PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορίες για Cool n Quiet



fantasma_tis_nixtas
11-06-08, 03:07
Έχω μια απορία για την λειτουργία cool and quiet που προσφέρει η amd.
Είναι καλό να είναι ενεργοποιημένη???Θέλω να πω δεν μειώνεται ο χρόνος ζωής της cpu??
Παρατηρώ πολλές αυξομειώσεις στην συχνότητα και να πω την αλήθεια φοβάμαι.

WAntilles
11-06-08, 09:15
Έχω μια απορία για την λειτουργία cool and quiet που προσφέρει η amd.
Είναι καλό να είναι ενεργοποιημένη???Θέλω να πω δεν μειώνεται ο χρόνος ζωής της cpu??
Παρατηρώ πολλές αυξομειώσεις στην συχνότητα και να πω την αλήθεια φοβάμαι.

Όχι βέβαια.

Ίσα-ίσα, αυξάνεται ο χρόνος ζωής της.

Σαφώς και θα την ενεργοποιήσεις.

razorblade1100
11-06-08, 13:19
Έχω μια απορία για την λειτουργία cool and quiet που προσφέρει η amd.
Είναι καλό να είναι ενεργοποιημένη???Θέλω να πω δεν μειώνεται ο χρόνος ζωής της cpu??
Παρατηρώ πολλές αυξομειώσεις στην συχνότητα και να πω την αλήθεια φοβάμαι.
αυτος ειναι και ο σκοπος της λειτουργιας αυτς. οταν δεν υπαρχει φορτος εργασιας για την cpu μειωνει την συχνοτητα/voltage της για μικροτερη καταναλωση και θερμοκρασιες αρα και μεγαλυτερο προσδοκιμο ζωης

panaiz
11-06-08, 15:46
να την ενεργοποιησης αυτη την λειτουργια φιλε μου

ZAGNA
11-06-08, 15:50
Έχω μια απορία για την λειτουργία cool and quiet που προσφέρει η amd.
Είναι καλό να είναι ενεργοποιημένη???Θέλω να πω δεν μειώνεται ο χρόνος ζωής της cpu??
Παρατηρώ πολλές αυξομειώσεις στην συχνότητα και να πω την αλήθεια φοβάμαι.

Η αλλαγή της συχνότητας δεν είναι αυτό που θα έπρεπε να σε ανυσηχεί αλλά η θερμοκρασία. Και αυτή η λειτουργία φροντίζει να μην έχεις πρόβλημα με την θεμροκρασία.
Η αλλαγή της συχνότητας του CPU ουδέποτε δημιούργησε πρόβλημα στην λειτουργία του .
Και γω που έχω Vista και Quad με το power management των Vista το cpu μου δουλεύει σε IDLE στα 1.7Ghz αντί στα 2.7Ghz .:oneup: Και για εξοικονόμηση ενέργειας και για καλύτερο μέσο όρο ζωής του επεξεργαστή.

sataNik
12-06-08, 14:04
Μόνο όταν θέλεις να κάνεις overclock πρέπει να την απενεργοποιήσεις.

razorblade1100
12-06-08, 14:06
Μόνο όταν θέλεις να κάνεις overclock πρέπει να την απενεργοποιήσεις.

στις περισσοτερες περιπτωσεις ουτε τοτε(εκτος και αν το παει στα ορια και θελει να σπασει ρεκορ):p
οι φημες που ακουγονται οτι ειναι πιο σταθερο με το cool and quiet απενεργοποιημενο δεν ισχυουν παντοτε. :hmm:

sataNik
13-06-08, 16:07
Ναί ε; :hmm: Δεν το δοκίμασα ποτέ είναι η αλήθεια αλλά ψάρωσα από τα μεγάλα κοκκίνα γράμματα που έβλεπα παντού να λένε : Warning! you must disable this function if you intend to overclock

