PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξωτερικός δίσκος ή εσωτερικός με εξωτερική θήκη;



Προφέσσορας_Χάος
08-06-08, 22:24
Λοιπόν είμαι μεταξυ του εξωτερικού wd500 gb στα 89 ευρώ με USB2 σύνδεση ή Lacie 500 στα 79ε
και του εσωτερικού wd 500 gb με μια εξωτερική θήκη που εχει και USB2 και ε-σατα εξοδο .
Ο δευτερος κοστίζει συνολικά 61+29(περίπου η θήκη) ~> 90 ευρώ..

Μικρή διαφορά και κερδίζω σε εξοδο e-sata ενώ εχω την ευελιξία να βάλω τον σκληρό οποτε θέλω στο κουτί χωρίς να χάσω εγγύηση και να χρησιμοποιήσω την εξωτερική θήκη και μελλοντικά μιας και υποστηρίζει εως 2Τ σκληρούς σύμφωνα με το επίσημο site τους..

Εμένα μου φαίνεται πως συμφέρει πολύ η δεύτερη υλοποίηση απλά φοβάμαι για πρόβλημα συμβατότητας..
Επίσης είναι αυτές οι θήκες ασφαλείς για 24ωρη χρήση του σκληρού; τον κρατάνε σε λόγικά πλαίσια θερμοκρασίας ή θα χαλάσει μετά απο λίγο καιρό; Τι λέτε λοιπόν;
Δύο θήκες ειναι οι παρακάτω αν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο πείτε μου..

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.804961
Sharkoon στα 27 ευρώ που μου αρέσει αρκετά αλλά δεν ξέρω αν παίρνει 500αρι ή 1 Τ για μελλονική αναβάθμιση

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802140
RYAN στα 30 ευρώ που παίρνει σίγουρα μέχρι 1τ σύμφωνα με το επίσημο Site..

sdikr
08-06-08, 22:30
Σκέψου το αλλιώς,
Αν στον κλείστο wd ή Lacie χρειαστεί να βγάλεις τον δισκό για data recovery χάνεις την εγγύηση (πχ επάθε κάτι ο controler usb to IDE/SATA), στην περίπτωση του εξωτερικού κουτιου + δισκό απλά το βγάζεις

Ως τώρα είναι αυτό που προτείνω σε πελάτες καθώς και κάνω χρήση, είχα ως τώρα 10 περιπτώσεις με πρόβλημα στις 9 ήταν πρόβλημα του bridge (του κουτιου) και ο πελάτης/εγω είχα όλα τα δεδομένα και το κουτί προς αντικατάσταση.

Προφέσσορας_Χάος
08-06-08, 22:35
Σκέψου το αλλιώς,
Αν στον κλείστο wd ή Lacie χρειαστεί να βγάλεις τον δισκό για data recovery χάνεις την εγγύηση (πχ επάθε κάτι ο controler usb to IDE/SATA), στην περίπτωση του εξωτερικού κουτιου + δισκό απλά το βγάζεις

Ως τώρα είναι αυτό που προτείνω σε πελάτες καθώς και κάνω χρήση, είχα ως τώρα 10 περιπτώσεις με πρόβλημα στις 9 ήταν πρόβλημα του bridge (του κουτιου) και ο πελάτης/εγω είχα όλα τα δεδομένα και το κουτί προς αντικατάσταση.
Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.Κι εγώ ετσι ακριβώς το σκέφτομαι.
Απλά δεν ξέρω ποιο κουτάκι να διαλέξω απο άποψη ποιότητας..
Μου έχει κολλήσει το sharkoon μιας και φαίνεται πιο αξιοπρεπές τουλάχιστον απο τις φωτογραφίες σε σχέση με τα υπόλοιπα..Αντε λίγο και το ryan..

PS double post το πρώτο πρώτο είναι άχρηστο :(

sdikr
08-06-08, 22:43
Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.Κι εγώ ετσι ακριβώς το σκέφτομαι.
Απλά δεν ξέρω ποιο κουτάκι να διαλέξω απο άποψη ποιότητας..
Μου έχει κολλήσει το sharkoon μιας και φαίνεται πιο αξιοπρεπές τουλάχιστον απο τις φωτογραφίες σε σχέση με τα υπόλοιπα..Αντε λίγο και το ryan..

PS double post το πρώτο πρώτο είναι άχρηστο :(

Αν μιλάει για Sata τότε δεν υπάρχει πρόβλημα με το μέγεθος του δίσκου

Θα επέλεγα το sharkoon Λόγω e-sata

hellenicsun
09-06-08, 01:47
Κι εγώ με τη σειρά μου θα προτείνω εσωτερικό δίσκο με εξωτερική θήκη. Μόνο να προσέξεις η θήκη να είναι αθόρυβη διότι στη δική μου περίπτωση χρειάστηκε να αφαιρέσω το ανεμιστηράκι της με αποτέλεσμα να κινδυνεύω από υπερθέρμανση του δίσκου. Βέβαια δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα αλλά ποτέ δε ξέρεις.

nikgr
09-06-08, 02:20
Eγώ θα πρότεινα Icybox απ' τη Raidsonic που είναι (απ' όσο ξέρω) το μεγάλο όνομα στον συγκεκριμένο τομέα.

