PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργη συμπεριφορά μετά από email παραπόνων



dimk1
08-06-08, 11:16
Προχθές έστειλα email στο support της HOL και χθες μέσα από το λογαριασμό μου δημιούργησα νέο θέμα και ανέφερα βλάβη. Ο λόγος ήταν οι χαμηλές ταχύτητες (6.654 kbps σε 24 Mbps γραμμή). Στο email και στο θέμα που δημιούργησα ανέφερα αναλυτικά τις τιμές που παίρνω από το router μου, τη συνδεσμολογία στο σπίτι κλπ.

Από χθές λοιπόν ξαφνικά, το router έκανε reset (Netfaster IAD) κάποια στιγμή και ενώ παλιότερα όταν το είχα στο automatic mode, συγχρόνιζε με ADSL2+ M, από χθές συγχρονίζει ΜΟΝΟ με G.992.3 (ADSL 2)!! Παλιότερα το έθετα κάποιες φορές και σε G.992.5 (ADSL 2 +) για να δώ τι παίζει και όντως έβλεπα μια μικρή βελτίωση στη ταχύτητα. Τώρα δεν συγχρονίζεται στο συγκεκριμένο mode ΜΟΝΟ σε G.992.3.

Oι τιμές SNR και Attenuation που μου δίνει το router είναι εξαιρετικές (10dB και 33dB) και σε καμία περίπτωση δε δικαιολογούνται τα 6.654 kbps. Παίζει να άλλαξαν κάτι από τη HOL στη διαμόρφωση της γραμμής και να συγχρονίζω μόνο με το συγκεκριμένο mode? Πώς δικαιολογείτε τις καλές τιμές SNR και Attenuation με τη χαμηλή ταχύτητα;

gvenos
08-06-08, 11:20
Με τέτοιο Attenuation, η γραμμή σου λογικά θα πρέπει να πιάνει MAX έως 14,5 Mpbs

dimk1
08-06-08, 11:28
Με τέτοιο Attenuation, η γραμμή σου λογικά θα πρέπει να πιάνει MAX έως 14,5 Mpbs To ξέρω και θα ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος. Αλλά εδώ μιλάμε για μόλις 6.5 Mbps και ότι ξαφνικά μου άλλαξε το mode λειτουργίας σε G.992.3 χωρίς κανένα προφανή λόγο.

wesker
08-06-08, 12:00
Μετά την αλλαγή στα πόσα συγχρονίζεις;

gvenos
08-06-08, 12:02
Κοίτα μπορείς να στείλεις και μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Εγώ όταν απο forthnet πήγα σε conn-x, είχα σοβαρό πρόβλημα με την ταχύτητα. Έπειτα απο καταγγελία όλα λειτουργούν μια χαρα!

wesker
08-06-08, 12:06
Κοίτα μπορείς να στείλεις και μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Εγώ όταν απο forthnet πήγα σε conn-x, είχα σοβαρό πρόβλημα με την ταχύτητα. Έπειτα απο καταγγελία όλα λειτουργούν μια χαρα!

Κάτσε να δούμε στα πόσα συγχρονίζει τώρα. Μπορεί να τον βάλαν σε κάποιο δοκιμαστικο mode για να δουν τι φταίει.

dimk1
08-06-08, 13:21
Κάτσε να δούμε στα πόσα συγχρονίζει τώρα. Μπορεί να τον βάλαν σε κάποιο δοκιμαστικο mode για να δουν τι φταίει. Αυτή τη στιγμή που γράφω έχω SNR 10dB, attenuation 33dB και συγχρονίζω στα 6618 kbps. Κι εγώ για κάποιο δοκιμαστικό mode σκέφτηκα. Θα αναμένω μέχρι αύριο και θα τους ξαναπάρω τηλέφωνο. Αυτό που δε μπορώ να κατανοήσω είναι οι καλές τιμές SNR, attenuation και η κακή ταχύτητα.

