PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Forthnet!



DiTz
18-09-05, 12:42
Έχω forthnet 384 και ενα Zyxel 650R-31...
Ενώ μέχρι τώρα έπαιζε κανονικά η γραμμή εδώ και κοντά 2 χρόνια τις τελευταίες μέρες εχω μεγάλο πρόβλημα....
Μολις ανοίγω το Azureus αρχίζει κατεβάζει ολα καλα, αλλά μετα απο αρκετή ώρα συνεχίζει και βαράει κοντά 40άρια στο Azureus αλλά το νετ μπετόνει και δεν μπορώ να ανοίξω ούτε το google....
Εχω πποσέξει οτι μερικές φορες μπορώ να ανοίξω σελίδα αλλα μετα απο το ανοιγμα ακομα μια δυο κανει παλι το ιδιο και σταματαει....
Σίγουρα δεν είναι θέμα b/w γιατί και παλιά κατεβαζα με 40 και σερφαρα κανονικα, αλλα εκτος αυτου εβαλα οριο στο Azureus 5KB/s και πάλι κάνει τα ίδια.....
Μολις κλείσω το Azureus to net δεν δουλευεί και μόλις περάσουν πέντε λεπτά ολα καλά....

Εχω μια υποψία οτι ίσως να είναι το modem γιατί αυτό αν θυμάμαι καλά το παρατήρησα μετά απο μια διακοπή ρευματος οπου το πισί έκλεισε απότομα....

Υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να είναι απο την forthnet;;;;;

Αν καποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει παρακαλώ....
Ευχαριστώ!!!

NoDsl
18-09-05, 12:49
To πιο πιθανό έιναι να πίταρε το dslam σου... κανε ενα Ping με bbras και δες τι παιζει.

Gedo
18-09-05, 12:50
Δεν νομιζω, οτι σε τετοιες περιπτωσεις φταιει ο Isp.

Reset στο μοντεμ σου εκανες?

Στο κανει και σημερα που ειναι Κυριακη και θεωρητικα υπαρχει μικροτερη κινηση αρα καλυτερες ταχυτητες.

Αν δεις οτι συνεχιζει, παρε καποιο demo απο αλλον isp και δοκιμασε.

Αν και νομιζω ειναι θεμα dslam.

Υπαρχουν μερες που εχω το μουλαρι και κατεβαζει και σερφαρω ανετα, αλλα υπαρχουν και μερες που με το μουλαρι ανοιχτο χωρις να εχει σπουδαιες ταχυτητες δεν μου ανοιγει σελιδα.

Γραφεις οτι στο κανει λιγες μερες μονο, κανε λιγη υπομονη μπορει να ειναι παροδικο.

WAntilles
18-09-05, 13:19
Κλασικό πρόβλημα ΟΤΕ.

Άσε που ακόμα ξύνονται εκεί πέρα και τα disconnects και οι αδυναμίες λήψης IP, αραίωσαν μεν αλλά πάλι είχα μία εχθές το πρωί.

DiTz
18-09-05, 13:32
Ευχαριστώ και τους τρεις για τις απαντήσεις σας!!

NoDsl δεν νομίζω να είναι το dslam γιατί απο καιρό ήταν ψιλο πιταρισμένο αλλα οπως είπα και πιο πάνω εδω και κοντά χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα....
Το ping που λες πως μπορώ να το κάνω;;;;

Gedo Δεν έκανα ρεσέτ, αλλά πέρασα το νεο Firmware...
Αυτό με το μουλάρι που λες μου το έκανε και μένα πιο παλια αλλα μόνο με μουλάρι....
Σε ολα τα άλλα προγράμματα πήγαινε σφαίρα....

WAntilles Disconnects δεν μου έχει κάνει ποτε....
Το μόνο είναι οτι ενω κατεβάζει ΠΑΝΤΑ μια παίζει και μια δεν παίζει το σερφαρισμα....

WAntilles
18-09-05, 13:41
WAntilles Disconnects δεν μου έχει κάνει ποτε....
Το μόνο είναι οτι ενω κατεβάζει ΠΑΝΤΑ μια παίζει και μια δεν παίζει το σερφαρισμα....

Τα Disconnects δεν έχουν σχέση με το πρόβλημά σου.

