PDA

Επιστροφή στο Forum : Κουλο προβλημα



gatulis
07-06-08, 01:45
Καλησπερα σε ολους! Λοιπον εχω προβλημα με το ιντερνετ και συγκεκριμενα με τη συνδεση του router με τον υπολογιστη! Αλλα δεν ξερω αν ειναι hardware η software το προβλημα (εγω κλεινω προς software παντως) Ελπιζω παντως να το βαζω στο σωστο μερος το ποστ. Λοιπον ας ξεκινησω.. Το pc λειτουργει με windows xp service pack 2. Πριν λιγους μηνες εκανε αιτηση στη HOL στο ιδιοκτητο η κοπελα μου (το προβλημα ειναι ασχετο με τη HOL απλα το αναφερω) οπου και ηθελε να κανει συνδεση στο ιντερνετ. Λιγες καθυστερησεις κλασικα με τα λιγα με τα πολλα πριν δυο βδομαδες ηρθε ο εξοπλισμος (εννοειται πως ενεργοποιηση δεν εχει γινει ακομα). Επειδη ειναι λιγο ασχετη με το επαγγελμα και εγω λιγο σχετικος θα της εφτιαχνα εγω το μοντεμ. Οταν λοιπον της ηρθε ο εξοπλισμος πηγα να το φτιαξω. Το router που της ειχαν στειλει ειναι το intracom netfaster IAD, οκ ξερω πως δεν ειναι και οτι καλυτερο αλλα τη δουλεια του θελω μονο να κανει οχι για πολλα πολλα. Τεσπα παω να το συνδεσω με το pc μεσω ethernet αρχικα και εδω αρχιζουν τα κουλα. Με το που το συνδεω μου πεταει κατω δεξια στη συνδεση, με περιοσρισμενη συνδεση. Παω κοιταω και βλεπω πως δεν δινει καν πυλη και μασκα υποδικτυου μονο ip και η IP ειναι οτι πιο κουλο εχω δει στη ζωη μου! Ενας περιεργος αριθμος του στυλ 224.345.652.342.23, δηλαδη ειχε παραπανω αριθμους! Λεω τι ειναι αυτο το πραμα, παω να μπω στο web interface τιποτα! Σαν να μην το ειχα συνδεσει.
Μην τα πολυλογω, δοκιμαζω και στη δευτερη ethernet οπου συνεβει το ιδιο. (εχει μια μητρικη DFI ultra-D i think για AMD socket 939) Σκεφτομαι θα εχει προβλημα η ενσωματωμενη ethernet της μητρικης. Οποτε και δοκιμαζω συνδεση μεσω usb. Βαζω κανονικα cd εγκαθιστω κανονικα αλλα παλι τα ιδια! Αναγνωριζει μεν σαν δικτυο αλλα με αυτη τη κουλη διεθυνση παλι και περιορισμενη συνδεση. Λεω ρε γμτ τι να κανω, γιατι δεν περνει σωστη ip και δεν βγαζει μασκα υποδικτου και πυλη; Οποτε ξαναγυρναω σε ethernet και δοκιμαζω καρφωτες ip κτλ (μασκα ιποδικτυου, DNS ολα) Εκει φαινεται να εχει λυθει το προβλημα οπου πλεον δεν βγαζει περιορισμενη συνδεση αλλα κανονικα.
Παω να μπω στο web interface παλι τιποτα! Λεω δεν γινεται τις δοκιμασα ολες τις διευθυνσεις!
Το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα ειναι πως εχει προβλημα το router, δεν μπορουσα να σκεφτω κατι αλλο. Γι'αυτο πηγα σπιτι μου και πηρα το παλιο μου μοντεμ ενα speedtouch 536 το οποιο ειναι θηριο και απροβληματιστο χρονια τωρα. Παω παλι στη κοπελια μου τα βαζω πανω μεσω ethernet τιποτα παλι! Λεω θα τρελαθω! Να επισημανω πως αυτη τη φορα ειχα βαλει παλι αυτοματα να περνει ip. Η ip ομως τωρα ηταν συγκεκριμενα μιας και σημερα το εκανα και θυμαμαι 169.254.161.127. Μην τα πολυλογω κανω παλι ολες τις διαδικασιες με καρφωτες ip αλλα λυση δεν βρηκα.
Ξεχασα να αναφερω πως καποια στιγμη πηρα στον τεχνικο στη HOL ο οποιος μου ειπε να κατεβασω ενα patch απο το site της microsoft για τα δικτυα για να λυθει το προβλημα. Περιττο να αναφερω το αποτελεσμα..
Ακομα να πω πως οταν ειναι αυτοματα η ip στη γραμμη εντολων οταν δινω εντολη ipconfig δεν μου δινει μασκα υποδικτυου και πυλη ενω οταν ειναι καρφωτες μου δινει κανονικα.
Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα πραγματικα εχω ψαξει τα παντα και δεν εχω βρει λυση! Παντως μου φαινεται περιεργο να ειναι hardware το θεμα μιας και δοκιμασα ethernet ΚΑΙ usb και δυο διαφορετικα μοντεμ.
Οποιος εχει καμια ιδεα ας μου την πει γιατι πραγματικα δεν ξερω τι να κανω! Ευχαριστω εκ των προτερων!

