PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακοπή Internet και Τηλεόρασης όταν χτυπάει το τηλέφωνο



vtops
08-06-08, 23:20
Καλησπέρα σε όλους,

Βρίσκομαι στο δίκτυπ της on κανά 4άρι μήνες περίπου και όλα ήταν μια χαρά. Ξαφνικά τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει μια περίεργη συμπεριφορά με το που χτυπάει το τηλέφωνο ή το σηκώνω για να πάρω αυτομάτως χάνω το Internet ή την τηλεόραση και αν τα έχω και τα δυο ανοικτά τα χάνω και τα δυο. Μετά πρέπει να κάνω login στον router να πάω στο status όπου βλέπω ένα ωραίο physical down και να κάνω από εκεί connect.

Έχει κανείς αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα και αν ναι μπορώ να κάνω κάτι; γιατί προσπαθώ να τους πιάσω στο τηλέφωνο και φάινεται ότι ποιο έυκολα θα βρω με τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας παρά αυτούς, φυσικά στα email δεν απαντάνε και αρχίζω να τα παίρνω άσχημα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

sanidas
08-06-08, 23:42
Βρίσκομαι στο δίκτυπ της on κανά 4άρι μήνες περίπου και όλα ήταν μια χαρά. Ξαφνικά τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει μια περίεργη συμπεριφορά με το που χτυπάει το τηλέφωνο ή το σηκώνω για να πάρω αυτομάτως χάνω το Internet ή την τηλεόραση και αν τα έχω και τα δυο ανοικτά τα χάνω και τα δυο. Μετά πρέπει να κάνω login στον router να πάω στο status όπου βλέπω ένα ωραίο physical down και να κάνω από εκεί connect.


Αυτό που περιγράφεις παραπέμπει άμεσα σε έλλειψη φίλτρων στα τηλέφωνα, αλλά μιας και παρουσιάστηκε τελευταία για έλεγξε μήπως πειράχτηκε κανένα καταλάθως, ποτέ δεν ξέρεις... αλλιώς το πρόβλημα είναι αρκετά περίεργο. :hmm:

manuel
09-06-08, 00:51
φιλτράκια σίγουρα....αλλίως αν έχεις κάνε κανένα restart τον router

jimakos_a35gr
09-06-08, 09:01
φιλτράκια σίγουρα....αλλίως αν έχεις κάνε κανένα restart τον router
Συμφονώ απόλιτα.Φιλτράκια σε όλες τις συσκευές τηλεφώνου που έχεις αλλιώς θα έχεις το πρόβλημα που αναφέρεις.:oneup:

vtops
09-06-08, 09:19
Οκ ρε παιδιά θα τα ελέγξω.

Σασ ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

pirobola
09-06-08, 11:20
Ο ξαδερφός μου έχει παρόμοιο πρόβλημα και αυτός με τον φίλο πιο πάνω, έχει μία συσκευή με φίλτρο και το ρούτερ είναι απευθείας σε άλλη πρίζα. Πήραμε την ΟΝ και θα στείλει βλάβη στον ΟΤΕ για να ελέγχει την γραμμή. Το πρόβλημα το παρουσίασε εδώ και μία βδομάδα και αυτός είναι συνδεδεμένος εδώ και 5 μήνες με πολύ χάλια γραμμή κλειδωμένος στα 5 και από όλα σε ένα γύρισε σε δύο σε ένα. Περιμένει πως και πως να περάσει ο καιρός για να την κάνει γιατί έχει κουραστεί και δεν έχει βρει άκρη το τι φταίει και η γραμμή του είναι τόσο χάλια.

Το φίλτρο αν λειτουργεί σωστά πως μπορούμε να κάνουμε έλεγχο αν λειτουργούν σωστά γιατί βάλαμε το διπλό της ΟΝ που είναι για ADSL και γραμμή και ένα άλλο μονό που είχαμε αλλά και τα δύο τα ίδια προβλήματα είχαμε.

sanidas
09-06-08, 12:28
Για πείτε μια τα στατιστικά των προβληματικών γραμμών.

Ίσως σε εξαιρετικά χαμηλά snr όπου η σύνδεση είναι στο μεταίχμιο τα extra δεδομένα του τηλεφώνου να ανεβάζουν τον θόρυβο της γραμμής και να προκαλούν την αποσύνδεση. :hmm:

pirobola
10-06-08, 19:37
Κάτι αλλάξανε στην γραμμή και τώρα είναι λίγο καλύτερα, μετά από πολλά τηλέφωνα που κάναμε και αλλαγή πακέτου.

Στατιστικά γραμμής

Up Stream 720 (Kbps.) Down Stream 8257 (Kbps.)
Noise Margin 7 dB 5 dB
Attenuation 26 dB 37 dB
Fast Path FEC Correction 0 0
Interleaved Path FEC Correction 203 929771
Fast Path CRC Error 0 0
Interleaved Path CRC Error 12 1171
Loss of Signal Defect 0 ---
Fast Path HEC Error 0 0
Interleaved Path HEC Error 14 0

@ ADSLgr.com All rights reserved.