........Auto merged post: dimk1 πρόσθεσε 65 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μόλις έφυγε και το έντυπο καταγγελίας για την ΕΕΤΤ. Εν αναμονή λοιπόν...

delta9
08-06-08, 16:03
Μπορων να πω οτι τελικα δε μου λειπουν καθολου αυτες οι καταστασεςι με τη HOL :down:
Καλα ξεμπερδεματα σου ευχομαι

no_logo
08-06-08, 16:16
Μόλις έφυγε και το έντυπο καταγγελίας για την ΕΕΤΤ. Εν αναμονή λοιπόν...

οι ταχύτητες σε όλους τους providers είναι ΕΩΣ

τσάμπα θα κουράσεις τον /την υπάλληλο που θα αρχειοθετήσει την καταγγελία σου

LFC
08-06-08, 16:45
παντως το attunation ειναι αρκετα καλο.

dikal
08-06-08, 17:02
Αυτή τη στιγμή που γράφω έχω SNR 10dB, attenuation 33dB και συγχρονίζω στα 6618 kbps. Κι εγώ για κάποιο δοκιμαστικό mode σκέφτηκα. Θα αναμένω μέχρι αύριο και θα τους ξαναπάρω τηλέφωνο. Αυτό που δε μπορώ να κατανοήσω είναι οι καλές τιμές SNR, attenuation και η κακή ταχύτητα.

........Auto merged post: dimk1 πρόσθεσε 65 λεπτά και 40 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Μόλις έφυγε και το έντυπο καταγγελίας για την ΕΕΤΤ. Εν αναμονή λοιπόν...

To ADSL2 έχει μέγιστο τα 12MBps. Προφανώς σε έβαλαν εκεί επειδή παραπονέθηκες (είχες και αποσυγχρονισμούς; ). Μια εξήγηση στο γιατί έχεις αυτές τις ταχύτητες σου την έχω δώσει σε άλλο θέμα που έγραψες το πρόβλημά σου.
Οι παρεμβολές δεν επηρρεάζουν το attenuation. To SNR 10 είναι μια νορμάλ τιμή που έχουμε οι περισσότεροι.

Στην καταγγελία σου τι ακριβώς καταγγέλλεις;

dimk1
09-06-08, 14:12
To ADSL2 έχει μέγιστο τα 12MBps. Προφανώς σε έβαλαν εκεί επειδή παραπονέθηκες (είχες και αποσυγχρονισμούς; ). Μια εξήγηση στο γιατί έχεις αυτές τις ταχύτητες σου την έχω δώσει σε άλλο θέμα που έγραψες το πρόβλημά σου.
Οι παρεμβολές δεν επηρρεάζουν το attenuation. To SNR 10 είναι μια νορμάλ τιμή που έχουμε οι περισσότεροι.

Στην καταγγελία σου τι ακριβώς καταγγέλλεις; Ότι μετά από αλλεπάληλα τηλέφωνα και απαντήσεις του στύλ κάνε reset ή τσέκαρε το splitter ή υπάρχει τεχνικό πρόβλημα περιμένετε μερικές μέρες, η ταχύτητά μου παραμένει υποτετραπλάσια της ονομαστικής με καλές τιμές SNR και Attenuation.

Δεν είχα ποτέ αποσυγχρονισμούς. Μόνο χαμηλές ταχύτητες.

ZAGNA
09-06-08, 17:59
Φίλε εγώ από 22.000 κατέβηκα σταδιακά στα 12.000..... τι μου λες τώρα? Περίμενα 11 μέρες και τσούπ ! Το φτιάξανε ! Είχε ανέβει το SNR στο 18db να φανταστείς.

