PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεματάκι με πολυκάναλο ήχο



Rama
08-06-08, 14:54
Έχω αγοράσει την Asus P5K-E Wifi/AP (http://www.asus.com.tw/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=534&l4=0&model=1655&modelmenu=1) η οποία υποστηρίζει 8κάναλο ήχο. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ έχω ηχεία 4.1. Στα windows έχω πάει στις ρυθμίσεις για τον ήχο και το έχω σετάρει σε quadraphonic speakers. Επειδή παλιότερα την είχα πατήσει (σχετικά με ταινίες αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο γενικότερα) το ίδιο έκανα και στα settings του ffdshow από το Combined Community Codec Pack.
Το θέμα είναι ότι έβαλα να παίξω Assassin's Creed και είναι προφανές ότι το παιχνίδι στέλνει τον ήχο σε κανάλια που δεν μπορώ να ακούσω, γιατί δεν έχω τόσα πολλά ηχεία...
Πως μπορώ να πω στα Windows ότι δεν θέλω 8 αλλά το πολύ 4 κανάλια και να το δουν αυτό όλες οι εφαρμογές?
Και έχουμε κάποια εφαρμογή για να τεστάρω τα διάφορα κανάλια και τις ρυθμίσεις που έχω κάνει για να μην εξαρτάμαι για το τέστ από ένα παιχνίδι?

Collective_Soul
09-06-08, 12:02
Το προγραμα της μητρικης σου δεν εχει auto-sensing στις mini jack θυρες????
Αφου δηλωσεις τις θυρες σε ποιο ηχειο αντιστοιχουν(κεντρικο ....πισω αριστερα κλπ) θα δηλωσεις απο τα windows τι setup εχεις δλδ 4.1 και εκει αλλα και στο προγραμμα των windows

Εμενα ολα τα παραπανω μου τα προσφερει η onboard Realtek HD 5.1

Επειτα αν ακομα δεν δουλευει το παιχνιδι θα προσπαθησεις να τρεχει ο ηχος του παιχνιδιου σε στερεο και οχι σε surround

iml
10-06-08, 00:43
Δες και τα settings του παιχνιδιου

@ ADSLgr.com All rights reserved.