

http://www.microsoft.com/windows/products/windowsvista/editions/64bit.mspx
Η Microsoft το γράφει καθαρά κάτω κάτω.


Πρεπει να ισχυει για τα παντα. Οικονομια βλεπεις ;)

Ναι πρέπει να ισχύει. Άλλωστε παντού ένα image είναι που προσαρμόζεται.

vigor83
06-06-08, 23:59
Από όσα έχω διαβάσει ισχύει σίγουρα στην Retail έκδοση των Ultimate, για την Oem δεν ξέρω.


Κάποιος που έχει αγοράσει retail έκδοση (οποιαδήποτε) μπορεί να εγκαταστήσει με το ίδιο product key είτε την 32-bit είτε την 64-bit έκδοση (μόνο μία θα είναι εγκατεστημένη).

Αντίθετα, αν κάποιος διαθέτει την ΟΕΜ έκδοση (οποιαδήποτε) δεν έχει αυτή τη δυνατότητα. Μπορεί να ξαναβάλει μόνο την πλατφόρμα με την οποία έγινε ενεργοποίηση στα windows (είτε 32 είτε 64).

manosdoc
07-06-08, 00:04
Αντίθετα, αν κάποιος διαθέτει την ΟΕΜ έκδοση (οποιαδήποτε) δεν έχει αυτή τη δυνατότητα. Μπορεί να ξαναβάλει μόνο την πλατφόρμα με την οποία έγινε ενεργοποίηση στα windows (είτε 32 είτε 64).

H ΟΕΜ θα έχει όμως όλες τις εκδόσεις τις ίδιας πλατφόρμας σωστά ;
Για αναβάθμιση υπάρχουσας πλατφόρμας ΟΕΜ, το αντίτιμο πόσο είναι εγκυκλοπαιδικά στο περίπου.
Λογικά θα γίνεται με Anytime Upgrade ή σου στέλνουν καινούριο ΟΕΜ μέσο ;
Το ΟΕΜ μέσο ακόμη και Upgrade να είναι δεν πειράζει γιατί μπορεί να γίνει "clean install" Σωστά;

vigor83
07-06-08, 00:11
H ΟΕΜ θα έχει όμως όλες τις εκδόσεις τις ίδιας πλατφόρμας σωστά ;
Για αναβάθμιση υπάρχουσας πλατφόρμας ΟΕΜ, το αντίτιμο πόσο είναι εγκυκλοπαιδικά στο περίπου.
Λογικά θα γίνεται με Anytime Upgrade ή σου στέλνουν καινούριο ΟΕΜ μέσο ;
Το ΟΕΜ μέσο ακόμη και Upgrade να είναι δεν πειράζει γιατί μπορεί να γίνει "clean install" Σωστά;


Εμένα το OEM DVD έχει όλες τις εκδόσεις στα 32-bit. Νομίζω όμως ότι υπάρχουν και OEM DVD που περιέχουν μόνο αυτήν που αγοράστηκε με το μηχάνημα (ωστόσο δεν είμαι σίγουρος 100%).

Όταν έχεις ΟΕΜ έκδοση η microsoft δεν σου δίνει καν τη δυνατότητα να πληρώσεις κάτι ώστε να γίνει αναβάθμιση του κλειδιού σου σε 64-bit. Εξακριβωμένο από εμένα τον ίδιο διότι τους πήρα τηλέφωνο. :down::down::down:

29gk
07-06-08, 00:16
Εμένα το OEM DVD έχει όλες τις εκδόσεις στα 32-bit. Νομίζω όμως ότι υπάρχουν και OEM DVD που περιέχουν μόνο αυτήν που αγοράστηκε με το μηχάνημα (ωστόσο δεν είμαι σίγουρος 100%).

Όταν έχεις ΟΕΜ έκδοση η microsoft δεν σου δίνει καν τη δυνατότητα να πληρώσεις κάτι ώστε να γίνει αναβάθμιση του κλειδιού σου σε 64-bit. Εξακριβωμένο από εμένα τον ίδιο διότι τους πήρα τηλέφωνο. :down::down::down:

Ναι γιατι οι ΟΕΜ εκδοσεις πωλουνται απο τριτους και τα εσοδα πανε σε αυτους, ενω οι πληρεις εκδοσεις ειναι του δικου τους καθαρα μαγαζιου. Πιο περιποιημενες και με καλυτερη αποδοση κερδους για το θειο φυσικα. ;)

manosdoc
07-06-08, 00:19
Εμένα το OEM DVD έχει όλες τις εκδόσεις στα 32-bit. Νομίζω όμως ότι υπάρχουν και OEM DVD που περιέχουν μόνο αυτήν που αγοράστηκε με το μηχάνημα (ωστόσο δεν είμαι σίγουρος 100%).

