PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι συμβαίνει επιτέλους στη NetOne;



Σελίδες : [1] 2 3

SkyNet
07-06-08, 23:40
Επειδή η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο με τη Netone, το MTU μειώνεται με δόλιο τρόπο (λες και δεν θα το καταλαβαίναμε), το Interleaved mode (το οποίο μας επιβάλλανε ΧΩΡΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ), τα pings παραμένουν ΑΘΛΙΑ (και δεν δέχομαι καμία δικαιολογία περί ΑΙΧ - οι άλλοι ISPs είναι βλάκες δλδ?), το SNR το οποίο επίσης μας επιβάλλανε (είμαι 500m από το DSLAM και ΦΥΣΙΚΑ το έχω μειώσει αρνούνται να μου παρέχουν τεχνική υποστήριξη), οι υπηρεσίες παραμένουν οι ίδιες, η ποιότητα έχει πάρει την κάτω βόλτα, η τεχνική υποστήριξη επίσης, οι υπεύθυνοι (ποιοί είναι άραγε?) σπασμωδικά κάνουν "κάποιες εμφανίσεις", το forum του support είναι για τα μάτια του κόσμου, οι τιμές είναι εκτός ανταγωνισμού (άλλοι δίνουν IPTV και τηλέφωνα προς κινητά στα ίδια), η IP τηλεφωνία είναι κλειδωμένη και αυτή (δεν μπορούμε εκτός από το router τους να τη χρησιμοποιήσουμε πουθενά αλλού), νομίζω ότι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΠΙΑ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΚΚΛΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΤΗΣ BUSINESS PLAN, ΑΝ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΤΩΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΩΝ ΑΠΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΠΑΣΜΩΔΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.

Κι επειδή "δεν έχουμε τίποτα να κρύψουμε" τα μικρά γράμματα όπως κομπάζει η εταιρία ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ Η ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΣΕ ΚΑΘΕ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.

Επειδή το DSL στην Ελλάδα είναι ότι να'ναι και έχω καταταλαιπωρηθεί στο παρελθόν, οι τακτικές της ΝΕΤΟΝΕ είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΙ ΙΔΙΕΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΠΙΑ.
ΝΤΡΟΠΗ.

Τι συμβαίνει επιτέλους στην εταιρία σας κύριοι? :down::down:

atheos71
08-06-08, 00:09
Δεν έχεις άδικο σ'όλα όσα αναφέρεις,δυστυχώς,για όλους τους συνδρομητές της εν λόγω εταιρίας.

tasos1917
08-06-08, 03:20
Πού είναι τώρα εκείνος ο δικός μου να μας πει τι συμβαίνει?

vOOz
08-06-08, 04:04
Και οι εταιριες που δινουν triple play ειναι για τα μπαζα ομως.. την προτιμω ετσι την νετονε..

Zer0c00L
08-06-08, 10:04
εγω εχω να πω δυο πραγματα :

απο την ημερα που τα 16 εγιναν 24
και απο την ημερα που βγηκε το TEST DRIVE

τα πραγματα πηγαν προς το χειροτερο μεχρι τοτε ειμασταν μια ΧΑΡΑ

τι φταιει κυριοι της ΝΕΤΟΝΕ (που μιλατε ξεκαθαρα χωρις να κρυβετε τιποτα) γιατι εχετε γινει στρουθοκαμηλοι και κρυβεστε βγητε και μιληστε στον κοσμο (πελατες) σας.

εκτος αν ειστε σαν ολους τους αλλους (οτι αρπαξουμε)

aitos
08-06-08, 12:08
εγω εχω να πω δυο πραγματα :

απο την ημερα που τα 16 εγιναν 24
και απο την ημερα που βγηκε το TEST DRIVE

τα πραγματα πηγαν προς το χειροτερο μεχρι τοτε ειμασταν μια ΧΑΡΑ

τι φταιει κυριοι της ΝΕΤΟΝΕ (που μιλατε ξεκαθαρα χωρις να κρυβετε τιποτα) γιατι εχετε γινει στρουθοκαμηλοι και κρυβεστε βγητε και μιληστε στον κοσμο (πελατες) σας.

εκτος αν ειστε σαν ολους τους αλλους (οτι αρπαξουμε)


εχω την εντυπωση οτι υπαρχουν ΔΥΟ ΕΙΔΩΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ στην ΝΕΤΟΝΕ

Α.- ΟΙ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ ΚΑΛΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ή ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ....δεν εχουν πολλες απαιτησεις .


Β . - ΟΙ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΝΤΑΙ - ΨΑΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥς ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ .


