PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν μπορώ να αλλάξω την IP



alexshmmy
09-06-08, 16:43
Μέχρι πριν απο μια εβδομάδα έμπαινα στο web interface του speedtouch,έκανα ενα disconect,conect και αυτόματα άλλαζε η ΙP μου.
Τον τελευταίο καιρό δεν πιάνει με αυτό τον τρόπο,άλλα όυτε και αν κλείσω το ρούτερ για κάνα 10λεπτο και το ξανανοίξω.
Ξέρεις κανείς τι μπορεί να φταίει?
Πως μπορώ πλέον να αλλάζω την IP μου?

theopan
09-06-08, 17:00
Μέχρι πριν απο μια εβδομάδα έμπαινα στο web interface του speedtouch,έκανα ενα disconect,conect και αυτόματα άλλαζε η ΙP μου.
Τον τελευταίο καιρό δεν πιάνει με αυτό τον τρόπο,άλλα όυτε και αν κλείσω το ρούτερ για κάνα 10λεπτο και το ξανανοίξω.
Ξέρεις κανείς τι μπορεί να φταίει?
Πως μπορώ πλέον να αλλάζω την IP μου?

Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ (σε συνδιασμό με το πρόβλημα που έχει η Netone με το reverse dns), το δήλωσα βλάβη, το εξατάζουν τα "ανώτερα κλιμάκια" όπως μου είπαν, και εδώ και μια εβδομάδα δεν έχω πάρει καμιά απάντηση ούτε έχει δοθεί λύση.
Πραγματικά η υπομονή μου εξαντλείται (κυρίως για το θέμα του reverse dns το οποίο είναι απαράδεκτο να μη λειτουργεί και με έχει απομονώσει εδώ και μέρες από το usenet στο οποίο είναι απαραίτητο), σε σημείο που αρχίζω να μπαίνω σε σκέψεις να διακόψω τη σύνδεση και μόνο για αυτό το λόγο.

DSLaManiaC
09-06-08, 17:20
Το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ (σε συνδιασμό με το πρόβλημα που έχει η Netone με το reverse dns), το δήλωσα βλάβη, το εξατάζουν τα "ανώτερα κλιμάκια" όπως μου είπαν, και εδώ και μια εβδομάδα δεν έχω πάρει καμιά απάντηση ούτε έχει δοθεί λύση.
Πραγματικά η υπομονή μου εξαντλείται (κυρίως για το θέμα του reverse dns το οποίο είναι απαράδεκτο να μη λειτουργεί και με έχει απομονώσει εδώ και μέρες από το usenet στο οποίο είναι απαραίτητο), σε σημείο που αρχίζω να μπαίνω σε σκέψεις να διακόψω τη σύνδεση και μόνο για αυτό το λόγο.

Είδες που ο καθένας έχει τους δικούς του λόγους για το αν θα κρατήσει σύνδεση? :p

Για παράδειγμα, για μένα το reverse είναι κάτι εντελώς ασύμαντο. :)

VirusSnake
09-06-08, 17:53
100 φορες το εχω γραψει καντε ΡΕΣΕΤ οχι ρεσταρτ το ρουτερ ωσπου να φτιαχτει το προβλημα

euri
09-06-08, 18:13
Αγοράστε ένα premium account...μην πιείτε 3 καφέδες και εξοικονομήστε από κει τα χρήματα... :rolleyes:

Andree
09-06-08, 18:16
Ουτε 3 καφεδες 1 σου λεω το μηνα και ειστε οκ.. εγω εχω premium 15 το τριμινο ειναι... και ειστε οκ κατεβαζετε μεχρι 25gb το πενθημερο

sgatz
09-06-08, 19:39
νομίζω πως είδα στο ADSLGR ότι διπλασιάστηκαν τα 25 gb και φυσικά είναι πολύ χαμηλή κατα τη γνώμη μου η χρέωση,μην ανοιγοκλείνετε το ρούτερ δε λέει:whistle:

theopan
10-06-08, 01:26
νομίζω πως είδα στο ADSLGR ότι διπλασιάστηκαν τα 25 gb και φυσικά είναι πολύ χαμηλή κατα τη γνώμη μου η χρέωση,μην ανοιγοκλείνετε το ρούτερ δε λέει:whistle:

