PDA

Επιστροφή στο Forum : OnDSL kit μείωση τιμής;



nasosmp
19-09-05, 11:05
Καλημερα.

Τωρα με τις μειώσεις τιμών στα πάγια απο 20-09, δεν ειναι λογικό να μειωθει και ή τιμη του εν λόγο πακετου ωστε να προσαρμοστει με τις νεες τιμές; Εχει ακουστει τίποτα;

Υ.Γ. Λιγο ασχετο με το θεμα αλλα με τρωει. Σε αλυσιδα DVD club!!! εχει ενα κουτι OnDSL με τιμη 50€. Αν και εριξα μια ματια δεν καταλαβα αν ειναι μονο η γραμμη ή εχει και καποια συνδρομη στην OTENET. Ξερει κανεις κατι για αυτο το πακετο(μηπως ειναι παλια τιμη - προφορα); Αν εχει μονο την γραμμη αυτο μαζι με την τριμηνη του RAM συμφερει ή οχι;

bazzil
19-09-05, 11:15
Λογικά ναι αλλα με τον ΟΤΕ δεν βγάζεις ακρη. Οσο για το πακέτο καλύτερα να ρωτήσεις στο κατάστημα που το είδες.

nasosmp
19-09-05, 11:20
Και που ρωτησα η απαντηση ηταν "τι να σου πω δεν ξερω". Λογικο αφου το ειδα σε DVD club...

bazzil
19-09-05, 11:39
χαχαχαχα Ε τότε γιατί το έχει εκεί;;;; Η γνώμη μου είναι να περιμένεις μέχρι τον οκτώβρη.

ysand
19-09-05, 13:48
Ναι, κι εγω που πριν πάρω είχα ρωτίσει σε ένα μαγαζί στην στουρνάρη το είχαν κάπου στα 50.....προφανώς όμως κάπου θα τα πληρώνεις και τα υπόλοιπα... ;)

DSLamer
19-09-05, 20:36
Για τα 50€ μή χαίρεσαι ιδιάτερα, τον Μαϊο που το πήρα στο multirama έγραφε 59,50€ και είναι τα πάγια. Ξεχωριστά πληρώνεις την σύνδεση 384 - 70,21€. Μάλιστα το είχα ρωτίσει σε ένα αντίστοιχο νήμα. Τώρα γιατί σου γράφει 50 και όχι 59,5 υποθέτω είναι λόγω του ΦΠΑ.

Θα το ποσταρω και αλλού αλλά μιά και το έφερε η κουβέντα: να ρωτάτε και να μην κρύβεστε πίσω απο το δακτυλό σας. Εξηγούμαι...
Πήρα το Kit που λέτε τον Μαϊο (27) και απ' οτι θυμάμαι στη αίτηση που κάναμε online δεν ζητησα μετατροπη σε αορίστου χρόνου(μετά τους τρείς μήνες). Περιμένω και βλέπω ότι μετά τις 27 Αυγούστου δεν σταματά. Χαχα σκεφτομαι ωραία, οι μ* της ΟΤΕnet με ξέχασαν και συνέχισα να το χρησιμοποιω χωρίς βέβαια ο πανέξυπνος να τους το πώ (ευκαιρία γαρ!). Να όμως που στις 17 Σεπτέμβρη μου έρχεται ένας ωραίος λογαριασμός απο OTEνετ 62,88€ ο_Ο

Όπως καταλάβατε με πιάσανε Κωτσο και μάλιστα αφού ήρθε μετά τις 15 είχα προπληρώσει μέχρι τέλους Σεπτέμβρη. Άλλο κόλπο που σκέφτικαν είναι να με βάλουν να πληρώσω τις 3 μέρες του Αυγούστου (27-31) ξεχωριστά ώς 2,57 + 3,47€. Πλήρωσα και τέλη γαι πληρωμή μέσω ταχυδρομείου 1,31€ και ηρέμησα...

Δεν τους κατηγορώ κανονικά και με τον νόμο με γδύσανε. Άλλη φορά θα μιλάω και δεν θα κρύβομαι πίσω απ' το δακτυλό μου. Άχ τωρα θα είχα βάλει μια NetΚαρτα ή DSL απο το RAM και δεν θα έκλαιγα τα λεφτάκια μου.

golity
19-09-05, 20:42
Όταν πάς να αγοράσεις το OnDSL Kit σου κόβουνε δύο αποδείξεις. Η μια είναι για το πακέτο (κουτί) και η τιμή είναι 59,50€ με ΦΠΑ (χώρις 50,00€) και μια για την 2μηνη συνδρομή (+1 μήνας) με τιμή 70,21€ με ΦΠΑ (χωρίς 59,00€)...

οπότε η τελική τιμή είναι 50,00€ + 59,00€ = 109€ (με το ΦΠΑ 129,71€)

ΑΥΤΑ! :D

golity
19-09-05, 21:05
Για τα 50€ μή χαίρεσαι ιδιάτερα, τον Μαϊο που το πήρα στο multirama έγραφε 59,50€ και είναι τα πάγια. Ξεχωριστά πληρώνεις την σύνδεση 384 - 70,21€. Μάλιστα το είχα ρωτίσει σε ένα αντίστοιχο νήμα. Τώρα γιατί σου γράφει 50 και όχι 59,5 υποθέτω είναι λόγω του ΦΠΑ.

