PDA

Επιστροφή στο Forum : Microcom otenet microcom AD2636



pavlarasp
06-06-08, 23:38
Καλησπέρα. Έχω adsl otenet 1mbit και πήρα από ένα φίλο το microcom AD2636 (αυτό που έδινε το DSLCube της ViVodi πρίν καιρό). Ψάχνωντας στο net βρήκα αυτόν (http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?c=10008500) τον οδηγό από το site της forthnet. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ ακολουθώ πιστά τον οδηγό το router δεν με συνδέει στο net. Ενώ η ένδειξη για power, DSL link είναι πράσινες η ένδειξη DSL ACT είναι πορτοκαλί και αναβοσβήνει ενώ αναμμένη πορτοκαλί είναι και η ένδειξη 100M/ACT. Καμιά βοήθεια;

antennex
14-06-08, 20:13
κανεις που να ξερει τι πρεπει να κανουμε
προκειμενου να χρησιμοποιήσουμε το microcom
στην οτενετ;

Εχω και εγω το microcom απο την vivodi
και θελω να το χρησιμοποιήσω με conn-x,

please!

cipher
26-07-08, 19:26
Καλησπέρα. Έχω adsl otenet 1mbit και πήρα από ένα φίλο το microcom AD2636 (αυτό που έδινε το DSLCube της ViVodi πρίν καιρό). Ψάχνωντας στο net βρήκα αυτόν (http://www.forthnet.gr/templates/supportPosting.aspx?c=10008500) τον οδηγό από το site της forthnet. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ ακολουθώ πιστά τον οδηγό το router δεν με συνδέει στο net. Ενώ η ένδειξη για power, DSL link είναι πράσινες η ένδειξη DSL ACT είναι πορτοκαλί και αναβοσβήνει ενώ αναμμένη πορτοκαλί είναι και η ένδειξη 100M/ACT. Καμιά βοήθεια;

Αν μπορείς, ποστάρισε το log του Microcom, να δούμε τι γίνεται...

konkat
26-07-08, 21:21
απο βιβο πήγα οτε με το microcom
το μόνο που 'αλλαξα στις ρυθμίισεις είναι οι κωδικοί

cipher
29-07-08, 20:10
απο βιβο πήγα οτε με το microcom
το μόνο που 'αλλαξα στις ρυθμίισεις είναι οι κωδικοί

Συνδέεσαι με PPPoA, ή PPPoE; Νομίζω ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί το 2ο...

konkat
29-07-08, 20:12
Συνδέεσαι με PPPoA, ή PPPoE; Νομίζω ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί το 2ο...

PPPoA όπως ήταν

cipher
29-07-08, 22:34
Χμμμ... Ενδιαφέρον... Γιατί τα modem/router του Conn-X έρχονται ρυθμισμένα σε PPPoE. Μέσα στη βδομάδα θα αλλάξω σε Conn-X, οπότε και θα δω ακριβώς τι παίζει...

cipher
17-08-08, 15:03
@ pavlarasp, antennex
Λοιπόν, τα modem/router του Conn-X έρχονται προ-σεταρισμένα σε PPPoE (υποθέτω για λόγους συμβατότητας με DSLAM). Ωστόσο, μπορεί να συνδεθεί μια χαρά και κάποιο modem/router ρυθμισμένο σε PPPoA. Δεδομένου ότι τα VPI/VCI είναι τα ίδια (8/35), δεν πρέπει να χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο πλην του να αλλάξεις τα username και password στο AD2636.

@ ADSLgr.com All rights reserved.