οσο για τον στρουθοκαμηλισμο ..........αυτο δυστηχως ειναι εθνικο σπορ - καταντημα , κανεις ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ γιατι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ...ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ...ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ..ΔΕΝ ...ΔΕΝ ..ΔΕΝ.....ατελειωτα ΔΕΝ :cool: ....:down:

atheos71
08-06-08, 12:13
Yπέρ πάντων ,ο αγών του κέρδους ... αλλά αυτό είναι κάτι που όλοι γνωρίζουμε.
Γιατί ν'αποτελέσει εξαίρεση η ΝetOne και η κάθε ανάλογη εταιρία;

largo
08-06-08, 14:49
Yπέρ πάντων ,ο αγών του κέρδους ... αλλά αυτό είναι κάτι που όλοι γνωρίζουμε.
Γιατί ν'αποτελέσει εξαίρεση η ΝetOne και η κάθε ανάλογη εταιρία;

Να σου πω γιατί:

Γιατι αν είσαι ο ΟΤΕ ή η Forthnet, στα παλιά σου τα παπουτσια αν φύγουν συνδρομητές. Εχεις τόσους και θαρθουν και άλλοι. Αυτόματα.

Αν είσαι όμως μια μικρή εταιρία, που ακροβατείς για να επιβιώσεις, τότε δεν σε παιρνει να κάνεις βλακίες για μεγάλο χρονικό διάστημα. Είναι εξαιρετικά εύκολο να χάσεις πελάτες και $δύσκολο$ να φέρεις νέους πελάτες.

theopan
08-06-08, 15:00
εχω την εντυπωση οτι υπαρχουν ΔΥΟ ΕΙΔΩΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ στην ΝΕΤΟΝΕ

Α.- ΟΙ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ ΚΑΛΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ή ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ....δεν εχουν πολλες απαιτησεις .


Β . - ΟΙ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΕΣ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΝΤΑΙ - ΨΑΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥς ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ .


οσο για τον στρουθοκαμηλισμο ..........αυτο δυστηχως ειναι εθνικο σπορ - καταντημα , κανεις ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ γιατι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ...ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ...ΔΕΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ..ΔΕΝ ...ΔΕΝ ..ΔΕΝ.....ατελειωτα ΔΕΝ :cool: ....:down:

Υπάρχει και μια κατηγορία Γ, αυτοί με έλλειψη ψυχραιμίας (και βιωμάτων σε αυτό το θέμα) οι οποίοι ταλαιπωρούνται μετακινούμενοι πέρα-δώθε νομίζοντας ότι υπάρχει η πανάκεια. Βλέπε blugosi που απλά ...άλλαξε section και κάνει πλέον παράπονα σε αυτό του ΟΤΕ. Τον αναφέρω απλά επειδή έπεσε το μάτι μου χθες σε δικό του θέμα στο section του ΟΤΕ (δεν τον ξέρω τον άνθρωπο ούτε τον έχω παρακολουθήσει). Όλοι τα ίδια είναι παιδιά. Στο ίδιο δίκτυο "πατάνε", τις ίδιες 2-3 μάρκες dslam χρησιμοποιούν, από τους ίδιους providers βγαίνουν στο εξωτερικό. Τη διαφορά κάνουν αυτοί με τους οποίους κάποια στιγμή καταφέρνεις να συνεννοηθείς, ακούνε τον πελάτη και λύνουν τα προβλήματα. Αναμφισβήτητα περνάει κρίση η netone αλλά πιστεύω (κρίνοντας και από το παρελθόν καθώς και από το τι αντιμετώπισα αλλού) ότι είναι παροδική. Με τους "μικρούς" που έχουν πελατοκεντρική φιλοσοφία, εξάλλου έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να συνεννοηθείς, παρά με τη "χάβρα" των Ιουδαίων που επικρατεί στους "μεγάλους".

atheos71
08-06-08, 15:08
Yπάρχει και η φθορά του χρόνου απ'την οποία τίποτε δε γλιτώνει.Αν νομίζουν οι "μεγάλες" εταιρίες ότι
είναι στο απυρόβλητο ,τότε σφάλλουν ... Αλλά ,ξέχασα,ουδέν μονιμότερο του προσωρινού ....
Κι αυτό τους φτάνει ....

largo
08-06-08, 15:15
Υπάρχει και μια κατηγορία Γ, αυτοί με έλλειψη ψυχραιμίας (και βιωμάτων σε αυτό το θέμα) οι οποίοι ταλαιπωρούνται μετακινούμενοι πέρα-δώθε νομίζοντας ότι υπάρχει η πανάκεια. Όλοι τα ίδια είναι παιδιά. Στο ίδιο δίκτυο "πατάνε", τις ίδιες 2-3 μάρκες dslam χρησιμοποιούν, από τους ίδιους providers βγαίνουν στο εξωτερικό. Τη διαφορά κάνουν αυτοί με τους οποίους κάποια στιγμή καταφέρνεις να συνεννοηθείς, ακούνε τον πελάτη και λύνουν τα προβλήματα.

Αυτή είναι μια λανθασμένη άποψη.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ.

