PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποτέφρωση: Υπέρ ή Κατά;



Σελίδες : 1 2 3 [4] 5

manoulamou
12-06-08, 11:29
Βρε ας πεθανω εγω με το ... καλο και γαια πυρι μειχθητω!
Ας βγαλουν ακρη οι κληρονομοι της αμυθητης ... βλακειας μου.
Εξ αλλου ειναι πασιγνωστο πως τα κακα κοριτσια πανε παντου,
αρα γιατι να μην ξαναγυρισω να σας κανω μπουουου ...
Ειδικα για τις σταχτες μας, ποιος ο λογος της φυλαξης, χαθηκε το Αιγαιο πχ;
:rofl:

DOU
12-06-08, 12:04
Σε χρεωνουν ακομα και το καντηλι για ναναι αναμμενο(40€ το μηνα) αλλιως αν το αναψεις μόνος σου, σου το σβηνουν!

Mε ποιο δικαιωμα ε?:lol::hmm: Αμα ειναι 40€ καλυτερα να μην στο αναβουν καθολου...δεν θα παθεις και τιποτα στην τελικη.:p Aκου εκει 40€ το καντηλι...απατεωνες...:whistle:

pancon
12-06-08, 12:16
Mε ποιο δικαιωμα ε?:lol::hmm: Αμα ειναι 40€ καλυτερα να μην στο αναβουν καθολου...δεν θα παθεις και τιποτα στην τελικη.:p Aκου εκει 40€ το καντηλι...απατεωνες...:whistle:

Έτσι, καλύτερα σβηστό τότε, εξοικονομούμε και ενέργεια, και ανακουφίζουμε και τον πλανήτη από το global warming. :p

40€/month; Όσο το 2play της forth; Αγιογδύτες!

papakion
12-06-08, 12:50
Καποτε ηταν 5000δρχ το μήνα (εν ετη 1994)....κατι με το € κατι ΦΠΑ κατι πληθωρισμός... καλά ειναι μετά από 14 χρόνια τα 40€ (περίπου 13600δρχ)

gonzo26
12-06-08, 12:58
Mε ποιο δικαιωμα ε?:lol::hmm: Αμα ειναι 40€ καλυτερα.............:
Mε το διιαιωμα της μαφιας που λυμαινεται (και)αυτον το χωρο, τι αλλο??...
το εξοργιστικο δεν ειναι τα ευρα αλλα το οτι σου το σβηνουν εσκεμμενα για να αναγκαστεις να τους πληρωσεις.

viardon
12-06-08, 13:02
Υπέρ της δωρεάς οργάνων και μετά δε με νοιάζει....

Αλλά αν πρέπει να ψηφίσω... ψηφίζω υπέρ.

manoulamou
12-06-08, 13:03
Πειραζει να μην καινε τα καντηλια;
Λετε να το καταλαβουμε ;:rolleyes:

papakion
12-06-08, 13:06
Αλί από αυτούς που μένουν πίσω ξέρω γω....

DOU
12-06-08, 13:09
το εξοργιστικο δεν ειναι τα ευρα αλλα το οτι σου το σβηνουν εσκεμμενα για να αναγκαστεις να τους πληρωσεις.

Και εαν συνεχιζεις να το αναβεις παρολο που στο σβηνουν εσκεμμενα?:whistle: Εκει να επιμενεις και οσο αυτοι το σβηνουν εσυ θα το αναβεις ξανα κ ξανα,ε δεν μπορει καποια στιγμη θα βαρεθουν και θα σταματησουν.:p:worthy:

Θα πει καποιος,ε αυτη τη δουλεια θα κανω συνεχεια,αναψε σβησε κλπ..Ναι αυτη τη δουλεια,δεν πλερωνω κυριε που να σκασεις..:lol:

papakion
12-06-08, 13:10
Δεν θα ασχοληθούν και πολύ...θα σου πάρουν το καντηλι και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

DOU
12-06-08, 13:17
Δεν θα ασχοληθούν και πολύ...θα σου πάρουν το καντηλι και ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

Mεγαλη στεναχωρια τωρα, θα μου παρουν το καντηλι...:lol:ΟΧΙ! Μη μου παιρνετε το καντηλιιιι..:nono::rofl: ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ε,στο καλο στο καλο..:whistle::p

Curious Adventurer
12-06-08, 13:33
Εχω μια απορία... πόσο κοστίζει στην Ελλάδα να πεθάνει κάποιος (δηλαδή να τον πάρει το γραφείο κηδειών, κηδεία στην εκκλησία και να φτιαχτεί το μνήμα που θα τον βάλουν), έτσι για να ξέρουμε πόσο χάνουν αυτοί αν θα υπάρχει αποτέφρωση.

