PDA

Επιστροφή στο Forum : δημιουργια partition για εγκατασταση xp



hartzoua
07-06-08, 18:22
Γεια σας,
Δυστυχως αναγκαστικα για πρωτη φορα να κανω format σε ενα παλιο patop που εχω (celeron).
Εχω το cd με τα windows xp. Ρυθμιζω το bios να bootαρει απο το cd. Ξεκινάει να διαβάζει το cd και φτανω στη σημειο να καθορίσω partitions.
1)Αν θελω να εχω σε ξεχοριστο partition το λειτουργικο (xp) ποσο χωρο χρειαζεται να του διαθεσω? (hd μονο 50 gb)
2)Αν του βαλω να διαμορφωσει ενα partition σε ntfs ποιος ειναι ο μεσος χρονος για να γινει αυτο? (ροταω γιατι εκανα την επιλογη να δημιουργησω ενα partition αλλα υστερα απο 5 ωρες η διαδικασια βρισκεται μολις στο 20%!!! Φανταζομαι οτι κατι παει λαθος :( )

Ευχαριστω

razorblade1100
07-06-08, 19:11
(ροταω γιατι εκανα την επιλογη να δημιουργησω ενα partition αλλα υστερα απο 5 ωρες η διαδικασια βρισκεται μολις στο 20%!!! Φανταζομαι οτι κατι παει λαθος )

κατι παει σιγουρα λαθος. σε 5 ωρες θα επρεπε να τελειωσει ολοκληρη η εγκατασταση και οχι μονο το format

1)Αν θελω να εχω σε ξεχοριστο partition το λειτουργικο (xp) ποσο χωρο χρειαζεται να του διαθεσω? (hd μονο 50 gb)
νομιζω 8-10 GB φτανουν αλλα εχε υποψη οτι αν θες να εγκαταστησεις μεγαλα προγραμματα/παιχνιδια (πανω απο 4GB ) θα πρεπει να καθοριζεις στην εγκατασταση τους οτι θες να εγκατασταθουν στο αλλο σου παρτιτιον
γιατι στο πρωτο δεν θα χωρανε.

iml
08-06-08, 04:27
6 Gb windows + office + antivirus + firewall και κανενα "ψιλο" φτανουν. Υπολογισε χωρο για swap file, καδο νακυκλωσης, temporary files (γεμιζει συνεχεια) και ασε και 1-1,5 gb κενο χωρο για να μην σερνεται το λειτουργικο.

hartzoua
09-06-08, 16:14
ευχαριστω πολυ
Τελικα ο σκληρος "πεθανε" :(
Θα συνεχισω με την αγορα ενος καινουριου και βλεπουμε...

ElisLasop
10-06-08, 10:48
μέσα σε 5 ώρες δεν έχεις κανει μόνο partitions, οχι μόνο εγκατάσταση του λογισμικού αλλά έχεις καταφέρει να ξανακάνεις και format με τα αναθεματισμένα τα windows:evil:!

ήταν λογικό να φταίει ο σκληρός

@ ADSLgr.com All rights reserved.