Θα το ποσταρω και αλλού αλλά μιά και το έφερε η κουβέντα: να ρωτάτε και να μην κρύβεστε πίσω απο το δακτυλό σας. Εξηγούμαι...
Πήρα το Kit που λέτε τον Μαϊο (27) και απ' οτι θυμάμαι στη αίτηση που κάναμε online δεν ζητησα μετατροπη σε αορίστου χρόνου(μετά τους τρείς μήνες). Περιμένω και βλέπω ότι μετά τις 27 Αυγούστου δεν σταματά. Χαχα σκεφτομαι ωραία, οι μ* της ΟΤΕnet με ξέχασαν και συνέχισα να το χρησιμοποιω χωρίς βέβαια ο πανέξυπνος να τους το πώ (ευκαιρία γαρ!). Να όμως που στις 17 Σεπτέμβρη μου έρχεται ένας ωραίος λογαριασμός απο OTEνετ 62,88€ ο_Ο

Όπως καταλάβατε με πιάσανε Κωτσο και μάλιστα αφού ήρθε μετά τις 15 είχα προπληρώσει μέχρι τέλους Σεπτέμβρη. Άλλο κόλπο που σκέφτικαν είναι να με βάλουν να πληρώσω τις 3 μέρες του Αυγούστου (27-31) ξεχωριστά ώς 2,57 + 3,47€. Πλήρωσα και τέλη γαι πληρωμή μέσω ταχυδρομείου 1,31€ και ηρέμησα...

Δεν τους κατηγορώ κανονικά και με τον νόμο με γδύσανε. Άλλη φορά θα μιλάω και δεν θα κρύβομαι πίσω απ' το δακτυλό μου. Άχ τωρα θα είχα βάλει μια NetΚαρτα ή DSL απο το RAM και δεν θα έκλαιγα τα λεφτάκια μου.

Μήπως τότε ήταν διαφορετική η σύμβαση;

Εγώ που έχω αγοράσει το πακέτο εδώ και μιάμιση βδομάδα περίπου λεεί ότι είναι "Αίτηση - Σύμβαση Αορίστου Χρόνου Συνδρομής OTEnet OnDSL Kit" (και δεν έχει καμία επιλογή στην αίτηση για διακοπή μετά τη 3μηνη λήξη του πακέτου)

Απλά μέτα, στις σελίδες των όρων της σύμβασης, έχει την κατηγορία "Διάρκεια - Καταγγελία" όπου οι δύο πρώτοι όροι είναι οι εξής:

1. Η παρούσα σύμβαση είναι αορίστου χρόνου και τίθεται σε ισχύ από την υπογραφή της.

2. Ο Πελάτης δύναται να καταγγείλει οποτεδήποτε την παρούσα με έγγραφο υπογεγραμμένο αίτημα που θα πρέπει να υποβάλει στην OTEnet. Η διακοπή ισχύει για την τελευταία ημέρα του μήνα κατά τον οποίο υποβλήθηκε το αίτημα.

Δεν ξέρω αν υπήρχαν οι ίδιοι όροι τότε που αγόρασες το πακέτο, άλλα στους συγκεκριμένους όρους είναι εξ' ορισμού αορίστου και εσυ μετά με αίτηση επιλέγεις αν θέλεις να να διακόψεις! (Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει η δυνατότητα να κρατήσεις τη γραμμή και να αλλάξεις παροχέα!)

nasosmp
20-09-05, 09:52
Εγω βασικα ρωτησα αν μπορω να "αγορασω τη γραμμη " με 50€ και να βαλω επανω την τριμηνη της HOL απο το RAM....
Γινετα; (εστω και απο αγνοια αυτων που το πουλανε το πακετο)

DSLamer
20-09-05, 10:53
Μήπως τότε ήταν διαφορετική η σύμβαση;
Είχα τις αμφιβολίες μου και τώρα κατάφερες να μου τράβηξες το χαλί κάτω από τα πόδια.
Θυμάμαι ότι υπήρχε αυτή η επιλογή αλλά τώρα δεν είμαι καθόλου σίγουρος.
Άλλη φορά θα είμαι πιό προσεκτικός...


(Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει η δυνατότητα να κρατήσεις τη γραμμή και να αλλάξεις παροχέα!)
Yep! Έκανα την αντίστοιχη συζήτηση με την OTEnet αλλά λίγο πολύ το ήξερα και από αλλα αντίστοιχα νήματα πολύ παλιότερα. Αλλιώς δε συμφέρει.

DSLamer
20-09-05, 11:02
Εγω βασικα ρωτησα αν μπορω να "αγορασω τη γραμμη " με 50€ και να βαλω επανω την τριμηνη της HOL απο το RAM....
Fat chance! Εάν συμβεί ουσιαστικά κλεβεις το κατάστημα γιατί στην OTEnet θεωρούν ότι πήρες και τη συνδρομή και σου τηλεφωνούν να σου πούν τον κωδικό. Κάποια στιγμή θα σε καταλάβουν και θα σε πάρουν τηλέφωνο για τα λεφτακια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.