Καταρχάς δεν είναι όλοι Voip. Μόνο και μόνο αυτό φτάνει. Μην πουμε λεπτομέρειες...

Επίσης αν είσαι στον ΟΤΕ και σου τύχει πρόβλημα σοβαρό, στο λύνουν. Στους εναλλακτικούς τρέχα γύρευε ... την έκατσες την βάρκα. Είναι να ΜΗΝ σου τυχει σοβαρό πρόβλημα.

Επίσης δεν είμαι σιγουρος ότι βγαινουν ΟΛΟΙ με τους ίδιους providers.

Και την διαφορά, κατα την γνωμη μου, την κάνουν ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙΣ. Τα call centers είναι +- τα ίδια. Λένε τις ίδιες ασχετο-μπαρούφες και είναι και ψιλο-αγγενείς αν τους πιέσεις.

atheos71
08-06-08, 15:18
Mια σωστή διοίκηση έχει και σωστό call-center.Αν δε θεωρείται σημαντικό ας καταργηθεί.
Εξοικονόμηση χρημάτων θά 'ναι.

largo
08-06-08, 15:22
Mια σωστή διοίκηση έχει και σωστό call-center.Αν δε θεωρείται σημαντικό ας καταργηθεί.
Εξοικονόμηση χρημάτων θά 'ναι.

Καθημερινά μιλάω με τα call centers όλων των εναλλακτικών, εκ μέρους των (άσχετων και ελπίζω να μην διαβάζουν εδώ) πελατών μου. Είναι ΟΛΑ ΙΔΙΑ. Και του ΟΤΕ/ΟΤΕΝΕΤ. Ασχετοι και μερικά απρόθυμοι/αδιάφοροι.

Δεν υπάρχει καλό call center. Η τουλάχιστον εγώ δεν έχω συναντήσει. Αλλά από την άλλη είναι και μονόδρομος για να "εξυπηρετήσεις" μεγάλο αριθμό πελατών.

atheos71
08-06-08, 15:26
Παρομοίως κι εγώ δεν έχω συναντήσει call-center που να πληροί τον όρο του ,έστω και σε κάποιο βαθμό.
Είναι θέμα διοίκησης.Δεν τους ενδιαφέρει.
Όσο για το "μονόδρομο" που ανέφερες ,το δίκτυο(χωρίς γέλια) ,δεν αποτελεί μορφή επικοινωνίας
εταιρίας-πελάτη(ρητορική αναφορά);

sdikr
08-06-08, 15:47
Αυτή είναι μια λανθασμένη άποψη.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΙΔΙΟΙ.

Καταρχάς δεν είναι όλοι Voip. Μόνο και μόνο αυτό φτάνει. Μην πουμε λεπτομέρειες...

Επίσης αν είσαι στον ΟΤΕ και σου τύχει πρόβλημα σοβαρό, στο λύνουν. Στους εναλλακτικούς τρέχα γύρευε ... την έκατσες την βάρκα. Είναι να ΜΗΝ σου τυχει σοβαρό πρόβλημα.

Επίσης δεν είμαι σιγουρος ότι βγαινουν ΟΛΟΙ με τους ίδιους providers.

Και την διαφορά, κατα την γνωμη μου, την κάνουν ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙΣ. Τα call centers είναι +- τα ίδια. Λένε τις ίδιες ασχετο-μπαρούφες και είναι και ψιλο-αγγενείς αν τους πιέσεις.

Κάποιοι κάναν επιλόγη να δοκιμάσουν εκτός ΟΤΕ
Βέβαια τώρα είναι δυσκολό το μετά απο τόσο καιρό να πείς ναι εκάνα λάθος

aitos
08-06-08, 18:57
Κάποιοι κάναν επιλόγη να δοκιμάσουν εκτός ΟΤΕ
Βέβαια τώρα είναι δυσκολό το μετά απο τόσο καιρό να πείς ναι εκάνα λάθος


οχι φιλε ΔΕΝ καναμε λαθος , διοτι συνειδητα φυγαμε απο τον μονοκρατορα - δεινοσαυρο οτε ,οπου πληρωναμε χρυσαφι τις αραχνιασμενες υπηρεσιες του ,
προκειμενου να αναπτυχθει ο ανταγωνισμος και να ωφεληθει η υποθεση ΦΤΗΝΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ .....

Σε ενα βαθμο εχει επιτυχει το σκεπτικο μας ......ο ανταγωνισμος εφερε ΜΕΙΩΣΗ ΤΙΜΩΝ και ΑΥΞΗΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ στον γεροδεινοσαυρο οτε , δυο ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ τα οποια ΔΕΝ ΘΑ ΒΛΕΠΑΜΕ ΠΟΤΕ .......