Υ.Γ. Σκεφτηκα να βαλω το ποστ στο software η hardware αλλα επειδη δεν ξερω τι φταει γι'αυτο το εβαλα εδω στα γενικα. Αν εκανα λαθος ας το αλλαξει καποιος mod και ζητω συγνωμη.

gatulis
11-06-08, 16:06
Βρε παιδια εχουν περασει 4 μερες! Δεν ξερει κανεις τιποτα; Σορρυ που ξαναστελνω αλλα ειμαι απογοητευμενος, δεν ξερω τι να κανω! Εσεις τι λετε οτι μπορει να φταει;

ZAGNA
11-06-08, 16:16
Δοκίμασε να κάνεις ένα hardware reset στο intracom netfaster. (κρατάς πατημένο το reset button για 10 με 20 δευτερόλετα.)
Και μετά ξαναδοκίμασε.

29gk
11-06-08, 18:11
Η default ip του ρουτερ ποια ειναι ?

Αν ειναι πχ η 192.168.0.1 δωσε καρφωτη ip στο pc , μασκα και gateway ( το ρουτερ ). Καλο ειναι να δωσεις και τους dns του παροχου σου.

Δοκιμασε να μπεις στο ρουτερ. Αν τα καταφερεις, πρωτη σου δουλεια να κλεισεις το dchp server ή να του δωσεις να μοιραζει ψηλα πχ 192.168.χ.100 εως 110.

Μπορει ηδη να τα εχεις δοκιμασει, αλλα δοκιμασε ξανα κι αυτη τη φορα τσεκαρε αν ειναι σωστα περασμενοι οι οδηγοι της καρτας δικτυου, απεγκατεστησε τη usb συνδεση του ρουτερ που εστησες, και ελεγξε τυχον ανοιχτα firewall που μπορει να σε κοβουν.

gatulis
12-06-08, 03:07
Δοκίμασε να κάνεις ένα hardware reset στο intracom netfaster. (κρατάς πατημένο το reset button για 10 με 20 δευτερόλετα.)
Και μετά ξαναδοκίμασε.

Το δοκιμασα και αυτο αλλα πιστευω οτι δεν εχει σχεση το router! Αφου μου βγαζει το ιδιο problem και με το speedtouch τοτε σιγουρα κατι αλλο θα ειναι..



Η default ip του ρουτερ ποια ειναι ?

Αν ειναι πχ η 192.168.0.1 δωσε καρφωτη ip στο pc , μασκα και gateway ( το ρουτερ ). Καλο ειναι να δωσεις και τους dns του παροχου σου.

Δοκιμασε να μπεις στο ρουτερ. Αν τα καταφερεις, πρωτη σου δουλεια να κλεισεις το dchp server ή να του δωσεις να μοιραζει ψηλα πχ 192.168.χ.100 εως 110.

Μπορει ηδη να τα εχεις δοκιμασει, αλλα δοκιμασε ξανα κι αυτη τη φορα τσεκαρε αν ειναι σωστα περασμενοι οι οδηγοι της καρτας δικτυου, απεγκατεστησε τη usb συνδεση του ρουτερ που εστησες, και ελεγξε τυχον ανοιχτα firewall που μπορει να σε κοβουν.

