PDA

Επιστροφή στο Forum : Από κανονικό conn-x σε φοιτητικό



Charis.a
10-06-08, 13:12
Ένας φίλος μου, φοιτητής, έχει 1mbps με conn-x και πληρώνει 16ευρώ. Δεν ήξερε τίποτα για το ΔΙΟΔΟΣ. Με τα ίδια λεφτά, παίρνει 8mbps φοιτητικό.

Μπορεί να γίνει αναβάθμιση, ή θα πρέπει πρώτα να διακόψει την υπάρχουσα σύνδεση και να κάνει εκ νέου φοιτητικό?

odisa
10-06-08, 13:51
Ένας φίλος μου, φοιτητής, έχει 1mbps με conn-x και πληρώνει 16ευρώ. Δεν ήξερε τίποτα για το ΔΙΟΔΟΣ. Με τα ίδια λεφτά, παίρνει 8mbps φοιτητικό.

Μπορεί να γίνει αναβάθμιση, ή θα πρέπει πρώτα να διακόψει την υπάρχουσα σύνδεση και να κάνει εκ νέου φοιτητικό?

Δεν θεωρείται αναβάθμιση του conn-x αλλά παρόλα αυτά από την otenet και το 134 με διαβεβαίωσαν (πριν κανά μήνα) ότι δεν θα υπάρχει παρά ολιγόλεπτη διακοπή. αν πάρεις τηλέφωνο θα έχεις πιο "φρέσκα" νέα. θα πάρω και εγώ σε λίγες μέρες να διερευνήσω την αντικατάσταση conn-x talk me οτενετ-διοδο και ote-talk και θα κάνω post

nikosdr
10-06-08, 15:25
Νομίζω ότι οταν πας απο ΟΤΕνετ --> Connx σχύει αυτό που λες για το ανάποδο στη προκειμένη περίπτωση δεν είμαι τόσο σίγουρος αν ισχύει...Πάντως ΟΤΕ-Talk & Δίοδος ΟΤΕΝΕΤ σου βγαίνει μια χαρά τώρα που έχει 8mbps ;)

Koala_
11-06-08, 15:38
επειδή με ενδιαφέρει η μετατροπή από conn-x σε φοιτητικό, πήρα σήμερα στο 134, και μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν γίνεται. Μου φαίνεται λίγο παράξενο.

odisa
11-06-08, 18:07
επειδή με ενδιαφέρει η μετατροπή από conn-x σε φοιτητικό, πήρα σήμερα στο 134, και μου είπαν ότι κάτι τέτοιο δεν γίνεται. Μου φαίνεται λίγο παράξενο.

ναι , οπως είπα παραπάνω δεν το θεωρούν αναβάθμιση κλπ. είναι ειδική προσφορά . ο λόγος είναι ότι στην ουσία χρησιμοποιείς το δίκτυο της ΕΔΕΤ και όχι της ΟΤΕΝΕΤ.

επειδή και πάλι ο isp είναι η οτενετ το timing της διακοπής πρέπει να γίνει με το που στέλνεις τα χαρτιά με fax στην οτενετ.

Art2007
12-06-08, 22:54
Αν και δεν είναι η πιο πρακτική λύση, μπορείς πάντως σε κάθε περίπτωση να διακόψεις το connx και να κάνεις εκ νέου την αίτηση για ΟΤΕΝΕΤ. Η διακοπή του connx γίνεται απλά τηλεφωνικά, μέσω 134. Για φοιτητικό ΟΤΕΝΕΤ πας σε κατάστημα και κάνεις εκ νέου την αίτηση. Μου φαίνεται δύσκολο να μείνεις πάνω από 2 εβδομάδες χωρίς ιντερνετ. Και με το φοιτητικό των 8mbps παίρνεις και ασύρματο ρουτεράκι δώρο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.