Θα έχεις επίσης 3χρόνια εγγύηση Πλαίσιο και όχι 1χρόνο "Θεε μου βόηθα"...
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978200&product=1074555

Έχω ένα Icybox για ide δίσκο εδώ και χρόνια και είναι τέλειο και απο άποψης θορύβου (αφού δεν έχει εκνευριστικά ανεμιστηράκια) και απο θερμοκρασίες.

Είχα διαβάσει για κάποια τυχάρπαστα enclosures ότι έχαναν δεδομένα λόγω του enclosure.
Βetter safe than sorry.

To κακό είναι ότι δεν είδα να κυκλοφορεί icybox για sata δίσκο και firewire connection. Θα με βόλευε πολύ προσωπικά στο laptop, αφού η USB σύνδεση δεν είναι ό,τι καλύτερο.

Andrikos
09-06-08, 10:37
Eγώ θα πρότεινα Icybox απ' τη Raidsonic που είναι (απ' όσο ξέρω) το μεγάλο όνομα στον συγκεκριμένο τομέα.


To κακό είναι ότι δεν είδα να κυκλοφορεί icybox για sata δίσκο και firewire connection. Θα με βόλευε πολύ προσωπικά στο laptop, αφού η USB σύνδεση δεν είναι ό,τι καλύτερο.

+1:oneup:
Νομιζω οτι υπαρχει sata με firewire συνδεση.

JMK1234
10-06-08, 21:48
Τα Icybox από τη Raidsonic είναι τα καλύτερα. Σίγουρα το καλύτερο είναι να πάρεις κουτί και δίσκο ξεχωριστά.

Alex_Under
11-06-08, 09:07
Θα σου πρότεινα και εγώ θήκη ώστε να μπορείς να αλλάζεις δίσκους. Με τις σημερινές απαιτήσεις για GB ποτέ δεν ξέρεις...

ΑΛΛΑ...

Έχω και εγώ θήκη με έναν 80άρη WD.
Είναι αθόρυβος, λόγω έλλειψης ανεμιστήρα αλλά αυτό ισχύει μέχρι να τον αφήσεις από τα χερια σου και να τον τοποθετήσεις στο γραφείο. Το κουτί δονείται ΤΟΣΟ πολύ που το γραφείο λειτουργεί σαν ηχείο και ακούγεται ένα έντονο βουητό. Για να τον λειτουργώ τον έχω πάνω σε ένα κομματάκι αφρολέξ.

Φυσικά δεν φταίει το κουτί αλλά ο δίσκος (φαντάζομαι) αλλά όπως και να έχει είναι αποτυχία.
Που να είχα βάλει και καναν ράπτορα δλδ...

ZAGNA
11-06-08, 10:58
Καλύτερα με κουτί ώστε να μπορείς να βάλεις όποιο δίσκο θες.

Βέβαια θα σου πρότεινα ένα hubάκι που έχει βγάλει το e-shop στο οποίο μπορείς να βάλεις ότι θες πάνω.

halvas69
12-06-08, 21:33
Λες μάλλον αυτό : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.750779
Το είχαν πριν μερικους μηνες με 30 ευρώ περίπου, ευτυχώς έριξαν την τιμή τους.
Εγώ το πήρα απο e-bay με 7 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά πριν 4 μήνες, πολύ καλό gadget. :)

29gk
13-06-08, 16:55
Δισκος sata, κουτι ξεχωριστο με ethernet συνδεσιμοτητα αν υπαρχουν πανω απο 1 μηχανακια. Διαφορετικα, παλι ξεχωριστα κομματια αλλα κατι με συνδεση e-sata.

DrWh0
14-06-08, 14:12
Δισκος sata, κουτι ξεχωριστο με ethernet συνδεσιμοτητα αν υπαρχουν πανω απο 1 μηχανακια. Διαφορετικα, παλι ξεχωριστα κομματια αλλα κατι με συνδεση e-sata.

Mήπως θα μπορούσες να μου linkάρεις κάποιο κουτί με ethernet συνδεσιμότητα . Όλα όσα έχω βρεί είναι μόνο USB, E-sata.

29gk
14-06-08, 14:23
Εχω αυτο

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=DevicesCases&cp_id=66479

Το πρωτο το πηρα πριν κανα δυο χρονια, και με την εξαιρεση των πρωτων δυο τεμαχιων εχω στησει συνολικα 5 και δουλευουν απροβληματιστα. Αν και εδω

http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=DevicesCases&cp_id=128882

θα βρεις αυτο που με τρωει να το δοκιμασω :whistle: . Για ελαφρως διαφορετικη χρηση βεβαια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.