PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία με ΟΤΕdsl & Speedtouch 585v7



Aitherovamon
09-06-08, 23:09
Kαλησπέρα,
Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας.

Αγόρασα ένα speedtouch απο Αγγλία για να το λειτουργήσω με την νέα 24MBps σύνδεση που έκανα με τον ΟΤΕ, και έχω το εξής πρόβλημα-απορία.

Ενώ ο ΟΤΕ προτήνει PPOE για την σύνδεση , εμένα δεν κάνει Login με τίποτα,ενώ συνγχρονίζει κανονικά, αλλά όταν το αλλάζω σε PPOA λειτουργεί κανονικότατα.

Τι συμβαίνει ? Στο 1242 μου λένε ότι πρέπει να έχω απαραιτήτως PPPOE για να λειτουργώ, αλλά σε μένα συμβαίνει το αντίθετο.

Πραγματικά δεν καταβάινω τι συμβαίνει, και εδώ σε άλλο φορα , λέτε ότι ο ΌΤΕ για 24MBps θέλει PPOE.

pnikolo
09-06-08, 23:55
Kαλησπέρα,
Έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τα φώτα σας.

Αγόρασα ένα speedtouch απο Αγγλία για να το λειτουργήσω με την νέα 24MBps σύνδεση που έκανα με τον ΟΤΕ, και έχω το εξής πρόβλημα-απορία.

Ενώ ο ΟΤΕ προτήνει PPOE για την σύνδεση , εμένα δεν κάνει Login με τίποτα,ενώ συνγχρονίζει κανονικά, αλλά όταν το αλλάζω σε PPOA λειτουργεί κανονικότατα.

Τι συμβαίνει ? Στο 1242 μου λένε ότι πρέπει να έχω απαραιτήτως PPPOE για να λειτουργώ, αλλά σε μένα συμβαίνει το αντίθετο.

Πραγματικά δεν καταβάινω τι συμβαίνει, και εδώ σε άλλο φορα , λέτε ότι ο ΌΤΕ για 24MBps θέλει PPOE.

Και με τα 2 δουλευει κανονικοτατα. Το σωστο ειναι βεβαια το ΡΡΡοΕ αλλα με το ΡΡΡοΑ συνδεεσαι γρηγοροτερα.
Προσεξε το Routing σου:
PPP over Ethernet (PPPoE)
PPP over ATM (PPPoA)
Classical IP (CIP)
Ethernet over ATM (ETHoA)

vagelisb52
09-06-08, 23:59
To ιδιο modem εχω και εγω και το δουλευω σε Α με 4αρα γραμμη και παει σφαιρα

Aitherovamon
10-06-08, 00:00
Τι εννοείς με το πρόσεξε το Routing σου ?

Μέσα από το GUI έχει μόνο δυο επιλογές, PPPOE or PPPOA.
Στην μία δεν κάνει login καθόλου , ούτε μετά απο 15 λεπτά, και στο PPPOA κάνει αμέσως.

pnikolo
10-06-08, 00:12
To ιδιο modem εχω και εγω και το δουλευω σε Α με 4αρα γραμμη και παει σφαιρα

Για δοκιμασε με Ε που ειναι το default στη 4αρα. Αυτο παιζει ρολο μονο την ωρα που κανεις connect. Δεν εχει σχεση με τιποτα αλλο μετα! ;)

........Auto merged post: pnikolo πρόσθεσε 3 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τι εννοείς με το πρόσεξε το Routing σου ?

Μέσα από το GUI έχει μόνο δυο επιλογές, PPPOE or PPPOA.
Στην μία δεν κάνει login καθόλου , ούτε μετά απο 15 λεπτά, και στο PPPOA κάνει αμέσως.

