PDA

Επιστροφή στο Forum : Από μεριζόμενη σε πλήρη πρόσβαση.



Aligator21
07-06-08, 23:15
Είμαι συνδρομητής της Forthnet πάνω από 3-4 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.
Εδώ και 5 μήνες είμαι στο ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet αλλά με τηλεφωνία από ΟΤΕ.

Στην αρχή φοβόμουνα να κάνω πλήρη μετάβαση σε 2Play, αλλά λέω να κάνω ένα βήμα παραπέρα. Εδώ να πω, πως μένω Χαλκίδα και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα στην σύνδεση μου, ούτε disconnections ούτε τίποτα.

Οι προβληματισμοί μου :
1. Παίρνω τηλέφωνο στην Forthnet προχθές και ρώτησα τι ενέργειες πρέπει να κάνω για να μεταβώ πλήρες στο δίκτυο τους. Αρχικά μου είπε μέσο αίτησης, αλλά όταν με ρώτησε περιοχή μου είπε πως θα πρέπει να την κάνουμε τηλεφωνικά (προφανώς λόγο έλειψης Forthnet shop). Να εμπιστευτώ αυτόν τον τρόπο;;; Τι να κάνω;

2. Μπορούν να μου απαντήσουν άτομα από Χαλκίδα εάν αντιμετωπίζουν προβλήματα με τηλεφωνία ή Internet;;; (όσοι είναι προφανώς σε full 2Play).

3. Εφόσον μεταβώ σε πλήρη 2Play, το συμβόλαιο θα ανανεωθεί για 1 χρόνο; ή θα συνεχίσει το τρέχων;

4. Επειδή κάποια στιγμή στο μέλλον (υπολογίζω σε περίπου 1 χρόνο), θα μετακομίσω, τι προβλήματα να περιμένω κατά την μεταφορά της γραμμής, εφόσον μεταβώ σε 2Play;;;;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :) :) :)

ariadgr
07-06-08, 23:24
1. Παίρνω τηλέφωνο στην Forthnet προχθές και ρώτησα τι ενέργειες πρέπει να κάνω για να μεταβώ πλήρες στο δίκτυο τους. Αρχικά μου είπε μέσο αίτησης, αλλά όταν με ρώτησε περιοχή μου είπε πως θα πρέπει να την κάνουμε τηλεφωνικά (προφανώς λόγο έλειψης Forthnet shop). Να εμπιστευτώ αυτόν τον τρόπο;;; Τι να κάνω;

Να συμπληρώσεις την αίτηση (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10010167) που υπάρχει στο site επιλέγοντας "μετατροπή από υπηρεσία Forthnet ADSL", σελίδα 2: "Παροχή υπηρεσίας μετάβασης από Μεριζόμενη πρόσβαση σε Πλήρη με παράλληλη αίτηση φορητότητας (πάροχος: Forthnet)" και να τη στείλεις με συστημένο ταχυδρομείο.


4. Επειδή κάποια στιγμή στο μέλλον (υπολογίζω σε περίπου 1 χρόνο), θα μετακομίσω, τι προβλήματα να περιμένω κατά την μεταφορά της γραμμής, εφόσον μεταβώ σε 2Play;;;;

Αν η Forthnet δεν έχει δώσει τη δυνατότητα για ανενεργό βρόχο μέχρι τότε, θα πρέπει να αλλάξεις πάροχο ή να πας μέσω ΟΤΕ.

Aligator21
07-06-08, 23:33
Αν η Forthnet δεν έχει δώσει τη δυνατότητα για ανενεργό βρόχο μέχρι τότε, θα πρέπει να αλλάξεις πάροχο ή να πας μέσω ΟΤΕ.

Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις λίγο με πιο απλά λόγια τι συμένει αυτό; Δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι αυτό. Πάντως στην ίδια περιοχή θα μείνω και πάλι, εάν αυτό έχει κάποια σημασία.

ariadgr
08-06-08, 00:45
Μπορείς σε παρακαλώ να μου εξηγήσεις λίγο με πιο απλά λόγια τι συμένει αυτό; Δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι αυτό.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=155424


Πάντως στην ίδια περιοχή θα μείνω και πάλι, εάν αυτό έχει κάποια σημασία.

Δεν έχει σημασία

Aligator21
08-06-08, 14:20
Μάλιστα, άρα ας κάτσω στα αυγά μου προς το παρών και όταν φτιάξουν τα πράγματα κάνω τις κινήσεις.

Ευχαριστώ :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.