Ένα διχίλιαρο

Αν όμως πέθαινες στο χωριό μου κάνα 20άευρω για τον παπά και ότι
κοστίζει το ξύλο για την κάσα και ο ξυλουργός που θα την μαστορέψει
Τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνουν οι συγγενείς και οι συγχωριανοί
Ξυρίσματα, κοστουμαρίσματα και τέτοια κόλπα.. νάναι και ωραίο το πτώμα
Εδώ που τα λέμε πάντως 2 χιλιάρικα δεν είναι και πολλά για το γραφείο τελετών
Δεν είναι και η καλύτερη δουλειά για να κάνει κάποιος...

Εξ άλλου εσύ έτσι και αλλοιώς δεν θα πληρώσεις τίποτε όπου και αν αποφασίσεις να πεθάνεις :lol:
Εκτός και νομίζεις πως θα σε απασχολεί τόοοτε το ποιός θα πληρώσει ή το πως θα σε θάψουν
Προσωπικά δεν νομίζω νάχω καμμιά ιδιαίτερη σκοτούρα..
Την σκοτούρα την έχω τώρα που ζώ. Μετάααααα... δεν τρέχει μία.
Μάλλον δηλαδή.. Λές να τρέχει;;;; :hmm:

pancon
12-06-08, 13:38
Την σκοτούρα την έχω τώρα που ζώ. Μετάααααα... δεν τρέχει μία.
Μάλλον δηλαδή.. Λές να τρέχει;;;; :hmm:

Όπως το πάρει κανείς. (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=157131) :p

DOU
12-06-08, 14:06
Οι νεκροθαφτες ποσα παιρνουν για να σε χωσουν στο χωμα και να σε θαψουν?:p Εχει ανθιση αυτο το επαγγελμα τελευταια...:whistle::hmm: Υπαρχει καποια σχολη που πας?:lol: Οχι...οχι δεν ενδιαφερομαι..:lol:


ΥΓ Εγω θελω να με βαλσαμωσουν και να με κρατησουν για ενθυμιο...:p Σε καμια κασα οπως βαζανε τις μουμιες...

papakion
12-06-08, 14:13
Τοτε πρέπει να πεθανεις σύντομα συμφωνα με το παλιο σχολικό ρητό που έλεγε:
"ΠΕΘΑΝΕ ΝΕΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΩΡΑΙΟ ΠΤΩΜΑ"

Curious Adventurer
12-06-08, 14:18
"ΠΕΘΑΝΕ ΝΕΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΩΡΑΙΟ ΠΤΩΜΑ"

Δεν στο εγγυάται κανένας αυτό....
Δεν έχουν όλοι οι νέοι ωραίο σώμα...
Λέω λοιπόν να ΜΗΝ πεθάνω νέος
Και δεν χαλιέμαι αν στα 120 δεν θάχω ωραίο σώμα .. Καθόλου μάλιστα! :rofl:

papakion
12-06-08, 14:27
Δεν το συμμερίζομαι το "ΠΕΘΑΝΕ ΝΕΟΣ...." απλα το εδωσα ως συμβουλή για τον φίλο DOU που θελει να τον βαλσαμώσουν για σουβενιρ.....

DOU
12-06-08, 14:30
Δεν το συμμερίζομαι το "ΠΕΘΑΝΕ ΝΕΟΣ...." απλα το εδωσα ως συμβουλή για τον φίλο DOU που θελει να τον βαλσαμώσουν για σουβενιρ.....