Στο δικο μου -πιο παλιο μοντελο- αλλαζει μονο αν το δηλωσεις και το τρεξεις απο το αρχικο setup. Μετα δεν αλλαζει. :hmm:

ironfist
10-06-08, 00:13
Προσωπικά, από την αρχή που εγκατέστησα το δικό μου router είχα ακολουθήσει τις οδηγίες και είχα επιλέξει PPPoE. Την άλλη μέρα δεν συνδεόταν και όταν κάλεσα για βοήθεια πήγαμε από την αρχή την εγκατάσταση και το παληκάρι μου είπε να το γυρίσω σε PPPoA (δεν ρώτησα το γιατί όμως με PPPoA δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Και πέρα από απλή περιέργεια για το τεχνικό μέρος του θέματος, δεν με ενδιαφέρει).

pnikolo
10-06-08, 00:20
Ελπιζω να μην ειναι bug του ρουτερ η του firmware. Καντε ενα hard reset και ξαναρυθμιστετο μηπως παιρνει κανενα Αγγλικο string και χαλαει τη δουλεια! Εμενα παιζει και στα 2 σωστα! Απλα οΑ συνδεεται γρηγοροτερα! :oneup:

Aitherovamon
10-06-08, 00:27
Ελπιζω να μην ειναι bug του ρουτερ η του firmware. Καντε ενα hard reset και ξαναρυθμιστετο μηπως παιρνει κανενα Αγγλικο string και χαλαει τη δουλεια! Εμενα παιζει και στα 2 σωστα! Απλα οΑ συνδεεται γρηγοροτερα! :oneup:

Reset ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα, όταν ξεκινάω το setup, με ρώτάει να διαλέξω UK default or custom αν βάλω default ότι και να διαλέξω μετά δεν κάνει connect. Στο custom όπως ανέφερα και πριν δουλέυει μόνο το PPPOE .

Παλι κάλα να λέω, γιατί θα έκλεγα τα λεφτά μου.
Ξερεις τι παίζει με Firmware για αυτή την έκδοση, γιατί δεν μπορώ να βρώ πουθενά.:hmm:
Έχω την αρχική πάνω την 7.4.2.6 .

Ευχαριστώ πολύ.

pnikolo
10-06-08, 00:34
Reset ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα, όταν ξεκινάω το setup, με ρώτάει να διαλέξω UK default or custom αν βάλω default ότι και να διαλέξω μετά δεν κάνει connect. Στο custom όπως ανέφερα και πριν δουλέυει μόνο το PPPOE .

Παλι κάλα να λέω, γιατί θα έκλεγα τα λεφτά μου.
Ξερεις τι παίζει με Firmware για αυτή την έκδοση, γιατί δεν μπορώ να βρώ πουθενά.:hmm:
Έχω την αρχική πάνω την 7.4.2.6 .

Ευχαριστώ πολύ.

Με μπερδεψες :sorry:
... αλλά όταν το αλλάζω σε PPOA λειτουργεί κανονικότατα.
... Στο custom όπως ανέφερα και πριν δουλέυει μόνο το PPPOE
Τι ισχυει και σε πιο εχεις ρυθμισμενο? :hmm:
Για κοιτα κι εδω: http://www.thomsontelecompartner.com/dsl-modems-gateways/products/product-detail.php?id=161 :oneup:

Aitherovamon
10-06-08, 00:57
Να στο εξηγήσω με βήματα :

1) Setup
a) UK Default ---------> Δεν κάνει login ούτε με το ι ούτε με το ιι
i)PPPOE
ii)PPPOA

b) custom
i)PPPOE -------> Δεν κάνει login
ii) PPPOA ------> Δουλέυει κανονικά .

Έχω δοκιμάσει όλους τους συνδιασμούς και δουλεύει μόνο το bii .

pnikolo
10-06-08, 01:07
Να στο εξηγήσω με βήματα :

1) Setup
a) UK Default ---------> Δεν κάνει login ούτε με το ι ούτε με το ιι
i)PPPOE
ii)PPPOA

b) custom
i)PPPOE -------> Δεν κάνει login
ii) PPPOA ------> Δουλέυει κανονικά .

Έχω δοκιμάσει όλους τους συνδιασμούς και δουλεύει μόνο το bii .