Μπα όχι. Παραμένει στα 25GB. Μόλις το τσέκαρα. Έχει αλλάξει απλά η όψη της σελίδας.

ohimso
10-06-08, 01:38
Καλά, αλλά εγώ δεν κατεβάζω μόνο από rapidshare, επομένως με βόλευε μια χαρά το renew ip άμεσα μέσω disc/reconnect. Γιατί άλλαξε αυτό; Γιατί πρέπει ξαφνικά να κάνω reset το ρούτερ; Τί τρέχει ρε παιδιά γιατί τόσο χάλια όλα με τη ΝΕΤΟΝΕ τελευταία;

djntinos
10-06-08, 02:02
Μπα όχι. Παραμένει στα 25GB. Μόλις το τσέκαρα. Έχει αλλάξει απλά η όψη της σελίδας.


Μάλλον δεν τσέκαρες σωστά. το γράφει εδώ: http://rapidshare.com/news.html

50 GB είναι μέσα σε 5 μέρες.


New website

June 3, 2008
We have launched our newly designed website. We hope you will enjoy the improved usability and better layout! We have also developed a new logo.

To enable you to check out the site in-depth, we have doubled the download volume for premium users: Instead of 25 gigabytes you can now download 50 gigabytes within 5 days.

theopan
10-06-08, 02:59
Μάλλον δεν τσέκαρες σωστά. το γράφει εδώ: http://rapidshare.com/news.html

50 GB είναι μέσα σε 5 μέρες.

Να πιστέψω το link που μου δίνεις τώρα, ή τι γράφει όταν κάνω login; Μάλλον το δεύτερο θα πιστέψω! Όπως είπα, 25GB είναι σε μένα (για την ώρα τουλάχιστον).

atheos71
10-06-08, 03:33
Με τα τόσα προβλήματα που ακούγονται τον τελευταίο καιρό,ας μένει και κάτι σταθερό ...:rolleyes:

DSLaManiaC
10-06-08, 18:59
Πάντως είναι το λιγότερο περίεργο η τόση επιμονή σας για άμεση αλλαγή IP...
Η πολλά BAN τρώτε ή δε ξέρω τι...

theopan
10-06-08, 19:14
Πάντως είναι το λιγότερο περίεργο η τόση επιμονή σας για άμεση αλλαγή IP...
Η πολλά BAN τρώτε ή δε ξέρω τι...

Τι είναι αυτό που δεν κατάλαβες DSLaManiaC; Εγώ τουλάχιστον έχω εξηγήσει γιατί θέλω να αλλάζει η ΙΡ μου! Γιατί στις περισσότερες ΙΡ της netone δεν λειτουργεί το reverse dns. Δεν αντιστοιχεί δηλαδή η ΙΡ με κάποιο hostname της μορφής cpeXXXXX.netone.gr όπως κάποιες άλλες και όπως θα έπρεπε να συμβαίνει εξολοκλήρου!
Ε λοιπόν αν είχες ασχοληθεί ποτέ με usenet (newsgroups) θα γνώριζες ότι οι μοναδικοί αξιόπιστοι και πλήρεις news servers (news.grnet.gr και news.ntua.gr), για να σου επιτρέψουν τη σύνδεση, οφείλεις να έχεις ΙΡ το οποίο κάνει resolve σε hostname και μάλιστα hostname το οποίο καταλήγει σε .gr.
Αν η ΙΡ σου είναι "ξεκρέμαστη", σου πετάει ένα ωραιότατο μηνυματάκι ο news server όταν πας να κάνεις connect: "You have no permission to talk. Goodbye!". Όσο λοιπόν δούλευε σωστά η dynamic IP (άλλαζε δηλαδή σε κάθε disconnect-reconnect), είχα τη δυνατότητα με 5-6 βγες-μπες, να πετύχω ΙΡ η οποία έκανε resolve (και αυτό επειδή η netone φαίνεται ανίκανη να καλύψει όλο το block των ΙΡ της με dns)!