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ , ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥς ΕΠΙ ΜΕΡΟΥς , ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ........./ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΜΟΝΟΠΩΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΕς ΑΝΙΚΑΝΩΝ \ ........
:hmm:

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΟΛΤΕς ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟ , ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΙΜΙΑ ΑΛΥΣΟΔΕΜΕΝΟς ΣΕ Ε Ν Α Ν .....MONOPOLY - MAN :p ......:) ..:)

atheos71
08-06-08, 19:09
Και το οικονομικό κριτήριο υπάρχει και τα προβλήματα ....
Κι όταν αυτά γίνουν πολλά κι έντονα ,αν επιθυμεί να χρησιμοποιεί ο χρήστης τις υπηρεσίες αυτές
καταφεύγει στην επιστροφή .....

dimpard
08-06-08, 19:20
Επειδή η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο με τη Netone,....

νομίζω ότι ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΠΙΑ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΚΚΛΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΤΗΣ BUSINESS PLAN, ΑΝ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΥΞΗΣΗΣ ΤΩΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗΤΩΝ ΑΠΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΠΑΣΜΩΔΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.....

Τι συμβαίνει επιτέλους στην εταιρία σας κύριοι? [/B]:down::down:

Συμφωνώ μαζί σου. Έχω την "αίσθηση" ότι η Netone ξεκίνησε με κάποιο business plan, που στην πορεία άλλαξε, ή άλλαξαν οι υπεύθυνοι.


Κάποιοι κάναν επιλόγη να δοκιμάσουν εκτός ΟΤΕ
Βέβαια τώρα είναι δυσκολό το μετά απο τόσο καιρό να πείς ναι εκάνα λάθος

......:hmm::hmm:
Πως, να απαντήσει κανείς στον πόνο του Administrator, για την ύπαρξη των εναλλακτικών.!!

Thiseas
08-06-08, 19:45
Κύριοι... μην λέμε όλα τα στραβά...

Προσωπικά είμουνα 1 χρόνο στην On...
Απλά.... απογοήτευση.... σε ΟΛΑ!!

1. On-TV έπαιζε.... 50/50... και από τις φορές που έπαιζε το 80% δεν βλεπότανε από το pixelization!\
2. Internet.... ftp!! (For The Peos...).Μερικές ημέρες έπρεπε να κάνω 10 και 15 φορές restart το router για να... "ξεκολλήσει"!!
3. Τηλέφωνο..... Ok τηλέφωνο είχαμε... όχι όμως με τα πολλά... χιόνια!! (αν θυμάστε πέρυσι με το πολύ το κρύο... είχαμε μείνει από phone!!)

Η σταγόνα που ξεχύλισε το glass?
Το router που κάηκε και η αντιμετώπιση από το support...

Τώρα με την NetOne... όλα μου φαίνονται Παράδεισος... μέχρι στιγμής!
Έχω 1 μήνα περίπου σύνδεση χωρίς κανένα problem.... πάντα σε σχέση με την προηγούμενη εμπειρία μου!!

Nikiforos
08-06-08, 21:02
Ρε παιδιά εδώ πριν που ήμουνα στην vivodi το τι μου έχουν πει δεν μπορείτε να φανταστείτε! πρέπει να γράψω έκθεση, αυτά είναι ανέκδοτα χειρότερα ακόμα και από αυτά με τις ξανθιές και τους πόντιους! καλά που δεν καράφλιασα ακόμα! ελπίζω να μη με καραφλιάσει η netone!:p:p:whistle::whistle::hmm::hmm::down::down::evil::evil::evil:

blugosi
08-06-08, 21:10
Υπάρχει και μια κατηγορία Γ, αυτοί με έλλειψη ψυχραιμίας (και βιωμάτων σε αυτό το θέμα) οι οποίοι ταλαιπωρούνται μετακινούμενοι πέρα-δώθε νομίζοντας ότι υπάρχει η πανάκεια. Βλέπε blugosi που απλά ...άλλαξε section και κάνει πλέον παράπονα σε αυτό του ΟΤΕ. Τον αναφέρω απλά επειδή έπεσε το μάτι μου χθες σε δικό του θέμα στο section του ΟΤΕ (δεν τον ξέρω τον άνθρωπο ούτε τον έχω παρακολουθήσει). Όλοι τα ίδια είναι παιδιά. Στο ίδιο δίκτυο "πατάνε", τις ίδιες 2-3 μάρκες dslam χρησιμοποιούν, από τους ίδιους providers βγαίνουν στο εξωτερικό. Τη διαφορά κάνουν αυτοί με τους οποίους κάποια στιγμή καταφέρνεις να συνεννοηθείς, ακούνε τον πελάτη και λύνουν τα προβλήματα. Αναμφισβήτητα περνάει κρίση η netone αλλά πιστεύω (κρίνοντας και από το παρελθόν καθώς και από το τι αντιμετώπισα αλλού) ότι είναι παροδική. Με τους "μικρούς" που έχουν πελατοκεντρική φιλοσοφία, εξάλλου έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να συνεννοηθείς, παρά με τη "χάβρα" των Ιουδαίων που επικρατεί στους "μεγάλους".