razorblade1100
13-06-08, 16:12
Δεν το δοκίμασα ποτέ είναι η αλήθεια αλλά ψάρωσα από τα μεγάλα κοκκίνα γράμματα που έβλεπα παντού να λένε : Warning! you must disable this function if you intend to overclock
αυτο γιατι οταν οι super-piαδες θελουν να φτασουν το συστημα τους στο απολυτο οριο θελουν να το ξεζουμισουν και το cool and quiet ισως δεν τους επιτρεψει να το αυξησουν κατα 3-4 Mhz. :p
υπαρχουν βεβαια και φορες που δεν επιτρεπει το oc αλλα ειναι πολυ σπανιες και συνηθως γιατι οπως προειπα ο χρηστης το υπερχρονιζει υπερβολικα

iml
20-06-08, 03:36
Με την MSI μητρικη που ειχα, και Cool & Quiet ετρεχε ΚΑΙ overclock. Κανενα προβλημα, ειναι οπως λενε πιο πανω

prometheas
20-06-08, 09:48
Παιδιά εκτός από την ενεργοποιηση μέσω BIOS απαιτείται και κάποια άλλη ρύθμιση για το Cool & Quiet ? (π.χ από καποιο πρόγραμμα ?)

WAntilles
20-06-08, 09:54
Παιδιά εκτός από την ενεργοποιηση μέσω BIOS απαιτείται και κάποια άλλη ρύθμιση για το Cool & Quite ? (π.χ από καποιο πρόγραμμα ?)

Έχει απαντηθεί πάρα πολλές φορές το θέμα:

Σε Windows:

- Service Pack 2
- AMD CPU driver
- Minimal Power Management

Σε Linux:

- εγκατάσταση του cpufreq
- φόρτωμα του powernow-k8 kernel module
- ρύθμιση του cpufreq

manicx
20-06-08, 10:11
... και σε Vista το μόνο που χρειάζεται είναι Power Options->Balanced.

tuluba
21-06-08, 19:39
η ιιντελ δεν εχει κατι αντιστοιχο με το cool & quiet της amd?
προσφατα εκανα αναβαθμιση σε core2duo δεν εχω ιδεα
παντα ειχα amd

Άρης13
21-06-08, 22:24
η ιιντελ δεν εχει κατι αντιστοιχο με το cool & quiet της amd?
προσφατα εκανα αναβαθμιση σε core2duo δεν εχω ιδεα
παντα ειχα amd

Στους c2d η συχνοτητα αλλαζει (πεφτει) οταν δεν κανει καποια εργασια. Μολις πας να κανεις κατι ανεβαινει στη κανονικη συχνοτητα του ;)

crypter
22-06-08, 10:18
Στους c2d η συχνοτητα αλλαζει (πεφτει) οταν δεν κανει καποια εργασια. Μολις πας να κανεις κατι ανεβαινει στη κανονικη συχνοτητα του ;)

σωστο..νομιζω λεγεται C1E
να κατι που βρηκα (ειναι λιγο παλιο βεβαια) :p

C1E enhanced halt state — Introduced in the Pentium 4 500J-series processors, the C1E halt state replaces the old C1 halt state used on the Pentium 4 and most other x86 CPUs. The C1 halt state is invoked when the operating system's idle process issues a HLT command. (Windows does this constantly when not under a full load.) Entering halt state, which is a lower-power state, will cut a CPU's power consumption and heat production. Intel's new C1E halt state is also invoked by the HLT command, but it turns down the entire CPU's clock frequency (via multiplier control) and voltage in order to work its mojo. This more robust halt state requires significantly less power than the old C1 implementation.
C1E halt cranks the CPU bus multiplier down to its lowest possible level on the 600-series processors, which is 14X, so a P4 660 processor with the C1E halt state active actually runs at 2.8GHz. I believe that C1E halt is also a binary condition invoked by the HLT command; it's either on or it's off.

Enhanced SpeedStep — SpeedStep also modulates the CPU clock speed and voltage according to load, but it is invoked via another mechanism. The operating system must be aware of SpeedStep, as must the system BIOS, and then the OS can request frequency changes via ACPI. SpeedStep is more granular than C1E halt, because it offers multiple rungs up and down the ladder between the maximum and minimum CPU multiplier and voltage levels.
Intel cites its mobile products when talking about SpeedStep, which is apt but not entirely helpful because it conjures up images of the Pentium M processor, a very different beast. The Pentium 4 doesn't contain most of the heroic power-saving measures of the Pentium M.