Το θεμα ειναι πως αν δωσω καρφωτες (εννοειται βαζω για mask&gateway -δοκιμασα και με dns) ενω με ipconfig μου δειχνει οτι δινει ip δεν μπαινει στο interface του router! Αμα εμπαινε δεν θα ειχα προβλημα! To firewall το εχςω κλειστο απο την αρχη και τους drivers της lan τους εχω περασει 10 φορες!
Εχω εγκαταστησει παρα πολλες φορες σε φιλους μου routers και νεες συνδεσεις nternet και τωρα που πρεπει να το κανω στην κοπελια μου κολλαει το θεμα! Πρεπει να βρω επιγοντως λυση!
Ρε παιδια καποιος που να ξερει τι μπορει να συμβαινει ας μου πει παρακαλω! Δεν αντεχω αλλο! Πρωτη φορα μου συμβαινει τετοιο κολλημα να μην μπορω να βρω με τιποτα τι συμβαινει!

ZAGNA
12-06-08, 10:07
Εφόσον συγκλίνουμε σε πρόβλημα του PC κάνε ένα κόπο και δοκίμασε με άλλη κάρτα δικτύου ή αγόρασε ή πάρε από φίλο/η. Και συνδεσέ το εκεί. Δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο μετά μόνο repair τα Windows.

alter
12-06-08, 10:59
Δοκιμασε τον router της κοπελιας στο σπιτι σου Αν ειναι χαλασμενος ουτε εκει θα δουλεψει και τον πας για αντικαταστση.
Δες μηπως εχεις πρωτοκολο ip6 και δεν εχεις το παλιο πρωτοκολο internet tcp/ip Αν εχεις ip6 ξεστεκαρισε το
Αν ειναι ολα σωστα και παλι δεν δουλευει δοκιμασε να κατεβασεις την ταχυτητα της καρτα δικτυου απο τις ιδιοτητες της αντι για αυτοματα 10mb / half dublex
Αν και παλι τπτ τοτε http://support.microsoft.com/kb/299357
Αν και παλι τιποτα διαβασε τον νομο του μερφι και πεστον με δικα σου λογια

papdoux
12-06-08, 11:30
H IP 169.254.xxx.xxx ειναι αυτο που δινουν τα windows οταν δεν μπορουν να επικοινωνησουν με το DHCP server.

Μηπως κανατε remove κανενα adware τωρα τελευταια και σας χαλασε το connection;
To δικο σου το modem το εχεις στο αυτοματο να κανει assign IP μεσω DHCP;
Για αρχη θα προτεινα να το βαλεις στο αυτοματο το PC και να παιρνει IP address απο το DHCP του modem σου.
Αν βλεπεις ακομα την διευθυνση 169.254.χχχ τοτε κανε ενα release και ενα renew και repair.

Σαν τελευταια λυση σου προτεινω το WinSock XP Fix. Υπαρχει περιπτωση να εχει χαλασει το registry λογω adware ή γενικοτερα να εχει χαλασει το registry και να εχει επηρεασει τα winsocks. Το τρεχεις και βλεπεις αμα σου λεει για προβλημα που να θελει διορθωση. Για καλο και για κακο, κρατα και ενα backup του registry.

29gk
12-06-08, 14:35
Δοκιμαζεις οτι λεει ο papdoux και καλο θα ειναι να ελεγξεις το ρουτερ σε αλλο pc, αλλα και με διαφορετικη καρτα δικτυου στο ιδιο pc.

gatulis
13-06-08, 02:35
Εφόσον συγκλίνουμε σε πρόβλημα του PC κάνε ένα κόπο και δοκίμασε με άλλη κάρτα δικτύου ή αγόρασε ή πάρε από φίλο/η. Και συνδεσέ το εκεί. Δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο μετά μόνο repair τα Windows.

Η βλακεια ειναι πως και η δικη μου και η δικη της ειναι ενσωματωμενη στην μητρικη.. Οποτε δυσκολο! Αλλα και παλι η μητρικη της εχει δυο ethernet οποτε δυσκολο να εχουν και οι δυο προβλημα! Αλλα ακομα και προβλημα ΚΑΙ οι δυο να εχουν οταν το εβαζα μεσω usb δεν θα επρεπε να λειτουργει κανονικα; Όταν λες r epair να υποθεσω εννοεις format;