Συγνώμη, αλλά δεν έχω κάνει "παράπονα για τον ΟΤΕ"... Συνδέθηκα μόλις την Πέμπτη και ήμουνα σε φάση δοκιμών, αλλά έχω φύγει από Αθήνα και δεν ξέρω τι γίνεται....
Όσο ήμουν εκεί, αν εξαιρέσεις ότι συγχρόνιζα ελαφρώς κάτω από ΝΕΤΟΝΕ, οι ταχύτητές μου δεν ήταν άσχημες ενώ το τηλέφωνο ήταν (φυσικά) άψογο...

Είπα ότι μόλις επιστρέψω Αθήνα θα το παρακολουθήσω και θα ποστάρω συγκριτικά...
Μέχρι στιγμής δεν έχω μετανιώσει καθόλου που πήγα ΟΤΕ

sdikr
08-06-08, 22:35
οχι φιλε ΔΕΝ καναμε λαθος , διοτι συνειδητα φυγαμε απο τον μονοκρατορα - δεινοσαυρο οτε ,οπου πληρωναμε χρυσαφι τις αραχνιασμενες υπηρεσιες του ,
προκειμενου να αναπτυχθει ο ανταγωνισμος και να ωφεληθει η υποθεση ΦΤΗΝΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ .....

Σε ενα βαθμο εχει επιτυχει το σκεπτικο μας ......ο ανταγωνισμος εφερε ΜΕΙΩΣΗ ΤΙΜΩΝ και ΑΥΞΗΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ στον γεροδεινοσαυρο οτε , δυο ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ τα οποια ΔΕΝ ΘΑ ΒΛΕΠΑΜΕ ΠΟΤΕ .......

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ , ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥς ΕΠΙ ΜΕΡΟΥς , ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ........./ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΜΟΝΟΠΩΛΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟΤΗΤΕς ΑΝΙΚΑΝΩΝ \ ........
:hmm:

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΒΟΛΤΕς ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟ , ΠΑΡΑ ΝΑ ΕΙΜΙΑ ΑΛΥΣΟΔΕΜΕΝΟς ΣΕ Ε Ν Α Ν .....MONOPOLY - MAN :p ......:) ..:)

Αφού έγινε συνειδητά, τότε τι φωνάζεις; δώσε τους λίγο χρόνο

ΥΓ είσαι αλυσοδεμένος 12 μήνες ελάχιστο συμβόλαιο, ο κακός έχει 6 μήνες


Συμφωνώ μαζί σου. Έχω την "αίσθηση" ότι η Netone ξεκίνησε με κάποιο business plan, που στην πορεία άλλαξε, ή άλλαξαν οι υπεύθυνοι.



......:hmm::hmm:
Πως, να απαντήσει κανείς στον πόνο του Administrator, για την ύπαρξη των εναλλακτικών.!!

λες να έχω κάποιον πόνο και δεν το ξέρω; οι χρήστες των εναλλακτικών όμως το έχουν

Κρίμα πάντως το να γίνεται και η Net1 ακόμα ενάς απλός εναλλακτικός

theopan
08-06-08, 23:21
ΥΓ είσαι αλυσοδεμένος 12 μήνες ελάχιστο συμβόλαιο, ο κακός έχει 6 μήνες



Και πολύ είναι μη σου πω! Εκτός του ότι Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει άρα δεν του στοιχίζει τίποτα (καλά υπερβάλλω), χρεώνει τα διπλά από τους υπόλοιπους. Άρα ούτε καν το 6μηνο υποχρεωτικής δέσμευσης δε θα έπρεπε να είχε. Έτσι δεν είναι;

sdikr
08-06-08, 23:33
Και πολύ είναι μη σου πω! Εκτός του ότι Γιάννης κερνάει, Γιάννης πίνει άρα δεν του στοιχίζει τίποτα (καλά υπερβάλλω), χρεώνει τα διπλά από τους υπόλοιπους. Άρα ούτε καν το 6μηνο υποχρεωτικής δέσμευσης δε θα έπρεπε να είχε. Έτσι δεν είναι;

Εχεί επιλογή και για αορίστου αν θέλεις

lewton
09-06-08, 00:00
Τι συμβαίνει επιτέλους στη Net One;

Πρέπει να διακόψει τη συνεργασία με τη Seabone. Αυτό συμβαίνει. ;)

ariadgr
09-06-08, 00:04
Τι συμβαίνει επιτέλους στη Net One;

Πρέπει να διακόψει τη συνεργασία με τη Seabone. Αυτό συμβαίνει. ;)

Πράγματι, από τη στιγμή που κάθε τρείς και λίγο η Seabone της δημιουργεί τέτοιας έκτασης προβλήματα που να αγανακτούν οι συνδρομητές της, πρέπει είτε να συνάψουν συνεργασία και με δεύτερο πάροχο για το εξωτερικό, είτε να αλλάξουν τη Seabone με κάποιον πιο αξιόπιστο πάροχο...

theopan
09-06-08, 09:01
Εχεί επιλογή και για αορίστου αν θέλεις

Με € 41,64 τέλος ενεργοποίησης βέβαια.

ermis333
09-06-08, 13:06
Πράγματι, από τη στιγμή που κάθε τρείς και λίγο η Seabone της δημιουργεί τέτοιας έκτασης προβλήματα που να αγανακτούν οι συνδρομητές της, πρέπει είτε να συνάψουν συνεργασία και με δεύτερο πάροχο για το εξωτερικό, είτε να αλλάξουν τη Seabone με κάποιον πιο αξιόπιστο πάροχο...