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2117112#post2117112 :lol:

papakion
12-06-08, 14:36
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2117112#post2117112 :lol:

:rofl::rofl::rofl: ολα κλίνουν προς τα εκει DOU! By the way, εχεις κανα 3οροφο να μου γραψεις πριν... :lol::lol::lol:

DOU
12-06-08, 14:40
:rofl::rofl::rofl: ολα κλίνουν προς τα εκει DOU! By the way, εχεις κανα 3οροφο να μου γραψεις πριν... :lol::lol::lol:

Η μονη περιουσια που εχω ειναι κατι χρεη στην τραπεζα,ευχαριστως να σου τα γραψω!:lol::sneer::sneer::stunned:

papakion
12-06-08, 14:42
Και δεν μου γραφεις? Μηπως (για να γυρισουμε στο θεμα) θα τα παρω μαζι μου? Σταχτη θα γινουν!

agis29
12-06-08, 15:09
Ας μας απασχολεί το τι θα κάνουμε εν ζωή.

Curious Adventurer
12-06-08, 15:23
Ας μας απασχολεί το τι θα κάνουμε εν ζωή.

Σωστός!
Σοβαρό ζήτημα βρήκαμε τώρα αν θα μας κάψουν ή θα μας θάψουν!
Εγώ εν πάση περιπτώσει προτιμώ απλά να με .. ζήσουν :D
Για τα υπόλοιπα ας αποφασίσουν οι άλλοι...

papakion
12-06-08, 16:02
Σωστός!
Σοβαρό ζήτημα βρήκαμε τώρα αν θα μας κάψουν ή θα μας θάψουν!
Εγώ εν πάση περιπτώσει προτιμώ απλά να με .. ζήσουν :D
Για τα υπόλοιπα ας αποφασίσουν οι άλλοι...

:respekt:

gonzo26
13-06-08, 01:07
Ένα διχίλιαρο

Αν όμως πέθαινες στο χωριό μου κάνα 20άευρω για τον παπά και ότι
κοστίζει το ξύλο για την κάσα και ο ξυλουργός που θα την μαστορέψει
.........................
Ποιον θα πρωτοπληρωσεις με ενα διχιλιαρο???

Andrew
13-06-08, 04:25
Mε αυτο το θεμα ασχολουνταν ο Σπ.καρατζαφερης στην εκπομπη του τη προηγουμενη βδομαδα, δεν ξερω αν ασχολειται ακομα(Tεταρτη+Παρασκευη 24:00 extra3).
Το συμπερασμα ειναι οτι πραγματι στην Ελλαδα δε μπορεις ουτε να πεθανεις. Μια απλη κηδεια κοστιζει δε θυμαμαι ακριβως αλλα καποιες δεκαδες χιλιαδες ευρω. Σε χρεωνουν ακομα και το καντηλι για ναναι αναμμενο(40€ το μηνα) αλλιως αν το αναψεις μόνος σου, σου το σβηνουν! Φυσικα ολα αυτα για μια τριετια μόνο αφου μετα σου ανοιγουν το ταφο και παίρνουν τα κοκκαλα για το οστεοφυλάκιο. Επειδη ακριβως ειναι μεγαλα τα συμφεροντα και κονομισιές των νεκροθάφτων και των παππάδων, υπαρχει η λυσσαλεα αντιδραση για την αποτεφρωση.

Ναι ΟΚ εδώ όμως δεν πιάνω Καρατζαφέρη γι'αυτό και ρώτησα!!!

Τώρα σε χωριά απ'ότι ξέρω επίσης δεν τους βγάζουν στα 3 χρόνια αλλά μένουν εκεί.

manoulamou
13-06-08, 14:00
Ας μας απασχολεί το τι θα κάνουμε εν ζωή.
Μερικους δεν τους νοιαζει τοσο
{{ισως εχουν αγορασει ηδη ενα κομματι παραδεισο:crazy:}}
γιατι τους απασχολει πιο πολυ, τι θα τους κανουν μετα θανατον!

Hengeo
13-06-08, 23:04
Σαφώς υπέρ.

Πρέπει επιτέλους σε αυτήν την θεοκρατική παπαδολάχ μπαχαλοχώρα, να γίνουν σεβαστά τα θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα και ελευθερίες, και να τηρηθεί στην πραγματικότητα το Σύνταγμα.

:respekt:

Εννοείται πως ψήφισα υπέρ. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να 'φύγει' όπως επιθυμεί και αισθάνεται καλύτερα..