Απλά είνα άλλο ένα πρόβλημα που οφείλεται κλασικά στον ΟΤΕ.

slaughter
18-09-05, 13:42
Μπας κ εχεις κανα firewall?Zone alarm?γιατί εμένα αυτο μου κανει τέτοια προβλήματα. Επισης πολλά μοντεμ αν συνδέεσε με πολλους χρήστεσ (100++) το βλέπουν σαν προβλημα κ το μπλοκάρουνε. Δοκίμασε άλλο προγραμμα, κανε κανα τεστ να δεις τι bandwith exeis ή καλήτερα πάρε καινούργιο μόντεμ!!!
Πάντος δεν φτέει η forthnet για αυτό....

:roll:

DiTz
18-09-05, 13:44
Το Firewall το απεγκατέστησα.....
Μόνο το Norton Antivirus Corporate εχω πάνω τώρα....
Σε αυτό που λες για τα μοντεμ έχεις δίκιο και το ξέρω, αλλά το έχω ριθμίσει και εκτός αυτού δουλευε τοσο καιρο....
Υποψιαζομαι οτι χαλασε το μοντεμ απο εκεινη τη διακοπή ρευματος.....

ToMaHaWk
18-09-05, 13:57
Απλα μια παρατηρηση.
DiTz εχω το ιδιο router.Απλως να σου πω να μην χρησιμοποιησεις το final firmware.Δουλεψε με το beta το οποιο δουλευει σαφως καλυτερα.Συγκεκριμενα εννοω αυτο : 340GT4C0_20040511.bin

DiTz
18-09-05, 14:00
Εσύ εχεις το 340GT4 beta;;;
Γιατί εγώ είμαι στο επόμενο....
Το GT5....

DiTz
18-09-05, 14:18
Μολις παρατήρησα οτι το ίδιο κάνει και οταν δεν έχω καποια προγραμμα p2p ανοιχτο και απλώς σερφάρω....

krals
18-09-05, 16:30
Καλησπερα παιδια,
εδω και τρεις μερες κατεβαζω με 33-35kbps ενω πριν το σταθερο rate ηταν 40,41 !
Περνω τηλ στη Forthnet και μου λεει μια: "Ειστε μια χαρα !" και τις απαντω οτι δεν ειμαι καθολου μια χαρα γιατι η ταχυτητα που πρεπει να εχω ειναι 40,41.
Μετα αρχιζει και μου λεει, για πιταρισμενο dslam και Μ***ΙΕΣ..με βλεπω να την κανω με ελαφρα πηδηματακια για καμια HOL....

slaughter
18-09-05, 16:39
παίδες δεν μπορώ μα ακούω για τέτοιες ταχύτητες!! Εγω στο ΛΟΝΔΙΝΟ που ειμαι τωρα εχω 2MBps DSL κ κατεβάζω με 240kb/sec οπότε σε λίγες μερες που επιστρέφω Ελλάδα θα μεταβώ στο 40??

Οσο για το τι ταχύτητες πιάνετε μην σκάτε αφου ολοι στην Ελλαδα κανουν τρελό downloading
κ τα μπλοκάρουν ολα!! Ασε που ακόμα ειναι η τεχνολογία πολυ πισω.... Υπομονη σε κανα 2 χρόνια μπορεί να γινουμε κ εμείς Ευρόπη!!!


:D :cool:

NoDsl
18-09-05, 16:49
Ευχαριστώ και τους τρεις για τις απαντήσεις σας!!

NoDsl δεν νομίζω να είναι το dslam γιατί απο καιρό ήταν ψιλο πιταρισμένο αλλα οπως είπα και πιο πάνω εδω και κοντά χρόνια δεν είχα ποτέ πρόβλημα....
Το ping που λες πως μπορώ να το κάνω;;;;



Λοιπόν, θα μπείς στο web interface του μοντεμ σου και θα δεις κάπου να λέει wan ip. Copy that
Mετά πάς start->run->cmd και γράφεις ping wanip . Έτσι θα δεις τι ping έχεις... Για να δουλεουν καλά όλα πρέπει να έχεις κάτω απο 30 Ping με bbras