Sovjohn
10-06-08, 19:31
Η δικιά μου στατική ΙΡ πάντως, φτου φτου να μην την ματιάσω, έχει hostname από τον Αύγουστο 2007 που την έχω...Ίσως αυτό θα αποτελούσε μια λύση για "απαιτητικές" εφαρμογές όπως newsgroups...Να το γυρίζατε σε στατική?

Xouzouris
10-06-08, 19:56
Με DynDNS δεν γινεται η ιδια δουλεια να γλυτωσετε μια και καλη? :hmm:

theopan
10-06-08, 21:58
Η δικιά μου στατική ΙΡ πάντως, φτου φτου να μην την ματιάσω, έχει hostname από τον Αύγουστο 2007 που την έχω...Ίσως αυτό θα αποτελούσε μια λύση για "απαιτητικές" εφαρμογές όπως newsgroups...Να το γυρίζατε σε στατική?

Αυτό δα έλειπε κιόλας! Να συμβαίνει και στις static! Την ξέρω τη λύση, απλά περίμενα μπας και το φτιάξουν σε όλες αφού δήλωσα βλάβη (και μου είπαν εδώ και 2 μήνες ότι το κοιτάνε). Θα ήθελα να αποφύγω τη static αλλά με βλέπω να την ζητάω...


Με DynDNS δεν γινεται η ιδια δουλεια να γλυτωσετε μια και καλη? :hmm:

Όχι δε λύνεται έτσι. Άλλο πράγμα κάνει το dyndns και τα συναφή.

Sovjohn
11-06-08, 01:15
Τι να πω...Καλή τύχη. Τουλάχιστον τώρα αρκετές (σίγουρα όχι όλες!) οι ΙΡ έχουν hostname, οπότε τουλάχιστον αφού η στατική ΙΡ δεν έχει κάποια επιβάρυνση, μπορείς να βρεις την υγειά σου. Για την ιστορία, εμένα αρχικά δεν είχε hostname, μετά απέκτησε ένα dsl-77-83-XXX-XXX.netone.gr και τελικά έγινε το cpe030XXX.netone.gr από 09/2007 περίπου αν θυμάμαι καλά.

Είχα φανταστεί τότε ότι αφού μπήκαν στη διαδικασία να αλλάξουν γενικότερα από το dsl-XX σε cpeXX τα hostname τους, πως θα είχαν βάλει όλες τις ΙΡ μέσα, αλλά μάλλον δεν το έκαναν (κακώς). Πάντως, έτσι θα βρεις λύση...(δωρεάν, αν μη τι άλλο).

vOOz
11-06-08, 08:19
Ουτε 3 καφεδες 1 σου λεω το μηνα και ειστε οκ.. εγω εχω premium 15 το τριμινο ειναι... και ειστε οκ κατεβαζετε μεχρι 25gb το πενθημερο
το οριο εγινε 50gb :oneup::oneup:

Να πιστέψω το link που μου δίνεις τώρα, ή τι γράφει όταν κάνω login; Μάλλον το δεύτερο θα πιστέψω! Όπως είπα, 25GB είναι σε μένα (για την ώρα τουλάχιστον).
50gb ειναι. to trafficshare ειναι διαφορετικο πραγμα.. Ειναι το αντιστοιχο "direct download".. Δηλαδη επιλεγεις ενα αρχειο σαν trafficshare, και ετσι μπορει να το κατεβασει ενας free user χωρις να περιμενει, απλα ο ογκος του αρχειου χρεωνεται σε σενα.. Παντως ειναι 50/5μερες 100% !

atheos71
11-06-08, 12:19
Όντως 50 είναι

@ ADSLgr.com All rights reserved.