Curious Adventurer
14-06-08, 10:32
:respekt:

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να 'φύγει' όπως επιθυμεί και αισθάνεται καλύτερα..

O καθένας ΚΑΙ όπως επιθυμεί!
Συμφωνώ και εγώ αρκεί αυτό να το διευκρινίζει εγγράφως προ του θανάτου του. Γιατί μετά δημιουργούνται διάφορα ευτράπελα όπως να θέλουν οι συγγενείς θρησκευτική τελετή ενώ ο ίδιος να μην ήθελε και τα τοιαύτα γνωστά σχιζοφρενικά της ελληνικής κοινωνίας Ή όπως συμβαίνει κάποιος να δηλώνει άθεος όλη του την ζωή και όταν πεθαίνει να ζητάνε οι δικοί του κηδεία με δεσπότη! Παράνοια με λίγα λόγια.... Ότι θέλεις άνθρωπέ μου δήλωσέ το! Να ξέρει ο κόσμος τι ήθελες πριν πεθάνεις δηλαδή.. και να μην μπερδεύεται μετά..

Xguru
16-06-08, 02:17
Πάντως τις καλύτερες κηδείες τις κάνουν στην Αϊτή, είχα δει ένα ντοκυμαντέρ, τί φέρετρα σε σχήμα ferrari, παπουτσιού nike και πάει λέγοντας. Αλλά το καλύτερο είναι ότι στις κηδείες πέφτει τρελλή χαρά και γίνεται απίστευτο γλέντι. Πρέπει να το έχουν φιλοσοφήσει το θέμα εκεί.

DOU
16-06-08, 02:29
Μια λυση ειναι να σε βαλουν σε μια βαρκα,να σε βαλουν φωτια και να σε αφησουν στη θαλλασα στη μεση του πουθενα.:p Οπως κανανε οι ζουλου καποτε..:lol:

gonzo26
16-06-08, 02:51
Eγω παλι νομιζω οτι αν σε δουν να γραφεις ετσι τη θαλασσα θα σε πεταξουν κατευθειαν στο νερο με μια κοτρωνα δεμενη στο ποδι για να πας κατευθειαν στο πατο:lol:

iasonas511
16-06-08, 02:55
Μια λυση ειναι να σε βαλουν σε μια βαρκα,να σε βαλουν φωτια και να σε αφησουν στη θαλλασα στη μεση του πουθενα.:p Οπως κανανε οι ζουλου καποτε..:lol:

Δεν έχει χώρο στον Πειραιά ούτε βαρκούλα δεν χωράει :lol::lol::lol:

papakion
16-06-08, 14:04
ε ας φτιαξουν επιτελους το Λαυριο να τελειωνει!

pancon
16-06-08, 20:25
Πάντως τις καλύτερες κηδείες τις κάνουν στην Αϊτή, είχα δει ένα ντοκυμαντέρ, τί φέρετρα σε σχήμα ferrari, παπουτσιού nike και πάει λέγοντας. [...]

Οι αρχαιολόγοι του μέλλοντος θα πάθουν την πλάκα τους όταν σκάψουν εκεί! :rofl:

manoulamou
16-06-08, 21:22
Προτιμω παντως να γλεντησουν οι δικοι μου
με ρεμπετικα και μικη-μανο στο τελευταιο μου ταξιδι,
παρα την πατροπαραδοτη μιζερια των κλασικων μανιατικων οιμωγων (http://www.mani.org.gr/apopseis/moiroloi/miroloi_arthro.htm):
ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ (http://www.mani.org.gr/ithi/idioma/id.htm):death:
Ο θρηνος αφορα αυτους που μενουν πισω αρα ειναι καθαρα εγωϊστικος...

applebite
16-06-08, 21:36
Προτιμω παντως να γλεντησουν οι δικοι μου
με ρεμπετικα και μικη-μανο στο τελευταιο μου ταξιδι,
παρα την πατροπαραδοτη μιζερια των κλασικων μανιατικων οιμωγων (http://www.mani.org.gr/apopseis/moiroloi/miroloi_arthro.htm):
ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ (http://www.mani.org.gr/ithi/idioma/id.htm):death:
Ο θρηνος αφορα αυτους που μενουν πισω αρα ειναι καθαρα εγωϊστικος...

