PDA

Επιστροφή στο Forum : 36 ώρες



gdp77
11-06-08, 00:40
Η ιστορία μου ξεκινάει 9/6/08 στις 6 το πρωί. Ψάχνω κάποιες πληροφορίες στο δίκτυο, λίγο πριν ξεκινήσω για δουλειά και πίνοντας καφέ. Ξαφνικά η σύνδεση αρχίζει να σέρνεται. "Δεν είναι τίποτα" σκέφτομαι "κανένα από τα κλασικά σουρσίματα της netone πάλι". Μέχρι να πάω στην κουζίνα και να γυρίσω η γραμμή είχε πέσει. Τσεκάρω το router, όλα τα λαμπάκια αναμμένα πράσινα πλην του voice. Παρόλα αυτά δεν είχα internet. Προσπάθεια να μπω στο setup του router, τρώω άκυρο. "Μας πιάσανε....". Προσπάθεια για ping στο router, ξανά άκυρο. Σηκώνω το ακουστικό του τηλεφώνου, ξανά μανά άκυρο... Δε με έπαιρνε άλλο ο χρόνος, έφυγα για δουλειά.

Από τη δουλειά, παίρνω τηλ. σε κάποιο διάλειμμα, μου λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με τηλεφωνία. Τους εξηγώ την κατάστασή μου και λένε ότι θα χρειαστεί η φυσική μου παρουσία στο χώρο του router για να βοηθήσουν. "O.k. λογικό". Κάνω υπομονή μέχρι να γυρίσω....

Στο σπίτι η κατάσταση παρέμενε σταθερή. Να μην έχω net (παρά την πράσινη ένδειξη), να μην έχω τηλέφωνο, αλλά το πιο περίεργο, το router είχε κατεβάσει καγκελόπορτες: Ούτε ping δεν μπορούσα να του κάνω. Εννοείται ότι δοκιμάστηκαν άλλα καλώδια κτλ. Τέλος πάντων, παίρνω τηλ (από κινητό φυσικά). Τους λέω αμέσως ότι έχω κάνει τα πάντα και ότι το router έχει κολλήσει. Πού να με πιστέψει... Περάσαμε από χίλια κύματα όπου έκανα ό,τι μου έλεγαν, μέχρι να με παραπέμψουν στο τεχνικό τμήμα. (10 ευρώ τηλέφωνα μέχρι τώρα). Με καλεί τεχνικός. Ξανά μανά τα ίδια. Μέχρι που μου είπε να κάνω reset στο router και όταν αυτό δε γινόταν τότε μου μίλησε για αντικατάσταση.

Μην τα πολυλογώ, την επόμενη μέρα (10/6/08), επειδή δεν ήταν 100% σίγουροι ότι θα παραλάμβανα νέο modem την ίδια μέρα, τους είπα να το κρατήσουν στα γραφεία και να περάσω εγώ να το πάρω. Τρέξιμο από τη δουλειά να προλάβω μια τράπεζα για ένα επαγγελματικό θέμα και στα καπάκια βάζω πλώρη για Αγρινίου 3 στο Χαλάνδρι. Παντιλίκια και σφήνες στο δρόμο μέχρι να φτάσω, οπότε τρώω την πίκρα της ζωής μου με την περιοχή, Δεν υπήρχε χώρος παρκαρίσματος ούτε για δείγμα. 1 χλμ μακριά πάρκαρα και πήγα τρέχοντα για να προλάβω να μην κλείσουν. Γίνεται η αλλαγή.

Γυρνάω πίσω, συνδέω το νέο router και.... Ω ΘΕΟΙ ΤΩΝ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ πάλι τα ίδια. Όλα τα λαμπάκια αναμμένα πλην του voice. Αυτή τη φορά ping μπορούσα να κάνω στο router, ενώ είχα και internet. Ξανά τηλ. (από κινητό +10 ευρώ). Ξανά μιλάω με τον πρώτο για να με στείλει στον "real" τεχνικό. "Μα καλά, το τηλεφωνικό support της netone έχει πόρτα; Έλεος".... Άσε που ο τύπος με ρώτησε αν συνδέομαι πρώτη φορα με netone. (Λές να είχαν κάνει αυτοί χοντρή μαμακία;) Ο τεχνικός αυτή τη φορά μπορούσε να κάνει remote administration (εφόσον τώρα είχα net) και μου είπε να μην το πειράξω. Αναβόσβηναν λαμπάκια για κανά 20λεπτο μέχρι που βρήκε -προφανώς- τι έφταιγε και το έφτιαξε. Είχαν περάσει 36 ώρες χωρίς τηλ και net, είχα πληρώσει ένα σωρό χρήματα στη vodafone και ήμουν λιώμα από το τρέξιμο.


Τελικά υποψιάζομαι ότι ούτε και το πρώτο router ήταν χαλασμένο.Κάποια παπαριά πρέπει να έκαναν στο router μου (ή δεν ξέρω πού αλλού) και τα είδε όλα κωλυόμενα. Όταν ρώτησα τον τελευταίο τύπο με τον οποίο συνομίλησα τι έφταιγε, μου απάντησε ότι απλά έκανε κάποιες ρυθμίσεις. Πήγα να του κατεβάσω καντήλια γιατί όφειλε να μου δώσει κάτι πιο ουσιαστικό από το "έκανα κάποιες ρυθμίσεις" και επίσης δε χρωστάω εγώ τίποτα κάθε φόρα που αυτοί πρέπει να κάνουν "κάποιες ρυθμίσεις", αλλά κρατήθηκα και έκλεισα ευγενικά τη γραμμή.

Αν υπάρχει κάποιος πιο ειδικός "δικτυάς" και έχει καταλάβει τι έπαιξε, ας μας πει...

@ ADSLgr.com All rights reserved.