Δοκιμασε τον router της κοπελιας στο σπιτι σου Αν ειναι χαλασμενος ουτε εκει θα δουλεψει και τον πας για αντικαταστση.
Δες μηπως εχεις πρωτοκολο ip6 και δεν εχεις το παλιο πρωτοκολο internet tcp/ip Αν εχεις ip6 ξεστεκαρισε το
Αν ειναι ολα σωστα και παλι δεν δουλευει δοκιμασε να κατεβασεις την ταχυτητα της καρτα δικτυου απο τις ιδιοτητες της αντι για αυτοματα 10mb / half dublex
Αν και παλι τπτ τοτε http://support.microsoft.com/kb/299357
Αν και παλι τιποτα διαβασε τον νομο του μερφι και πεστον με δικα σου λογια

Δυστυχως το πρωτο ειναι λιγο δυσκολο γιατι εγω μενω Θεσσαλονικη και αυτη Αθηνα.. Μπορεις να με βοηθησεις στο επομενο που λες; Αυτο με το πρωτοκολο ip6 πως το κανω; Ακομα και για την ταχυτητα της καρτας λιγο αν μπορεις να μου πεις...
Θα διαβασω το support και θα προσπαθησω να της το κανω αυριο (δια τηλεφωνου, ελπιζω να πετυχει!)
Αυτος ο πους_της ο μερφι ρε γαμωτο εχει φαει πολυ κοσμο!


H IP 169.254.xxx.xxx ειναι αυτο που δινουν τα windows οταν δεν μπορουν να επικοινωνησουν με το DHCP server.

Μηπως κανατε remove κανενα adware τωρα τελευταια και σας χαλασε το connection;
To δικο σου το modem το εχεις στο αυτοματο να κανει assign IP μεσω DHCP;
Για αρχη θα προτεινα να το βαλεις στο αυτοματο το PC και να παιρνει IP address απο το DHCP του modem σου.
Αν βλεπεις ακομα την διευθυνση 169.254.χχχ τοτε κανε ενα release και ενα renew και repair.

Σαν τελευταια λυση σου προτεινω το WinSock XP Fix. Υπαρχει περιπτωση να εχει χαλασει το registry λογω adware ή γενικοτερα να εχει χαλασει το registry και να εχει επηρεασει τα winsocks. Το τρεχεις και βλεπεις αμα σου λεει για προβλημα που να θελει διορθωση. Για καλο και για κακο, κρατα και ενα backup του registry.

Δυσκολο να καναμε remove καποιο adware γιατι ο υπολογιστης δεν ειναι συνδεμενος με το ιντερνετ! Γενικα χρησιμοποιηειται για τα απολυτως απαραιτητα, φωτογραφιες και κανενα mame που και που οποτε δυσκολο να μπει κατι μεσα! Μπορεις αν σου ειναι ευκολο να μου πεις πως να κανω renew, release και repair;
Αυτο το WinSock XP Fix ειναι προγραματακι; Ειναι αυτο εδω που βρηκα στο google;
http://www.snapfiles.com/get/winsockxpfix.html


Δοκιμαζεις οτι λεει ο papdoux και καλο θα ειναι να ελεγξεις το ρουτερ σε αλλο pc, αλλα και με διαφορετικη καρτα δικτυου στο ιδιο pc.

Βασικα εχω δοκιμασει δυο router πανω στο pc (οπου το ενα δουλευει σιγουρα μιας και ειναι το δικο μου) οποτε δεν πιστευω να φταιει το router για το προβλημα!


Παντως παιδια σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τις απαντησεις σας! Θα τα δοκιμασω αυριο και θα σας πω αποτελεσματα! Ελπιζω να ειναι κατι απο αυτα γιατι αλλιως θα κανω χαρακιρι!

gatulis
17-06-08, 02:42
Λοιπον θελω να σας ευχαριστησω ολους για την βοηθεια! Μετα απο πολυ κοπο και εντολες βρηκαμε οτι ειχε προβλημα το winsock2. Εψαξα στην βοηθεια τον windows και βρηκα μια εντολη η οποια και εφτιαξε την κατασταση (δεν χρειαστηκε το προγραμματακι που λεγατε αλλα υποθετω την ιδια δουλεια θα εκανε αλλα πιο απλα). Για οσους αναρωτιουντε η εντολη ειναι:
netsh winsock reset (ισχυει μονο για sp2, για απλα windows ειναι ολοκληρη διαδικασια)
Ευχαριστω και παλι!

@ ADSLgr.com All rights reserved.