PDA

Επιστροφή στο Forum : Windows Encryption



tsavman
08-06-08, 16:10
Γεια χαρά συμφορουμίτες!

Μία ακόμα (όχι νέα) απορία μου, σχετικά με το encryption των windows.
Πριν από κανα-δυο χρόνια, χρησιμοποίησα αυτή τη λειτουργία των windows πάνω σε κάποια προσωπικά αρχεία doc, μάλλον βιαστικά και χωρίς να ξέρω τι ακριβώς έκανα:evil:..

Τα αρχεία αυτά έκτοτε και για λίγο καιρό μπορούσα να τα προσπελάσω, μετά από format όμως άρχισα να παίρνω το εξής μήνυμα: user does not have access privileges, και φυσικά καμία ενέργεια * πάνω σε αυτά τα αρχεία δεν μπορεί πλέον να γίνει με τίποτα αφού είναι encrypted. Εκείνη την εποχή είχα ψάξει κάτι σχετικά με ανάκτηση του "κλειδιού" από τον boot disc αλλά δεν κατάφερα να βγάλω άκρη.. Τα αρχεία αυτά βρίσκονται σε secondary σκληρό ο οποίος δεν έχει φορμαριστεί ποτέ, και απλά κάθονται εκεί.

Υπάρχει κανένας τρόπος να σπάσει το encryption αυτό ή τα έχω χάσει για τα καλά;


*: open, copy, delete, backup

treli@ris
08-06-08, 18:53
Για τσεκαρε αυτο (http://www.softwaretipsandtricks.com/windowsxp/articles/456/1/Decrypt-Encrypted-files-on-Windows-XP) βρε tsav. Ισως βοηθησει καπως

........Auto merged post: geofak πρόσθεσε 1 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δοκιμασε και αυτη (http://www.bluechillies.com/details/13889.html) την εφαρμογη

tsavman
08-06-08, 19:14
Το Advanced EFS Recovery το είχα δοκιμάσει όταν πρωτο-αντιλήφθηκα το πρόβλημα.
Αυτό που κάνει είναι να ψάξει το κλειδί στον boot δίσκο ακόμα και αν έχουν περαστεί άλλα windows.
Δε νομίζω να κάνει δουλειά (ούτε τότε βρήκε κάτι) γιατί έχουν πέσει πολλά full format από τότε.

Κοιτάω τον πρώτο τρόπο αν και δε νομίζω να είναι τόσο απλό..


Thanks και επανέρχομαι!

........Auto merged post: tsavman πρόσθεσε 17 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επανήλθα :)

Ούτε ο πρώτος τρόπος δούλεψε. Μάλλον είναι μόνο για να δει ο administrator τα encrypted files άλλων χρηστών στο ίδιο σύστημα από ότι κατάλαβα.

Εγώ έχω αλλάξει λειτουργικό (vista από xp) καθώς και boot hdd. Τα συγκεκριμένα αρχεία βρίσκονται σε άλλο δίσκο.
Ξε-τσεκάροντας το encrypt contents από τα advanced attributes αρχικά παίρνω μήνυμα "you need administrator privileges to continue" (είμαι logged on as administrator σε αυτό το σύστημα εννοείται) και μετά στα καπάκι access denied.

Μάλλον είναι απίθανο να τα ξεκλειδώσω..

fadasma
08-06-08, 19:34
Αν το pc δεν είναι μέλος σε κάποιο domain, μάλλον είναι δύσκολο να τα ανακτήσεις.
Διαφορετικά θα μπορούσε να το κάνει ο admin του domain.

tsavman
08-06-08, 19:36
Nope, no domain.. standalone :(

Υποθέτω χακεριές όπως βλέπουμε στις ταινίες δεν γίνονται ε; :rofl:

Σοβαρά όμως, αυτό το EFS encryption πόσο "σκληρό" είναι; Υπάρχει καμία πιθανότητα να σπάει;
Η με το που τα τινάζει ο δίσκος που βρίσκονται τα αρχεία τα χάνω και ξεμπερδεύω;

treli@ris
08-06-08, 20:38
Καποια λυση θα υπαρχει δεν γινεται.. Τα αρχεια υπαρχουν ακομα μεσα ετσι? σιγουρο αυτο, ε? Τωρα προσεξα οτι τα εχεις σε 2ο σκληρο που καθεται