Αχά, καλά κάνω την δουλειά μου με τα Retail...


Όταν έχεις ΟΕΜ έκδοση η microsoft δεν σου δίνει καν τη δυνατότητα να πληρώσεις κάτι ώστε να γίνει αναβάθμιση του κλειδιού σου σε 64-bit. Εξακριβωμένο από εμένα τον ίδιο διότι τους πήρα τηλέφωνο. :down::down::down:

Ρε τους φραγκοKiller, θέλουν να πάρεις νέο retail....

........Auto merged post: manosdoc πρόσθεσε 1 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ναι γιατι οι ΟΕΜ εκδοσεις πωλουνται απο τριτους και τα εσοδα πανε σε αυτους, ενω οι πληρεις εκδοσεις ειναι του δικου τους καθαρα μαγαζιου. Πιο περιποιημενες και με καλυτερη αποδοση κερδους για το θειο φυσικα. ;)

Φυσικά και εμείς πάμε και παίρνουμε DSP Upgrade (x2 Install) ή και απλό Upgrade και ας κλαίει ο θείος....:lol:

gravis
07-06-08, 00:57
Oι DSP εκδοσεις ποιες ειναι? και τι εννοεις το χ2 install?

manosdoc
07-06-08, 01:01
Oι DSP εκδοσεις ποιες ειναι? και τι εννοεις το χ2 install?

Είναι πιο φτηνές. Αγοράζονται μαζί με Υλικό, συνήθως Η/Υ αλλά εδώ η νομοθεσία μας σε καλύπτει αρκεί να πάρεις μαζί και ένα ποντίκι Microsoft optical:lol:

Για το Clean Install από Upgrade DVD αναφερόμουν. Δες το Link στο πόστ μου στην πρώτη σελίδα. Στην ουσία εκμεταλλευόμαστε την δοκιμαστική περίοδο για να ΞΑΝΑ-εγκαταστήσουμε τα Vista.

SSB
07-06-08, 08:25
Όταν έχεις ΟΕΜ έκδοση η microsoft δεν σου δίνει καν τη δυνατότητα να πληρώσεις κάτι ώστε να γίνει αναβάθμιση του κλειδιού σου σε 64-bit. Εξακριβωμένο από εμένα τον ίδιο διότι τους πήρα τηλέφωνο.

Η δυνατότητα αναβάθμισης ή όχι μιας άδειας OEM δεν είναι θέμα της ίδιας της Microsoft αλλά του αδειοδοτημένου systems builder που υπέγραψε την άδεια με την Microsoft. Οι άδειες OEM δεν επιτρέπουν αναβάθμιση hardware platform (με το ίδιο key) καθώς είναι "ταυτισμένες" με το συγκεκριμένο hardware στο οποίο έγινε activation.

Ωστόσο, πολλοί κατασκευαστές (π.χ. HP, Acer, Dell) προσφέρουν έναντι συμβολικού αντιτίμου ή και δωρεάν, την αναβάθμιση στα 64bit όταν το συγκεκριμένο σύστημα έχει αυτή τη δυνατότητα. Κάποιοι άλλοι πάλι δεν το κάνουν. Το θέμα είναι ότι για άδειες OEM που πωλούνται μέσω καταστημάτων υπεύθυνος επιλογής της αρχικής πλατφόρμας (32-64) είναι ο αγοραστής. Σε αυτή την περίπτωση, μετά την αγορά και χρήση της άδειας, δεν δικαιολογείται upgrade ή επιστροφή. Εδώ που τα λέμε, κανονικά οι εκδόσεις OEM δεν θα έπρεπε ούτε να πωλούνται μεμονωμένα στον τελικό καταναλωτή, αφού υποτίθεται ότι συνοδεύουν συγκεκριμένο μηχάνημα του αδειοδοτημένου κατασκευαστή.

ZAGNA
07-06-08, 13:00
Παιδιά τότε το DVD των ULTIMATE που έχει την ετικέτα UPGRADE ONLY τι ρόλο βαράει.
Πρόσφατα είχα Premium Vista από Αμερική (σε LAPTOP) και για να τα κάνω Ultimate μου είπε αυτός πως θα πρέπει να πάρω το DVD των ultimate με το ανάλογο KEY .

ΔΕΝ γίνεται upgrade/εγκατάσταση σε Ultimate εάν δεν βάλεις το αντίστοιχο keY πρώτα. 99%

@ ADSLgr.com All rights reserved.