WAntilles
22-06-08, 11:26
η ιιντελ δεν εχει κατι αντιστοιχο με το cool & quiet της amd?

Έχει κάτι αντίστοιχο πολύ πιο περιορισμένο και πολύ πιο υποδεέστερο.

Doxaios
22-06-08, 12:27
- AMD CPU driver
Τί είναι αυτό?

tuluba
22-06-08, 12:47
δηλαδη στους ιντελ δεν πεφτουν και οι στροφες του ανεμιστηρα?

crypter
22-06-08, 12:56
δηλαδη στους ιντελ δεν πεφτουν και οι στροφες του ανεμιστηρα?

ναι πεφτουν κανονικα μιας και ρυθμιζονται αυτοματα απο την μητρικη.

tuluba
22-06-08, 13:09
ε τοτε γιατι ειναι υποδεεστερο απο το cool & queit

NT1G
22-06-08, 13:31
Τί είναι αυτό?

Για να λειτουργήσει το Cool&Quiet στα XP χρειάζεται ένας driver από το site της Amd

Για driver (http://www.amd.com/us-en/Processors/TechnicalResources/0,,30_182_871_15259,00.html) και διαλέγεις το AMD Processor Driver:)

WAntilles
22-06-08, 13:56
ε τοτε γιατι ειναι υποδεεστερο απο το cool & queit

Η Intel έχει μία ρύθμιση για όλο το chip και 2 στάδια.

Η AMD έχει είτε 9 διαφορετικές ανεξάρτητες περιοχές του chip (K10) είτε 5 στάδια (Κ8).

Δηλαδή είναι έτη φωτός πιο προηγμένη και αποτελεσματική.

Doxaios
22-06-08, 13:59
Το Minimal Power Management τί επιπτώσεις έχει στο pc. Για να υπάρχουν τόσες διαφορετικές επιλογές λογικά κάποιες διαφορές θα έχει το ένα από το άλλο...

adtakhs
22-06-08, 14:27
Μόνο όταν θέλεις να κάνεις overclock πρέπει να την απενεργοποιήσεις.

Εγώ έχω κλοκαρισμένο τον x2 6000+ μου στα 3,3ghz με q&q ενεργοποιημένο χωρίς κανένα πρόβλημα πάνω στην asus m2n sli deluxe!

Cosmonaut
22-06-08, 16:27
Το C&Q ενοχλεί μόνο όταν στο OC αλλάξεις τον πολλαπλασιαστή.

sdikr
22-06-08, 16:31
Έχει κάτι αντίστοιχο πολύ πιο περιορισμένο και πολύ πιο υποδεέστερο.

πόσο είπαμε είναι ο δικός σου; 60; 70c

Doxaios
24-06-08, 09:13
Θέλω να πω δεν μειώνεται ο χρόνος ζωής της cpu??
Παρατηρώ πολλές αυξομειώσεις στην συχνότητα και να πω την αλήθεια φοβάμαι.
Πραγματικά είναι λίγο περίεργο οτι παρόλο κάποιων τέτοιων θεμάτων αυτό όχι μόνο είναι καλό αλλά αυξάνει και τη διάρκεια ζωής του επεξεργαστή. Για να το λένε άτομα που το έχουν ψάξει έτσι θα είναι.

panaiz
24-06-08, 15:58
Για να λειτουργήσει το Cool&Quiet στα XP χρειάζεται ένας driver από το site της Amd

Για driver (http://www.amd.com/us-en/Processors/TechnicalResources/0,,30_182_871_15259,00.html) και διαλέγεις το AMD Processor Driver:)

για να δουλεψει θελει και drivers φαντασου......
κατα τα'λλα ειναι υποδιεστερο της intel LOL!!!!

