PDA

Επιστροφή στο Forum : Πέφτει η γραμμη



iml
08-06-08, 04:55
Δεν μπορω να καταλαβω, γιατι οταν κανω downloads (με διαφορους download managers) οταν η ταχυτητα ειναι στα 10-11-12 Mbit μετα απο 2 λεπτα πεφτει η συνδεση, και πρεπει να ξανασυνδεθει το modem. Ειμαι αναγκασμενος να κατεβαζω με "κοφτη" στα 9Mbit. Οχι οτι δεν εχω αποσυνδεσεις ολη την ωρα γενικα (μηνες τωρα), αλλα οταν κατεβαζω σε 10Mbit ειναι ο κανονας να με πεταει.

O router συγχρονιζει σταUpstream Speed: 1084 kbpsDownstream Speed: 20913 kbps
με noise margin downstream: 6 db
output power upstream: 9 db
attenuation downstream: 13 db.

και noise margin upstream: 10 db
output power downstream: 21 db
attenuation upstream: 6 db

F/W Version: V3.40(PE.11) | 05/22/2006
DSL FW Version:TI AR7 05.01.03.00
Standard:ADSL2+

Δεν ειναι υποτιθεται καλα τα statistics?

gkimonas
08-06-08, 05:12
Μια χαρούλα είναι τα στατιστικά της γραμμής σου, για δώσε περισσότερες πληροφορίες ή δοκίμασε και κάποιες ενναλακτικές έτσι ώστε να απομωνόσουμε το πρόβλημα. :hmm:

iml
08-06-08, 06:15
Μια χαρούλα είναι τα στατιστικά της γραμμής σου, για δώσε περισσότερες πληροφορίες ή δοκίμασε και κάποιες ενναλακτικές έτσι ώστε να απομωνόσουμε το πρόβλημα. :hmm:
Οπως?

Πρν ειχα Οτενετ, χωρις αποσυνδεσεις (αλλα δεν μπορω να το συγκρινω γιατι τοτε η γραμμη ηταν 768)
Στν Forthnet ποτε δεν εχω δει ταχυτητες πανω απο 12-13 Mbit. Και οταν κατεβαζω με 10-11 Mbit που ειναι και η συνηθισμενη μου ταχυτητα (οταν δεν σερνεται το δικτυο γενικοτερα), μετα απο λιγο σε αυτη την ταχυτητα αποσυγχρονιζει.
Η forthnet ειναι ευχαριστημενη :down: που εχω τουλαχιστον 9 Mbit, γι αυτο και στρεφομαι στο forum.

Εχει συμβει σε κανεναν κατι παρομοιο?

Δεν μπορω να ξεκολησω απο τα 10-11Mbit που ετσι και αλλιως δεν μπορω να τα αξιοποιησω? Και γιατι τα 9 ειναι καλα? Αποσυγχρονισμους εχω απο 1 εως 3 τυχαια σε ολη τη διαρκεια της μερας (σχεδον καθε μερα) μετα τους 3 πρωτους μηνες που εκανα τη συνδεση, αλλα "εμαθα" να το υπομενω αφου δεν εβγαλα ακρη με την τηλεφωνικη τους εξυπηρετηση (ο θεος να την κανει)

hel
08-06-08, 08:50
Ποιο ρούτερ έχεις;
Αν είναι το zyxel δοκίμασε και κανένα άλλο.
Δεν έχει σχέση με forthnet.

slaughter
09-06-08, 10:46
μάλλον είναι πρόβλημα router. κάνει κ ένα Update τους drivers της κάρτας δικτύου σου.

Umbra
09-06-08, 11:36
Αν κατεβασζεις απο rapidshare η torrent προσπαθησε να χαμηλωσεις των αρθμο των συνδεσεων που κανει.....

Δοκιμασε και με ενα αλλο ρουτερ...

iml
10-06-08, 16:20
Η μειωση των αριθμων συνδεσεων δεν εχει βοηθησει. Αυτες τις μερες θα αναβαθμισω, mombo-cpu οποτε θα σιγουρεψω οτι το LAN ειναι οκ. Μετα θα δω αν με αλλαγη ρουτερ συνεχιζει, και θα επανελθω γκρινιαζοντας αν ειναι. :)

hostolis
10-06-08, 17:29
H κάρτα δικτύου του τι σχέση έχει με τον αποσυγχρονισμό του ρούτερ του; Τι του λέτε του ανθρώπου βρε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.