PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιντερνετικό Ραδιόφωνο



kotsioss
09-06-08, 21:11
Είχαμε μια συζήτηση με ένα φίλο σχετικά για το ιντερνέτικο ραδιόφωνο. Λεγάμε για τα καλά του την ποικιλία ειδών μουσικής που παρέχει τους ατέλειωτους στάθμους την εύκολη δημιουργία προσώπικου στάθμού χώρις ολόκληρες διαδικασίες, την ποιότητα και την ελεύθερια που παρέχει και ενα σώρο άλλα. Παρόλα αυτά διαφώνησαμε σε κάποιο σε κάτι σοβάρο , την πράκτικοτητα του. Δηλάδη ότι όσο κάλο και όσα πλεονεκτήματα και αν έχει είναι περίορισμένο στο αν υπάρχει παρόχη broadband ίντερνετ και είναι ενσύρματο. Ασπούμε , επειδη υπάρχουν άτομα που είναι λάτρεις του ραδίοφώνου μέσα στο αυτόκινητο γιαύτους το ιντερνέτικο ραδιο είναι κάτι πολύ μακρινό ακόμη. Εγώ όμως σε αύτο διαφώνω, απλά πιστεύω ότι ο περισσότερος κόσμος δεν σύνηδητοποιησε ακόμη ότι το πχ το 3G ασύρματο internet έχει πέσει αρκέτα η τίμη του. Και να πως το φάνταζομαι θα μπορούσε καποίος απλά να ακούει ράδιο απο το ίντερνετ στο αυτοκίνητο με στάθμούς από όλο το κόσμο: συνδέουμε την έξοδο κάρτας ήχου του laptop με το ηχοσύστημα του αυτοκίνητου αν είμαστε της πολυτέλιας ενώνουμε κάποιο άλλο μικρουπολογιστή από τους τόσους που υπάρχουν που παρόλο ξεπερνούν λίγο το μέγεθος της παλάμης μας μπόρουν να υποστηρίξουν μέχρι και λειτουργικό σαν το vista. Κάνουμε μια σύνδεση 3G πχ με την cosmote που δίνει μέχρι και 7,2mps 50 ευρώ τον μήνα χώρις περιορισμό κατεβάσματος ακούμε το αγαπημένο μας στάθμο και οχι μόνο. Μπορείς ασπούμε να μπείς σε ιστόσελίδες "Music on demand" οπώς το www.deezer.com ή το www.jiwafm.com και μπόρεις να ακόυσεις οχι να κάτεβάσεις αλλα πάλι μας κάνει, οτιδήποτε ξένο τραγούδι φαντάστεις( ανάμεσα τους και πολλά ελληνικά και καλό θα ήταν να ανοίξει κάποτε κάποιος έξυπνος ενα ελληνικό site με music on demand με όλα τα ελλήνικα και για να μην έχει προβλήματα οσό γίνετε νομικά να μην βάλει download button. το μόνο που ξέρω είναι το www.tar-radio.gr αλλά είναι περιορισμένο. ) Ακόμα όμως όντος είναι ακριβό το 3g αλλά από την αλλη μπορεί να πείς οτι τα χρήματα που θα ξόδευες θα τα "ετρωγες στα cd " με τα ατέλιωτα τραγούδια που διαθέτει το ιντερνέτ και μπόρεις να ακούσεις online. Τέλοσπαντών όλα αυτά που είπα μπορεί να έιναι και πάλι μη πρακτικά και αν τα δοκιμάσετε να σας κοροιδέψουν .. παρολα αυτά το ip radio/musicplayer ΑΣΥΡΜΑΤΟ δέν είναι κάτι το απιαστό λίγη θέληση να υπάρχει μόνο πιστέυω. Συγχωρέστε με για τα ορθογραφικα λάθοι και αν είναι πειτε μου κάμια γνώμη.

portia
12-06-08, 12:26
το μελλον της καλης μουσικης η μαλλον το παρον βρισκεται στο διαδικτυακο ραδιοφωνο. πολλοι φιλοι μου 25+ κι εγω προσωπικα ακουμε ιντερνετ ραδιο. αφου το "κανονικο" το θανατωσαν με τις playlisτ...

Xguru
12-06-08, 14:10
Εγώ πάντως δεν έχω καταφέρει να βρω μέχρι σήμερα internetικό ραδιόφωνο με καλή ποιότητα αναπαραγωγής. Ακόμα αυτά που λένε ότι εκπέμπουν στα 192kbps δεν ακούγονται ικανοποιητικά σε σχέση με ένα κανονικό mp3.

CyberCr33p
12-06-08, 21:00
Ψάξε για σταθμούς που παίζουν με το acc++ και με bitrate πάνω από 48kbps και θα δεις αρκετά καλή ποιότητα. Μια μεγάλη λίστα είναι εδώ:

www.shoutcast.com

Hunter 85
12-06-08, 21:24
το μελλον της καλης μουσικης η μαλλον το παρον βρισκεται στο διαδικτυακο ραδιοφωνο. πολλοι φιλοι μου 25+ κι εγω προσωπικα ακουμε ιντερνετ ραδιο. αφου το "κανονικο" το θανατωσαν με τις playlisτ...

Ε ναι τα περισσοτερα!


Εγώ πάντως δεν έχω καταφέρει να βρω μέχρι σήμερα internetικό ραδιόφωνο με καλή ποιότητα αναπαραγωγής. Ακόμα αυτά που λένε ότι εκπέμπουν στα 192kbps δεν ακούγονται ικανοποιητικά σε σχέση με ένα κανονικό mp3.

Πάντως απο e-radio k live24 κανένας σταθμός δεν ακούγεται της προκοπής. Ο καλύτερος ειναι στα 60κbps. Τι και αν έστειλα e-mail στο live24; Η απάντηση ήταν "...σε ποιο συγκεκριμένο σταθμό συμβαίνει αυτό;" Οταν τους απαάντησα σε όλους με έγραψαν, απαντηση δν ξαναπήρα 2,5 μηνες που έχω internet σπίτι :hmm::hmm::hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.