Για να τα πώ και εγώ, η Τellas βρήκε προβλήματα εντός δικτύου της Seabone και σταμάτησε να βγάζει Link στο εξωτερικό μέσω αυτής. Κοινώς η Seabone είναι ΓΤΠ.

Zer0c00L
09-06-08, 19:45
οποτε ας κανουμε μια επιστολη οι πελατες της ΝΕΤΟΝΕ και να απαιτησουμε την αλλαγη του παροχου προς το εξωτερικο.

με επιχειρηματα βεβαια (να μαθουμε τι προβληματα συναντησε π.χ η βιβοντι)

sdikr
09-06-08, 21:02
Με € 41,64 τέλος ενεργοποίησης βέβαια.


Διαλέγεις και παίρνεις, άλλοι έχουν τέλος ενεργοποίησης, αλλοί απενεργοποιήσεις άλλοι και τα δυο

Αν κάνεις την συγκρίση σε αυτό το κομμάτι βγαίνει ποιο φθηνός ο ΟΤΕ

XPHSTOS29
09-06-08, 23:02
Εγω εχω την αισθηση οτι θα ανατρεχω στα 1α μου ποστ σχετικα με την βιβοντι μερικα χρονια πριν ...
Οταν τοτε μου ελεγαν για χαμηλες ταχυτητες και υψηλα πινγκ ...
Ετσι για να κανω μια ιστορικη αναδρομη ... και να θυμηθω τι εγραφα τοτε ...

Το εχω ξαναπει και παλαιοτερα στο νημα "η vivodi σερνεται" και θα το ξαναπω παλι.

Το γλυφιτζουρι για τις ταχυτητες σε εμενα δεν πιανει διοτι δεν κατεβαζα αρχεια.

Αυτο που με ενδιεφερε εμενα ηταν η συνδεσιμοτητα με προγραμματα οπως yahoo messenger, msn messenger,
paltalk, skype και αλλα.Απο την στιγμη που ειχα συνεχεις αποσυνδεσεις απο αυτα δεν μου καιγεται
καρφι για τις ταχυτητες που πιανει το download και οι οποιες δεν ειναι εγγυημενες.
Αν αναφερανε οτι δεν ειναι εγγυημενη και η συνδεσιμοτητα με servers του εξωτερικου
και γενικα δεν ειναι εγγυημενο το ιντερνετ που παρεχουν οτι θα δουλευει εστω και σε μικροτερες ταχυτητες ....
Αλλα αν αναφερει κατι τετοιο μια εταιρια που παρεχει ιντερνετ τοτε δεν αξιζει να ασχοληθεις η συνεργαστεις μαζι της.

Σχεδον 2 χρονια μετα πρεπει να ξαναπερασω τα ιδια ;
Γιατι ;

Zer0c00L
10-06-08, 01:59
καλυτερα ΟΤΕ απο αυτου του τυπου εναλλακτικους.

για μενα ηταν ως εδω.

απο αυριο καταγγελια σε ολες τις αρχες
εξωδικο μεσω δικηγορου
κοινοποιηση σε αυτους οτι δεν προκυτε να πληρωθουν αν δεν φτιαξουν οτι λεει το XXXXχαρτο που λεγεται συμβολαιο και φυσικα απαιτηση χρηματικης αποζημειωσης.

atheos71
10-06-08, 02:06
Eίχατε διακοπή κατά τις 1:00-1:30 ,πριν λίγο δηλαδή;

lewton
10-06-08, 02:08
Εμ τι λες; :blabla:

spartacus
10-06-08, 02:11
ελατε ρε παιδια πως κανετε έτσι ενα restart έκαναν οι άνθρωποι!!! σαν δεν ντρέπονται!!!!

Zer0c00L
10-06-08, 02:11
Eίχατε διακοπή κατά τις 1:00-1:30 ,πριν λίγο δηλαδή;

ναι και ακομα δεν εχει τελειωσει ο ιουνιος εχουμε ιουλιο..αυγουστο...σεπτεμβριο...οκτωβριο...νοεμβριο

και μετα....ελευθερια

atheos71
10-06-08, 02:20
Eίπα ,μήπως ήταν κάποιο δικό μου πρόβλημα ....