Τωρα ταπες σωστα. :clap:
Για δοκιμασε τα firmware που σου εδωσα, γιατι για να εχουν βγαλει αλλα 2 καινουρια (ενω ειναι καινουριο το ρουτερ σου) κατι μου μυριζει! Αγγλοι ειναι αυτοι :drunk:

Aitherovamon
10-06-08, 01:33
Τωρα ταπες σωστα. :clap:
Για δοκιμασε τα firmware που σου εδωσα, γιατι για να εχουν βγαλει αλλα 2 καινουρια (ενω ειναι καινουριο το ρουτερ σου) κατι μου μυριζει! Αγγλοι ειναι αυτοι :drunk:

Δεν έλαβα κάτι , που μου έστειλες το Firmware ?

Ευχαριστώ.

........Auto merged post: Stathipapa πρόσθεσε 0 λεπτά και 56 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τωρα ταπες σωστα. :clap:
Για δοκιμασε τα firmware που σου εδωσα, γιατι για να εχουν βγαλει αλλα 2 καινουρια (ενω ειναι καινουριο το ρουτερ σου) κατι μου μυριζει! Αγγλοι ειναι αυτοι :drunk:

Έχεις κάνα link ?

........Auto merged post: Stathipapa πρόσθεσε 6 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τωρα ταπες σωστα. :clap:
Για δοκιμασε τα firmware που σου εδωσα, γιατι για να εχουν βγαλει αλλα 2 καινουρια (ενω ειναι καινουριο το ρουτερ σου) κατι μου μυριζει! Αγγλοι ειναι αυτοι :drunk:

Στο link πάντως της Tompson αφενώς όλα είναι κλειδωμένα , αφετέρου στις εκδόσεις
7.4.3 και 7.4.4 δεν βλέπω κάποιο firmware, όλα είναι pdf documents.

........Auto merged post: Stathipapa πρόσθεσε 15 λεπτά και 16 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Pnikolo σε ευχαριστώ πολύ ,πάω για ύπνο , αν έχεις κάποιο link για το τελευταίο Firmware για το route θα με εξηπηρετούσες .

Ευχαριστώ πολύ,
Καλό Βράδυ.

charis_k
10-06-08, 09:31
Ηi!

Επιτελους καποιος με το ιδιο f/w και θεμα.:respekt:

PPPoA μπαινει με μεγαλη δυσκολια απο την 30/05/2008. Mεχρι τοτε για μια βδομαδα ηταν ΟΚ (απο τοτε το εχω παρει) !!! Ειμαι ετοιμος να στειλω καταγγελια αν παλι το 121 δε με φτιαξει.

Εχουν αλλαξει κατι στο BRAS ή δεν ξερω κι εγω τι και που
και εχω ΧΟΝΤΡΟ 8εμα... ακομα και με το USR9108A & WAG200G με PPPoA.

Με PPPoE μπαινει μονο το USR9108A μετα απο soft restart & το bauntec με καθυστερηση. Κριμα γιατι το TG585v7 συγχρονιζει 2000+ kb πιο πανω απο τα αλλα.

ΣΟΣ: Οποιος εχει international f/w για το TG585v7 (αννεχ Α) να ποσταρει please!!!


ΥΓ: η 7.4.2.6 εχει αρκετα bugs

:cry:

Το 121 μου ελυσε τελικα το προβλημα την 2η φορα γραφοντας οτι υπηρχε προβλημα στο ΒRΑS το οποιο λυθηκε και επειτα απο πολλες δοκιμες που εκανα...:worthy:SUCCESS
Τωρα μπαινω και με PPPOA και με PPPOE:clap:

Αλλα εξακολουθω να ζηταω international f/w για το TG585v7 (αννεχ Α),
μη μας μεινει κανα κουσουρι με το BUGGY UK Specific (http://www.thomson-broadband.co.uk/codepages/content3.asp?c=7&ProductID=544):p

@ ADSLgr.com All rights reserved.