Paides den mporw na akouw gia tetoies taxutites!! Egw twra einai London k exw ADSL 2MBps k katebazw me limit 240kb/sec opote se liges merespou gurnaw 8a metabw se megisto 40kb/sec? :( pikreeennn...
oso gia to ti speeds pianete mhn skate afou oloi kanoun trelo downloading sto GREECE opote gia auto exoun pesei ta speeds. Ase pou akoma ta kuklomata den einai k toso prohgmena k gia auto exete tetoia problhmata. Upomonh k se kana 2 xrwnia mporei na ginoume k emeis europh :)
:D :cool:

Μιλάμε βοήθησες τρομερά το παλικάρι και τους υπόλοιπους μας... keep up the good work mate

krals
18-09-05, 16:49
Φιλε slaughter αστα βραστα!!!!
Καλως να ερθεις στην πατριδα...αντε να δεις τι εστι GREEK DSLAM !!!!!!!!! :)

Gedo
18-09-05, 16:56
Καλησπερα παιδια,
εδω και τρεις μερες κατεβαζω με 33-35kbps ενω πριν το σταθερο rate ηταν 40,41 !
Περνω τηλ στη Forthnet και μου λεει μια: "Ειστε μια χαρα !" και τις απαντω οτι δεν ειμαι καθολου μια χαρα γιατι η ταχυτητα που πρεπει να εχω ειναι 40,41.
Μετα αρχιζει και μου λεει, για πιταρισμενο dslam και Μ***ΙΕΣ..με βλεπω να την κανω με ελαφρα πηδηματακια για καμια HOL....

Μηπως εχουμε γινει λιγο υπερβολικοι?

Ας δουμε τα πραγματα πιο ρεαλιστικα.

Επειδη για τρεις μερες κατεβαζεις με 5-7 kb λιγοτερο, εσυ αποφασισες να αλλαξεις isp.
Δεν εξεταζω αν ειναι forthnet,otenet η hol, υπαρχουν αλλοι που δεν πιανουν ουτε 30,με συνδεση 384/128.

Μηπως θα πρεπει να παρεις πρωτα ενα demo,απο αλλον provider και να κανεις test?
Μηπως ειναι παροδικη η "μειωση" ταχυτητας και θα επανελθεις στα φυσιολογικα, για σενα, επιπεδα download?
Μηπως οντως εχει λιγη κινηση παραπανω αυτες τις μερες το dslam σου?

Θα επρεπε να ξερεις οτι η ADSL, δεν εχει εγγυημενες ταχυτητες.
Στην δικια σου περιπτωση μαλιστα, δεν βλεπω κανενα προβλημα.
Οπου και να παρεις και να δηλωσεις βλαβη, απλα, θα βαλουν τα γελια.

Υπομονη, εισαι απο τους τυχερους.

WAntilles
18-09-05, 17:06
@ slaughter

Πάτα επεξεργασία και διόρθωσε ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ μηνύματά σου σε ελληνικά παρακαλώ.

Τα GRNGLISH απαγορεύονται από τους κανονισμούς του φόρουμ.

Ευχαριστώ.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------


Καλησπερα παιδια,
εδω και τρεις μερες κατεβαζω με 33-35kbps ενω πριν το σταθερο rate ηταν 40,41 !
Περνω τηλ στη Forthnet και μου λεει μια: "Ειστε μια χαρα !" και τις απαντω οτι δεν ειμαι καθολου μια χαρα γιατι η ταχυτητα που πρεπει να εχω ειναι 40,41.
Μετα αρχιζει και μου λεει, για πιταρισμενο dslam και Μ***ΙΕΣ..με βλεπω να την κανω με ελαφρα πηδηματακια για καμια HOL....

Λίγη στοιχειώδης λογική δεν βλάπτει.

Επειδή για 3 ημέρες έπεσες 5kbps, έχεις πρόβλημα ISP;

Να είμαστε σοβαροί.

Θέσε στον εαυτό σου τα παρακάτω ερωτήματα:

Κατέβαζες:

- Από τους ίδιους servers;

- Με τον ίδιο download manager;

- Με το ίδιο πλήθος connections ανά αρχείο από τον download manager σου;

- Αν δεν κατέβαζες με πολλαπλά connections από τον download manager σου, δοκίμασες τώρα με πολλαπλά connections να δεις τί γίνεται;

Αν δεν τα κάνεις όλα αυτά, δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα.