Λοιπον για δοκιμασε να μετατρεψεις τον πρωτευον δισκο σε FAT32, μιας και το EFS δουλευει μονο σε NTFS, και μετα να μεταφερεις να αρχεια σε αυτον. Υπαρχει η περιπτωση οταν το μετατρεψεις να χαθει το encryption. Προσεχε ομως γιατι μπορει να σου πει να σβηστουν τελειως τα αρχεια λογω της μετατροπης και μετακινησης. Αν στο πει μην το κανεις

tsavman
08-06-08, 20:41
Ο πρωτεύων δίσκος (C:\) έχει το λειτουργικό (vista x64) και είναι NTFS.
Τα εν λόγω αρχεία βρίσκονται σε άλλο δίσκο (Ε:\) ο οποίος είναι και αυτός NTFS

Δεν ξέρω αν γίνεται να μετατραπεί ο δίσκος του λειτουργικού σε FAT, αλλά και να γίνεται τα αρχεία αυτά βρίσκονται στον 2ο. Μήπως να κάνω αυτόν FAT;

treli@ris
08-06-08, 20:49
Τσεκαρε και εδω (http://www.dslreports.com/forum/remark,15078608) καποιον που χρησιμοποιησε την εφαρμογη και καταφερε να δει τα αρχεια. Το ιδιο περιπου χρειαζεσαι κι εσυ σωστα? Βεβαια αυτος μιλαει για Xp ενω εσυ εχεις και Vista

........Auto merged post: geofak πρόσθεσε 3 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Οπως καταλαβαινεις για να μην χαθουν τα αρχεια χρειαζεται να μετατρεψεις τον πρωτο, δηλ αυτον με το λειτουργικο. Οποτε μια λυση ειναι format σε fat32 και μεταφορα των αρχειων σε αυτον. Αλλα και παλι να ξερεις δεν ειναι σιγουρο. Εχεις 50-50 πιθανοτητες

tsavman
08-06-08, 20:54
Να χαθούν πως; Αφού είναι στον 2ο σκληρό; Για ποια αρχεία μιλάς;

Τα encrypted αρχεία δεν αντιγράφονται, ούτε σβήνονται από τον 2ο..


Επίσης, το Advanced EFS Recovery λειτουργεί μόνο εάν βρεθεί το "κλειδί" με τα οποία έγινε το encryption.

Στη δικιά μου περίπτωση δεν μπορεί να βρεθεί, αφού έχουν περάσει πολλά φορμάτ πάνω από τον δίσκο του λειτουργικού..

treli@ris
08-06-08, 20:56
Υπαρχει και κατι αλλο αλλα παλι δεν ειναι σιγουρο.

Μπορεις να μεταφερεις τα αρχεια σε εναν συμπιεσμενο δισκο (compressed volume) γιατι η Microsoft απο οσο ξερω δεν υποστηριζει ταυτοχρονα EFS και Compression ωστε να μπορουν να συνυπαρξουν αυτα. Ετσι μπορει οταν μεταφερεις τα αρχεια να αφαιρεθει η κρυπτογραφηση.

Επισης βρηκα και αυτο (http://support.microsoft.com/kb/223316) αλλα δεν νομιζω να λεει και πολλα

tsavman
08-06-08, 21:01
Υπαρχει και κατι αλλο αλλα παλι δεν ειναι σιγουρο.

Μπορεις να μεταφερεις τα αρχεια σε εναν συμπιεσμενο δισκο (compressed volume) γιατι η Microsoft απο οσο ξερω δεν υποστηριζει ταυτοχρονα EFS και Compression ωστε να μπορουν να συνυπαρξουν αυτα. Ετσι μπορει οταν μεταφερεις τα αρχεια να αφαιρεθει η κρυπτογραφηση.

Επισης βρηκα και αυτο (http://support.microsoft.com/kb/223316) αλλα δεν νομιζω να λεει και πολλα

Compressed volume.. :hmm:
Να το δοκιμάσω, αλλά αφού τα αρχεία έτσι όπως είναι δεν αντιγράφονται
You need permission to perform this action μου λέει..

Από τη microsoft σχετικά...

Τα αρχεία κρυπτογραφούνται χρησιμοποιώντας αλγόριθμους που ουσιαστικά αναδομούν, αναδιατάσσουν και κωδικοποιούν τα δεδομένα. Ένα ζεύγος κλειδιών δημιουργείται τυχαία, όταν κρυπτογραφείτε το πρώτο σας αρχείο. Αυτό το ζεύγος κλειδιών αποτελείται από ένα ιδιωτικό και από ένα δημόσιο κλειδί. Αυτό το ζεύγος κλειδιών χρησιμοποιείται για την κρυπτογράφηση και την αποκρυπτογράφηση των κρυπτογραφημένων αρχείων.