Κ εγω αυτο αρεσκομαι να πιστευω manoulamou, κ στο ιδιο συμπερασμα εχω καταληξει για το θρηνο οταν τον σκεφτομαι με καθαρη λογικη. Απο την αλλη ομως δυσκολα μπορω να με φανταστω να γλενταω στο θανατο καποιου δικου μου (αν κ Χατζηδακι θα βαλω), αρα μαλλον δεν περιμενω κ απο αυτους να βρουν το κουραγιο να κανουν το ιδιο στον δικο μου. Μακαρι ομως... :rolleyes:

gonzo26
16-06-08, 23:13
Δεν θα γινει κατι τετοιο σε μενα γιατι απλουστατα "εγω θα τους θαψω ολους" ! :lol:

manoulamou
17-06-08, 12:21
Δεν θα γινει κατι τετοιο σε μενα γιατι απλουστατα "εγω θα τους θαψω ολους" ! :lol:
ΩΧ πλακωσαν οι highlanders ... :rofl:

iasonas511
17-06-08, 12:45
ε ας φτιαξουν επιτελους το Λαυριο να τελειωνει!

Θα έχει εκεί και πιρόγες προς πώληση? :lol:

manoulamou
17-06-08, 12:53
Φτιαξε κι εσυ μια ρε παιδακι μου: τοσες αμερικανικες ταινιες
με Ινδιανους και ναυαγους δειχνουν ολημερις κι ολονυχτις, τα ελληνικα καναλια...:p

papakion
17-06-08, 13:44
Φτιαξε κι εσυ μια ρε παιδακι μου: τοσες αμερικανικες ταινιες
με Ινδιανους και ναυαγους δειχνουν ολημερις κι ολονυχτις, τα ελληνικα καναλια...:p

:oneup:

@iasonas511 μηπως να το δω απο τωρα το θεμα και να φτιαξω κανα μαγαζακι εκει να πρωτοπορησω? :lol:

iasonas511
17-06-08, 13:59
:oneup:

@iasonas511 μηπως να το δω απο τωρα το θεμα και να φτιαξω κανα μαγαζακι εκει να πρωτοπορησω? :lol:

Δηλαδή από το "εμπόριο" των γραφείων τελετών θα περάσουμε στο "εμπόριο" των βαρκάρηδων? :lol:
Θα διατίθενται και σε διάφορες ποιότητες? Πιρόγα από μαόνι, καρυδιά κτλ? :lol::lol::lol:

manoulamou
17-06-08, 14:06
Απο φελιζολ, πολυουρεθανη, μπαμπου, καλαμια αγρινιου...:p

papakion
17-06-08, 14:14
Και για πιο χαι πραγματα με εξωλεμβια....

thakaran
18-07-08, 02:32
Δεν θα ήταν πιο χρήσιμο να μιλάγαμε για το αν θέλουμε τα όργανα μας (όσα από αυτά είναι δυνατόν) να μεταμοσχευθούν μετά τον θάνατό μας?

manoulamou
18-07-08, 08:46
Καλο ειναι να εξεταζουμε ολες τις πιθανοτητες...
Γινε δωρητης οργανων (http://www.eom.gr/article_detail.asp?e_cat_serial=001001005&e_cat_id=7&e_article_id=20) ή ολοκληρου σωματος (http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=824).

spyrosn
24-07-08, 00:26
http://www.skai.gr/master_story.php?id=88979


Καύση νεκρών και στην Ελλάδα
23/07/2008

Και στη χώρα μας θα επιτρέπεται πλέον η αποτέφρωση των νεκρών και η λειτουργία ειδικών κέντρων αποτέφρωσης, σύμφωνα με σχέδιο Προεδρικού Διατάγματος που κατατέθηκε για επεξεργασία στο Συμβούλιο της Επικρατείας.

Σύμφωνα με το διάταγμα, άδεια για αποτέφρωση νεκρού θα δίνεται από το Δήμαρχο ή τον Κοινοτάρχη μετά την πάροδο 60 ωρών από το θάνατο.

Πρϋπόθεση αποτελεί να υπάρχει ρητή δήλωση του εκλιπόντα ότι επιθυμούσε να αποτεφρωθεί μετά θάνατον, ή σχετική δήλωση των πλησιέστερων συγγενών μέχρι τετάρτου βαθμού.

Σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ των συγγενών τον τελευταίο λόγο θα έχει ο εισαγγελέας.

Κέντρα αποτέφρωσης θα μπορούν να ιδρύουν μόνο οι δήμοι και οι κοινότητες μέσα στα ήδη υπάρχοντα νεκροταφεία.

gkako
24-07-08, 09:36
24/7/08

Στο Ε’ Τμήμα του Συμβουλίου της Επικρατείας κατατέθηκε για νομοπαρασκευαστική επεξεργασία σχέδιο Προεδρικού Διατάγματος με το οποίο καθορίζονται οι χώροι δημιουργίας κέντρων αποτέφρωσης, οι όροι και προϋποθέσεις αποτέφρωσης.
http://interactive.forthnet.gr/banner?webspace=1405&dfl=yes&js=no
(http://interactive.forthnet.gr/click?webspace=1405&dfl=yes)
Σύμφωνα με το σχέδιο ΠΔ, "Κέντρα Αποτέφρωσης Νεκρών ιδρύονται μόνο από τους οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης πρώτου βαθμού εντός της διοικητικής τους περιφέρειας.

Επιτρέπεται η αποτέφρωση νεκρού μετά την πάροδο εξήντα ωρών από τον θάνατο. Η άδεια αποτέφρωσης εκδίδεται από τον Δήμαρχο ή τον Πρόεδρο της Κοινότητας του τόπου όπου λειτουργεί το Κέντρο Αποτέφρωσης Νεκρών.

Για την έκδοση της άδειας αποτέφρωσης απαιτούνται τα ακόλουθα:
α) Ληξιαρχική πράξη θανάτου.
β) Έγγραφη βεβαίωση ιατροδικαστή ότι η αιτία θανάτου δεν χρήζει περαιτέρω ιατροδικαστικής διερεύνησης και ότι αφαιρέθηκαν από το σώμα του νεκρού τα ακατάλληλα για αποτέφρωση ιατροτεχνικά μέρη.
γ) Ρητή, χωρίς όρο ή αίρεση, δήλωση του ίδιου του προσώπου, όσο ζούσε, ότι επιθυμούσε να αποτεφρωθεί μετά θάνατον. Αν τέτοια δήλωση δεν υπάρχει, αρκεί δήλωση, των πλησιέστερων συγγενών του έως τετάρτου βαθμού, ότι ο νεκρός επιθυμούσε να αποτεφρωθεί. Σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ συγγενών του ίδιου βαθμού, αποφαίνεται ο Εισαγγελέας στην περιφέρεια του οποίου φυλάσσεται ο νεκρός. Αν ο νεκρός είναι ανήλικος, τότε απαιτείται δήλωση και των δύο γονέων του ή αντίστοιχη δήλωση από εκείνον που ασκούσε τη γονική μέριμνα του ανήλικου τέκνου.

Η τέφρα τοποθετείται υποχρεωτικά από τα Κέντρα Αποτέφρωσης Νεκρών εντός ειδικού σκεύους (τεφροδόχος).

Η τεφροδόχος υποχρεωτικά:
α) τοποθετείται σε ειδικό χώρο φύλαξης των τεφροδόχων (τεφροφυλάκιο) εντός του Κέντρου Αποτέφρωσης ή ενός του Κοιμητηρίου ή
β) ενταφιάζεται σε υφιστάμενο Κοιμητήριο ή
γ) εγκαταλείπεται ελευθέρως στη θάλασσα και σε απόσταση τουλάχιστον 1,5 ναυτικού μιλίου από την ακτή, υπό την προϋπόθεση ότι το σκεύος είναι διαλυτό στο νερό και δεν περιέχει ρυπογόνα στοιχεία.

Είναι δυνατή η διασπορά της τέφρας σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο ενθύμησης (σιντριβάνι ή ανθόκηπο) εντός του Κέντρου ή σε υπαίθριο χώρο εκτός κατοικημένης περιοχής ή στη θάλασσα.

Εφόσον δεν υφίσταται ρητή δήλωση του αποθανόντος για τη διαχείριση της τέφρας, αυτή αποφασίζεται από τους πλησιέστερους συγγενείς του έως τετάρτου βαθμού.