Panos.2006
24-06-08, 19:30
Σε ένα notebook με core που ετυχε να δω πρόσφατα (έχω Athlon 64) άλλαζε το FSB και όχι ο πολλαπλασιαστής; Έτσι δουλεύει γενικά το αντίστοιχο σύστημα της Intel;

WAntilles
24-06-08, 20:22
για να δουλεψει θελει και drivers φαντασου......
κατα τα'λλα ειναι υποδιεστερο της intel LOL!!!!

Όλα χρειάζονται drivers, σε όλα τα λειτουργικά. (*)

Τώρα το αν μία εταιρία (Intel) πληρώνει για αθέμιτο ανταγωνισμό ώστε να περιλαμβάνεται αυτός μέσα, αυτό είναι άλλο θέμα.

Πόσο α-πληροφόρητος είσαι.

Φαντάσου !!!

LOL !!!



(*) Π.χ. στο Linux είναι τα kernel modules powernow-k8 & acpi-cpufreq αντίστοιχα.

tuluba
24-06-08, 21:23
Σε ένα notebook με core που ετυχε να δω πρόσφατα (έχω Athlon 64) άλλαζε το FSB και όχι ο πολλαπλασιαστής; Έτσι δουλεύει γενικά το αντίστοιχο σύστημα της Intel;

περιεργο μου ακουγεται να αλλαζει το FSB και οχι ο πολαπλασιαστης

Panos.2006
25-06-08, 18:45
περιεργο μου ακουγεται να αλλαζει το FSB και οχι ο πολαπλασιαστης

Και εμένα περίεργο μου φάνηκε (ένα Acer ήταν) γι΄αυτό ρωτάω. Τα intel ρίχνουν κανονικά τον πολλαπλασιαστή;

ownagE_
25-06-08, 21:22
Tα intel ρίχνουν κανονικά τον πολλαπλασιαστή;

Yeep ;)

Doxaios
12-07-08, 19:03
Για να λειτουργήσει το Cool&Quiet στα XP χρειάζεται ένας driver από το site της Amd

Για driver (http://www.amd.com/us-en/Processors/TechnicalResources/0,,30_182_871_15259,00.html) και διαλέγεις το AMD Processor Driver:)
Ποιό απόλα είναι όμως?

WAntilles
12-07-08, 19:20
Ποιό απόλα είναι όμως?

Απλά κατανοητά αγγλικά είναι.

chrkon
14-08-09, 18:37
Στους c2d η συχνοτητα αλλαζει (πεφτει) οταν δεν κανει καποια εργασια. Μολις πας να κανεις κατι ανεβαινει στη κανονικη συχνοτητα του ;)

Aυτό ισχύει και για τους quad της Αmd (phenom) ? Δηλαδή έχω στο power plan minimum processor state 5% maximum 100%(ενεργοποιημένο εννοείται το cool 'n quite):hmm::hmm:.Aυτό σημαίνει μόλις φορτώσω κάποιο παιχνίδι full γραφικά κ.λ. θα πάει από μόνο του στο 100%?

anodizer
14-08-09, 18:49
Aυτό ισχύει και για τους quad της Αmd (phenom) ? Δηλαδή έχω στο power plan minimum processor state 5% maximum 100%(ενεργοποιημένο εννοείται το cool 'n quite):hmm::hmm:.Aυτό σημαίνει μόλις φορτώσω κάποιο παιχνίδι full γραφικά κ.λ. θα πάει από μόνο του στο 100%?

Ναι. Μπορείς να βάλεις το cpu-z και να βλέπεις την συχνότητα του cpu κάθε στιγμή.

karetsos
14-08-09, 18:59
πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες παιδιά.

μήπως ξέρετε τι ισχύει/θα ισχύσει στα windows 7; (αναφορικά με drivers κτλ)

anodizer
14-08-09, 19:07
πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες παιδιά.

μήπως ξέρετε τι ισχύει/θα ισχύσει στα windows 7; (αναφορικά με drivers κτλ)

Σε όλα τα windows εκτός των XP (λόγω παλαιότητας) λειτουργεί out of the box, χωρίς να χρειάζεται να βάλεις drivers ή να κάνεις ρυθμίσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.