Κάνε τα, και έλα γράψε εδώ τα αποτελέσματα να τα ξαναπούμε.

krals
18-09-05, 18:09
Παιδια,
οταν εδω και μηνες κατεβαζεις σταθερα με 40,41 και μια ωραια πρωια κατεβαζεις με λιγοτερο, ειναι λογικο να διαμαρτυρεσαι..εισαι συνηθισμενος πλεον.
Εχω ηδη ζητησει καποιο demo απο hol να δω τι παιζει (οχι ντε και καλα λογω αυτου του γεγονοτος,απλα να κανω συγκριση.)
Ενταξει μπορει να ημουν λιγακι υπερβολικος στο μηνυμα μου, απλα θελω να εχω αυτο που δικαιουμαι και τιποτα αλλο.Τελος παντων, θα αφησω να περασουν μερικες μερες να δω τι παιζει.
Οσο για τις ερωτησεις του WAntilles,δεν κανω κατι διαφορετικο φιλε, συνεχιζω και κατεβαζω απο εκει απο κατεβαζα και πριν, nothing unusual...

Gedo
18-09-05, 18:21
, απλα θελω να εχω αυτο που δικαιουμαι και τιποτα αλλο.

Αυτο θελω να σου εξηγησω.

Δεν μπορει να κανεις να σου εγγυηθει 24/7 να κατεβαζεις με 40-41, ετσι ειναι η ADSL.

Το να εχεις μια μικρη πτωση, καποιος ωρες της ημερας ειναι φυσιολογικο.

Τετοιας ταξης βεβαια πτωση και οχι οταν κατεβαζεις με 20 και σου λενε "μια χαρα ειναι", αυτα ειναι καραγκιοζιλικια.

Σε καταλαβαινω, περυσι τον ολο τον Αυγουστο κατεβαζα με 48 και απο Σεμπτεβριο δεν επιανα ουτε 30.

Τι επρεπε να κανω εγω?

WAntilles
18-09-05, 18:33
...ειναι λογικο να διαμαρτυρεσαι..εισαι συνηθισμενος πλεον.

Λογικότατο.

Το δύσκολο είναι να βρεις και να διαμαρτυρηθείς στον πραγματικά υπαίτιο.


Οσο για τις ερωτησεις του WAntilles,δεν κανω κατι διαφορετικο φιλε, συνεχιζω και κατεβαζω απο εκει απο κατεβαζα και πριν, nothing unusual...

Να σου πω ακριβώς τί εννοώ.

Πάρε παράδειγμα τους servers της Ahead.

Κάθε φορά που βγαίνει καινούρια έκδοση του Nero, είναι γνωστό ότι κυριολεκτικά γονατίζουν από την κίνηση.

Έτσι, εάν εσύ π.χ. έπεσες πάνω σε μία ανάλογη περίπτωση, δηλαδή παροδική αύξηση φορτίου στον server που κατεβάζεις, δεν μπορείς να βγάλεις αξιόπιστα συμπεράσματα, ούτε για τη γραμμή σου ούτε για τον ISP σου.

Αυτό ακριβώς προσπαθώ να σου πω. Ότι δηλαδή δεν έχεις με 2 μέρες μόνο και από μία πηγή μόνο, επαρκή στοιχεία για να βγάλεις συμπεράσματα και ίσως κάνεις βιαστικές κινήσεις.

Από άλλους servers δοκίμασες να δεις πώς πάει το πράγμα;

Ή έβγαλες αυτό το συμπέρασμα μόνο από έναν;

Τέλος, δές καί τί λέει ο Gedo.

Το aDSL έχει καί τα σκαμπανεβασματάκια του και συνήθως υπαίτιος γι' αυτά δεν είναι ο εκάστοτε ISP αλλά ο ΟΤΕ.

Για ρώτα τους παλιότερους - μεταξύ αυτών και τον γράφοντα - να σου πουν τί είχε γίνει πέρσι τον Σεπτέμβριο με μία δήθεν "αναβάθμιση" του ΟΤΕ.

krals
18-09-05, 18:42
ok παιδια,
θα κανω υπομονη να δω πως θα παει κ θα σας ενημερωσω...Τις περισσοτερες φορες μπαινω στην Microsoft για να κατεβασω κατι για να τεσταρω αν το χαμηλο rate εχει να κανει με το site την γραμμη μου.
Anyway, θα δω πως θα παει και αναλογως θα πραξω.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας και συγγνωμη αν ημουν λιγακι υπερβολικος! :)

Johnsin
18-09-05, 19:05
Κατι παιζεται με την forthnet τον τελευταιο καιρο γιατι αυτο δεν μου το κανει με την Hol.!