Το θέμα του SNR πρόσεξε γιατί εάν είναι πολύ υψηλό από το κανονικό τότε χάνεις ταχύτητα .
Δοκίμασε με το DMT-tool να το κατεβάσεις στο 10% (minimum) να δεις τι παίζει θα κερδίσεις στανταρ download rate.
Όπως και να έχει η γραμμή χρήζει προσοχής και πρέπει να είσαι από κοντά να παρακολουθείς τι συμβαίνει με το τεχνικό τμήμα.

dikal
09-06-08, 21:32
Αν ανέβει αρκετά το SNR το μόνο που χρειάζεται είναι ένα reset και θα συγχρονίσει σε μεγαλύτερη ταχύτητα.

dimk1
09-06-08, 21:33
Φίλε εγώ από 22.000 κατέβηκα σταδιακά στα 12.000..... τι μου λες τώρα? Περίμενα 11 μέρες και τσούπ ! Το φτιάξανε ! Είχε ανέβει το SNR στο 18db να φανταστείς.

Το θέμα του SNR πρόσεξε γιατί εάν είναι πολύ υψηλό από το κανονικό τότε χάνεις ταχύτητα .
Δοκίμασε με το DMT-tool να το κατεβάσεις στο 10% (minimum) να δεις τι παίζει θα κερδίσεις στανταρ download rate.
Όπως και να έχει η γραμμή χρήζει προσοχής και πρέπει να είσαι από κοντά να παρακολουθείς τι συμβαίνει με το τεχνικό τμήμα. Thanks ZAGNA μου αναπτερώνεις το ηθικό. Φυσικά και το παρακολουθώ από κοντά. Σήμερα μίλησα μαζί τους, και βλέπω στη σελίδα που διχειριζόμαστε τα θέματα που ανοίγουμε στο λογαριασμό της HOL ότι το έχουν προωθήσει σε μηχανικό. Τουλαχιστόν κάτι κινείται. Βέβαια ακόμα στα 6.5 Mbps είμαι αλλά αναμένω.

kozi1989
09-06-08, 21:35
Προχθές έστειλα email στο support της HOL και χθες μέσα από το λογαριασμό μου δημιούργησα νέο θέμα και ανέφερα βλάβη. Ο λόγος ήταν οι χαμηλές ταχύτητες (6.654 kbps σε 24 Mbps γραμμή). Στο email και στο θέμα που δημιούργησα ανέφερα αναλυτικά τις τιμές που παίρνω από το router μου, τη συνδεσμολογία στο σπίτι κλπ.

Από χθές λοιπόν ξαφνικά, το router έκανε reset (Netfaster IAD) κάποια στιγμή και ενώ παλιότερα όταν το είχα στο automatic mode, συγχρόνιζε με ADSL2+ M, από χθές συγχρονίζει ΜΟΝΟ με G.992.3 (ADSL 2)!! Παλιότερα το έθετα κάποιες φορές και σε G.992.5 (ADSL 2 +) για να δώ τι παίζει και όντως έβλεπα μια μικρή βελτίωση στη ταχύτητα. Τώρα δεν συγχρονίζεται στο συγκεκριμένο mode ΜΟΝΟ σε G.992.3.

Oι τιμές SNR και Attenuation που μου δίνει το router είναι εξαιρετικές (10dB και 33dB) και σε καμία περίπτωση δε δικαιολογούνται τα 6.654 kbps. Παίζει να άλλαξαν κάτι από τη HOL στη διαμόρφωση της γραμμής και να συγχρονίζω μόνο με το συγκεκριμένο mode? Πώς δικαιολογείτε τις καλές τιμές SNR και Attenuation με τη χαμηλή ταχύτητα;

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα φίλε!!Για αυτό άλλαξα και εταιρεία.Έχουν το θέμα μου(Δες βήμα 5) από της 20 Μαίου ανοιχτό.Ήδη πήρα μια αποζημίωση για καταγγελία.Τώρα και φεύγω και θα ρίξω δεύτερη καταγγελία για την απάτη.:down::down:
Δες εδώ::rofl::rofl:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=206242

Takis
09-06-08, 22:26
Φίλε κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω από τις 20 Μαΐου, οπότε και τους είχα αναφέρει χαμηλή ταχύτητα!