HarryP
10-06-08, 11:38
Ισως απλώς να είναι σύμπτωση αλλά όλα αυτά τα περίεργα άρχισαν να μου συμβαίνουν όταν τελείωσε η περίοδος του testdrive. Μέχρι τότε δεν είχα συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα.

Μετά, άρχισαν οι μειωμένες ταχύτητες στο μεγαλύτερο μέρος της ημέρας και τα pings ανέβηκαν λίγο. Το πιό περίεργο είναι ότι πολλές νύχτες δεν υπάρχει σύνδεση. Αυτό το ανακάλυψα τυχαία κάποιες φορές που επέστρεψα σπίτι μου πολύ αργά και έβλεπα κόκκινα λαμπάκια στο router... Στην αρχή πίστεψα ότι είναι σύμπτωση αλλά μετά είδα ότι συμβαίνει συχνά.

Χτες το απόγευμα ανακάλυψα ότι δεν είχα τηλέφωνο (το λαμπάκι ήταν πράσινο και η σύνδεση στο Internet δούλευε). Το πρόβλημα λύθηκε με ένα restart αλλά πλέον μπήκα στη νοοτροπία να τσεκάρω το τηλέφωνο άσχετα με το τι δείχνει το router. Γενικώς άρχισα να μπαίνω στη νοοτροπία ότι τίποτα δεν είναι σίγουρο, ούτε αν έχω τηλέφωνο, ούτε αν έχω internet, ούτε ποιά θα είναι η ποιότητά τους.

Θα ήταν ενδιαφέρον αν μπορούσαμε να μάθουμε αν υπάρχουν συνδρομητές με testdrive πακέτα που να έχουν αυτά τα προβλήματα (το πιάσατε το υπονοούμενο :p)

atheos71
10-06-08, 11:48
Δύο μήνες δε διαρκεί το test drive;
Η δική μου σύνδεση δεν είναι ακόμη δύο μηνών και τα προβλήματα υπάρχουν ,όπως σ'όλους.

VirusSnake
10-06-08, 12:13
υπαρχει καποιος πιο αξιοπιστος παροχος αυτη την εποχη?

εστρωσε η μπακνετ και η ον?

δεν πολυμπαινω στα αλλα φορουμ και με τα τελευταια σκεφτομαι να δοκιμασω κατι καινουργιο

atheos71
10-06-08, 12:25
Kαι η ΟΝ έχει προβλήματα ....
Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος αξιόπιστος πάροχος ,όλοι κάποιο πρόβλημα εμφανίζουν.

EvilHawk
10-06-08, 14:04
καλυτερα ΟΤΕ απο αυτου του τυπου εναλλακτικους.

για μενα ηταν ως εδω.

απο αυριο καταγγελια σε ολες τις αρχες
εξωδικο μεσω δικηγορου
κοινοποιηση σε αυτους οτι δεν προκυτε να πληρωθουν αν δεν φτιαξουν οτι λεει το XXXXχαρτο που λεγεται συμβολαιο και φυσικα απαιτηση χρηματικης αποζημειωσης.

Σε παρακαλώ πολύ, μπορείς να μην μας spammάρεις ασύστολα, έχεις γράψει τα ίδια πράγματα σε 6-7 διαφορετικά θέματα :evil:

Zer0c00L
10-06-08, 14:12
Εχεις απολυτα δικιο φιλε EvilHawk και ζητω προκαταβολικα συγνωμη απλα ειναι πολλα τα θεματα με τα προβληματα της συγκεκριμενης εταιρειας για αυτο και εγραψα το ιδιο μηνυμα (λαθος μου επρεπε να βαλω μονο το λινκ στο αρχικο μηνυμα και τιποτα αλλο.)

δεν θα ξαναγινει

........Auto merged post: Zer0c00L πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Kαι η ΟΝ έχει προβλήματα ....
Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος αξιόπιστος πάροχος ,όλοι κάποιο πρόβλημα εμφανίζουν.

κοινως ειναι οπου σου κατσει πιο καλα (αυτη ειναι η αποψη μου).

XPHSTOS29
10-06-08, 17:19
Μετα απο συνεχεις αποσυνδεσεις διαπιστωσα οτι αλλαξε ο ηχος κλησης στο τηλεφωνο απο το κλασικο που εχουμε συνηθησει σε ενα πιο μακρυ ηχο ...
Στην αρχη με ξεγελασε και νομιζα οτι υπηρχε προβλημα αλλα διαπιστωσα οτι λειτουργει κανονικα ...
Να υποθεσω οτι εκαναν καποια αναβαθμηση η κατι αλλο ...

Sovjohn
10-06-08, 17:34
Ο ήχος κλήσης αλλάζει με βάση την υπηρεσία προσωπικού τηλεφωνητή - αν έχεις νέο μήνυμα ακούγεται αλλιώς απ' όσο θυμάμαι.