Εάν το ζεύγος κλειδιών χαθεί η καταστραφεί και δεν έχει ορίσει κάποιον παράγοντα αποκατάστασης, τότε δεν υπάρχει τρόπος να ανακτήσετε τα δεδομένα.
Επειδή δεν υπάρχει τρόπος να ανακτήσετε τα δεδομένα, τα οποία έχουν κρυπτογραφηθεί με ένα πιστοποιητικό που καταστράφηκε ή χάθηκε, είναι ιδιαίτερα σημαντική η δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας των πιστοποιητικών και η αποθήκευσή τους σε μια ασφαλή θέση. Μπορείτε επίσης, να καθορίσετε έναν παράγοντα αποκατάστασης. Αυτός ο παράγοντας μπορεί να ανακτήσει τα δεδομένα. Το πιστοποιητικό του παράγοντα αποκατάστασης επιτελεί διαφορετικό σκοπό από αυτόν του πιστοποιητικού χρήστη.

treli@ris
08-06-08, 21:03
Να χαθούν πως; Αφού είναι στον 2ο σκληρό; Για ποια αρχεία μιλάς;

Τα encrypted αρχεία δεν αντιγράφονται, ούτε σβήνονται από τον 2ο..


Επίσης, το Advanced EFS Recovery λειτουργεί μόνο εάν βρεθεί το "κλειδί" με τα οποία έγινε το encryption.

Στη δικιά μου περίπτωση δεν μπορεί να βρεθεί, αφού έχουν περάσει πολλά φορμάτ πάνω από τον δίσκο του λειτουργικού..

Αν τα μετατρεψεις εννοω σε fat32 με πχ. Partition Magic ισως χαθουν. Πριν εκανα λαθος και δεν χρειαζεται να πειραξεις λειτουργικο. Διαβαζα κατι αλλο και με μπερδεψε

tsavman
08-06-08, 21:10
Να μετατρέψω δηλαδή τον δεύτερο σκληρό σε FAT32.. Πω πω και είναι 250/300GB full.

Έχω την εντύπωση ότι όταν φτάσει η μετατροπή σε αυτά τα αρχεία θα σταματήσει και ίσως χαθούν δεδομένα.
Να φανταστείς, σε backup με Nero BackItUp είχα επιλέξει να συμπεριληφθούν αλλά μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν είναι επιτρεπτή ενέργεια ή κάτι τέτοιο.. και μείναν εκτός backup.

treli@ris
08-06-08, 21:17
Αρα και αυτη η μεθοδος οπως βλεπεις μαλλον ειναι περιττη εως αχρηστη. Οποτε μην πειραξεις το σκληρο γιατι δεν θα γινει τιποτα
Θα βρεθει η λυση, κατι θα βρω;)

tsavman
08-06-08, 21:19
Φίλε geofak, thanks για το ενδιαφέρον αλλά πιστεύω ότι μάλλον θα ζοριστείς!
Καλό κουράγιο στο ψάξιμο αλλά και αν δεν το παλέψεις δεν υπάρχει πρόβλημα :cool:

treli@ris
08-06-08, 21:34
Λοιπον βρηκα ενα αλλο ποστ εδω (http://www.petri.co.il/forums/archive/index.php/t-69.html)

Κατι αλλο.. το αρχικο κλειδι το θυμασαι ή εκανες τη διαδικασια ετσι --> file > properties > advanced > encrypt files οποτε δεν σου ζητησε κλειδι
Αν το ξερεις μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτο (http://www.lostpassword.com/efs.htm) και κατι μπορει να γινει

tsavman
08-06-08, 21:41
Ναι, η διαδικασία έγινε έτσι...
Το πρόβλημα το αντιλήφθηκα στο επόμενο format να φανταστείς.

Δυστυχώς τα λινκς που δίνεις προϋποθέτουν την ύπαρξη του αντίστοιχου account στον υπολογιστή.

ZORO
09-06-08, 10:22
Δυστυχώς αφού έχει χαθεί το κλειδί δύσκολα. Αυτά που σου πρότειναν π.χ. μετατροπή σε fat32 κ.τ.λ. δεν θα πιάσει αφού τα windows δεν ξέρουν τον κωδικό για να τα κάνουν αποκρυπτογράφηση. Τώρα εάν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορεί να τα κάνει αποκρυπτογράφηση δοκιμάζοντας τεχνική brute force δεν ξέρω.

tsavman
09-06-08, 13:19
Ναι, μόνο κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει.

Υπάρχει κάτι που να δουλεύει;

@ ADSLgr.com All rights reserved.