Σε κάθε περίπτωση αδυναμίας πραγματοποίησης της βούλησης του θανόντος, καθώς και σε περίπτωση διαφωνίας μεταξύ συγγενών του ίδιου βαθμού, αποφαίνεται ο Εισαγγελέας στην περιφέρεια του οποίου φυλάσσεται η τεφροδόχος".

guzel
24-07-08, 12:24
της Βασιλικής Κόκκαλη
Το «πράσινο φως» για την αποτέφρωση νεκρών και τη λειτουργία κέντρων αποτέφρωσης νεκρών και στην Ελλάδα, ανάβει σχέδιο Προεδρικού Διατάγματος το οποίο κατέθεσαν για επεξεργασία στο Συμβούλιο της Επικρατείας τα συναρμόδια υπουργεία Οικονομίας, Εσωτερικών και Υγείας. Το σχέδιο Προεδρικού Διατάγματος δίνει μάλιστα τη δυνατότητα επιλογής διάθεσης της τέφρας. Μπορεί δηλαδή κάποιος εν ζωή να αποφασίσει αν η τέφρα του θα ριχτεί στη θάλασσα ή θα διασπαρθεί σε σιντριβάνι ή ανθόκηπο…

Σύμφωνα με τα όσα προβλέπει το σχέδιο Προεδρικού Διατάγματος για την αποτέφρωση θα πρέπει καταρχάς να υπάρχει ρητή δήλωση του εκλιπόντα ότι επιθυμεί να αποτεφρωθεί μετά θάνατον, ενώ θα πρέπει να έχει δοθεί και σχετική άδεια από τον αρμόδιο δήμαρχο 60 ώρες μετά τον θάνατο.

Στην περίπτωση που δεν υπάρχει δήλωση του εκλιπόντα, τότε οι συγγενείς του μέχρι τετάρτου βαθμού, μπορούν με δήλωσή τους να βεβαιώσουν ότι ο νεκρός επιθυμούσε να αποτεφρωθεί. Αν υπάρξει διαφωνία μεταξύ των συγγενών θα παρεμβαίνει ο αρμόδιος εισαγγελέας. Στην περίπτωση των ανηλίκων θα πρέπει να υπάρχει δήλωση και των δύο γονέων ή εκείνου ο οποίος ασκούσε τη γονική μέριμνα του ανηλίκου.

Σε ό,τι αφορά, τώρα, τα κέντρα αποτέφρωσης νεκρών αυτά μπορούν να ιδρυθούν, εντός των ήδη υπαρχόντων νεκροταφείων, και μόνο από τους δήμους και τις κοινότητες Για την ίδρυση του κέντρου, που υποχρεωτικά θα πρέπει να απέχει τουλάχιστον 500 μέτρα από νοσοκομείο, κέντρα υγείας κ.λπ., θα πρέπει να συντάσσεται μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων. Ελεγχο για τον τρόπο λειτουργίας των κέντρων αποτέφρωσης θα διενεργούν οι αρμόδιες υπηρεσίες των δήμων και κοινοτήτων, οι νομαρχίες αλλά και οι αρμόδιες υπηρεσίες των υπουργείων Υγείας και ΠΕΧΩΔΕ.

Στη θάλασσα

Η τέφρα υποχρεωτικά θα πρέπει να τοποθετείται σε τεφροδόχο. Μάλιστα, εν ζωή μπορεί κανείς να αποφασίσει για το πώς θα διατεθεί η τέφρα του. Συγκεκριμένα, μπορεί να ζητήσει:

Να διασπαρθεί σε υπαίθριο χώρο εκτός κατοικημένης περιοχής.
Να διασπαρθεί σε σιντριβάνι ή ανθόκηπο εντός του κέντρου αποτέφρωσης.
Να ριχτεί στη θάλασσα σε απόσταση 1,5 ναυτικού μιλίου, εφόσον η τεφροδόχος είναι διαλυτή στο νερό.
Να ενταφιαστεί σε ειδικό τεφροφυλάκιο εντός του κέντρου αποτέφρωσης.
Να ενταφιαστεί σε νεκροταφείο.

πρωτο θεμα (http://www.protothema.gr/content.php?id=12344)

@ ADSLgr.com All rights reserved.