WAntilles
18-09-05, 19:26
Τις περισσοτερες φορες μπαινω στην Microsoft για να κατεβασω κατι για να τεσταρω αν το χαμηλο rate εχει να κανει με το site την γραμμη μου.

Πολύ καλή και αξιόπιστη πρακτική.


...και συγγνωμη αν ημουν λιγακι υπερβολικος! :)

Καθόλου. Καλά κάνεις και έχεις απαιτήσεις από το aDSL σου, διότι όπως όλοι μας, έτσι και εσύ το πληρώνεις αδρά.

kewl
18-09-05, 21:35
Κατι παιζεται με την forthnet τον τελευταιο καιρο γιατι αυτο δεν μου το κανει με την Hol.!



Μήπως ξέρεις σε ποιό DSLAM είσαι ?γιατι έχω και εγώ πρόβλημα στο Ηράκλειο

tardin
18-09-05, 22:44
απελπισια δεν ειναι να κατεβαζεις με 20...απελπισια ειναι να εχεις 999 Ping σε ελληνικους servers στις 3:30 το πρωι εδω και 1.5 μηνα ...τα λεφτα μου πισω ρε!!!

slaughter
19-09-05, 00:33
Επιδιορθώσεις ΟΚ!!

Οσο για Forthnet κ για το τι ταχύτητες πιανετε μην σκάτε!! αυτά έχει η ζωη στην Ελλαδα που ομολογουμένος ειναι ΚΑΛΗΤΕΡΗ απο την ΑΓΓΛΙΑ! Οποτε υπομονη μεχρι να μασ ερθουν κ σε εμας οι τεχνολογιες!!!

Συμβουλη μου ειναι να αγορασεις ενα καλητερο μοντεμ κ θα μειώσει τα κολλήματα.... :)

ndan_gr
19-09-05, 01:33
εμένα δεν πιάνει πάνω απο 25 τις τελευταίες 5 ώρες

πήρα την forthnet αλλά επειδή εκείνη την στιγμή έπιανε λίγο παραπάνω δεν το δήλωση σαν βλάβη...
και επίσης μου είπε ότι μπορεί να υπάρχει υπερφόρτωση δικτύου !!

ngtr
19-09-05, 02:44
Εμενα η συνδεση απο το πρωι δεν ανοιγει καμια σελιδα εκτος απο το in.gr ... Το ασχετο ειναι οτι εγω ειμαι απο sparknet αλλα και στο otenet section βλέπω οτι και εκει εχουν προβληματα...

manicx
19-09-05, 09:57
Υπομονή μέχρι αρχές Οκτωβρίου. Τάδε έφη support της 4net.

Johnsin
19-09-05, 16:26
Μήπως ξέρεις σε ποιό DSLAM είσαι ?γιατι έχω και εγώ πρόβλημα στο Ηράκλειο
Στο κεντρο Αριαδνης Περιοχη χρυσοστομου μενω.

ndan_gr
19-09-05, 16:29
σήμερα βελτιώθηκε λίγο η κατάσταση αλλα το firewall χτυπάει συνέχεια ότι δέχομαι επίθεση για port scanning, απο την εταιρεία!!

Johnsin
19-09-05, 16:44
Eμενα παντος ενα με ενοχλει γιατι ολα αυτα τα παραπονα τα ακουμε τις τελευταιες 20 - 30 μερες δεν γινεται να βουλωσε ξαφνικα ολη η Ελλαδα.???

BoGe
19-09-05, 16:48
Eμενα παντος ενα με ενοχλει γιατι ολα αυτα τα παραπονα τα ακουμε τις τελευταιες 20 - 30 μερες δεν γινεται να βουλωσε ξαφνικα ολη η Ελλαδα.???

Μα άμαν είναι στον ISP τοπ΄ροβλημα, πολύ λογικό είναι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.