PDA

Επιστροφή στο Forum : (Question)Zyxel 560R, 5935 και pings



Emper0r
04-10-03, 22:30
Καλησπέρα,

Όταν έβαλα DSL πήρα από τον πΟΤΕ το 5935 θέλοντας να το χρησημοποιήσω σε ένα δύκτιο με 6 pcs γνωρίζοντας φυσικά ότι οι επιδόσεις του σε pings ήταν πάνω από το μέσο όρο. Όστοσο τώρα επειδή άρχισαν να με ενδιαφέρουν τα pings σκεύτομαι να αγοράσω ενα Zyxel Prestige 560R-33 και να βάλω το 5935 πίσω από αυτό για να έχω τη δυνατότητα να συνεχίσω να χρησημοποιώ τα features που διαθέτει(firewall, QoS, κτλ.).

Σκεύτικα όμως ότι μπορεί κάνοντας αυτή την κίνηση μπορεί να συνεχίσει το 5935 να ανεβάζει το ping και να χρειαστεί να το βάλω στην ντουλάπα έχοντας features που μόνα τους δεν ικανοποιούν τις ανάγκες του δυκτίου μου. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εάν αγοράζοντας το 560R και βάζοντας το 5935 από πίσω θα έχω κάποια σοβαρή αύξηση του ping που θα είχα εαν έβαζα το 560R σκέτο με ένα απλό hub από πίσω. Γενικότερα θα ήθελα εαν είναι δυνατό να μου περιγράψει κάποιος τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα των τρόπων που προανέφερα. Συγνώμη αν γίνομαι δυσνόητος αλλά δεν μπορούσα να βρω κατάληλες λέξεις για να να δώσω την απορία μου. Επίσης να πώ πως αν και ξέρω τα βασικά γύρω από networking δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις οπότε συγνώμη αν η ερώτηση μου είναι κάπως "χαζή".

chatasos
05-10-03, 17:25
σκεύτομαι να αγοράσω ενα Zyxel Prestige 560R-33 και να βάλω το 5935 πίσω από αυτό για να έχω τη δυνατότητα να συνεχίσω να χρησημοποιώ τα features που διαθέτει(firewall, QoS, κτλ.).


Πως σκοπεύεις να το κάνεις αυτό?

Emper0r
05-10-03, 17:44
Δηλαδή να συνδέεται το Zyxel στο Internet(PPPoA) και αντί για κάποιο hub/switch να συνδέσω το δύκτιο μέσω του 5935 με το Zyxel. Μετά φτιάχνω στο firewall του 5935 διάφορα rules με βάση το Source και Destination IP(επειδή πιστεύω ότι το In και Out δεν θα σημαίνει τίποτα για το modem αφου δεν θα είναι απευθείας συνδεδεμένο με το Internet). Εαν έχω λάθος κάπου παρακαλώ διορθώστε με.

gs
05-10-03, 18:10
MA I SINDESI GINETE ESOTERIKA PERNAI APO TO FIREWALL KE META PIGENI STO HUB TU MODEM DEN MPOREIS NA PERASIS TIN SIDESI APO TO HUB FIREWALL HUB KE TO FIREWALL EXEI 4 EPIPEDA ASFALEIAS KE DIALEGIS ESI OPIO THELEIS TO Source και Destination AFORA MONO IP PU THELEIS NA STILIS NA TIS DEXTI KAPIO HARDWARE FIREWALL PX TIN PORT 80 KE NA TIN STILI STON SERVER PRAGMA TO ANAFEREI MEN THEN TO KANI DE DEN XERO TON LOGO ALLA DEN TO KANI KE ETSI EXO VALI TO HARDWARE FIREWALL NA KALI SINDESI INTERNET GIA NA TO PETIXO AFTO OPOTE TO 5935 EXEI MINI ENA XAZO MODEM KE TIPOTA ALLO KE OLA TA IPOLIPA TA KANI TO FIREWALL
GIA SIDOMIA AN THEN TA KATALAVES AFTA PU EGRAPSA TO 5935 DEN KANI AFTO PU THES
ELPIZO NA VOITHISA

Emper0r
05-10-03, 18:20
gs αν κατάλαβα καλά θεωρητικά το 5935 κάνει αυτό που ζητάω αλλά πρακτικά όχι λόγω κάποιου bug?

PS. Ξέχασα να πω πως έχω ένα block των 8 ips και έτσι έχω ξηλώσει το NAT γι' αυτό ανέφερα rules με βάση το Source και Destination.

gs
05-10-03, 18:29
OXI THEN TO KANI AFTO PU THES EDO THEN TO KANI AN EXEI APO PISO FIREWALL THA TO KANI ANORTHODOXA? OPOS THES ESI?
I SIRA INE MODEM FIREWALL PC KAI OXI MODEM HUB FIREWALL HUB PC OPOS THES ESI

Emper0r
05-10-03, 18:44
gs μια ερώτηση έκανα και νομίζω διευκρίνησα ότι δεν έχω πολλές γνώσεις γύρω από networking. Θα μπορούσες να βοηθήσεις χρησημοποιόντας ένα λιγότερο έντονο ύφος(τα caps δείχνουν έντονο ύφος και με συγχωρείς αν δεν ήταν αυτή η πρόθεση σου).

gs
05-10-03, 18:47
SORRY then ine edono ifos alla etsi sinithisi na grafo exalu ke apo to periexomeno fenete afto

yiapap
06-10-03, 11:27
Emper0r:
Δε σου αρκούν τα επίπεδα ασφάλειας που έχει το Zyxel; Πιστεύεις ότι αυτό που θα στήσεις (web/mail server) θα είναι ευάλωτο σε επιθέσεις DoS και κακόβουλες προσπάθειες πρόσβασης;
Γιατί δεν προτιμάς ένα software firewall στο PC που θα τρέχει τις υπηρεσίες;

Emper0r
06-10-03, 20:35
Δεν είναι ότι δεν μου αρκούν απλά όσο περισότερα επίπεδα ασφαλείας τόσο το καλύτερο. Όσο για το software firewall το έχω σκευτεί αλλά θα πρέπει σε κάθε pc που τρέχει κάποιο server να το εγκαταστήσω και φυσικά να το επιβλέπω οστόσο θα την σκευτώ και την πρόταση σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.