Ενας υπάλληλος, χωρίς καμία ενημέρωσή μου, ρύθμισε εντελώς αυθαίρετα το προφίλ μου σε adsl2 από adsl2+

Ετσι, από τότε, αντί για τα 14/1 που είχα (παραπονέθηκα γιατί πριν είχα 18/1) χωρίς αποσυνδέσεις σταθερά.

Οι "αναθέσεις σε μηχανικό" (από την προωπική μου εμπειρία μιλάω) δεν πρέπει να σε καθησυχάζει σαν εγγραφή.

Εύχομαι να λυθεί και το δικό σου και το δικό μου προβλημα με την συγκεκριμένη Εταιρία...

dimk1
10-06-08, 01:17
Τουλάχιστον δεν είμαι ο μόνος στον οποίο επεμβαίνουν αυθαίρετα στη γραμμή του. Thanks για τις απαντήσεις παιδιά, θα σας κρατάω ενήμερους...

........Auto merged post: dimk1 πρόσθεσε 4 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φίλε εγώ από 22.000 κατέβηκα σταδιακά στα 12.000..... τι μου λες τώρα? Περίμενα 11 μέρες και τσούπ ! Το φτιάξανε ! Είχε ανέβει το SNR στο 18db να φανταστείς.

Το θέμα του SNR πρόσεξε γιατί εάν είναι πολύ υψηλό από το κανονικό τότε χάνεις ταχύτητα .
Δοκίμασε με το DMT-tool να το κατεβάσεις στο 10% (minimum) να δεις τι παίζει θα κερδίσεις στανταρ download rate.
Όπως και να έχει η γραμμή χρήζει προσοχής και πρέπει να είσαι από κοντά να παρακολουθείς τι συμβαίνει με το τεχνικό τμήμα. Eίμαι σε linux σχεδόν αποκλειστικά και απ'ότι βλέπω δυστυχώς δεν υπάρχει linix έκδοση...

yianemma
10-06-08, 15:37
Το DMT παίζει σε linux αλλά ούτως ή άλλως δεν υποστηρίζει το νετφαστερ σου.

dimk1
13-06-08, 11:46
Σήμερα επανέφεραν το ADSL2+ M σαν mode λειτουργίας και η ταχύτητα έφτασε στα 8.5 Mbps. Ούτε κρύο ούτε ζέστη μου κάνει. Καλύτερα από τα 6.5Mbps αλλά απέχουμε ακόμα από τα 11-12 που θέλω. Το SNR τώρα είναι 9dB και το attenuation 37dB.

vampira
14-06-08, 13:08
Καλύτερα από τα 6.5Mbps αλλά απέχουμε ακόμα από τα 11-12 που θέλω. Το SNR τώρα είναι 9dB και το attenuation 37dB.


Με 37 atten. δεν υπάρχει περίπτωση να πας παραπάνω, τόσα που έχεις πάλι καλά να λες. Θεωρητικά αν είχες τον τέλειο χαλκό θα μπορούσες ίσως να πας λίιιιγο παραπάνω. Αν σου έριχναν το snr θα ανέβαινε ο συγχρονισμός μαζί με τα λάθη στο modem και τις αναπόφευκτες αποσυνδέσεις.

protonium
14-06-08, 13:24
Με 37 atten. δεν υπάρχει περίπτωση να πας παραπάνω, τόσα που έχεις πάλι καλά να λες. Θεωρητικά αν είχες τον τέλειο χαλκό θα μπορούσες ίσως να πας λίιιιγο παραπάνω. Αν σου έριχναν το snr θα ανέβαινε ο συγχρονισμός μαζί με τα λάθη στο modem και τις αναπόφευκτες αποσυνδέσεις.

+1 :oneup:

dplayer
11-07-08, 03:18
Thats right....!

Εγω έχω 7.5 με 41 att και κάνω τουμπες...!

@ ADSLgr.com All rights reserved.