Εγώ δεν το έχω παρατηρήσει αυτό γιατί μου στέλνει τα μηνύματα με e-mail, οπότε η ειδοποίηση δεν χρειάζεται...

nikodoros
10-06-08, 18:00
Γειά σε όλους
Δυστυχώς για μας τελικά έχει αποδειχθεί ότι καμιά εταιρία απο τους εναλλακτικούς δεν σέβεται τους πελάτες της δηλ. εμάς.Είμαι ενα χρόνο στην νετονε και στην αρχή όλα πηγαιναν μια χαρά(τηλεφωνία,ιντερνετ, σχεδόν άμεση ανταπόκριση κτλ).Τώρα ενω έχει αυξηθεί ο αριθμός των πελατών η υποδομή τους προχωράει με βήματα χελώνας με αποτέλεσμα την σημερινή κατάντια.Εδω και αρκετό καιρό έχω τρελλαθεί στις αποσυνδέσεις, στις διακοπές του ιντερνέτ. Το restart είναι η μόνιμη διαδικασία για να επανέλθει η σύνδεση μέχρι την νέα αποσύνδεση. Στην τεχνική υποστήριξει θα ακούσεις διάφορες βλακείες(ότι φταίει το καλώδιο,η πρίζα και διάφορα άλλα).Κατ΄αυτούς η μόνη που δεν φταίει είναι η εταιρία . Δεν θέλουν να καταλάβουν ότι όταν οι πελάτες αυξάνουν είναι αναγκαία και η τενολογική αναβάθμηση του εξοπλισμού....και όπως λέει και ο λαός μας ..με πορδές αβγά δεν βάφονται. Αραγε θα γίνει κάτι προς το καλύτερο; Προσωπικά δεν νομίζω. Ο Θεός να βάλει το χέρι του. Υπομονή.:down:

pan.nl
10-06-08, 18:34
Σήμερα εδώ στην Καλλιθέα έπεσε το internet και κατά συνέπεια και η τηλεφωνία κατά τις 12:45. Δε γνωρίζω πότε επανήλθε, αλλά ήταν ΟΚ στις 3:45 που επέστρεψα σπίτι.

panosdr
10-06-08, 18:51
Αντε πάλι σερνόμαστε. Πάμε να δούμε τη μπάλα...

xristo_s
10-06-08, 19:01
Καλησπέρα.Πιστεύεται οτι οι υπόλοιποι πάροχοι είναι καλύτεροι από την νετονε;Πιστεύεται ότι έχουν καλύτερες υπηρεσίες;Δεν νομίζω.Και εμένα έπεσε το νετ και κάποια στιγμή κατέβαζα με 75κβ!!!!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΩ;;;
Κάποια στιγμή επανήλθε.Τους πήρα και τηλέφωνο.Τα ιδια και τα ίδια μου έλεγαν(πρίζες,καλώδια κτλ)
Εαν κάποιος το έχει τόσο μέγαλη ανάγκη και είναι εργαλείο για την δουλειά του τότε πιστεύω οτι πρέπει να γυρίσει στον ΟΤΕ.
Να πληρώνει τα 60ευρα του και να μην παραπονιέται!
Ενα παραδειγμα θα σας πω:Γνωστος μου έκανε αίτηση στην ΗΟL.Τελικά πήγε στον οτε και τον πήραν τηλέφωνο απο την hol μέτα από 3 μήνες!!!
Να σται καλά και ευχαριστώ που με ακούσατε.:)

sdikr
10-06-08, 21:10
Καλησπέρα.Πιστεύεται οτι οι υπόλοιποι πάροχοι είναι καλύτεροι από την νετονε;Πιστεύεται ότι έχουν καλύτερες υπηρεσίες;Δεν νομίζω.Και εμένα έπεσε το νετ και κάποια στιγμή κατέβαζα με 75κβ!!!!!ΑΠΙΣΤΕΥΤΩ;;;
Κάποια στιγμή επανήλθε.Τους πήρα και τηλέφωνο.Τα ιδια και τα ίδια μου έλεγαν(πρίζες,καλώδια κτλ)
Εαν κάποιος το έχει τόσο μέγαλη ανάγκη και είναι εργαλείο για την δουλειά του τότε πιστεύω οτι πρέπει να γυρίσει στον ΟΤΕ.
Να πληρώνει τα 60ευρα του και να μην παραπονιέται!
Ενα παραδειγμα θα σας πω:Γνωστος μου έκανε αίτηση στην ΗΟL.Τελικά πήγε στον οτε και τον πήραν τηλέφωνο απο την hol μέτα από 3 μήνες!!!
Να σται καλά και ευχαριστώ που με ακούσατε.:)

Αν θέλει η netone Να μπει στο ίδιο τσουβάλι με τους άλλους ναι δεν έχεις άδικο, απλά μέχρι τώρα αλλά μας έλεγε

@ ADSLgr.com All rights reserved.